Frankrike - Ligue 1Stade Raymond KopaData uppdaterad 16 oktober 2026

Angers SCO - Olympique Marseille: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Angers SCO - Olympique Marseille: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Angers SCO möter Olympique Marseille i Ligue 1 (Frankrike). Matchen är planerad till 18 oktober 2026. Arena: Stade Raymond Kopa.

Aktuell form

Angers SCO: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Olympique Marseille: 1-0-4, 0.60 poäng/match.

Målstatistik

Angers SCO gör 1.17 och släpper in 1.67 mål per match. Olympique Marseille gör 1.50 och släpper in 1.33. Ligans snitt: 2.91 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Angers SCO 50%, Olympique Marseille 33%. Over 2.5: Angers SCO 50%, Olympique Marseille 50%. Liganivå: BTTS 61%, Over 2.5 61%.

xG, skott och stil

Olympique Marseille har högre xG: 1.48 mot 1.41. Angers SCO: 14.0 skott per match, Olympique Marseille: 11.8.

Matchhalvor

Angers SCO: leder i paus 17%, mål i andra halvlek 0.67. Olympique Marseille: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.33.

Mål per minut

Angers SCO: 31-45+ (2 mal). Olympique Marseille: 46-60 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Ligue 1: 2.91 mål per match, BTTS 61%, Over 2.5 61%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-1-1. Målsnitt 5.50, BTTS 100%.

Fore matchen

1X2-odds

(3.78)
(3.76)
(2.06)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Angers SCOOlympique Marseille
1.17Gjorda mål / match1.5
Angers SCOOlympique Marseille
1.67Insläppta mål / match1.33
Angers SCOOlympique Marseille
50%Genomsnittligt bollinnehav58%
Angers SCOOlympique Marseille
3Skott på mål / match4.33
Angers SCOOlympique Marseille

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14Skott per match11.83
Angers SCOOlympique Marseille
3Skott på mål4.33
Angers SCOOlympique Marseille
8.3%Skottkonvertering12.7%
Angers SCOOlympique Marseille
50%Bollinnehav58%
Angers SCOOlympique Marseille
1.41xG för1.48
Angers SCOOlympique Marseille
1.84xG emot1.8
Angers SCOOlympique Marseille

Skottkvalitet

Angers SCO: OffensivtOlympique Marseille: Balanserat
Angers SCOOlympique Marseille
Precision (skott på mål)21%37%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.13
Avslut (mål per skott på mål)0.390.35

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Angers SCO är 133% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - Angers SCO · 0.6 p / match - Olympique Marseille

Angers SCO
WLDWL
Resultatfördelning
33% V17% O50% F
Säsong (V-O-F)
2-1-3
1.17 p / match · målskillnad -3
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-0-2
Senaste 5 hemma
1-0-2
LLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 1.6xG: 1.32Motståndarens xG: 1.91BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Olympique Marseille
LLLLW
Resultatfördelning
33% V0% O67% F
Säsong (V-O-F)
2-0-4
1.00 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-4
0.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-0-2
Senaste 5 borta
1-0-2
LLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.6xG: 1.41Motståndarens xG: 2.01BTTS: 40%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Olympique Marseille är 28% bättre på: gjorda mål per match.

1.17 mål / match - Angers SCO · 1.5 mål / match - Olympique Marseille

Olympique Marseille är 26% bättre på: insläppta mål per match.

1.67 mål / match - Angers SCO · 1.33 mål / match - Olympique Marseille

Angers SCOs målprofil: stark

Angers SCO gör mål i 67% av matcherna (4 av 6 matcher), medan Olympique Marseille håller nollan i 33% (2 av 6 matcher).

Olympique Marseilles målprofil: stark

Olympique Marseille gör mål i 67% av matcherna (4 av 6 matcher), medan Angers SCO håller nollan i 33% (2 av 6 matcher).

7Gjorda mål (säsong)9
Angers SCOOlympique Marseille
10Insläppta mål (säsong)8
Angers SCOOlympique Marseille
2.83Snittmål per match2.83
Angers SCOOlympique Marseille
7Gjorda mål (senaste 5)5
Angers SCOOlympique Marseille
8Insläppta mål (senaste 5)8
Angers SCOOlympique Marseille

Hur ofta gör laget minst...

67%1 mål67%
Angers SCOOlympique Marseille
33%2 mål50%
Angers SCOOlympique Marseille
17%3 mål17%
Angers SCOOlympique Marseille
0%4 mål17%
Angers SCOOlympique Marseille

Hur ofta släpper laget in minst...

67%1 mål67%
Angers SCOOlympique Marseille
50%2 mål50%
Angers SCOOlympique Marseille
17%3 mål17%
Angers SCOOlympique Marseille
17%4 mål0%
Angers SCOOlympique Marseille

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

33%
Olympique Marseille - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.2 av 6 matcher
61%
Ligasnitt

Målmönster

33%BTTS i halvtid17%
Angers SCOOlympique Marseille
0%BTTS i båda halvlekarna17%
Angers SCOOlympique Marseille
33%Mål i båda halvlekarna17%
Angers SCOOlympique Marseille

BTTS och antal mål

50%Minst 3 mål och BTTS33%
Angers SCOOlympique Marseille
0%Minst 3 mål utan BTTS17%
Angers SCOOlympique Marseille
60%BTTS - senaste 540%
Angers SCOOlympique Marseille

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

83%Minst 1 mål före paus33%
Angers SCOOlympique Marseille
67%Minst 2 mål före paus17%
Angers SCOOlympique Marseille
33%Minst 3 mål före paus17%
Angers SCOOlympique Marseille

2:a halvlek

50%Minst 1 mål efter paus100%
Angers SCOOlympique Marseille
33%Minst 2 mål efter paus67%
Angers SCOOlympique Marseille
0%Minst 3 mål efter paus33%
Angers SCOOlympique Marseille

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Angers SCO är 24% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.83 p / match - Angers SCO · 0.67 p / match - Olympique Marseille

Angers SCO - läge i halvtid
17% leder33% oavgjort50% ligger under
Olympique Marseille - läge i halvtid
0% leder67% oavgjort33% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.83Poäng per match (1:a halvlek)0.67
Angers SCOOlympique Marseille
0.5Gjorda mål (1:a halvlek)0.17
Angers SCOOlympique Marseille
1.5Insläppta mål (1:a halvlek)0.5
Angers SCOOlympique Marseille
2Snittmål (1:a halvlek)0.67
Angers SCOOlympique Marseille
33%Hållen nolla före paus67%
Angers SCOOlympique Marseille
50%Utan mål före paus83%
Angers SCOOlympique Marseille

Efter paus (2:a halvlek)

1.67Poäng per match (2:a halvlek)1.17
Angers SCOOlympique Marseille
0.67Gjorda mål (2:a halvlek)1.33
Angers SCOOlympique Marseille
0.17Insläppta mål (2:a halvlek)0.83
Angers SCOOlympique Marseille
0.83Snittmål (2:a halvlek)2.17
Angers SCOOlympique Marseille
83%Hållen nolla efter paus33%
Angers SCOOlympique Marseille
50%Utan mål efter paus33%
Angers SCOOlympique Marseille

Angers SCO - resultat andra halvlek

33% V67% O0% F
5
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-6
Målskillnad (1:a halvlek)
10
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
0.83
PPG före paus
Håller ledningen194%

Leder i halvtid i 17% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-1.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Olympique Marseille - resultat andra halvlek

33% V17% O50% F
4
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
7
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
0.67
PPG före paus
Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Angers SCO - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.80
Gjorda mål / match0.60.8
Insläppta mål / match1.40.2
Snittmål per match2.01.0
1 mål80%60%
2 mål60%40%
3 mål40%0%
Hållen nolla40%80%
Utan mål40%40%
Målskillnad-4+3
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 60% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 3
Olympique Marseille - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.600.80
Gjorda mål / match0.20.8
Insläppta mål / match0.61.0
Snittmål per match0.81.8
1 mål40%100%
2 mål20%60%
3 mål20%20%
Hållen nolla60%20%
Utan mål80%40%
Målskillnad-2-1
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Angers SCO
GjordaInsläppta
1
3
0-15
0
3
16-30
2
3
31-45
2
1
46-60
1
0
61-75
1
0
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 0-15 (3). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

Olympique Marseille
GjordaInsläppta
1
2
0-15
0
1
16-30
0
0
31-45
3
2
46-60
2
2
61-75
3
1
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.83
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.3 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
97%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
42%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+94%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
45%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
11%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 9 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Angers SCO

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.43
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.07
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.24
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.17
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
70%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
135%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.23
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
14% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 14% under den första kvarten.
14%

Olympique Marseille

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.32
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.49
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.02
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.47
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
121%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
80%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.40
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+1.2
Sena mål
33% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
33%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Ligue 1).

Lagen vs ligan

Angers SCOLigaOlympique Marseille
Snittmål per match• 2.832.91• 2.83
Båda lagen gjorde mål▼ 50%61%▼ 33%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 50%61%▼ 50%
Hållna nollor▲ 33%23%▲ 33%
Mål före paus▲ 83%70%▼ 33%
Mål efter paus▼ 50%81%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.91
Snittmål per match
61%
Båda lagen gjorde mål
61%
Minst 3 mål (Over 2.5)
23%
Hållna nollor
1.67
Hemmamål / match
1.24
Bortamål / match
+35%
Hemmafördel i anfall
+26%
Hemmafördel i försvar
+18%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
70%
1 mål
35%
2 mål
13%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
81%
1 mål
59%
2 mål
15%
3 mål
7%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (2): Angers SCO 0 - 1 - 1 Olympique Marseille. Malgenomsnitt 5.50, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

Angers Sporting Club de l'Ouest
2 : 5
Olympique de Marseille
Olympique de Marseille
2 : 2
Angers Sporting Club de l'Ouest

Vanliga frågor

När spelar Angers SCO och Olympique Marseille?

Angers SCO möter Olympique Marseille den 18 oktober 2026 i Ligue 1 på Stade Raymond Kopa. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Angers SCO och Olympique Marseille ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Angers SCO 0, Olympique Marseille 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 5,50 mål, med båda lagen på mål i 100%.

Vad visar målstatistiken inför Angers SCO - Olympique Marseille?

Angers SCO gör i snitt 1,17 mål per match och Olympique Marseille 1,50. Snittet i Ligue 1 är 2,91 mål, med Over 2.5 i 61% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Angers SCOs matcher och 33% av Olympique Marseilles.

I vilken form är Angers SCO och Olympique Marseille?

De senaste 5 matcherna har Angers SCO facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Olympique Marseille 1-0-4 (0,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Angers SCO - Olympique Marseille?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.