Karlovac 1919 emblem

Karlovac 1919

Druga HNLSasong 2026/2027Igor Pamić5. platsData uppdaterad 22 oktober 2026
Form (senaste matcher)
LLDWW
Obesegrat i 3 matcher

Karlovac 1919 2026/2027: säsongen i siffror

Karlovac 1919 i Druga HNL

Karlovac 1919 spelar i Druga HNL (Kroatien) säsongen 2026/2027. Tabellplacering: 5. Nästa kända match: Orijent 1919.

Form och facit

Karlovac 1919: 4-2-3, 1.56 poäng/match. Senaste fem: LLDWW (1.40 poäng/match).

Mål och hållna nollor

Karlovac 1919 gör 1.33 och släpper in 1.33 mål per match. Hållna nollor: 11%. Utan gjort mål: 33%.

BTTS / Over / Under

BTTS: 56%. Over 2.5: 56%. Over 3.5: 33%. Målsnitt i lagets matcher: 2.67.

Målmönster

Over 2.5 + BTTS förekom i 44% av matcherna. Laget gjorde mål i båda halvlekarna i 11%. Senaste fem: BTTS 40%, Over 2.5 20%.

Halvlekar och minuter

Karlovac 1919 gör 0.33 mål i första halvlek och 1.00 i andra. Starkaste minutintervall: 76-90 (7 mål).

xG och spelstil

Karlovac 1919 skapar 1.26 xG och tillåter 1.12 xGA per match. Skott: 9.4 totalt, 3.7 på mål. Bollinnehav: 48%.

Viktiga statistiska nyckeltal

Karlovac 1919 har netto-xG 0.14 per match. Senaste fem PPG minus säsongs-PPG: -0.16 poäng/match. Det är historisk lagkontext, inte en prognos för nästa resultat.

Sasongsoversikt

1.56Poang per match14 p
1.33Gjorda mal / match
1.33Inslappta mal / match
56%Over 2.5 mal
56%Bada lagen gjorde mal
11%Hallna nollor
33%Matcher utan mal

Facit

Vinster, oavgjorda och förluster totalt samt uppdelat hemma/borta.

Resultatfördelning
44% V22% O33% F
0
Målskillnad
1.56
PPG (säsong)
1.40
PPG (senaste 5)

Mål

Lagets målproduktion jämfört med ligasnitt och målfördelning.

Hur ofta gör laget minst...

1 mål67%
2 mål44%
3 mål22%
4 mål0%

Hur ofta släpper laget in minst...

1 mål89%
2 mål33%
3 mål11%
4 mål0%

Mållinjer (Over/Under)

Hur ofta lagets matcher passerar mållinjerna — inklusive halvlekar och ligakontext.

Per halvlek

Mål före paus89%Ligasnitt: 65%
Minst 2 mål före paus11%Ligasnitt: 26%
Minst 3 mål före paus0%Ligasnitt: 14%
Mål efter paus56%Ligasnitt: 69%
Minst 2 mål efter paus56%Ligasnitt: 42%
Minst 3 mål efter paus44%Ligasnitt: 22%

Målmönster

Kombinationer av målhändelser i lagets matcher plus detaljerade snitt från de senaste fem.

Kombinationer (säsong)

BTTS i halvtid11%
BTTS i båda halvlekarna0%
Mål i båda halvlekarna11%
Minst 3 mål och BTTS44%
Minst 3 mål utan BTTS11%

Matchhalvor

Poäng, mål och hållna nollor per halvlek, ställning i halvtid och de senaste fem matcherna i detalj.

Ställning i halvtid

22% V22% O56% F
leder / oavgjort / ligger under

Resultat andra halvlek

33% V56% O11% F
8
Poäng i halvtid
0.89
PPG (1:a halvlek)
-3
Målskillnad
14
Poäng efter paus
1.56
PPG (2:a halvlek)

Mål och nollor per halvlek

Mål gjort före paus0.33
Mål insläppt före paus0.67
Mål gjort efter paus1
Mål insläppt efter paus0.67
Hållen nolla före paus33%
Hållen nolla efter paus56%
Utan mål före paus67%
Utan mål efter paus56%
Senaste 5 matcher - detaljer
1:a halvlek2:a halvlek
PPG (säsong)0.801.40
Gjorda mål / match0.40.6
Insläppta mål / match0.80.2
Snittmål per match1.20.8
Minst 1 mål100%20%
Minst 2 mål20%20%
Minst 3 mål0%20%
Hållna nollor20%80%
Matcher utan mål60%80%
Målskillnad-2+2
1:a halvlek (Senaste 5): 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under - BTTS HT (senaste 5) 20%
2:a halvlek (Senaste 5): 20% vunnen - 80% oavgjort - 0% förlorad

Mål per minut

Matchfaser där laget oftast gör och släpper in mål.

Karlovac 1919
ScoredConceded
2
1
0-15
0
2
16-30
1
3
31-45
0
4
46-60
2
1
61-75
7
1
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (7 mål). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): +6 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Avancerad statistik

Skott, avslut, bollinnehav och förväntade mål (xG).

Offensiv profil

Stil: Effektiva avslut
39%
Skottprecision
skott på mål
0.13
Chanskvalitet
xG per skott
0.36
Avslut
mål per skott på mål

xG per skott runt 0.08 betyder långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet.

Viktiga statistiska nyckeltal

En samlad bild av xG, effektivitet, form och matchmönster från spelade matcher.

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.14
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.14
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.07
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.21
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
107%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
107%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.16
Håller ledningen
Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 44%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
200%
Försvar efter paus
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
58% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
58%

* Alla indikatorer beräknas enbart från säsongsstatistik. De är inte prognoser från NoFluffPicks-modellen.

Trupp

Spelare med verifierade framträdanden denna tävlingssäsong.

Form under de senaste 5, 6 och 10 matcherna

Jämför lagets senaste matcher i alla tävlingar. Fem matcher fångar förändringar snabbast, medan tio matcher visar den bredare trenden.

Hörnor

Se hur många hörnor laget får och släpper till samt hur ofta de viktigaste totallinjerna passeras.

Totalt

9 matcher
4.2
Egna hörnor per match
4.0
Motståndarnas hörnor per match
8.2
Totalt antal hörnor per match
44.4%
Över 8,5 hörnor
33.3%
Över 9,5 hörnor
11.1%
Över 10,5 hörnor

Borta

5 matcher
3.8
Egna hörnor per match
4.8
Motståndarnas hörnor per match
8.6
Totalt antal hörnor per match
40.0%
Över 8,5 hörnor
40.0%
Över 9,5 hörnor
20.0%
Över 10,5 hörnor

Kort och disciplin

Jämför lagets kort med motståndarnas, inklusive hur ofta röda kort förekommer.

Totalt

9 matcher
1.7
Lagets kort per match
1.9
Motståndarnas kort per match
3.6
Totalt antal kort per match
66.7%
Over 3.5
44.4%
Over 4.5
11.1%
Röda kort

Borta

5 matcher
2.2
Lagets kort per match
1.8
Motståndarnas kort per match
4.0
Totalt antal kort per match
80.0%
Over 3.5
60.0%
Over 4.5
20.0%
Röda kort

Styrkan på de senaste motståndarna

Den senaste formen sätts i sammanhang med hjälp av motståndarnas ligarekord.

1.33
Motståndarnas genomsnittliga PPG
7.2
Motståndarnas genomsnittliga placering
Genomsnittlig svårighet

I Karlovac 1919s senaste 6 matcher tog motståndarna i snitt 1.33 poäng per match och låg på plats 7.2 av 16. Jämfört med ligans genomsnitt var motståndet Genomsnittlig svårighet.

Senaste matcher

Kommande matcher

Omgång 11
Cibalia
Karlovac 1919
Omgång 12
Karlovac 1919
HNK Vukovar 1991
Omgång 13
Croatia Zmijavci
Karlovac 1919
Omgång 14
Karlovac 1919
Kustošija
Omgång 15
Jadran LP
Karlovac 1919
Omgång 16
Karlovac 1919
Sesvete
Omgång 17
Opatija
Karlovac 1919
Omgång 18
Karlovac 1919
Dugopolje
Omgång 19
Hrvace
Karlovac 1919

Vanliga frågor

I vilken form är Karlovac 1919?

Karlovac 1919s senaste form är LLDWW (senaste först). Laget snittar 1,56 poäng per match den här säsongen.

Vilken tabellplacering har Karlovac 1919?

Karlovac 1919 ligger på plats 5 i Druga HNL-tabellen med 14 poäng.

Hur många mål gör Karlovac 1919 per match?

Karlovac 1919 gör i snitt 1,33 mål per match och släpper in 1,33. Det är lagets grundläggande offensiva och defensiva siffror för säsongen.

Hur ofta blir det BTTS och Over 2.5 i Karlovac 1919s matcher?

I Karlovac 1919s matcher gör båda lagen mål i 56% och Over 2.5 träffar i 56%. Laget håller nollan i 11% av matcherna.

Vem möter Karlovac 1919 härnäst?

Karlovac 1919s nästa match är Karlovac 1919 - Orijent 1919 (24 oktober 2026). Statistik inför matchen och hela spelschemat finns längre ner på sidan.

Var kollar jag Karlovac 1919s statistik och speltips?

På den här sidan finns Karlovac 1919s form, hemma- och bortafacit, mål, BTTS och Over/Under. Speltips och analyser inför kommande matcher finns i NoFluffPicks-appen.