Kazakstan - Kazakhstan Premier LeagueData uppdaterad 15 oktober 2026

Matchen är avbruten eller uppskjuten

Matchtiden kan ändras. Statistiken finns kvar som matchkontext.

Altay - Atyrau: matchstatistik

Altay - Atyrau: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Altay möter Atyrau i Kazakhstan Premier League (Kazakstan). Matchtiden kan ändras. Statistiken finns kvar som matchkontext.

Aktuell form

Altay: 2-0-3, 1.20 poäng/match. Atyrau: 2-0-3, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

Altay gör 0.96 och släpper in 1.48 mål per match. Atyrau gör 0.78 och släpper in 1.15. Ligans snitt: 2.50 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Altay 52%, Atyrau 52%. Over 2.5: Altay 44%, Atyrau 30%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 49%.

xG, skott och stil

Altay har högre xG: 1.35 mot 1.02. Altay: 11.8 skott per match, Atyrau: 8.5.

Matchhalvor

Altay: leder i paus 11%, mål i andra halvlek 0.70. Atyrau: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 0.41.

Mål per minut

Altay: 76-90+ (10 mal). Atyrau: 31-45+ (6 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Kazakhstan Premier League: 2.50 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 49%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 1.00, BTTS 0%.

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.96Gjorda mål / match0.78
AltayAtyrau
1.48Insläppta mål / match1.15
AltayAtyrau
42%Genomsnittligt bollinnehav42%
AltayAtyrau
4.26Skott på mål / match2.74
AltayAtyrau

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.85Skott per match8.52
AltayAtyrau
4.26Skott på mål2.74
AltayAtyrau
8.1%Skottkonvertering9.1%
AltayAtyrau
42%Bollinnehav42%
AltayAtyrau
1.35xG för1.02
AltayAtyrau
1.57xG emot1.47
AltayAtyrau

Skottkvalitet

Altay: BalanseratAtyrau: Balanserat
AltayAtyrau
Precision (skott på mål)36%32%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.12
Avslut (mål per skott på mål)0.230.28

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Altay
LWWLL
Resultatfördelning
19% V30% O52% F
Säsong (V-O-F)
5-8-14
0.85 p / match · målskillnad -14
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-6-5
Senaste 5 hemma
2-1-2
WLDWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 1.0xG: 1.55Motståndarens xG: 1.57BTTS: 40%Over 2.5: 60%
Atyrau
WLLWL
Resultatfördelning
19% V41% O41% F
Säsong (V-O-F)
5-11-11
0.96 p / match · målskillnad -10
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
3-6-4
Senaste 5 borta
2-0-3
LLWLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.4xG: 1.24Motståndarens xG: 1.33BTTS: 40%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Altay är 23% bättre på: gjorda mål per match.

0.96 mål / match - Altay · 0.78 mål / match - Atyrau

Atyrau är 29% bättre på: insläppta mål per match.

1.48 mål / match - Altay · 1.15 mål / match - Atyrau

Altays målprofil: stark

Altay gör mål i 67% av matcherna (18 av 27 matcher), medan Atyrau håller nollan i 26% (7 av 27 matcher).

Atyraus målprofil: stark

Atyrau gör mål i 63% av matcherna (17 av 27 matcher), medan Altay håller nollan i 26% (7 av 27 matcher).

26Gjorda mål (säsong)21
AltayAtyrau
40Insläppta mål (säsong)31
AltayAtyrau
2.44Snittmål per match1.93
AltayAtyrau
7Gjorda mål (senaste 5)4
AltayAtyrau
5Insläppta mål (senaste 5)7
AltayAtyrau

Hur ofta gör laget minst...

67%1 mål63%
AltayAtyrau
22%2 mål15%
AltayAtyrau
7%3 mål0%
AltayAtyrau
0%4 mål0%
AltayAtyrau

Hur ofta släpper laget in minst...

74%1 mål74%
AltayAtyrau
41%2 mål30%
AltayAtyrau
22%3 mål11%
AltayAtyrau
11%4 mål0%
AltayAtyrau

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

15%BTTS i halvtid11%
AltayAtyrau
0%BTTS i båda halvlekarna0%
AltayAtyrau
4%Mål i båda halvlekarna0%
AltayAtyrau

BTTS och antal mål

41%Minst 3 mål och BTTS26%
AltayAtyrau
4%Minst 3 mål utan BTTS4%
AltayAtyrau
40%BTTS - senaste 540%
AltayAtyrau

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

63%Minst 1 mål före paus63%
AltayAtyrau
26%Minst 2 mål före paus30%
AltayAtyrau
7%Minst 3 mål före paus7%
AltayAtyrau

2:a halvlek

70%Minst 1 mål efter paus67%
AltayAtyrau
44%Minst 2 mål efter paus22%
AltayAtyrau
22%Minst 3 mål efter paus4%
AltayAtyrau

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Atyrau är 42% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.78 p / match - Altay · 1.11 p / match - Atyrau

Altay - läge i halvtid
11% leder44% oavgjort44% ligger under
Atyrau - läge i halvtid
22% leder44% oavgjort33% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.78Poäng per match (1:a halvlek)1.11
AltayAtyrau
0.26Gjorda mål (1:a halvlek)0.37
AltayAtyrau
0.7Insläppta mål (1:a halvlek)0.63
AltayAtyrau
0.96Snittmål (1:a halvlek)1
AltayAtyrau
48%Hållen nolla före paus56%
AltayAtyrau
74%Utan mål före paus70%
AltayAtyrau

Efter paus (2:a halvlek)

1.3Poäng per match (2:a halvlek)1.19
AltayAtyrau
0.7Gjorda mål (2:a halvlek)0.41
AltayAtyrau
0.78Insläppta mål (2:a halvlek)0.52
AltayAtyrau
1.48Snittmål (2:a halvlek)0.93
AltayAtyrau
48%Hållen nolla efter paus56%
AltayAtyrau
56%Utan mål efter paus67%
AltayAtyrau

Altay - resultat andra halvlek

30% V41% O30% F
21
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
-12
Målskillnad (1:a halvlek)
35
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
0.78
PPG före paus
Håller ledningen173%

Leder i halvtid i 11% av matcherna och vinner 19%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Atyrau - resultat andra halvlek

26% V41% O33% F
30
Halvtidspoäng
10
Halvtidsmål
-7
Målskillnad (1:a halvlek)
32
Poäng andra halvlek
-3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.11
PPG före paus
Håller ledningen86%

Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 19%. Skyddar oftast ledningen till slutsignalen.

Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Altay - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.601.40
Gjorda mål / match0.60.8
Insläppta mål / match0.40.6
Snittmål per match1.01.4
1 mål60%80%
2 mål20%40%
3 mål20%20%
Hållen nolla80%60%
Utan mål40%60%
Målskillnad+1+1
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3
Atyrau - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.000.80
Gjorda mål / match0.40.4
Insläppta mål / match0.41.0
Snittmål per match0.81.4
1 mål60%100%
2 mål20%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%20%
Utan mål80%60%
Målskillnad0-3
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Altay
GjordaInsläppta
3
8
0-15
3
3
16-30
1
8
31-45
3
5
46-60
6
7
61-75
10
9
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (10 goals). Släpper in mest i 76-90 (9). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

Atyrau
GjordaInsläppta
0
6
0-15
4
9
16-30
6
2
31-45
2
2
46-60
4
4
61-75
5
8
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (6 goals). Släpper in mest i 16-30 (9). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.18
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 1.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
87%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
52%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-54%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
42%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
12%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 8 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Altay

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.22
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.30
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.39
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.09
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
68%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
137%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.35
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
38% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 12% under den första kvarten.
38%

Atyrau

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.45
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.08
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.24
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.32
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
72%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
81%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.24
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.0
Sena mål
24% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
24%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Kazakhstan Premier League).

Lagen vs ligan

AltayLigaAtyrau
Snittmål per match• 2.442.50▼ 1.93
Båda lagen gjorde mål▼ 52%54%▼ 52%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 44%49%▼ 30%
Hållna nollor• 26%27%• 26%
Mål före paus▼ 63%67%▼ 63%
Mål efter paus▼ 70%75%▼ 67%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.50
Snittmål per match
54%
Båda lagen gjorde mål
49%
Minst 3 mål (Over 2.5)
27%
Hållna nollor
1.42
Hemmamål / match
1.08
Bortamål / match
+31%
Hemmafördel i anfall
+24%
Hemmafördel i försvar
+20%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
28%
2 mål
11%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
75%
1 mål
44%
2 mål
19%
3 mål
5%
4 mål

Inbordes moten

Foregaende mote: Altay 0 - 0 - 1 Atyrau. Malgenomsnitt 1.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.