Independiente Rivadavia emblem

Independiente Rivadavia

Primera DivisiónSasong 2026Alfredo Jesús BertiData uppdaterad 17 oktober 2026
Form (senaste matcher)
LWWDL

Independiente Rivadavia 2026: säsongen i siffror

Independiente Rivadavia i Primera División

Independiente Rivadavia spelar i Primera División (Argentina) säsongen 2026. Nästa kända match: Tigre.

Form och facit

Independiente Rivadavia: 15-7-7, 1.79 poäng/match. Senaste fem: LWWDL (1.40 poäng/match).

Mål och hållna nollor

Independiente Rivadavia gör 1.55 och släpper in 1.24 mål per match. Hållna nollor: 24%. Utan gjort mål: 21%.

BTTS / Over / Under

BTTS: 66%. Over 2.5: 55%. Over 3.5: 28%. Målsnitt i lagets matcher: 2.79.

Målmönster

Over 2.5 + BTTS förekom i 52% av matcherna. Laget gjorde mål i båda halvlekarna i 31%. Senaste fem: BTTS 60%, Over 2.5 60%.

Halvlekar och minuter

Independiente Rivadavia gör 0.76 mål i första halvlek och 0.79 i andra. Starkaste minutintervall: 16-30 (11 mål).

xG och spelstil

Independiente Rivadavia skapar 1.63 xG och tillåter 1.43 xGA per match. Skott: 14.4 totalt, 5.2 på mål. Bollinnehav: 49%.

Viktiga statistiska nyckeltal

Independiente Rivadavia har netto-xG 0.20 per match. Senaste fem PPG minus säsongs-PPG: -0.39 poäng/match. Det är historisk lagkontext, inte en prognos för nästa resultat.

Sasongsoversikt

1.79Poang per match
1.55Gjorda mal / match
1.24Inslappta mal / match
55%Over 2.5 mal
66%Bada lagen gjorde mal
24%Hallna nollor
21%Matcher utan mal

Facit

Vinster, oavgjorda och förluster totalt samt uppdelat hemma/borta.

Resultatfördelning
52% V24% O24% F
+9
Målskillnad
1.79
PPG (säsong)
1.40
PPG (senaste 5)

Mål

Lagets målproduktion jämfört med ligasnitt och målfördelning.

Hur ofta gör laget minst...

1 mål79%
2 mål45%
3 mål21%
4 mål7%

Hur ofta släpper laget in minst...

1 mål76%
2 mål31%
3 mål10%
4 mål3%

Mållinjer (Over/Under)

Hur ofta lagets matcher passerar mållinjerna — inklusive halvlekar och ligakontext.

Per halvlek

Mål före paus79%Ligasnitt: 61%
Minst 2 mål före paus41%Ligasnitt: 22%
Minst 3 mål före paus14%Ligasnitt: 5%
Mål efter paus69%Ligasnitt: 73%
Minst 2 mål efter paus38%Ligasnitt: 38%
Minst 3 mål efter paus21%Ligasnitt: 12%

Målmönster

Kombinationer av målhändelser i lagets matcher plus detaljerade snitt från de senaste fem.

Kombinationer (säsong)

BTTS i halvtid31%
BTTS i båda halvlekarna3%
Mål i båda halvlekarna31%
Minst 3 mål och BTTS52%
Minst 3 mål utan BTTS3%

Matchhalvor

Poäng, mål och hållna nollor per halvlek, ställning i halvtid och de senaste fem matcherna i detalj.

Ställning i halvtid

31% V41% O28% F
leder / oavgjort / ligger under

Resultat andra halvlek

34% V45% O21% F
39
Poäng i halvtid
1.34
PPG (1:a halvlek)
+3
Målskillnad
43
Poäng efter paus
1.48
PPG (2:a halvlek)

Mål och nollor per halvlek

Mål gjort före paus0.76
Mål insläppt före paus0.66
Mål gjort efter paus0.79
Mål insläppt efter paus0.59
Hållen nolla före paus45%
Hållen nolla efter paus62%
Utan mål före paus45%
Utan mål efter paus45%
Senaste 5 matcher - detaljer
1:a halvlek2:a halvlek
PPG (säsong)1.800.20
Gjorda mål / match1.00.4
Insläppta mål / match0.61.8
Snittmål per match1.62.2
Minst 1 mål100%80%
Minst 2 mål20%60%
Minst 3 mål20%60%
Hållna nollor40%20%
Matcher utan mål40%60%
Målskillnad+2-7
1:a halvlek (Senaste 5): 60% leder - 0% oavgjort - 40% ligger under - BTTS HT (senaste 5) 20%
2:a halvlek (Senaste 5): 0% vunnen - 20% oavgjort - 80% förlorad

Mål per minut

Matchfaser där laget oftast gör och släpper in mål.

Independiente Rivadavia
ScoredConceded
6
6
0-15
11
3
16-30
5
10
31-45
5
9
46-60
9
3
61-75
9
5
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (11 mål). Släpper in mest i 31-45 (10). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Avancerad statistik

Skott, avslut, bollinnehav och förväntade mål (xG).

Offensiv profil

Stil: Offensivt
36%
Skottprecision
skott på mål
0.11
Chanskvalitet
xG per skott
0.30
Avslut
mål per skott på mål

xG per skott runt 0.08 betyder långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet.

Viktiga statistiska nyckeltal

En samlad bild av xG, effektivitet, form och matchmönster från spelade matcher.

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.20
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.11
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.08
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.19
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
144%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
115%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.39
Håller ledningen
Leder i halvtid i 31% av matcherna och vinner 52%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
168%
Försvar efter paus
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
20% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
20%

* Alla indikatorer beräknas enbart från säsongsstatistik. De är inte prognoser från NoFluffPicks-modellen.

Trupp

Spelare med verifierade framträdanden denna tävlingssäsong.

Form under de senaste 5, 6 och 10 matcherna

Jämför lagets senaste matcher i alla tävlingar. Fem matcher fångar förändringar snabbast, medan tio matcher visar den bredare trenden.

Hörnor

Se hur många hörnor laget får och släpper till samt hur ofta de viktigaste totallinjerna passeras.

Totalt

29 matcher
4.2
Egna hörnor per match
4.4
Motståndarnas hörnor per match
8.7
Totalt antal hörnor per match
51.7%
Över 8,5 hörnor
34.5%
Över 9,5 hörnor
24.1%
Över 10,5 hörnor

Hemma

15 matcher
4.3
Egna hörnor per match
3.9
Motståndarnas hörnor per match
8.3
Totalt antal hörnor per match
46.7%
Över 8,5 hörnor
26.7%
Över 9,5 hörnor
20.0%
Över 10,5 hörnor

Borta

14 matcher
4.1
Egna hörnor per match
4.9
Motståndarnas hörnor per match
9.1
Totalt antal hörnor per match
57.1%
Över 8,5 hörnor
42.9%
Över 9,5 hörnor
28.6%
Över 10,5 hörnor

Kort och disciplin

Jämför lagets kort med motståndarnas, inklusive hur ofta röda kort förekommer.

Totalt

29 matcher
2.1
Lagets kort per match
2.4
Motståndarnas kort per match
4.6
Totalt antal kort per match
62.1%
Over 3.5
44.8%
Over 4.5
3.5%
Röda kort

Hemma

15 matcher
1.7
Lagets kort per match
2.7
Motståndarnas kort per match
4.4
Totalt antal kort per match
60.0%
Over 3.5
33.3%
Over 4.5
0.0%
Röda kort

Borta

14 matcher
2.6
Lagets kort per match
2.1
Motståndarnas kort per match
4.8
Totalt antal kort per match
64.3%
Over 3.5
57.1%
Over 4.5
7.1%
Röda kort

Styrkan på de senaste motståndarna

Den senaste formen sätts i sammanhang med hjälp av motståndarnas ligarekord.

1.33
Motståndarnas genomsnittliga PPG
14.3
Motståndarnas genomsnittliga placering
Lättare än genomsnittet

I Independiente Rivadavias senaste 10 matcher tog motståndarna i snitt 1.33 poäng per match och låg på plats 14.3 av 30. Jämfört med ligans genomsnitt var motståndet Lättare än genomsnittet.

Senaste matcher

Kommande matcher

Omgång 14
Argentinos Juniors
Independiente Rivadavia
Omgång 15
Independiente Rivadavia
Banfield
Omgång 16
Gimnasia Mendoza
Independiente Rivadavia

Vanliga frågor

I vilken form är Independiente Rivadavia?

Independiente Rivadavias senaste form är LWWDL (senaste först). Laget snittar 1,79 poäng per match den här säsongen.

Hur många mål gör Independiente Rivadavia per match?

Independiente Rivadavia gör i snitt 1,55 mål per match och släpper in 1,24. De två siffrorna beskriver bäst lagets anfall och försvar den här säsongen.

Hur ofta blir det BTTS och Over 2.5 i Independiente Rivadavias matcher?

I Independiente Rivadavias matcher gör båda lagen mål i 66% och Over 2.5 träffar i 55%. Laget håller nollan i 24% av matcherna.

Vem möter Independiente Rivadavia härnäst?

Independiente Rivadavias nästa match är Independiente Rivadavia - Tigre (17 oktober 2026). Statistik inför matchen och hela spelschemat finns längre ner på sidan.

Var kollar jag Independiente Rivadavias statistik och speltips?

Independiente Rivadavias form, hemma-/bortafacit, mål, BTTS och Over/Under finns på den här sidan och uppdateras varje omgång. Tips inför kommande matcher publiceras i NoFluffPicks-appen.