Peru - Primera DivisiónData uppdaterad 16 oktober 2026

Alianza Atlético - Universitario: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Alianza Atlético - Universitario: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Alianza Atlético möter Universitario i Primera División (Peru). Matchen är planerad till 18 oktober 2026.

Aktuell form

Alianza Atlético: 4-0-1, 2.40 poäng/match. Universitario: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Alianza Atlético gör 1.54 och släpper in 1.29 mål per match. Universitario gör 1.61 och släpper in 1.18. Ligans snitt: 2.75 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Alianza Atlético 68%, Universitario 61%. Over 2.5: Alianza Atlético 57%, Universitario 61%. Liganivå: BTTS 58%, Over 2.5 53%.

xG, skott och stil

Alianza Atlético har högre xG: 1.54 mot 1.52. Alianza Atlético: 14.8 skott per match, Universitario: 14.1.

Matchhalvor

Alianza Atlético: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.93. Universitario: leder i paus 36%, mål i andra halvlek 0.96.

Mål per minut

Alianza Atlético: 76-90+ (10 mal). Universitario: 16-30 (12 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Primera División: 2.75 mål per match, BTTS 58%, Over 2.5 53%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 2-0-1. Målsnitt 2.00, BTTS 33%.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Alianza AtléticoUniversitario
1.54Gjorda mål / match1.61
Alianza AtléticoUniversitario
1.29Insläppta mål / match1.18
Alianza AtléticoUniversitario
47%Genomsnittligt bollinnehav51%
Alianza AtléticoUniversitario
5.18Skott på mål / match4.36
Alianza AtléticoUniversitario

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14.79Skott per match14.07
Alianza AtléticoUniversitario
5.18Skott på mål4.36
Alianza AtléticoUniversitario
10.4%Skottkonvertering11.4%
Alianza AtléticoUniversitario
47%Bollinnehav51%
Alianza AtléticoUniversitario
1.54xG för1.52
Alianza AtléticoUniversitario
1.35xG emot1.32
Alianza AtléticoUniversitario

Skottkvalitet

Alianza Atlético: OffensivtUniversitario: Offensivt
Alianza AtléticoUniversitario
Precision (skott på mål)35%31%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.11
Avslut (mål per skott på mål)0.300.37

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Alianza Atlético är 50% bättre på: form senaste 5.

2.4 p / match - Alianza Atlético · 1.6 p / match - Universitario

Alianza Atlético
WWLWW
Resultatfördelning
43% V25% O32% F
Säsong (V-O-F)
12-7-9
1.54 p / match · målskillnad +7
Senaste 5 (V-O-F)
4-0-1
2.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
8-4-1
Senaste 5 hemma
5-0-0
WWWWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.6Insläppta mål: 1.6xG: 1.92Motståndarens xG: 1.22BTTS: 100%Over 2.5: 100%
Universitario
WDWLD
Resultatfördelning
50% V29% O21% F
Säsong (V-O-F)
14-8-6
1.79 p / match · målskillnad +12
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
5-5-4
Senaste 5 borta
3-0-2
LWWWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.0Insläppta mål: 2.2xG: 1.53Motståndarens xG: 1.70BTTS: 80%Over 2.5: 100%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Universitario är 5% bättre på: gjorda mål per match.

1.54 mål / match - Alianza Atlético · 1.61 mål / match - Universitario

Universitario är 9% bättre på: insläppta mål per match.

1.29 mål / match - Alianza Atlético · 1.18 mål / match - Universitario

Alianza Atléticos målprofil: mycket stark

Alianza Atlético gör mål i 82% av matcherna (23 av 28 matcher), medan Universitario håller nollan i 29% (8 av 28 matcher).

Universitarios målprofil: mycket stark

Universitario gör mål i 79% av matcherna (22 av 28 matcher), medan Alianza Atlético håller nollan i 21% (6 av 28 matcher).

43Gjorda mål (säsong)45
Alianza AtléticoUniversitario
36Insläppta mål (säsong)33
Alianza AtléticoUniversitario
2.82Snittmål per match2.79
Alianza AtléticoUniversitario
13Gjorda mål (senaste 5)10
Alianza AtléticoUniversitario
8Insläppta mål (senaste 5)11
Alianza AtléticoUniversitario

Hur ofta gör laget minst...

82%1 mål79%
Alianza AtléticoUniversitario
39%2 mål54%
Alianza AtléticoUniversitario
25%3 mål18%
Alianza AtléticoUniversitario
7%4 mål11%
Alianza AtléticoUniversitario

Hur ofta släpper laget in minst...

79%1 mål71%
Alianza AtléticoUniversitario
29%2 mål36%
Alianza AtléticoUniversitario
18%3 mål7%
Alianza AtléticoUniversitario
4%4 mål4%
Alianza AtléticoUniversitario

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

68%
Alianza Atlético - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.19 av 28 matcher
58%
Ligasnitt

Målmönster

32%BTTS i halvtid14%
Alianza AtléticoUniversitario
4%BTTS i båda halvlekarna4%
Alianza AtléticoUniversitario
29%Mål i båda halvlekarna32%
Alianza AtléticoUniversitario

BTTS och antal mål

54%Minst 3 mål och BTTS54%
Alianza AtléticoUniversitario
4%Minst 3 mål utan BTTS7%
Alianza AtléticoUniversitario
100%BTTS - senaste 580%
Alianza AtléticoUniversitario

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

71%Minst 1 mål före paus61%
Alianza AtléticoUniversitario
39%Minst 2 mål före paus29%
Alianza AtléticoUniversitario
7%Minst 3 mål före paus21%
Alianza AtléticoUniversitario

2:a halvlek

82%Minst 1 mål efter paus82%
Alianza AtléticoUniversitario
50%Minst 2 mål efter paus64%
Alianza AtléticoUniversitario
29%Minst 3 mål efter paus21%
Alianza AtléticoUniversitario

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Universitario är 13% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.29 p / match - Alianza Atlético · 1.46 p / match - Universitario

Alianza Atlético - läge i halvtid
25% leder54% oavgjort21% ligger under
Universitario - läge i halvtid
36% leder39% oavgjort25% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.29Poäng per match (1:a halvlek)1.46
Alianza AtléticoUniversitario
0.61Gjorda mål (1:a halvlek)0.64
Alianza AtléticoUniversitario
0.61Insläppta mål (1:a halvlek)0.46
Alianza AtléticoUniversitario
1.21Snittmål (1:a halvlek)1.11
Alianza AtléticoUniversitario
46%Hållen nolla före paus68%
Alianza AtléticoUniversitario
50%Utan mål före paus57%
Alianza AtléticoUniversitario

Efter paus (2:a halvlek)

1.68Poäng per match (2:a halvlek)1.43
Alianza AtléticoUniversitario
0.93Gjorda mål (2:a halvlek)0.96
Alianza AtléticoUniversitario
0.68Insläppta mål (2:a halvlek)0.71
Alianza AtléticoUniversitario
1.61Snittmål (2:a halvlek)1.68
Alianza AtléticoUniversitario
50%Hållen nolla efter paus39%
Alianza AtléticoUniversitario
39%Utan mål efter paus32%
Alianza AtléticoUniversitario

Alianza Atlético - resultat andra halvlek

46% V29% O25% F
36
Halvtidspoäng
17
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
47
Poäng andra halvlek
+7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.29
PPG före paus
Håller ledningen172%

Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 43%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Universitario - resultat andra halvlek

32% V46% O21% F
41
Halvtidspoäng
18
Halvtidsmål
+5
Målskillnad (1:a halvlek)
40
Poäng andra halvlek
+7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.46
PPG före paus
Håller ledningen139%

Leder i halvtid i 36% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Alianza Atlético - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.202.00
Gjorda mål / match1.01.6
Insläppta mål / match1.00.6
Snittmål per match2.02.2
1 mål100%100%
2 mål80%80%
3 mål20%40%
Hållen nolla0%60%
Utan mål20%20%
Målskillnad0+5
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 20% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 80% - Totalt antal halvtidsmål: 5
Universitario - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.602.00
Gjorda mål / match0.41.6
Insläppta mål / match1.40.8
Snittmål per match1.82.4
1 mål100%100%
2 mål40%80%
3 mål40%60%
Hållen nolla20%20%
Utan mål60%20%
Målskillnad-5+4
Halvtid: 20% leder - 0% oavgjort - 80% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 20% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Alianza Atlético
GjordaInsläppta
4
4
0-15
9
7
16-30
4
6
31-45
8
7
46-60
8
1
61-75
10
11
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (10 goals). Släpper in mest i 76-90 (11). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Universitario
GjordaInsläppta
2
5
0-15
12
4
16-30
4
4
31-45
7
6
46-60
9
5
61-75
11
9
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (12 goals). Släpper in mest i 76-90 (9). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.81
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 1.5
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
102%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
65%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-29%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
65%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Alianza Atlético

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.19
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.06
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-6.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
0.00
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.06
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
92%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
119%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.86
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
23% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 9% under den första kvarten.
23%

Universitario

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.20
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.23
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.09
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.14
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
149%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
71%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.19
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
24% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 4% under den första kvarten.
24%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Primera División).

Lagen vs ligan

Alianza AtléticoLigaUniversitario
Snittmål per match• 2.822.75• 2.79
Båda lagen gjorde mål▲ 68%58%▲ 61%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 57%53%▲ 61%
Hållna nollor▼ 21%24%▲ 29%
Mål före paus▲ 71%69%▼ 61%
Mål efter paus▲ 82%78%▲ 82%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.75
Snittmål per match
58%
Båda lagen gjorde mål
53%
Minst 3 mål (Over 2.5)
24%
Hållna nollor
1.67
Hemmamål / match
1.08
Bortamål / match
+55%
Hemmafördel i anfall
+35%
Hemmafördel i försvar
+26%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
69%
1 mål
35%
2 mål
12%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
50%
2 mål
20%
3 mål
6%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (3): Alianza Atlético 2 - 0 - 1 Universitario. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.

Universitario
1 : 2
Alianza Atlético
Club Alianza Atlético Sullana
0 : 2
Club Universitario de Deportes
Club Universitario de Deportes
0 : 1
Club Alianza Atlético Sullana

Vanliga frågor

När spelar Alianza Atlético och Universitario?

Alianza Atlético möter Universitario den 18 oktober 2026 i Primera División. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Alianza Atlético och Universitario ut?

I de senaste 3 inbördes mötena vann Alianza Atlético 2, Universitario 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 33%.

Vad visar målstatistiken inför Alianza Atlético - Universitario?

Alianza Atlético gör i snitt 1,54 mål per match och Universitario 1,61. Snittet i Primera División är 2,75 mål, med Over 2.5 i 53% av matcherna. Båda lagen gör mål i 68% av Alianza Atléticos matcher och 61% av Universitarios.

I vilken form är Alianza Atlético och Universitario?

De senaste 5 matcherna har Alianza Atlético facit 4-0-1 (2,40 poäng per match) och Universitario 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Alianza Atlético - Universitario?

Den statistiska bakgrunden till Alianza Atlético - Universitario — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.