Saudiarabien - Professional LeagueDhamak Club StadiumData uppdaterad 16 oktober 2026

Abha - Al Kholood: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Abha - Al Kholood: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Abha möter Al Kholood i Professional League (Saudiarabien). Matchen är planerad till 19 oktober 2026. Arena: Dhamak Club Stadium.

Aktuell form

Abha: 0-2-3, 0.40 poäng/match. Al Kholood: 1-1-3, 0.80 poäng/match.

Målstatistik

Abha gör 0.71 och släpper in 1.86 mål per match. Al Kholood gör 1.56 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 2.86 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Abha 57%, Al Kholood 78%. Over 2.5: Abha 57%, Al Kholood 67%. Liganivå: BTTS 50%, Over 2.5 55%.

xG, skott och stil

Al Kholood har högre xG: 1.44 mot 1.15. Abha: 9.9 skott per match, Al Kholood: 12.4.

Matchhalvor

Abha: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.57. Al Kholood: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 0.67.

Mål per minut

Abha: 61-75 (2 mal). Al Kholood: 16-30 (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Professional League: 2.86 mål per match, BTTS 50%, Over 2.5 55%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.71Gjorda mål / match1.56
AbhaAl Kholood
1.86Insläppta mål / match2
AbhaAl Kholood
47%Genomsnittligt bollinnehav47%
AbhaAl Kholood
3.29Skott på mål / match4.22
AbhaAl Kholood

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

9.86Skott per match12.44
AbhaAl Kholood
3.29Skott på mål4.22
AbhaAl Kholood
7.2%Skottkonvertering12.5%
AbhaAl Kholood
47%Bollinnehav47%
AbhaAl Kholood
1.15xG för1.44
AbhaAl Kholood
1.39xG emot1.5
AbhaAl Kholood

Skottkvalitet

Abha: BalanseratAl Kholood: Kontringsstarkt
AbhaAl Kholood
Precision (skott på mål)33%34%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.12
Avslut (mål per skott på mål)0.220.37

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Al Kholood är 100% bättre på: form senaste 5.

0.4 p / match - Abha · 0.8 p / match - Al Kholood

Abha
DLLLD
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V29% O71% F
Säsong (V-O-F)
0-2-5
0.29 p / match · målskillnad -8
Senaste 5 (V-O-F)
0-2-3
0.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-1-2
Senaste 5 hemma
0-1-2
LDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.4xG: 1.05Motståndarens xG: 1.39BTTS: 60%Over 2.5: 40%
Al Kholood
DWLLL
Resultatfördelning
33% V33% O33% F
Säsong (V-O-F)
3-3-3
1.33 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-3-2
Senaste 5 borta
0-3-2
DDDLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 2.6xG: 1.70Motståndarens xG: 1.49BTTS: 60%Over 2.5: 80%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Al Kholood är 120% bättre på: gjorda mål per match.

0.71 mål / match - Abha · 1.56 mål / match - Al Kholood

Abha är 8% bättre på: insläppta mål per match.

1.86 mål / match - Abha · 2 mål / match - Al Kholood

Abhas målprofil: mycket stark

Abha gör mål i 57% av matcherna (4 av 7 matcher), medan Al Kholood håller nollan i 0% (0 av 9 matcher).

Al Kholoods målprofil: mycket stark

Al Kholood gör mål i 78% av matcherna (7 av 9 matcher), medan Abha håller nollan i 14% (1 av 7 matcher).

5Gjorda mål (säsong)14
AbhaAl Kholood
13Insläppta mål (säsong)18
AbhaAl Kholood
2.57Snittmål per match3.56
AbhaAl Kholood
4Gjorda mål (senaste 5)6
AbhaAl Kholood
7Insläppta mål (senaste 5)13
AbhaAl Kholood

Hur ofta gör laget minst...

57%1 mål78%
AbhaAl Kholood
14%2 mål56%
AbhaAl Kholood
0%3 mål22%
AbhaAl Kholood
0%4 mål0%
AbhaAl Kholood

Hur ofta släpper laget in minst...

86%1 mål100%
AbhaAl Kholood
57%2 mål56%
AbhaAl Kholood
29%3 mål22%
AbhaAl Kholood
14%4 mål11%
AbhaAl Kholood

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

14%BTTS i halvtid33%
AbhaAl Kholood
0%BTTS i båda halvlekarna11%
AbhaAl Kholood
0%Mål i båda halvlekarna33%
AbhaAl Kholood

BTTS och antal mål

43%Minst 3 mål och BTTS56%
AbhaAl Kholood
14%Minst 3 mål utan BTTS11%
AbhaAl Kholood
60%BTTS - senaste 560%
AbhaAl Kholood

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

71%Minst 1 mål före paus78%
AbhaAl Kholood
43%Minst 2 mål före paus56%
AbhaAl Kholood
0%Minst 3 mål före paus33%
AbhaAl Kholood

2:a halvlek

71%Minst 1 mål efter paus100%
AbhaAl Kholood
43%Minst 2 mål efter paus67%
AbhaAl Kholood
14%Minst 3 mål efter paus11%
AbhaAl Kholood

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Al Kholood är 184% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.43 p / match - Abha · 1.22 p / match - Al Kholood

Abha - läge i halvtid
0% leder43% oavgjort57% ligger under
Al Kholood - läge i halvtid
22% leder56% oavgjort22% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.43Poäng per match (1:a halvlek)1.22
AbhaAl Kholood
0.14Gjorda mål (1:a halvlek)0.89
AbhaAl Kholood
1Insläppta mål (1:a halvlek)0.89
AbhaAl Kholood
1.14Snittmål (1:a halvlek)1.78
AbhaAl Kholood
29%Hållen nolla före paus44%
AbhaAl Kholood
86%Utan mål före paus44%
AbhaAl Kholood

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1.22
AbhaAl Kholood
0.57Gjorda mål (2:a halvlek)0.67
AbhaAl Kholood
0.86Insläppta mål (2:a halvlek)1.11
AbhaAl Kholood
1.43Snittmål (2:a halvlek)1.78
AbhaAl Kholood
43%Hållen nolla efter paus22%
AbhaAl Kholood
57%Utan mål efter paus44%
AbhaAl Kholood

Abha - resultat andra halvlek

14% V57% O29% F
3
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-6
Målskillnad (1:a halvlek)
7
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
0.43
PPG före paus
Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Al Kholood - resultat andra halvlek

33% V22% O44% F
11
Halvtidspoäng
8
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
11
Poäng andra halvlek
-4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.22
PPG före paus
Håller ledningen150%

Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Abha - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.600.80
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.60.8
Snittmål per match0.81.4
1 mål60%60%
2 mål20%40%
3 mål0%20%
Hållen nolla40%40%
Utan mål80%60%
Målskillnad-2-1
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 80% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Al Kholood - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.800.80
Gjorda mål / match0.80.4
Insläppta mål / match1.41.2
Snittmål per match2.21.6
1 mål80%100%
2 mål80%60%
3 mål40%0%
Hållen nolla20%20%
Utan mål40%60%
Målskillnad-3-4
Halvtid: 0% leder - 80% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Abha
GjordaInsläppta
0
3
0-15
1
2
16-30
0
2
31-45
0
4
46-60
2
0
61-75
2
2
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (2 goals). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): 0.

Al Kholood
GjordaInsläppta
1
5
0-15
4
0
16-30
3
3
31-45
1
2
46-60
1
3
61-75
4
5
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (4 goals). Släpper in mest i 0-15 (5). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.06
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
107%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
68%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
44%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
9%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 11 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Abha

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.24
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.91
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.44
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.47
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
49%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
131%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.11
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
40% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
40%

Al Kholood

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.06
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.38
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.12
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.50
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
110%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
138%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.53
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
29% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 7% under den första kvarten.
29%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Professional League).

Lagen vs ligan

AbhaLigaAl Kholood
Snittmål per match▼ 2.572.86▲ 3.56
Båda lagen gjorde mål▲ 57%50%▲ 78%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 57%55%▲ 67%
Hållna nollor▼ 14%32%▼ 0%
Mål före paus• 71%72%▲ 78%
Mål efter paus• 71%70%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.86
Snittmål per match
50%
Båda lagen gjorde mål
55%
Minst 3 mål (Over 2.5)
32%
Hållna nollor
1.45
Hemmamål / match
1.42
Bortamål / match
+2%
Hemmafördel i anfall
+2%
Hemmafördel i försvar
+8%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
72%
1 mål
51%
2 mål
23%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
70%
1 mål
45%
2 mål
14%
3 mål
4%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar Abha och Al Kholood?

Abha möter Al Kholood den 19 oktober 2026 i Professional League på Dhamak Club Stadium. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Abha - Al Kholood?

Abha gör i snitt 0,71 mål per match och Al Kholood 1,56. Snittet i Professional League är 2,86 mål, med Over 2.5 i 55% av matcherna. Båda lagen gör mål i 57% av Abhas matcher och 78% av Al Kholoods.

I vilken form är Abha och Al Kholood?

De senaste 5 matcherna har Abha facit 0-2-3 (0,40 poäng per match) och Al Kholood 1-1-3 (0,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Abha - Al Kholood?

Den statistiska bakgrunden till Abha - Al Kholood — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.