Aarau - Rapperswil-Jona: matchstatistik
Aarau - Rapperswil-Jona: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Aarau mötte Rapperswil-Jona i Challenge League (Schweiz). Matchen spelades den 4 september 2026. Arena: Stadion Brügglifeld. Slutresultat: 3:2.
Aktuell form
Aarau: 2-2-1, 1.60 poäng/match. Rapperswil-Jona: 1-1-3, 0.80 poäng/match.
Målstatistik
Aarau gör 1.33 och släpper in 1.67 mål per match. Rapperswil-Jona gör 1.33 och släpper in 2.17. Ligans snitt: 2.90 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Aarau 83%, Rapperswil-Jona 67%. Over 2.5: Aarau 83%, Rapperswil-Jona 50%. Liganivå: BTTS 60%, Over 2.5 57%.
xG, skott och stil
Rapperswil-Jona har högre xG: 1.66 mot 1.62. Aarau: 15.3 skott per match, Rapperswil-Jona: 15.2.
Matchhalvor
Aarau: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 0.67. Rapperswil-Jona: leder i paus 17%, mål i andra halvlek 0.67.
Mål per minut
Aarau: 0-15 (3 mal). Rapperswil-Jona: 0-15 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Challenge League: 2.90 mål per match, BTTS 60%, Over 2.5 57%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 4 tidigare inbördes möten: 4-0-0. Målsnitt 5.25, BTTS 75%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Aarau är obesegrat på hemmaplan, med seger i 67 % av hemmamatcherna och oavgjort i resterande 33 %, medan Rapperswil-Jona har förlorat 67 % av sina bortamatcher. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,67 mål på hemmaplan vid ett xG på 1,49, medan gästerna bara gör 1,00 mål på bortaplan och har gått mållösa i 33 % av dessa matcher. Aarau har även ett övertag i skapandet av målchanser: laget avlossar i genomsnitt 15 skott, varav 4 på mål, jämfört med Rapperswil-Jonas 12,67 skott och 3 skott på mål. Gästernas försvar tillåter motståndarna ett xG på 1,94 och släpper i genomsnitt in 1,67 mål på bortaplan, vilket bör gynna en mer effektiv insats från hemmalaget. Båda lagen har gjort 9 mål under sina fem senaste matcher, men Aarau har tagit 8 poäng under denna period, jämfört med Rapperswil-Jonas 6. Därför är hemmaseger det mest sannolika utfallet.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för att båda lagen gör mål är tydliga, eftersom Aarau hade BLGM i 100 % av sina fem senaste matcher, medan motsvarande siffra för Rapperswil-Jona var 60 %. Under denna period gjorde båda lagen i genomsnitt 1,8 mål och släppte in 1,6, vilket talar för mål åt båda håll. Aarau har inte hållit nollan under säsongen, och det har inte heller Rapperswil-Jona gjort. Dessutom släppte hemmalaget in hela 3,5 mål per match på hemmaplan. Gästerna skapar i genomsnitt 1,28 xG, medan Aarau-försvaret tillåter motståndarna 1,82 xG, vilket gör ett mål från Rapperswil-Jona realistiskt sannolikt. Aarau bör också svara, eftersom laget avlossar 17,5 skott per match och har 1,82 i xG, jämfört med de 1,94 xG som Rapperswil-Jona i genomsnitt släpper till.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Aarau skapar i genomsnitt 1.82 xG, medan Rapperswil-Jona tillåter motståndarna 1.94 xG, vilket tydligt stödjer utsikterna för ett hemmamål. Bortalaget genererar 1.28 xG per match, men Aarau-försvaret tillåter motståndarna 1.82 xG och har ännu inte hållit nollan; även Rapperswil-Jona har 0% matcher utan insläppt mål. I de fem senaste matcherna gjorde båda lagen i genomsnitt 1.8 mål och släppte in 1.6, medan linan på 2.5 mål överskreds i 80% av Aarau:s matcher samt i 60% av Rapperswil-Jona:s. En särskilt stark signal är Över 1.5 mål: båda lagen har passerat denna gräns i 100% av sina hittills spelade ligamatcher, vilket gör detta till det säkraste valet.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för Aarau efter matchen, eftersom hemmalaget i de senaste 5 matcherna i genomsnitt gjorde 1,4 mål efter paus, medan Rapperswil-Jona släppte in 1,0 mål under denna del av matcherna. Aarau har en bättre aktuell form: laget tar i genomsnitt 1,6 poäng per match och har förlorat endast 20 % av sina senaste 5 matcher, medan gästerna har förlorat 60 % av sina matcher. Den första halvleken bör bli jämnare, eftersom Aarau i de senaste 5 matcherna endast gjorde 0,4 mål före paus och även släppte in 0,4, samtidigt som 40 % av deras matcher var oavgjorda i halvtid. Gästerna är farligare från start och gjorde i genomsnitt 1,2 mål före paus i sina senaste 5 matcher, men i hela 40 % av dessa matcher låg de själva under efter första halvlek. Aarau har ett högre xG, 1,82 jämfört med Rapperswil-Jonas 1,28, och hemmalagets 17,5 skott per match mot gästernas 12,67 stärker argumentet för en vändning efter paus.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Aarau | Rapperswil-Jona | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 30% | 31% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.28 | 0.28 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Aarau är 100% bättre på: form senaste 5.
1.6 p / match - Aarau · 0.8 p / match - Rapperswil-Jona
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Aarau är 30% bättre på: insläppta mål per match.
1.67 mål / match - Aarau · 2.17 mål / match - Rapperswil-Jona
Aarau gör mål i 83% av matcherna (5 av 6 matcher), medan Rapperswil-Jona håller nollan i 0% (0 av 6 matcher).
Rapperswil-Jona gör mål i 67% av matcherna (4 av 6 matcher), medan Aarau håller nollan i 0% (0 av 6 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Aarau
Over / Under - Rapperswil-Jona
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Aarau är 120% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.83 p / match - Aarau · 0.83 p / match - Rapperswil-Jona
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Aarau - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 33%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Rapperswil-Jona - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 17% av matcherna och vinner 17%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.00 | 1.40 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.2 | 1.8 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 40% | 60% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 80% | 20% |
| Utan mål | 40% | 40% |
| Målskillnad | +2 | -1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.00 | 0.40 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.4 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 0% |
| Utan mål | 60% | 60% |
| Målskillnad | -1 | -3 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 0-15 (3 goals). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 0-15 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (3). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Aarau
Rapperswil-Jona
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Challenge League).
Lagen vs ligan
| Aarau | Liga | Rapperswil-Jona | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.00 | 2.90 | ▲ 3.50 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 83% | 60% | ▲ 67% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 83% | 57% | ▼ 50% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 22% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▼ 67% | 83% | • 83% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 87% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (4): Aarau 4 - 0 - 0 Rapperswil-Jona. Malgenomsnitt 5.25, bada lagen gjorde mal i 75% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Aarau - Rapperswil-Jona?
Challenge League-matchen slutade Aarau 3:2 Rapperswil-Jona. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Aarau och Rapperswil-Jona ut?
I de senaste 4 inbördes mötena vann Aarau 4, Rapperswil-Jona 0 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 5,25 mål, med båda lagen på mål i 75%.
Vad visar målstatistiken inför Aarau - Rapperswil-Jona?
Aarau gör i snitt 1,33 mål per match och Rapperswil-Jona 1,33. Snittet i Challenge League är 2,90 mål, med Over 2.5 i 57% av matcherna. Båda lagen gör mål i 83% av Aaraus matcher och 67% av Rapperswil-Jonas.
I vilken form är Aarau och Rapperswil-Jona?
De senaste 5 matcherna har Aarau facit 2-2-1 (1,60 poäng per match) och Rapperswil-Jona 1-1-3 (0,80 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Aarau - Rapperswil-Jona?
Här kollar du siffrorna inför Aarau - Rapperswil-Jona: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


