Rumänien - Liga IIData uppdaterad 22 oktober 2026

Afumaţi - CSA Steaua Bucureşti: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Afumaţi - CSA Steaua Bucureşti: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Afumaţi möter CSA Steaua Bucureşti i Liga II (Rumänien). Matchen är planerad till 25 oktober 2026.

Aktuell form

Afumaţi: 3-1-1, 2.00 poäng/match. CSA Steaua Bucureşti: 1-3-1, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

Afumaţi gör 1.60 och släpper in 1.40 mål per match. CSA Steaua Bucureşti gör 1.00 och släpper in 1.80. Ligans snitt: 2.92 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Afumaţi 60%, CSA Steaua Bucureşti 70%. Over 2.5: Afumaţi 70%, CSA Steaua Bucureşti 80%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 55%.

xG, skott och stil

Afumaţi har högre xG: 1.92 mot 1.27. Afumaţi: 15.2 skott per match, CSA Steaua Bucureşti: 8.6.

Matchhalvor

Afumaţi: leder i paus 30%, mål i andra halvlek 1.00. CSA Steaua Bucureşti: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 0.70.

Mål per minut

Afumaţi: 46-60 (4 mal). CSA Steaua Bucureşti: 46-60 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Liga II: 2.92 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 55%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 1.00, BTTS 0%.

Fore matchen

1X2-odds

(1.93)
(3.50)
(3.45)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
1.6Gjorda mål / match1
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
1.4Insläppta mål / match1.8
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
50%Genomsnittligt bollinnehav53%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
6.3Skott på mål / match3.7
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

15.2Skott per match8.6
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
6.3Skott på mål3.7
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
10.5%Skottkonvertering11.6%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
50%Bollinnehav53%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
1.92xG för1.27
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
1.17xG emot1.44
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Skottkvalitet

Afumaţi: OffensivtCSA Steaua Bucureşti: Balanserat
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
Precision (skott på mål)41%43%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.15
Avslut (mål per skott på mål)0.250.27

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Afumaţi är 67% bättre på: form senaste 5.

2 p / match - Afumaţi · 1.2 p / match - CSA Steaua Bucureşti

Afumaţi
WDWWL
Resultatfördelning
50% V20% O30% F
Säsong (V-O-F)
5-2-3
1.70 p / match · målskillnad +2
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-1-1
Senaste 5 hemma
3-1-1
WLWDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.0Insläppta mål: 1.0xG: 1.94Motståndarens xG: 1.39BTTS: 40%Over 2.5: 60%
CSA Steaua Bucureşti
DLWDD
Resultatfördelning
10% V40% O50% F
Säsong (V-O-F)
1-4-5
0.70 p / match · målskillnad -8
Senaste 5 (V-O-F)
1-3-1
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-1-3
Senaste 5 borta
0-1-3
LLLD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.4xG: 1.14Motståndarens xG: 1.35BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Afumaţi är 60% bättre på: gjorda mål per match.

1.6 mål / match - Afumaţi · 1 mål / match - CSA Steaua Bucureşti

Afumaţi är 29% bättre på: insläppta mål per match.

1.4 mål / match - Afumaţi · 1.8 mål / match - CSA Steaua Bucureşti

Afumaţis målprofil: mycket stark

Afumaţi gör mål i 80% av matcherna (8 av 10 matcher), medan CSA Steaua Bucureşti håller nollan i 10% (1 av 10 matcher).

CSA Steaua Bucureştis målprofil: mycket stark

CSA Steaua Bucureşti gör mål i 70% av matcherna (7 av 10 matcher), medan Afumaţi håller nollan i 20% (2 av 10 matcher).

16Gjorda mål (säsong)10
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
14Insläppta mål (säsong)18
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
3Snittmål per match2.8
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
10Gjorda mål (senaste 5)5
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
5Insläppta mål (senaste 5)7
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Hur ofta gör laget minst...

80%1 mål70%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
60%2 mål30%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
10%3 mål0%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
10%4 mål0%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Hur ofta släpper laget in minst...

80%1 mål90%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
40%2 mål70%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
20%3 mål20%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
0%4 mål0%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

70%
CSA Steaua Bucureşti - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.7 av 10 matcher
54%
Ligasnitt

Målmönster

20%BTTS i halvtid10%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
10%BTTS i båda halvlekarna10%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
40%Mål i båda halvlekarna30%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

BTTS och antal mål

50%Minst 3 mål och BTTS60%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
20%Minst 3 mål utan BTTS20%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
40%BTTS - senaste 560%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

80%Minst 1 mål före paus80%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
40%Minst 2 mål före paus30%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
0%Minst 3 mål före paus0%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus90%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
70%Minst 2 mål efter paus70%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
10%Minst 3 mål efter paus10%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Afumaţi är 44% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.3 p / match - Afumaţi · 0.9 p / match - CSA Steaua Bucureşti

Afumaţi - läge i halvtid
30% leder40% oavgjort30% ligger under
CSA Steaua Bucureşti - läge i halvtid
20% leder30% oavgjort50% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.3Poäng per match (1:a halvlek)0.9
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
0.6Gjorda mål (1:a halvlek)0.3
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
0.6Insläppta mål (1:a halvlek)0.8
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
1.2Snittmål (1:a halvlek)1.1
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
50%Hållen nolla före paus40%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
50%Utan mål före paus70%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Efter paus (2:a halvlek)

1.5Poäng per match (2:a halvlek)0.9
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
1Gjorda mål (2:a halvlek)0.7
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
0.8Insläppta mål (2:a halvlek)1
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
1.8Snittmål (2:a halvlek)1.7
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
40%Hållen nolla efter paus20%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti
30%Utan mål efter paus30%
AfumaţiCSA Steaua Bucureşti

Afumaţi - resultat andra halvlek

40% V30% O30% F
13
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
15
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.30
PPG före paus
Håller ledningen167%

Leder i halvtid i 30% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

CSA Steaua Bucureşti - resultat andra halvlek

10% V60% O30% F
9
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-5
Målskillnad (1:a halvlek)
9
Poäng andra halvlek
-3
Målskillnad (2:a halvlek)
0.90
PPG före paus
Håller ledningen50%

Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 10%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Afumaţi - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.601.60
Gjorda mål / match0.81.2
Insläppta mål / match0.40.6
Snittmål per match1.21.8
1 mål80%100%
2 mål40%80%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%40%
Utan mål40%20%
Målskillnad+2+3
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
CSA Steaua Bucureşti - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.600.60
Gjorda mål / match0.40.6
Insläppta mål / match0.21.2
Snittmål per match0.61.8
1 mål60%80%
2 mål0%80%
3 mål0%20%
Hållen nolla80%20%
Utan mål60%40%
Målskillnad+1-3
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Afumaţi
GjordaInsläppta
1
2
0-15
3
3
16-30
2
1
31-45
4
1
46-60
2
4
61-75
4
3
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (4 goals). Släpper in mest i 61-75 (4). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

CSA Steaua Bucureşti
GjordaInsläppta
1
3
0-15
1
2
16-30
1
3
31-45
3
2
46-60
1
6
61-75
3
2
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (3 goals). Släpper in mest i 61-75 (6). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.90
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.7 : 1.2
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
99%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
65%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-66%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
56%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
6%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 17 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Afumaţi

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.75
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.55
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.32
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.23
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
97%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
111%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.30
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 6% under den första kvarten.
25%

CSA Steaua Bucureşti

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.17
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.63
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.27
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.36
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
79%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
109%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.50
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 10% under den första kvarten.
30%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Liga II).

Lagen vs ligan

AfumaţiLigaCSA Steaua Bucureşti
Snittmål per match• 3.002.92▼ 2.80
Båda lagen gjorde mål▲ 60%54%▲ 70%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 70%55%▲ 80%
Hållna nollor▼ 20%25%▼ 10%
Mål före paus▲ 80%77%▲ 80%
Mål efter paus▲ 100%82%▲ 90%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.92
Snittmål per match
54%
Båda lagen gjorde mål
55%
Minst 3 mål (Over 2.5)
25%
Hållna nollor
1.65
Hemmamål / match
1.26
Bortamål / match
+31%
Hemmafördel i anfall
+24%
Hemmafördel i försvar
+11%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
77%
1 mål
34%
2 mål
15%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
82%
1 mål
48%
2 mål
19%
3 mål
5%
4 mål

Inbordes moten

Foregaende mote: Afumaţi 0 - 0 - 1 CSA Steaua Bucureşti. Malgenomsnitt 1.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Vanliga frågor

När spelar Afumaţi och CSA Steaua Bucureşti?

Afumaţi möter CSA Steaua Bucureşti den 25 oktober 2026 i Liga II. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Afumaţi - CSA Steaua Bucureşti?

Afumaţi gör i snitt 1,60 mål per match och CSA Steaua Bucureşti 1,00. Snittet i Liga II är 2,92 mål, med Over 2.5 i 55% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Afumaţis matcher och 70% av CSA Steaua Bucureştis.

I vilken form är Afumaţi och CSA Steaua Bucureşti?

De senaste 5 matcherna har Afumaţi facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och CSA Steaua Bucureşti 1-3-1 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Afumaţi - CSA Steaua Bucureşti?

Här kollar du siffrorna inför Afumaţi - CSA Steaua Bucureşti: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.