Cypern - Second DivisionKoinotiko Gipedo AkrotriouData uppdaterad 07 november 2026

APEA - AEP Polemidion: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

APEA - AEP Polemidion: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

APEA möter AEP Polemidion i Second Division (Cypern). Matchen är planerad till 8 november 2026. Arena: Koinotiko Gipedo Akrotriou.

Aktuell form

APEA: 3-1-1, 2.00 poäng/match. AEP Polemidion: 1-0-4, 0.60 poäng/match.

Målstatistik

APEA gör 1.33 och släpper in 1.00 mål per match. AEP Polemidion gör 0.50 och släpper in 1.67. Ligans snitt: 2.52 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: APEA 33%, AEP Polemidion 0%. Over 2.5: APEA 33%, AEP Polemidion 33%. Liganivå: BTTS 46%, Over 2.5 48%.

xG, skott och stil

AEP Polemidion har högre xG: 1.29 mot 1.05. APEA: 8.5 skott per match, AEP Polemidion: 8.3.

Matchhalvor

APEA: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 0.33. AEP Polemidion: leder i paus 17%, mål i andra halvlek 0.33.

Mål per minut

APEA: 16-30 (3 mal). AEP Polemidion: 76-90+ (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Second Division: 2.52 mål per match, BTTS 46%, Over 2.5 48%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.33Gjorda mål / match0.5
APEAAEP Polemidion
1Insläppta mål / match1.67
APEAAEP Polemidion
44%Genomsnittligt bollinnehav45%
APEAAEP Polemidion
2.67Skott på mål / match2.67
APEAAEP Polemidion

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

8.5Skott per match8.33
APEAAEP Polemidion
2.67Skott på mål2.67
APEAAEP Polemidion
15.7%Skottkonvertering6%
APEAAEP Polemidion
44%Bollinnehav45%
APEAAEP Polemidion
1.05xG för1.29
APEAAEP Polemidion
1.79xG emot1.49
APEAAEP Polemidion

Skottkvalitet

APEA: KontringsstarktAEP Polemidion: Balanserat
APEAAEP Polemidion
Precision (skott på mål)31%32%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.15
Avslut (mål per skott på mål)0.500.19

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

APEA är 233% bättre på: form senaste 5.

2 p / match - APEA · 0.6 p / match - AEP Polemidion

APEA
WDWWL
Resultatfördelning
50% V33% O17% F
Säsong (V-O-F)
3-2-1
1.83 p / match · målskillnad +2
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-2-0
Senaste 5 hemma
1-2-0
DDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 0.6xG: 1.01Motståndarens xG: 1.83BTTS: 20%Over 2.5: 20%
AEP Polemidion
LLLLW
Resultatfördelning
33% V0% O67% F
Säsong (V-O-F)
2-0-4
1.00 p / match · målskillnad -7
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-4
0.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-0-2
Senaste 5 borta
0-0-2
LL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.4Insläppta mål: 2.0xG: 1.29Motståndarens xG: 1.49BTTS: 0%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

APEA är 166% bättre på: gjorda mål per match.

1.33 mål / match - APEA · 0.5 mål / match - AEP Polemidion

APEA är 67% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - APEA · 1.67 mål / match - AEP Polemidion

APEAs målprofil: mycket stark

APEA gör mål i 83% av matcherna (5 av 6 matcher), medan AEP Polemidion håller nollan i 33% (2 av 6 matcher).

AEP Polemidions målprofil: mer krävande

AEP Polemidion gör mål i 33% av matcherna (2 av 6 matcher), medan APEA håller nollan i 67% (4 av 6 matcher).

8Gjorda mål (säsong)3
APEAAEP Polemidion
6Insläppta mål (säsong)10
APEAAEP Polemidion
2.33Snittmål per match2.17
APEAAEP Polemidion
5Gjorda mål (senaste 5)2
APEAAEP Polemidion
3Insläppta mål (senaste 5)10
APEAAEP Polemidion

Hur ofta gör laget minst...

83%1 mål33%
APEAAEP Polemidion
33%2 mål17%
APEAAEP Polemidion
17%3 mål0%
APEAAEP Polemidion
0%4 mål0%
APEAAEP Polemidion

Hur ofta släpper laget in minst...

33%1 mål67%
APEAAEP Polemidion
33%2 mål50%
APEAAEP Polemidion
33%3 mål33%
APEAAEP Polemidion
0%4 mål17%
APEAAEP Polemidion

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

33%BTTS i halvtid0%
APEAAEP Polemidion
0%BTTS i båda halvlekarna0%
APEAAEP Polemidion
17%Mål i båda halvlekarna17%
APEAAEP Polemidion

BTTS och antal mål

33%Minst 3 mål och BTTS0%
APEAAEP Polemidion
0%Minst 3 mål utan BTTS33%
APEAAEP Polemidion
20%BTTS - senaste 50%
APEAAEP Polemidion

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

67%Minst 1 mål före paus83%
APEAAEP Polemidion
33%Minst 2 mål före paus33%
APEAAEP Polemidion
17%Minst 3 mål före paus0%
APEAAEP Polemidion

2:a halvlek

67%Minst 1 mål efter paus67%
APEAAEP Polemidion
33%Minst 2 mål efter paus17%
APEAAEP Polemidion
0%Minst 3 mål efter paus17%
APEAAEP Polemidion

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

APEA är 199% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

2 p / match - APEA · 0.67 p / match - AEP Polemidion

APEA - läge i halvtid
50% leder50% oavgjort0% ligger under
AEP Polemidion - läge i halvtid
17% leder17% oavgjort67% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

2Poäng per match (1:a halvlek)0.67
APEAAEP Polemidion
1Gjorda mål (1:a halvlek)0.17
APEAAEP Polemidion
0.33Insläppta mål (1:a halvlek)1
APEAAEP Polemidion
1.33Snittmål (1:a halvlek)1.17
APEAAEP Polemidion
67%Hållen nolla före paus33%
APEAAEP Polemidion
33%Utan mål före paus83%
APEAAEP Polemidion

Efter paus (2:a halvlek)

1.33Poäng per match (2:a halvlek)1.33
APEAAEP Polemidion
0.33Gjorda mål (2:a halvlek)0.33
APEAAEP Polemidion
0.67Insläppta mål (2:a halvlek)0.67
APEAAEP Polemidion
1Snittmål (2:a halvlek)1
APEAAEP Polemidion
67%Hållen nolla efter paus67%
APEAAEP Polemidion
67%Utan mål efter paus67%
APEAAEP Polemidion

APEA - resultat andra halvlek

33% V33% O33% F
12
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
2.00
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

AEP Polemidion - resultat andra halvlek

33% V33% O33% F
4
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-5
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
0.67
PPG före paus
Håller ledningen194%

Leder i halvtid i 17% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

APEA - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.801.60
Gjorda mål / match0.60.4
Insläppta mål / match0.20.4
Snittmål per match0.80.8
1 mål60%60%
2 mål20%20%
3 mål0%0%
Hållen nolla80%80%
Utan mål40%60%
Målskillnad+20
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3
AEP Polemidion - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.601.00
Gjorda mål / match0.20.2
Insläppta mål / match1.20.8
Snittmål per match1.41.0
1 mål100%60%
2 mål40%20%
3 mål0%20%
Hållen nolla20%60%
Utan mål80%80%
Målskillnad-5-3
Halvtid: 20% leder - 0% oavgjort - 80% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

APEA
GjordaInsläppta
1
1
0-15
3
0
16-30
2
1
31-45
0
1
46-60
0
0
61-75
2
3
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (3 goals). Släpper in mest i 76-90 (3). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

AEP Polemidion
GjordaInsläppta
0
1
0-15
1
1
16-30
0
4
31-45
0
0
46-60
0
0
61-75
2
4
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (2 goals). Släpper in mest i 31-45 (4). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.25
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 0.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
89%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
17%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
27%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
11%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 9 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

APEA

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.74
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+1.07
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.28
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.79
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
104%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
81%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.17
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.7
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
25%

AEP Polemidion

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.20
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.97
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+4.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.79
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.18
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
40%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
130%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.40
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
67% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
67%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Second Division).

Lagen vs ligan

APEALigaAEP Polemidion
Snittmål per match▼ 2.332.52▼ 2.17
Båda lagen gjorde mål▼ 33%46%▼ 0%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 33%48%▼ 33%
Hållna nollor▲ 67%34%• 33%
Mål före paus▼ 67%69%▲ 83%
Mål efter paus▼ 67%74%▼ 67%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.52
Snittmål per match
46%
Båda lagen gjorde mål
48%
Minst 3 mål (Over 2.5)
34%
Hållna nollor
1.28
Hemmamål / match
1.24
Bortamål / match
+3%
Hemmafördel i anfall
+3%
Hemmafördel i försvar
+-2%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
69%
1 mål
39%
2 mål
9%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
74%
1 mål
37%
2 mål
15%
3 mål
7%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar APEA och AEP Polemidion?

APEA möter AEP Polemidion den 8 november 2026 i Second Division på Koinotiko Gipedo Akrotriou. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför APEA - AEP Polemidion?

APEA gör i snitt 1,33 mål per match och AEP Polemidion 0,50. Snittet i Second Division är 2,52 mål, med Over 2.5 i 48% av matcherna. Båda lagen gör mål i 33% av APEAs matcher och 0% av AEP Polemidions.

I vilken form är APEA och AEP Polemidion?

De senaste 5 matcherna har APEA facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och AEP Polemidion 1-0-4 (0,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för APEA - AEP Polemidion?

Här kollar du siffrorna inför APEA - AEP Polemidion: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.