Norge - EliteserienColor Line StadionData uppdaterad 16 oktober 2026

Aalesund - Sarpsborg 08: matchstatistik

Aalesund crest
Aalesund
2 : 4halvtid 0:1
Sarpsborg 08 crest
Sarpsborg 08

Aalesund - Sarpsborg 08: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Aalesund mötte Sarpsborg 08 i Eliteserien (Norge). Matchen spelades den 11 oktober 2026. Arena: Color Line Stadion. Slutresultat: 2:4.

Aktuell form

Aalesund: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Sarpsborg 08: 0-3-2, 0.60 poäng/match.

Målstatistik

Aalesund gör 1.57 och släpper in 2.19 mål per match. Sarpsborg 08 gör 1.14 och släpper in 1.38. Ligans snitt: 3.15 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Aalesund 86%, Sarpsborg 08 62%. Over 2.5: Aalesund 67%, Sarpsborg 08 52%. Liganivå: BTTS 59%, Over 2.5 61%.

xG, skott och stil

Aalesund har högre xG: 1.67 mot 1.50. Aalesund: 15.8 skott per match, Sarpsborg 08: 13.2.

Matchhalvor

Aalesund: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.62. Sarpsborg 08: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 0.29.

Mål per minut

Aalesund: 16-30 (8 mal). Sarpsborg 08: 31-45+ (9 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Eliteserien: 3.15 mål per match, BTTS 59%, Over 2.5 61%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Aalesund ligger på 14:e plats i tabellen, men har vunnit 3 av sina 5 senaste matcher, medan nian Sarpsborg 08 bara har tagit 1 seger under samma period. På hemmaplan gör hemmalaget i snitt 2 mål och skapar ett xG på 1,99, medan gästerna gör 1,09 mål på bortaplan med ett xG på 1,34. Aalesunds övertag när det gäller att skapa chanser bekräftas också av ett snitt på 6,36 skott på mål hemma, jämfört med Sarpsborgs 3,91 på bortaplan. Hemmalagets försvar är dock en riskfaktor: de släpper in 2,36 mål per match på hemmaplan, och hela 55% av deras hemmamatcher slutar oavgjort. Trots det ger den effektivare offensiven och de senaste resultaten Aalesund ett litet övertag, även om oavgjort fortfarande är ett mycket realistiskt utfall.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Båda lagen gjorde mål (BLGM) i 70 % av Aalesunds matcher och 55 % av Sarpsborg 08:s matcher, och i de fem senaste matcherna för lagen var andelarna 80 % respektive 60 %. Aalesund har på sistone gjort i genomsnitt 2,0 mål per match, medan Sarpsborg har släppt in 1,2 mål, vilket talar för ett hemmamål. Gästerna har gjort i genomsnitt 1,2 mål under samma period, medan Aalesund har släppt in 1,6; dessutom var Sarpsborgs genomsnittliga xG 1,66, jämfört med 1,89 xG som hemmalaget tillät. Den största reservationen är att Sarpsborg inte gjorde mål i 36 % av matcherna den här säsongen, men de senaste resultaten och antalet målchanser tyder på att det är mer sannolikt att båda lagen gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

I Aalesunds matcher har det blivit minst 2 mål i 70% av fallen, och i Sarpsborg 08:s matcher i 73%, vilket ger starka skäl att spela på Över 1,5 mål. Hemmalaget noterar i genomsnitt 1,67 xG och 5,1 skott på mål, medan gästerna tillåter motståndarna 1,68 xG, så Aalesund har möjlighet att skapa flera chanser. Sarpsborg når 1,34 xG, och Aalesund tillåter motståndarna 1,59 xG; dessutom har hemmalaget släppt in i genomsnitt 1,6 mål under sina senaste 5 matcher. Prognosen på 2,82 mål talar för att Över 1,5 mål går in, men Över 2,5 mål har hittills förekommit i endast 50% av Aalesunds matcher och 55% av Sarpsborgs matcher, vilket gör den lägre linan tydligt mer fördelaktig.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det starkaste scenariot är att Aalesund leder i halvtid och vinner matchen: hemmalaget ledde efter första halvlek i 40 % av sina hemmamatcher, medan Sarpsborg 08 låg under i halvtid i 27 % av sina bortamatcher. Aalesund gjorde i genomsnitt 0,90 mål före paus, medan gästerna släppte in 0,91 mål per match under samma period. Hemmalaget gynnas också av ett högre genomsnittligt xG, 1,67 jämfört med motståndarnas 1,34, samt 5,10 skott på mål per match jämfört med 3,91. I sina fem senaste matcher har Aalesund vunnit tre gånger, medan Sarpsborg 08 bara har vunnit en gång. Dessutom har gästerna inte vunnit andra halvlek i någon av de analyserade bortamatcherna, vilket ökar chansen att hemmalaget håller ledningen. Oavgjort i halvtid är fortfarande ett relevant alternativ, eftersom det inträffade i 50 % av hemmalagets hemmamatcher och i 55 % av gästernas bortamatcher, men Aalesunds fördel gör 1/1 till det mest sannolika tipset.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 1
1:a halvlek
2 : 3
2:a halvlek

Matchstatistik

53Bollinnehav (%)47
AalesundSarpsborg 08
23Skott18
AalesundSarpsborg 08
7Skott pa mal8
AalesundSarpsborg 08
2.42xG2.02
AalesundSarpsborg 08
8Horner6
AalesundSarpsborg 08
67Farliga anfall45
AalesundSarpsborg 08
17Regelbrott14
AalesundSarpsborg 08
1Kort2
AalesundSarpsborg 08

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.57Gjorda mål / match1.14
AalesundSarpsborg 08
2.19Insläppta mål / match1.38
AalesundSarpsborg 08
44%Genomsnittligt bollinnehav45%
AalesundSarpsborg 08
5.1Skott på mål / match4.48
AalesundSarpsborg 08

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

15.76Skott per match13.24
AalesundSarpsborg 08
5.1Skott på mål4.48
AalesundSarpsborg 08
10%Skottkonvertering8.6%
AalesundSarpsborg 08
44%Bollinnehav45%
AalesundSarpsborg 08
1.67xG för1.5
AalesundSarpsborg 08
1.94xG emot1.64
AalesundSarpsborg 08

Skottkvalitet

Aalesund: OffensivtSarpsborg 08: Balanserat
AalesundSarpsborg 08
Precision (skott på mål)32%34%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.310.25

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Aalesund är 133% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - Aalesund · 0.6 p / match - Sarpsborg 08

Aalesund
DLWLW
Resultatfördelning
19% V43% O38% F
Säsong (V-O-F)
4-9-8
1.00 p / match · målskillnad -13
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-6-3
Senaste 5 hemma
1-3-1
DDLDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.2Insläppta mål: 2.0xG: 1.88Motståndarens xG: 2.12BTTS: 80%Over 2.5: 80%
Sarpsborg 08
LDDDL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
29% V33% O38% F
Säsong (V-O-F)
6-7-8
1.19 p / match · målskillnad -5
Senaste 5 (V-O-F)
0-3-2
0.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-4-5
Senaste 5 borta
0-4-1
DDLDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.6xG: 1.69Motståndarens xG: 1.70BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Aalesund är 38% bättre på: gjorda mål per match.

1.57 mål / match - Aalesund · 1.14 mål / match - Sarpsborg 08

Sarpsborg 08 är 59% bättre på: insläppta mål per match.

2.19 mål / match - Aalesund · 1.38 mål / match - Sarpsborg 08

Aalesunds målprofil: mycket stark

Aalesund gör mål i 90% av matcherna (19 av 21 matcher), medan Sarpsborg 08 håller nollan i 24% (5 av 21 matcher).

Sarpsborg 08s målprofil: mycket stark

Sarpsborg 08 gör mål i 76% av matcherna (16 av 21 matcher), medan Aalesund håller nollan i 5% (1 av 21 matcher).

33Gjorda mål (säsong)24
AalesundSarpsborg 08
46Insläppta mål (säsong)29
AalesundSarpsborg 08
3.76Snittmål per match2.52
AalesundSarpsborg 08
11Gjorda mål (senaste 5)5
AalesundSarpsborg 08
10Insläppta mål (senaste 5)8
AalesundSarpsborg 08

Hur ofta gör laget minst...

90%1 mål76%
AalesundSarpsborg 08
48%2 mål33%
AalesundSarpsborg 08
10%3 mål5%
AalesundSarpsborg 08
5%4 mål0%
AalesundSarpsborg 08

Hur ofta släpper laget in minst...

95%1 mål76%
AalesundSarpsborg 08
57%2 mål38%
AalesundSarpsborg 08
29%3 mål19%
AalesundSarpsborg 08
14%4 mål5%
AalesundSarpsborg 08

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

59%
Ligasnitt

Målmönster

43%BTTS i halvtid48%
AalesundSarpsborg 08
29%BTTS i båda halvlekarna5%
AalesundSarpsborg 08
38%Mål i båda halvlekarna19%
AalesundSarpsborg 08

BTTS och antal mål

62%Minst 3 mål och BTTS48%
AalesundSarpsborg 08
5%Minst 3 mål utan BTTS5%
AalesundSarpsborg 08
80%BTTS - senaste 580%
AalesundSarpsborg 08

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

90%Minst 1 mål före paus86%
AalesundSarpsborg 08
57%Minst 2 mål före paus57%
AalesundSarpsborg 08
19%Minst 3 mål före paus14%
AalesundSarpsborg 08

2:a halvlek

90%Minst 1 mål efter paus57%
AalesundSarpsborg 08
57%Minst 2 mål efter paus19%
AalesundSarpsborg 08
24%Minst 3 mål efter paus10%
AalesundSarpsborg 08

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Aalesund - läge i halvtid
33% leder38% oavgjort29% ligger under
Sarpsborg 08 - läge i halvtid
29% leder52% oavgjort19% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.38Poäng per match (1:a halvlek)1.38
AalesundSarpsborg 08
0.95Gjorda mål (1:a halvlek)0.86
AalesundSarpsborg 08
0.86Insläppta mål (1:a halvlek)0.76
AalesundSarpsborg 08
1.81Snittmål (1:a halvlek)1.62
AalesundSarpsborg 08
38%Hållen nolla före paus38%
AalesundSarpsborg 08
29%Utan mål före paus29%
AalesundSarpsborg 08

Efter paus (2:a halvlek)

0.86Poäng per match (2:a halvlek)0.81
AalesundSarpsborg 08
0.62Gjorda mål (2:a halvlek)0.29
AalesundSarpsborg 08
1.33Insläppta mål (2:a halvlek)0.62
AalesundSarpsborg 08
1.95Snittmål (2:a halvlek)0.9
AalesundSarpsborg 08
24%Hållen nolla efter paus52%
AalesundSarpsborg 08
43%Utan mål efter paus76%
AalesundSarpsborg 08

Aalesund - resultat andra halvlek

19% V29% O52% F
29
Halvtidspoäng
20
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
18
Poäng andra halvlek
-15
Målskillnad (2:a halvlek)
1.38
PPG före paus
Håller ledningen58%

Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 19%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.5

Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Sarpsborg 08 - resultat andra halvlek

10% V52% O38% F
29
Halvtidspoäng
18
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
17
Poäng andra halvlek
-7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.38
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Aalesund - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.400.40
Gjorda mål / match2.00.2
Insläppta mål / match0.81.2
Snittmål per match2.81.4
1 mål100%60%
2 mål80%40%
3 mål40%20%
Hållen nolla60%40%
Utan mål0%80%
Målskillnad+6-5
Halvtid: 80% leder - 0% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 40% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 10
Sarpsborg 08 - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.40
Gjorda mål / match0.80.2
Insläppta mål / match0.80.8
Snittmål per match1.61.0
1 mål80%60%
2 mål60%20%
3 mål20%20%
Hållen nolla40%40%
Utan mål20%80%
Målskillnad0-3
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 40% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Aalesund
GjordaInsläppta
6
6
0-15
8
3
16-30
6
9
31-45
7
7
46-60
1
9
61-75
5
12
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (8 goals). Släpper in mest i 76-90 (12). Slutfasbalans (76-90): -7 - slutskedena är en svaghet.

Sarpsborg 08
GjordaInsläppta
3
3
0-15
6
7
16-30
9
6
31-45
2
5
46-60
0
2
61-75
4
6
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (9 goals). Släpper in mest i 16-30 (7). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.14
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
100%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
74%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
68%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
2%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 50 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Aalesund

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.27
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.35
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.10
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.25
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
86%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
167%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.40
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
15% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 18% under den första kvarten.
15%

Sarpsborg 08

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.14
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.10
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.36
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.26
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
87%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
75%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.59
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.6
Sena mål
17% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
17%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Eliteserien).

Lagen vs ligan

AalesundLigaSarpsborg 08
Snittmål per match▲ 3.763.15▼ 2.52
Båda lagen gjorde mål▲ 86%59%▲ 62%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 67%61%▼ 52%
Hållna nollor▼ 5%22%▲ 24%
Mål före paus▲ 90%85%• 86%
Mål efter paus▲ 90%79%▼ 57%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.15
Snittmål per match
59%
Båda lagen gjorde mål
61%
Minst 3 mål (Over 2.5)
22%
Hållna nollor
1.83
Hemmamål / match
1.31
Bortamål / match
+40%
Hemmafördel i anfall
+28%
Hemmafördel i försvar
+22%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
85%
1 mål
44%
2 mål
15%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
79%
1 mål
51%
2 mål
20%
3 mål
10%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Sarpsborg 08Gult kortBjørn Inge Utvik
  2. Sarpsborg 08Gult kortSigurd Rosted
  3. Sarpsborg 08MålSondre SørliAssist: Noa Williams
  4. Sarpsborg 08MålNoa WilliamsAssist: Sigurd Rosted
  5. Sarpsborg 08MålOlaus Jair Skarsem
  6. AalesundGult kortOlafur Gudmundsson

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Aalesund - Sarpsborg 08?

Eliteserien-matchen slutade Aalesund 2:4 Sarpsborg 08. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Aalesund - Sarpsborg 08?

Aalesund gör i snitt 1,57 mål per match och Sarpsborg 08 1,14. Snittet i Eliteserien är 3,15 mål, med Over 2.5 i 61% av matcherna. Båda lagen gör mål i 86% av Aalesunds matcher och 62% av Sarpsborg 08s.

I vilken form är Aalesund och Sarpsborg 08?

De senaste 5 matcherna har Aalesund facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Sarpsborg 08 0-3-2 (0,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Aalesund - Sarpsborg 08?

Här kollar du siffrorna inför Aalesund - Sarpsborg 08: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.