Altay - Kaisar: matchstatistik
Altay - Kaisar: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Altay mötte Kaisar i Kazakhstan Premier League (Kazakstan). Matchen spelades den 6 september 2026. Slutresultat: 2:0.
Aktuell form
Altay: 0-1-4, 0.20 poäng/match. Kaisar: 0-2-3, 0.40 poäng/match.
Målstatistik
Altay gör 0.83 och släpper in 1.57 mål per match. Kaisar gör 0.87 och släpper in 1.30. Ligans snitt: 2.46 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Altay 52%, Kaisar 61%. Over 2.5: Altay 39%, Kaisar 39%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 46%.
xG, skott och stil
Altay har högre xG: 1.32 mot 1.22. Altay: 11.7 skott per match, Kaisar: 10.8.
Matchhalvor
Altay: leder i paus 4%, mål i andra halvlek 0.65. Kaisar: leder i paus 30%, mål i andra halvlek 0.26.
Mål per minut
Altay: 76-90+ (9 mal). Kaisar: 31-45+ (7 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Kazakhstan Premier League: 2.46 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 46%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-1-0. Målsnitt 2.00, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Altay har fortfarande inte vunnit någon av sina fem senaste matcher och står på 1 oavgjord och 4 förluster, medan Kaisar har en nästan lika svag svit med 1 seger och 4 förluster. Hemmalaget spelar oavgjort i hela 55 % av matcherna på hemmaplan och förlorar endast 36 %, medan Kaisar förlorar 50 % av sina bortamatcher. Altay skapar något bättre målchanser hemma, med ett genomsnittligt xG på 1,34 jämfört med Kaisars 1,24 på bortaplan, och gör dessutom i snitt 0,91 mål per match mot motståndarnas 0,80. Båda lagen har dock stora problem med effektiviteten och blir mållösa i 45 % respektive 50 % av matcherna, vilket talar för en målsnål tillställning. Altays försvar släpper i snitt in 1,27 mål på hemmaplan, klart färre än Kaisar på bortaplan (1,50), men den svaga aktuella formen hos båda lagen ökar sannolikheten för ett oavgjort resultat.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för Båda lagen gör mål (BLGM) stärks framför allt av den aktuella formen: i de senaste 5 matcherna släppte båda lagen i genomsnitt in 2,4 mål vardera, medan BLGM förekom i 80% av Altays matcher och hela 100% av Kaisars. Kaisar gjorde under denna period i genomsnitt 2,0 mål per match, medan Altay gjorde 1,0, men motståndaren höll nollan i endast 10% av säsongens matcher. Hemmalaget har en säsongsbaserad BLGM-andel på 69%, högre än ligasnittet på 55%, och deras xG från de fem senaste matcherna uppgår till 1,67. Även Kaisar skapar tillräckligt många chanser och noterade i genomsnitt 1,50 xG under de fem senaste matcherna, samtidigt som Altay tillät 1,73 xG under samma period. Även om Kaisar inte gjorde mål i 50% av matcherna under hela säsongen talar den tydliga offensiva förbättringen och båda lagens defensiva svagheter mer för att båda lagen gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Det starkaste valet är Över 1,5 mål, eftersom denna gräns överskreds i 69 % av Altays matcher och 80 % av Kaisars matcher under säsongen. Båda lagen har tydligt höjt tempot i sina fem senaste framträdanden: Altay släppte i genomsnitt in 2,4 mål, medan Kaisar samtidigt gjorde 2,0 mål per match. Den offensiva potentialen bekräftas även av de aktuella xG-värdena: 1,67 för hemmalaget och 1,50 för bortalaget, med xG mot på 1,73 respektive 1,69. Sett över säsongen slutade matcherna oftare under 2,5 mål, vilket gällde 62 % av Altays och 60 % av Kaisars matcher, därför innebär högre linor större risk. Två mål är dock ett mycket realistiskt scenario med en prognos på totalt 2,95 mål och båda lagens svaga defensiv i den aktuella formen.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Den starkaste signalen talar för att Kaisar leder i halvtid och behåller ledningen till slutet av matchen. I Altays fem senaste matcher låg laget under efter första halvlek i hela 80 % av fallen och gjorde i genomsnitt endast 0,2 mål före paus, medan Kaisar gjorde 1,0 mål per match under denna period och ledde i 40 % av matcherna. Kaisar har också en klart bättre aktuell offensiv styrka: på de fem senaste matcherna gjorde laget i genomsnitt 2,0 mål jämfört med Altays 1,0, medan båda lagen släppte in i genomsnitt 2,4 mål. Hemmalaget har inte vunnit någon av sina fem senaste matcher, medan gästerna tog sin enda seger under denna period. Deras xG för säsongen är dessutom 1,24 jämfört med Altays 1,21. Båda lagen är defensivt instabila, därför förblir alternativet oavgjort i halvtid och bortaseger ett relevant alternativ, men Altays svaga första halvlekar på sistone stärker scenariot 2/2.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Altay | Kaisar | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 35% | 35% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.20 | 0.23 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Kaisar är 100% bättre på: form senaste 5.
0.2 p / match - Altay · 0.4 p / match - Kaisar
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Kaisar är 5% bättre på: gjorda mål per match.
0.83 mål / match - Altay · 0.87 mål / match - Kaisar
Kaisar är 21% bättre på: insläppta mål per match.
1.57 mål / match - Altay · 1.3 mål / match - Kaisar
Altay gör mål i 61% av matcherna (14 av 23 matcher), medan Kaisar håller nollan i 22% (5 av 23 matcher).
Kaisar gör mål i 61% av matcherna (14 av 23 matcher), medan Altay håller nollan i 22% (5 av 23 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Altay
Over / Under - Kaisar
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Kaisar är 121% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
0.61 p / match - Altay · 1.35 p / match - Kaisar
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Altay - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 4% av matcherna och vinner 13%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Kaisar - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 30% av matcherna och vinner 13%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.20 | 0.80 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 1.2 | 1.6 |
| Snittmål per match | 1.4 | 2.4 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 40% | 80% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 20% | 0% |
| Utan mål | 80% | 40% |
| Målskillnad | -5 | -4 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.20 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 0.6 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.8 | 1.6 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 40% | 60% |
| 3 mål | 40% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 20% |
| Utan mål | 20% | 40% |
| Målskillnad | -1 | -2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 31-45 (8). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 31-45 (7 goals). Släpper in mest i 76-90 (11). Slutfasbalans (76-90): -10 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Altay
Kaisar
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Kazakhstan Premier League).
Lagen vs ligan
| Altay | Liga | Kaisar | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | • 2.39 | 2.46 | ▼ 2.17 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 52% | 54% | ▲ 61% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 39% | 46% | ▼ 39% |
| Hållna nollor | ▼ 22% | 27% | ▼ 22% |
| Mål före paus | ▼ 61% | 66% | ▲ 70% |
| Mål efter paus | ▼ 70% | 74% | ▼ 61% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Foregaende mote: Altay 0 - 1 - 0 Kaisar. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Altay - Kaisar?
Kazakhstan Premier League-matchen slutade Altay 2:0 Kaisar. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Altay - Kaisar?
Altay gör i snitt 0,83 mål per match och Kaisar 0,87. Snittet i Kazakhstan Premier League är 2,46 mål, med Over 2.5 i 46% av matcherna. Båda lagen gör mål i 52% av Altays matcher och 61% av Kaisars.
I vilken form är Altay och Kaisar?
De senaste 5 matcherna har Altay facit 0-1-4 (0,20 poäng per match) och Kaisar 0-2-3 (0,40 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Altay - Kaisar?
Den statistiska bakgrunden till Altay - Kaisar — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


