Sydkorea - K League 1Anyang StadiumData uppdaterad 02 september 2026

Anyang - FC Seoul: matchstatistik

Anyang crest
Anyang
0 : 7halvtid 0:5
FC Seoul crest
FC Seoul

Anyang - FC Seoul: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Anyang mötte FC Seoul i K League 1 (Sydkorea). Matchen spelades den 22 augusti 2026. Arena: Anyang Stadium. Slutresultat: 0:7.

Aktuell form

Anyang: 2-0-3, 1.20 poäng/match. FC Seoul: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Anyang gör 1.30 och släpper in 1.30 mål per match. FC Seoul gör 1.70 och släpper in 0.83. Ligans snitt: 2.41 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Anyang 74%, FC Seoul 52%. Over 2.5: Anyang 43%, FC Seoul 57%. Liganivå: BTTS 53%, Over 2.5 42%.

xG, skott och stil

FC Seoul har högre xG: 1.54 mot 1.31. Anyang: 10.3 skott per match, FC Seoul: 12.3.

Matchhalvor

Anyang: leder i paus 26%, mål i andra halvlek 0.74. FC Seoul: leder i paus 39%, mål i andra halvlek 1.13.

Mål per minut

Anyang: 46-60 (7 mal). FC Seoul: 76-90+ (11 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

K League 1: 2.41 mål per match, BTTS 53%, Over 2.5 42%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 5 tidigare inbördes möten: 1-3-1. Målsnitt 2.00, BTTS 80%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

FC Seoul leder tabellen med 14 segrar på 23 matcher och en målskillnad på 39:19, medan Anyang har vunnit 7 matcher och har en målskillnad på 30:30. På bortaplan vinner gästerna 67% av matcherna och förlorar endast 8%, medan hemmalaget bara vinner 18% av sina matcher på hemmaplan och spelar oavgjort i hela 45% av fallen. Seoul gör i genomsnitt 1,58 mål på bortaplan med ett xG på 1,52, medan Anyang släpper in 1,36 mål per hemmamatch och ännu inte har hållit nollan. Gästerna har dessutom ett tydligare spelövertag, med ett genomsnittligt bollinnehav på 57% jämfört med Anyangs 46%, och deras försvar släpper endast in 0,75 mål per bortamatch. Därför är en seger för gästerna fortfarande det mest sannolika utfallet, trots deras svagare aktuella form.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Spel på BLGM: Nej har ett litet övertag, eftersom Anyang håller nollan i 55 % av matcherna och i genomsnitt släpper in endast 0,91 mål, vilket begränsar FC Seouls chanser att göra mål avsevärt. Seoul gör i genomsnitt 1,58 mål och blir mållöst i endast 17 % av matcherna, men lagets fem senaste matcher har gett endast 1,0 mål per match samt BLGM i 40 % av fallen. På hemmalagets sida ligger säsongens BLGM-andel på endast 36 %, klart under FC Seouls 67 % och ligasnittet på 53 %. Anyangs senaste form har varit mer öppen, eftersom laget släppte in 1,8 mål per match i de fem senaste matcherna och noterade BLGM i 80 % av matcherna. Trots det gör hemmalagets stabila försvar sett över hela säsongen scenariot där minst ett av lagen inte gör mål mer sannolikt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Den starkaste signalen är FC Seouls målsnåla matchprofil: endast 17% av deras matcher hade över 3,5 mål, medan 83% slutade med högst tre mål. Anyang har visserligen haft 45% av matcherna över denna gräns, men deras försvar släpper i genomsnitt endast in 0,91 mål per match och håller nollan i 55% av matcherna. Det prognostiserade xG-värdet ligger på cirka 1,43 för hemmalaget och 1,17 för bortalaget, vilket ger totalt 2,60 mål och snarare pekar mot ett resultat som 1:1, 2:0 eller 2:1 än en öppen målrik match. Anyangs fem senaste matcher har varit mer målrika, med ett snitt på 3,2 mål, men FC Seoul har under samma period endast gjort 1,0 mål per match. Därför har Under 3,5 en tydligare fördel.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Oavgjort i halvtid är den mest sannolika utgångspunkten: Anyang spelade oavgjort efter 45 minuter i 45 % av matcherna, medan FC Seoul gjorde det i 42 %, med i genomsnitt endast 0,91 respektive 0,75 mål under de första halvlekarna. FC Seoul har ett mycket stabilt försvar före paus, släpper in bara 0,08 mål per match och håller nollan i 92 % av de första halvlekarna, vilket begränsar hemmalagets chanser att ta en tidig ledning. Samtidigt talar den aktuella förstahalvleksformen tydligt för Anyang: hemmalaget gjorde i genomsnitt 0,8 mål före paus i sina fem senaste matcher, medan gästerna inte gjorde ett enda mål och låg under i halvtid i 60 % av dessa matcher. Efter paus brukar Anyang höja sig, med i genomsnitt 1,36 mål och seger i andra halvlek i 55 % av matcherna, jämfört med FC Seouls 0,92 mål och 33 % vunna andra halvlekar. Även om FC Seoul har ett bättre säsongsfacit, 2,25 poäng per match jämfört med 1,82, talar gästernas svagare senaste resultatrad och Anyangs övertag efter paus för scenariot oavgjort i halvtid, hemmaseger efter matchen.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 5
1:a halvlek
0 : 2
2:a halvlek

Matchstatistik

46Bollinnehav (%)54
AnyangFC Seoul
5Skott22
AnyangFC Seoul
1Skott pa mal13
AnyangFC Seoul
0.61xG2.58
AnyangFC Seoul
1Horner4
AnyangFC Seoul
30Farliga anfall41
AnyangFC Seoul
12Regelbrott11
AnyangFC Seoul
2Kort3
AnyangFC Seoul

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.3Gjorda mål / match1.7
AnyangFC Seoul
1.3Insläppta mål / match0.83
AnyangFC Seoul
45%Genomsnittligt bollinnehav56%
AnyangFC Seoul
3.87Skott på mål / match4.22
AnyangFC Seoul

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.35Skott per match12.35
AnyangFC Seoul
3.87Skott på mål4.22
AnyangFC Seoul
12.6%Skottkonvertering13.7%
AnyangFC Seoul
45%Bollinnehav56%
AnyangFC Seoul
1.31xG för1.54
AnyangFC Seoul
1.77xG emot1.3
AnyangFC Seoul

Skottkvalitet

Anyang: KontringsstarktFC Seoul: Effektiva avslut
AnyangFC Seoul
Precision (skott på mål)37%34%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.12
Avslut (mål per skott på mål)0.340.40

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

FC Seoul är 33% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Anyang · 1.6 p / match - FC Seoul

Anyang
WWLLL
Resultatfördelning
30% W39% R30% P
Säsong (V-O-F)
7-9-7
1.30 p / match · målskillnad 0
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-5-4
Senaste 5 hemma
1-2-2
DLDWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 2.0xG: 1.61Motståndarens xG: 1.96BTTS: 80%Over 2.5: 80%
FC Seoul
WLDDW
Resultatfördelning
61% W22% R17% P
Säsong (V-O-F)
14-5-4
2.04 p / match · målskillnad +20
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
8-3-1
Senaste 5 borta
3-2-0
WWWDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.2xG: 1.60Motståndarens xG: 1.23BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

FC Seoul är 31% bättre på: gjorda mål per match.

1.3 mål / match - Anyang · 1.7 mål / match - FC Seoul

FC Seoul är 57% bättre på: insläppta mål per match.

1.3 mål / match - Anyang · 0.83 mål / match - FC Seoul

Anyangs målprofil: stark

Anyang gör mål i 83% av matcherna (19 av 23 matcher), medan FC Seoul håller nollan i 43% (10 av 23 matcher).

FC Seouls målprofil: mycket stark

FC Seoul gör mål i 78% av matcherna (18 av 23 matcher), medan Anyang håller nollan i 13% (3 av 23 matcher).

30Gjorda mål (säsong)39
AnyangFC Seoul
30Insläppta mål (säsong)19
AnyangFC Seoul
2.61Snittmål per match2.52
AnyangFC Seoul
7Gjorda mål (senaste 5)8
AnyangFC Seoul
10Insläppta mål (senaste 5)6
AnyangFC Seoul

Hur ofta gör laget minst...

83%1 mål78%
AnyangFC Seoul
30%2 mål48%
AnyangFC Seoul
9%3 mål26%
AnyangFC Seoul
4%4 mål13%
AnyangFC Seoul

Hur ofta släpper laget in minst...

87%1 mål57%
AnyangFC Seoul
35%2 mål17%
AnyangFC Seoul
9%3 mål9%
AnyangFC Seoul
0%4 mål0%
AnyangFC Seoul

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

17%BTTS i halvtid4%
AnyangFC Seoul
9%BTTS i båda halvlekarna4%
AnyangFC Seoul
22%Mål i båda halvlekarna35%
AnyangFC Seoul

BTTS och antal mål

43%Minst 3 mål och BTTS48%
AnyangFC Seoul
0%Minst 3 mål utan BTTS9%
AnyangFC Seoul
80%BTTS - senaste 560%
AnyangFC Seoul

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

57%Minst 1 mål före paus61%
AnyangFC Seoul
30%Minst 2 mål före paus17%
AnyangFC Seoul
4%Minst 3 mål före paus4%
AnyangFC Seoul

2:a halvlek

87%Minst 1 mål efter paus74%
AnyangFC Seoul
48%Minst 2 mål efter paus52%
AnyangFC Seoul
26%Minst 3 mål efter paus30%
AnyangFC Seoul

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

FC Seoul är 16% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.39 p / match - Anyang · 1.61 p / match - FC Seoul

Anyang - läge i halvtid
26% leder61% oavgjort13% ligger under
FC Seoul - läge i halvtid
39% leder43% oavgjort17% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.39Poäng per match (1:a halvlek)1.61
AnyangFC Seoul
0.57Gjorda mål (1:a halvlek)0.57
AnyangFC Seoul
0.35Insläppta mål (1:a halvlek)0.26
AnyangFC Seoul
0.91Snittmål (1:a halvlek)0.83
AnyangFC Seoul
70%Hållen nolla före paus78%
AnyangFC Seoul
57%Utan mål före paus57%
AnyangFC Seoul

Efter paus (2:a halvlek)

1.04Poäng per match (2:a halvlek)1.78
AnyangFC Seoul
0.74Gjorda mål (2:a halvlek)1.13
AnyangFC Seoul
0.96Insläppta mål (2:a halvlek)0.57
AnyangFC Seoul
1.7Snittmål (2:a halvlek)1.7
AnyangFC Seoul
26%Hållen nolla efter paus48%
AnyangFC Seoul
39%Utan mål efter paus30%
AnyangFC Seoul

Anyang - resultat andra halvlek

22% W39% R39% P
32
Halvtidspoäng
13
Halvtidsmål
+5
Målskillnad (1:a halvlek)
24
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.39
PPG före paus
Håller ledningen115%

Leder i halvtid i 26% av matcherna och vinner 30%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

FC Seoul - resultat andra halvlek

43% W48% R9% P
37
Halvtidspoäng
13
Halvtidsmål
+7
Målskillnad (1:a halvlek)
41
Poäng andra halvlek
+13
Målskillnad (2:a halvlek)
1.61
PPG före paus
Håller ledningen156%

Leder i halvtid i 39% av matcherna och vinner 61%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Anyang - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.20
Gjorda mål / match0.60.8
Insläppta mål / match0.81.2
Snittmål per match1.42.0
1 mål80%100%
2 mål60%40%
3 mål0%40%
Hållen nolla40%20%
Utan mål60%40%
Målskillnad-1-2
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 0% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3
FC Seoul - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.80
Gjorda mål / match0.21.4
Insläppta mål / match0.60.6
Snittmål per match0.82.0
1 mål60%60%
2 mål20%60%
3 mål0%40%
Hållen nolla60%40%
Utan mål80%40%
Målskillnad-2+4
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 60% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Anyang
GjordaInsläppta
4
3
0-15
4
1
16-30
5
4
31-45
7
4
46-60
4
9
61-75
6
9
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (7 goals). Släpper in mest i 61-75 (9). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

FC Seoul
GjordaInsläppta
4
2
0-15
2
3
16-30
7
1
31-45
10
2
46-60
5
5
61-75
11
6
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (11 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): +5 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.56
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 1.5
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
106%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
63%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-22%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
65%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Anyang

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.46
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.46
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.01
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.47
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
115%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
102%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.10
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
20% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
20%

FC Seoul

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.24
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.63
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-8.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.16
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.47
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
133%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
73%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.44
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.6
Sena mål
28% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 10% under den första kvarten.
28%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (K League 1).

Lagen vs ligan

AnyangLigaFC Seoul
Snittmål per match 2.612.41 2.52
Båda lagen gjorde mål 74%53% 52%
Minst 3 mål (Over 2.5) 43%42% 57%
Hållna nollor 13%29% 43%
Mål före paus 57%64% 61%
Mål efter paus 87%75% 74%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.41
Snittmål per match
53%
Båda lagen gjorde mål
42%
Minst 3 mål (Over 2.5)
29%
Hållna nollor
1.13
Hemmamål / match
1.28
Bortamål / match
+-12%
Hemmafördel i anfall
+-13%
Hemmafördel i försvar
+-12%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
64%
1 mål
30%
2 mål
7%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
75%
1 mål
45%
2 mål
16%
3 mål
4%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. FC SeoulMålSeon-Min MoonAssist: Seung-Won Jung
  2. FC SeoulGult kortSeung-Won Jung
  3. FC SeoulMålHrvoje BabecAssist: Seung-Won Jung
  4. FC SeoulMålSeon-Min Moon
  5. FC SeoulMålSeung-Won JungAssist: Hrvoje Babec
  6. FC SeoulMålSeung-Mo LeeAssist: Jin-Su Kim
  7. FC SeoulByteIn: Seong-hoon CheonUt: Patryk Klimala
  8. AnyangGult kortGeon-Joo Choi
  9. FC SeoulByteIn: Do-Yoon HwangUt: Hrvoje Babec
  10. FC SeoulGult kortMin-Kyu Song
  11. AnyangGult kortJin-Yong Lee
  12. FC SeoulGult kortJin-Su Kim

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (5): Anyang 1 - 3 - 1 FC Seoul. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 80% matcher.

FC Seoul
0 : 0
Anyang
Anyang
1 : 1
FC Seoul
FC Seoul
1 : 2
FC Anyang
FC Anyang
1 : 1
FC Seoul
FC Seoul
2 : 1
FC Anyang

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Anyang - FC Seoul?

K League 1-matchen slutade Anyang 0:7 FC Seoul. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Anyang och FC Seoul ut?

I de senaste 5 inbördes mötena vann Anyang 1, FC Seoul 1 och 3 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 80%.

Vad visar målstatistiken inför Anyang - FC Seoul?

Anyang gör i snitt 1,30 mål per match och FC Seoul 1,70. Snittet i K League 1 är 2,41 mål, med Over 2.5 i 42% av matcherna. Båda lagen gör mål i 74% av Anyangs matcher och 52% av FC Seouls.

I vilken form är Anyang och FC Seoul?

De senaste 5 matcherna har Anyang facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och FC Seoul 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Anyang - FC Seoul?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.