Ajax II - Helmond Sport: matchstatistik
Ajax II - Helmond Sport: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Ajax II mötte Helmond Sport i Eerste Divisie (Nederländerna). Matchen spelades den 28 augusti 2026. Arena: Sportpark De Toekomst. Slutresultat: 3:2.
Aktuell form
Ajax II: 0-0-3, 0.00 poäng/match. Helmond Sport: 0-2-1, 0.67 poäng/match.
Målstatistik
Ajax II gör 2.33 och släpper in 3.67 mål per match. Helmond Sport gör 1.00 och släpper in 1.33. Ligans snitt: 3.67 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Ajax II 100%, Helmond Sport 100%. Over 2.5: Ajax II 100%, Helmond Sport 33%. Liganivå: BTTS 73%, Over 2.5 67%.
xG, skott och stil
Ajax II har högre xG: 1.29 mot 0.86. Ajax II: 11.7 skott per match, Helmond Sport: 6.7.
Matchhalvor
Ajax II: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.00. Helmond Sport: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.00.
Mål per minut
Ajax II: 0-15 (2 mal). Helmond Sport: 0-15 (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Eerste Divisie: 3.67 mål per match, BTTS 73%, Over 2.5 67%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 4.50, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Ajax II ligger sist på 20:e plats och har förlorat alla 3 hittills spelade matcher, med totalt 11 insläppta mål. Särskilt alarmerande är lagets hemmaspel: i genomsnitt gör man 4 mål, men släpper samtidigt till hela 6 mål, med ett xG mot på 2,73 och utan att ha hållit nollan en enda gång. Helmond Sport ligger visserligen först på 16:e plats, men har bara förlorat 1 av 3 ligamatcher och släppt in endast 4 mål – nästan tre gånger färre än Ajax II. Bortalaget skapar färre kvalitativa chanser på bortaplan, med ett genomsnittligt xG på 0,63, men Ajax defensiva sårbarhet bör ge dem möjlighet att utnyttja sina chanser. De fem senaste matcherna ger inte heller hemmalaget några argument, eftersom de har åkt på 4 förluster och släppt in 13 mål. Därför bör en knapp fördel ges till Helmond Sport.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Båda lagen har i de aktuella ligadata ett BLGM-resultat på 100 %, och inget av lagen har ännu hållit nollan, vilket tydligt talar för mål från båda sidor. Ajax II gjorde i sina 5 senaste matcher i snitt 1,6 mål men släppte in hela 2,6, medan deras xG mot ligger högt på 2,19. Helmond Sport gjorde under denna period 1,0 mål per match vid ett xG på 1,12, samtidigt som Ajax II:s försvar i snitt tillät motståndarna 1,66 xG under säsongen. En försiktighetssignal är Helmonds låga säsongsskapande på 0,63 xG, men Ajax II har inte hållit nollan, och båda lagen har BLGM i 60 % av sina 5 senaste matcher. Med ett ligasnitt för BLGM på 75 % framstår scenariot där båda lagen gör minst ett mål som mer sannolikt.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Ajax II gjorde i genomsnitt 1,6 mål under sina senaste 5 matcher, men släppte samtidigt in hela 2,6, vilket gav ett mycket högt snitt på 4,2 mål per match. Helmond Sport noterade under samma period 1,0 mål både framåt och bakåt, men båda lagen hade gjort mål i 100% av säsongens matcher hittills och inget av dem hade hållit nollan. Ajax II:s försvar tillät motståndarna i genomsnitt 2,19 xG under de fem senaste matcherna, medan Helmonds försvar släppte till 1,33 xG, vilket stöder scenariot med minst två mål. Linan 2,5 är mer jämn, eftersom endast 60% av Ajax II:s och 20% av Helmonds fem senaste matcher översteg tre mål. Den starkaste signalen finns därför på Över 1,5: kombinationen av hemmalagets svaga försvar, att båda lagen regelbundet gör mål och en prognos på 2,70 mål talar tydligt för minst två mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort både i halvtid och efter slutsignalen, eftersom Helmond Sport hade oavgjort i halvtid i 4 av sina 5 senaste matcher, medan Ajax II hade det i 2 av 5. Bortalaget visar klart stabilare resultatform: på de fem senaste matcherna tog de i genomsnitt 1,0 poäng, jämfört med hemmalagets 0,6, men hela 40 % av Helmonds matcher slutade oavgjort. Ajax II har ett övertag när det gäller att skapa målchanser, med ett genomsnittligt xG på 0,97 jämfört med motståndarnas 0,63 samt 3,0 skott på mål per match jämfört med 2,0, vilket minskar sannolikheten för en bortaseger. Samtidigt släppte hemmalaget i genomsnitt in 2,6 mål under sina fem senaste matcher, men Helmond gjorde endast 1,0 mål per match. Därför är ett jämnt slutresultat mer sannolikt än en övertygande seger för något av lagen. Båda lagen gjorde mål och släppte in mål i 100 % av sina hittills spelade matcher under säsongen, vilket ytterligare stödjer ett oavgjort resultat efter mål åt båda håll.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Ajax II | Helmond Sport | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 46% | 40% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.13 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.44 | 0.37 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Ajax II är 133% bättre på: gjorda mål per match.
2.33 mål / match - Ajax II · 1 mål / match - Helmond Sport
Helmond Sport är 176% bättre på: insläppta mål per match.
3.67 mål / match - Ajax II · 1.33 mål / match - Helmond Sport
Ajax II gör mål i 100% av matcherna (3 av 3 matcher), medan Helmond Sport håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).
Helmond Sport gör mål i 100% av matcherna (3 av 3 matcher), medan Ajax II håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Ajax II
Over / Under - Helmond Sport
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Helmond Sport är 406% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
0.33 p / match - Ajax II · 1.67 p / match - Helmond Sport
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Ajax II - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Helmond Sport - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 0%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.33 | 0.67 |
| Gjorda mål / match | 1.3 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 2.0 | 1.7 |
| Snittmål per match | 3.3 | 2.7 |
| 1 mål | 100% | 67% |
| 2 mål | 67% | 67% |
| 3 mål | 67% | 67% |
| Hållen nolla | 0% | 33% |
| Utan mål | 33% | 33% |
| Målskillnad | -2 | -2 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.67 | 0.33 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 0.7 | 0.7 |
| Snittmål per match | 1.7 | 0.7 |
| 1 mål | 100% | 67% |
| 2 mål | 67% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 33% | 33% |
| Utan mål | 0% | 100% |
| Målskillnad | +1 | -2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 0-15 (2 goals). Släpper in mest i 0-15 (4). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 31-45 (2). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Ajax II
Helmond Sport
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Eerste Divisie).
Lagen vs ligan
| Ajax II | Liga | Helmond Sport | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 6.00 | 3.67 | ▼ 2.33 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 100% | 73% | ▲ 100% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 100% | 67% | ▼ 33% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 13% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 80% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▼ 67% | 83% | ▼ 67% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Ajax II 1 - 0 - 1 Helmond Sport. Malgenomsnitt 4.50, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Ajax II - Helmond Sport?
Eerste Divisie-matchen slutade Ajax II 3:2 Helmond Sport. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Ajax II och Helmond Sport ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Ajax II 1, Helmond Sport 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 4,50 mål, med båda lagen på mål i 100%.
Vad visar målstatistiken inför Ajax II - Helmond Sport?
Ajax II gör i snitt 2,33 mål per match och Helmond Sport 1,00. Snittet i Eerste Divisie är 3,67 mål, med Over 2.5 i 67% av matcherna. Båda lagen gör mål i 100% av Ajax IIs matcher och 100% av Helmond Sports.
I vilken form är Ajax II och Helmond Sport?
De senaste 5 matcherna har Ajax II facit 0-0-3 (0,00 poäng per match) och Helmond Sport 0-2-1 (0,67 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Ajax II - Helmond Sport?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


