Aluminium Arak emblem

Aluminium Arak

Persian Gulf Pro LeagueSasong 2026/20276. platsData uppdaterad 23 oktober 2026
Form (senaste matcher)
WDDLL
Utan seger i 4 matcher

Aluminium Arak 2026/2027: säsongen i siffror

Aluminium Arak i Persian Gulf Pro League

Aluminium Arak spelar i Persian Gulf Pro League (Iran) säsongen 2026/2027. Tabellplacering: 6. Nästa kända match: Zob Ahan.

Form och facit

Aluminium Arak: 3-4-2, 1.44 poäng/match. Senaste fem: WDDLL (1.00 poäng/match).

Mål och hållna nollor

Aluminium Arak gör 1.22 och släpper in 0.89 mål per match. Hållna nollor: 44%. Utan gjort mål: 22%.

BTTS / Over / Under

BTTS: 56%. Over 2.5: 44%. Over 3.5: 11%. Målsnitt i lagets matcher: 2.11.

Målmönster

Over 2.5 + BTTS förekom i 44% av matcherna. Laget gjorde mål i båda halvlekarna i 33%. Senaste fem: BTTS 60%, Over 2.5 40%.

Halvlekar och minuter

Aluminium Arak gör 0.56 mål i första halvlek och 0.56 i andra. Starkaste minutintervall: 31-45 (3 mål).

xG och spelstil

Aluminium Arak skapar 0.00 xG och tillåter 0.00 xGA per match. Skott: -1.0 totalt, -1.0 på mål. Bollinnehav: -1%.

Viktiga statistiska nyckeltal

Aluminium Arak har netto-xG 0.00 per match. Senaste fem PPG minus säsongs-PPG: -0.44 poäng/match. Det är historisk lagkontext, inte en prognos för nästa resultat.

Sasongsoversikt

1.44Poang per match13 p
1.22Gjorda mal / match
0.89Inslappta mal / match
44%Over 2.5 mal
56%Bada lagen gjorde mal
44%Hallna nollor
22%Matcher utan mal

Facit

Vinster, oavgjorda och förluster totalt samt uppdelat hemma/borta.

Resultatfördelning
33% V44% O22% F
+3
Målskillnad
1.44
PPG (säsong)
1.00
PPG (senaste 5)

Mål

Lagets målproduktion jämfört med ligasnitt och målfördelning.

Hur ofta gör laget minst...

1 mål78%
2 mål44%
3 mål0%
4 mål0%

Hur ofta släpper laget in minst...

1 mål56%
2 mål33%
3 mål0%
4 mål0%

Mållinjer (Over/Under)

Hur ofta lagets matcher passerar mållinjerna — inklusive halvlekar och ligakontext.

Per halvlek

Mål före paus67%Ligasnitt: 54%
Minst 2 mål före paus33%Ligasnitt: 20%
Minst 3 mål före paus0%Ligasnitt: 4%
Mål efter paus56%Ligasnitt: 70%
Minst 2 mål efter paus22%Ligasnitt: 31%
Minst 3 mål efter paus0%Ligasnitt: 11%

Målmönster

Kombinationer av målhändelser i lagets matcher plus detaljerade snitt från de senaste fem.

Kombinationer (säsong)

BTTS i halvtid22%
BTTS i båda halvlekarna11%
Mål i båda halvlekarna33%
Minst 3 mål och BTTS44%
Minst 3 mål utan BTTS0%

Matchhalvor

Poäng, mål och hållna nollor per halvlek, ställning i halvtid och de senaste fem matcherna i detalj.

Ställning i halvtid

22% V56% O22% F
leder / oavgjort / ligger under

Resultat andra halvlek

33% V67% O0% F
11
Poäng i halvtid
1.22
PPG (1:a halvlek)
+1
Målskillnad
15
Poäng efter paus
1.67
PPG (2:a halvlek)

Mål och nollor per halvlek

Mål gjort före paus0.56
Mål insläppt före paus0.44
Mål gjort efter paus0.56
Mål insläppt efter paus0.22
Hållen nolla före paus56%
Hållen nolla efter paus78%
Utan mål före paus56%
Utan mål efter paus44%
Senaste 5 matcher - detaljer
1:a halvlek2:a halvlek
PPG (säsong)1.001.40
Gjorda mål / match0.40.4
Insläppta mål / match0.40.2
Snittmål per match0.80.6
Minst 1 mål60%40%
Minst 2 mål20%20%
Minst 3 mål0%0%
Hållna nollor60%80%
Matcher utan mål80%60%
Målskillnad0+1
1:a halvlek (Senaste 5): 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under - BTTS HT (senaste 5) 0%
2:a halvlek (Senaste 5): 20% vunnen - 80% oavgjort - 0% förlorad

Mål per minut

Matchfaser där laget oftast gör och släpper in mål.

Aluminium Arak
ScoredConceded
2
4
0-15
1
1
16-30
3
1
31-45
2
1
46-60
0
0
61-75
3
1
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (3 mål). Släpper in mest i 0-15 (4). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Avancerad statistik

Skott, avslut, bollinnehav och förväntade mål (xG).

Offensiv profil

Stil: Balanserat
0%
Skottprecision
skott på mål
0.00
Chanskvalitet
xG per skott
0.00
Avslut
mål per skott på mål

xG per skott runt 0.08 betyder långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet.

Viktiga statistiska nyckeltal

En samlad bild av xG, effektivitet, form och matchmönster från spelade matcher.

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
0.00
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.33
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+1.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.89
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
124%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
90%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.44
Håller ledningen
Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
150%
Försvar efter paus
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
27%

* Alla indikatorer beräknas enbart från säsongsstatistik. De är inte prognoser från NoFluffPicks-modellen.

Trupp

Spelare med verifierade framträdanden denna tävlingssäsong.

Form under de senaste 5, 6 och 10 matcherna

Jämför lagets senaste matcher i alla tävlingar. Fem matcher fångar förändringar snabbast, medan tio matcher visar den bredare trenden.

Kort och disciplin

Jämför lagets kort med motståndarnas, inklusive hur ofta röda kort förekommer.

Totalt

6 matcher
1.3
Lagets kort per match
1.0
Motståndarnas kort per match
2.3
Totalt antal kort per match
16.7%
Over 3.5
16.7%
Over 4.5
16.7%
Röda kort

Styrkan på de senaste motståndarna

Den senaste formen sätts i sammanhang med hjälp av motståndarnas ligarekord.

1.32
Motståndarnas genomsnittliga PPG
8.8
Motståndarnas genomsnittliga placering
Genomsnittlig svårighet

I Aluminium Araks senaste 6 matcher tog motståndarna i snitt 1.32 poäng per match och låg på plats 8.8 av 18. Jämfört med ligans genomsnitt var motståndet Genomsnittlig svårighet.

Senaste matcher

Kommande matcher

Omgång 11
Foolad
Aluminium Arak
Omgång 12
Aluminium Arak
Mes Shahr-e Babak

Vanliga frågor

I vilken form är Aluminium Arak?

Aluminium Araks senaste form är WDDLL (senaste först). Laget snittar 1,44 poäng per match den här säsongen.

Vilken tabellplacering har Aluminium Arak?

Aluminium Arak ligger på plats 6 i Persian Gulf Pro League-tabellen med 13 poäng.

Hur många mål gör Aluminium Arak per match?

Aluminium Arak gör i snitt 1,22 mål per match och släpper in 0,89. De två siffrorna beskriver bäst lagets anfall och försvar den här säsongen.

Hur ofta blir det BTTS och Over 2.5 i Aluminium Araks matcher?

I Aluminium Araks matcher gör båda lagen mål i 56% och Over 2.5 träffar i 44%. Laget håller nollan i 44% av matcherna.

Vem möter Aluminium Arak härnäst?

Aluminium Araks nästa match är Aluminium Arak - Zob Ahan (23 oktober 2026). Statistik inför matchen och hela spelschemat finns längre ner på sidan.

Var kollar jag Aluminium Araks statistik och speltips?

Aluminium Araks form, hemma-/bortafacit, mål, BTTS och Over/Under finns på den här sidan och uppdateras varje omgång. Tips inför kommande matcher publiceras i NoFluffPicks-appen.