Bulgarien - First LeagueData uppdaterad 17 oktober 2026

Arda - Botev Plovdiv: matchstatistik

Arda crest
Arda
2 : 3halvtid 0:2
Botev Plovdiv crest
Botev Plovdiv

Arda - Botev Plovdiv: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Arda mötte Botev Plovdiv i First League (Bulgarien). Matchen spelades den 4 september 2026. Slutresultat: 2:3.

Aktuell form

Arda: 4-0-1, 2.40 poäng/match. Botev Plovdiv: 2-0-3, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

Arda gör 1.57 och släpper in 0.57 mål per match. Botev Plovdiv gör 1.14 och släpper in 1.71. Ligans snitt: 2.80 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Arda 43%, Botev Plovdiv 57%. Over 2.5: Arda 29%, Botev Plovdiv 43%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 55%.

xG, skott och stil

Botev Plovdiv har högre xG: 1.49 mot 1.35. Arda: 9.1 skott per match, Botev Plovdiv: 10.1.

Matchhalvor

Arda: leder i paus 43%, mål i andra halvlek 0.86. Botev Plovdiv: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 0.43.

Mål per minut

Arda: 16-30 (3 mal). Botev Plovdiv: 16-30 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

First League: 2.80 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 55%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 4 tidigare inbördes möten: 2-1-1. Målsnitt 2.50, BTTS 25%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Arda är klar favorit eftersom laget har vunnit samtliga hemmamatcher hittills, med ett snitt på 2 mål framåt och endast 0,5 insläppta mål per match. Hemmalaget skapar dessutom bättre chanser: deras genomsnittliga xG uppgår till 1,56, medan xG mot ligger på 0,77. Botev har däremot 1,09 xG på bortaplan och tillåter motståndarna att nå 1,66 xG. Botev Plovdiv har förlorat sina tre senaste bortamatcher och gör endast 0,67 mål per match utanför hemmaplan samt har blivit mållöst i 67% av matcherna. Ardas övertag i bollinnehav (58% mot 47%), skott på mål per match (5 mot 3,67) och skotteffektivitet (21% mot 8%) stärker prognosen om en hemmaseger. Även den övergripande formen talar för hemmalaget, som har vunnit 4 av sina 5 senaste matcher, medan gästerna har förlorat 3 av sina 5 senaste.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Arda bör göra mål, eftersom laget i hemmamatcher i genomsnitt gör 1,50 mål, skapar ett xG på 1,80 och avlossar 7,25 skott på mål per match, medan Botev på bortaplan i genomsnitt släpper in 2,00 mål och inte har hållit nollan en enda gång. Det främsta argumentet mot BTTS är dock gästernas svaga effektivitet: de gör endast 0,67 mål per bortamatch, har gått mållösa i 67 % av dessa matcher och har en skottkonvertering på bara 8 %. Ardas försvar har förbättrats tydligt under de fem senaste matcherna, med i genomsnitt 0,60 insläppta mål och ett xG mot på 0,93, medan Botev under samma period endast gjorde 1,00 mål per match. Båda lagen hade BTTS i endast 40 % av sina fem senaste matcher, och Botevs säsongsstatistik för bortamatcher ligger på endast 33 %. Därför är scenariot där minst ett av lagen inte gör mål mer sannolikt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Arda har ett tydligt övertag i anfallsskapandet: deras genomsnittliga xG är 1,80, medan Botev i genomsnitt släpper till 1,66 xG, och hemmalaget avlossar dessutom 7,25 skott på mål per match jämfört med motståndarnas 3,67. Gästerna gör dock endast 0,67 mål per match och har gått mållösa i 67% av matcherna, vilket begränsar deras prognos trots 1,09 xG. Ardas aktuella försvar ser dessutom stabilt ut, eftersom laget i de senaste 5 matcherna i genomsnitt släppte in 0,60 mål, med ett xG mot på 0,93. I de fem senaste matcherna för båda lagen innehöll endast 40% av matcherna minst 3 mål, medan Botev under denna period släppte in 1,60 mål per match. Den starkaste signalen pekar därför mot Under 3,5 mål: Arda bör skapa majoriteten av chanserna, men gästernas låga effektivitet och hemmalagets starka defensiva form talar emot fyra mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Arda har en tydlig fördel i första halvlek: på hemmaplan ledde laget i halvtid i 50 % av matcherna utan att förlora någon, medan Botev låg under efter 45 minuter i 67 % av bortamatcherna och aldrig ledde. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,00 mål före paus och har inte släppt in något mål under denna fas, medan gästerna släpper in hela 1,33 mål. Helhetsbilden gynnar också Arda, som gör i genomsnitt 1,50 mål med ett xG på 1,80, medan Botev på bortaplan endast gör 0,67 mål, släpper in 2,00 och har ett emot-xG på 1,66. I de fem senaste matcherna har Arda vunnit fyra gånger och i genomsnitt släppt in 0,6 mål, medan Botev har förlorat tre av fem matcher och släppt in 1,6 mål per match. Det mest logiska utfallet är därför att Arda leder i halvtid och håller fast vid segern till full tid.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 2
1:a halvlek
2 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

63Bollinnehav (%)37
ArdaBotev Plovdiv
16Skott9
ArdaBotev Plovdiv
11Skott pa mal5
ArdaBotev Plovdiv
2.41xG1.31
ArdaBotev Plovdiv
7Horner2
ArdaBotev Plovdiv
86Farliga anfall52
ArdaBotev Plovdiv
7Regelbrott6
ArdaBotev Plovdiv
3Kort1
ArdaBotev Plovdiv

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.57Gjorda mål / match1.14
ArdaBotev Plovdiv
0.57Insläppta mål / match1.71
ArdaBotev Plovdiv
57%Genomsnittligt bollinnehav49%
ArdaBotev Plovdiv
4.57Skott på mål / match5.71
ArdaBotev Plovdiv

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

9.14Skott per match10.14
ArdaBotev Plovdiv
4.57Skott på mål5.71
ArdaBotev Plovdiv
17.2%Skottkonvertering11.3%
ArdaBotev Plovdiv
57%Bollinnehav49%
ArdaBotev Plovdiv
1.35xG för1.49
ArdaBotev Plovdiv
1.12xG emot1.39
ArdaBotev Plovdiv

Skottkvalitet

Arda: Effektiva avslutBotev Plovdiv: Balanserat
ArdaBotev Plovdiv
Precision (skott på mål)50%56%
Chanskvalitet (xG per skott)0.150.15
Avslut (mål per skott på mål)0.340.20

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Arda är 100% bättre på: form senaste 5.

2.4 p / match - Arda · 1.2 p / match - Botev Plovdiv

Arda
LWWWW
Resultatfördelning
71% V14% O14% F
Säsong (V-O-F)
5-1-1
2.29 p / match · målskillnad +7
Senaste 5 (V-O-F)
4-0-1
2.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-0-0
Senaste 5 hemma
3-0-0
WWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 0.6xG: 1.38Motståndarens xG: 1.14BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Botev Plovdiv
WWLLL
Resultatfördelning
29% V14% O57% F
Säsong (V-O-F)
2-1-4
1.00 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-0-3
Senaste 5 borta
0-0-3
LLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.6xG: 1.29Motståndarens xG: 1.32BTTS: 40%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Arda är 38% bättre på: gjorda mål per match.

1.57 mål / match - Arda · 1.14 mål / match - Botev Plovdiv

Arda är 200% bättre på: insläppta mål per match.

0.57 mål / match - Arda · 1.71 mål / match - Botev Plovdiv

Ardas målprofil: mycket stark

Arda gör mål i 100% av matcherna (7 av 7 matcher), medan Botev Plovdiv håller nollan i 14% (1 av 7 matcher).

Botev Plovdivs målprofil: ojämn

Botev Plovdiv gör mål i 71% av matcherna (5 av 7 matcher), medan Arda håller nollan i 57% (4 av 7 matcher).

11Gjorda mål (säsong)8
ArdaBotev Plovdiv
4Insläppta mål (säsong)12
ArdaBotev Plovdiv
2.14Snittmål per match2.86
ArdaBotev Plovdiv
9Gjorda mål (senaste 5)5
ArdaBotev Plovdiv
3Insläppta mål (senaste 5)8
ArdaBotev Plovdiv

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål71%
ArdaBotev Plovdiv
43%2 mål29%
ArdaBotev Plovdiv
14%3 mål14%
ArdaBotev Plovdiv
0%4 mål0%
ArdaBotev Plovdiv

Hur ofta släpper laget in minst...

43%1 mål86%
ArdaBotev Plovdiv
14%2 mål57%
ArdaBotev Plovdiv
0%3 mål29%
ArdaBotev Plovdiv
0%4 mål0%
ArdaBotev Plovdiv

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

14%BTTS i halvtid14%
ArdaBotev Plovdiv
0%BTTS i båda halvlekarna14%
ArdaBotev Plovdiv
29%Mål i båda halvlekarna14%
ArdaBotev Plovdiv

BTTS och antal mål

29%Minst 3 mål och BTTS43%
ArdaBotev Plovdiv
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
ArdaBotev Plovdiv
40%BTTS - senaste 540%
ArdaBotev Plovdiv

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

57%Minst 1 mål före paus71%
ArdaBotev Plovdiv
29%Minst 2 mål före paus43%
ArdaBotev Plovdiv
0%Minst 3 mål före paus14%
ArdaBotev Plovdiv

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus57%
ArdaBotev Plovdiv
29%Minst 2 mål efter paus57%
ArdaBotev Plovdiv
0%Minst 3 mål efter paus29%
ArdaBotev Plovdiv

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Arda är 44% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.86 p / match - Arda · 1.29 p / match - Botev Plovdiv

Arda - läge i halvtid
43% leder57% oavgjort0% ligger under
Botev Plovdiv - läge i halvtid
29% leder43% oavgjort29% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.86Poäng per match (1:a halvlek)1.29
ArdaBotev Plovdiv
0.71Gjorda mål (1:a halvlek)0.71
ArdaBotev Plovdiv
0.14Insläppta mål (1:a halvlek)0.57
ArdaBotev Plovdiv
0.86Snittmål (1:a halvlek)1.29
ArdaBotev Plovdiv
86%Hållen nolla före paus57%
ArdaBotev Plovdiv
43%Utan mål före paus57%
ArdaBotev Plovdiv

Efter paus (2:a halvlek)

1.86Poäng per match (2:a halvlek)0.57
ArdaBotev Plovdiv
0.86Gjorda mål (2:a halvlek)0.43
ArdaBotev Plovdiv
0.43Insläppta mål (2:a halvlek)1.14
ArdaBotev Plovdiv
1.29Snittmål (2:a halvlek)1.57
ArdaBotev Plovdiv
57%Hållen nolla efter paus43%
ArdaBotev Plovdiv
29%Utan mål efter paus57%
ArdaBotev Plovdiv

Arda - resultat andra halvlek

57% V14% O29% F
13
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
13
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.86
PPG före paus
Håller ledningen165%

Leder i halvtid i 43% av matcherna och vinner 71%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Botev Plovdiv - resultat andra halvlek

0% V57% O43% F
9
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
4
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.29
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Arda - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.802.00
Gjorda mål / match0.81.0
Insläppta mål / match0.20.4
Snittmål per match1.01.4
1 mål60%100%
2 mål40%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla80%60%
Utan mål40%20%
Målskillnad+3+3
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 20% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Botev Plovdiv - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.400.60
Gjorda mål / match0.80.2
Insläppta mål / match0.61.0
Snittmål per match1.41.2
1 mål80%40%
2 mål40%40%
3 mål20%20%
Hållen nolla60%60%
Utan mål60%80%
Målskillnad+1-4
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Arda
GjordaInsläppta
0
1
0-15
3
0
16-30
2
0
31-45
1
2
46-60
2
1
61-75
3
0
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (3 goals). Släpper in mest i 46-60 (2). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

Botev Plovdiv
GjordaInsläppta
1
0
0-15
2
1
16-30
2
3
31-45
0
4
46-60
1
0
61-75
2
4
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.50
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.6 : 0.9
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
89%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
0%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
71%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Arda

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.23
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.77
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.55
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
98%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
48%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.11
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
27%

Botev Plovdiv

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.10
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.67
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.35
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.32
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
97%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
106%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.20
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
25%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First League).

Lagen vs ligan

ArdaLigaBotev Plovdiv
Snittmål per match▼ 2.142.80• 2.86
Båda lagen gjorde mål▼ 43%57%• 57%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 29%55%▼ 43%
Hållna nollor▲ 57%22%▼ 14%
Mål före paus▼ 57%67%▲ 71%
Mål efter paus▲ 100%84%▼ 57%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.80
Snittmål per match
57%
Båda lagen gjorde mål
55%
Minst 3 mål (Over 2.5)
22%
Hållna nollor
1.61
Hemmamål / match
1.18
Bortamål / match
+36%
Hemmafördel i anfall
+27%
Hemmafördel i försvar
+22%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
31%
2 mål
4%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
84%
1 mål
55%
2 mål
27%
3 mål
12%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Botev PlovdivMålSamuil Stoykov Tsonov
  2. ArdaGult kortLachezar Kotev
  3. Botev PlovdivMålAsen ChandarovAssist: Samuel Kalu Ojim
  4. ArdaGult kortViacheslav Veliev
  5. Botev PlovdivGult kortDimitar Dimitrov Tonev
  6. ArdaGult kortSvetoslav Kovachev

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (4): Arda 2 - 1 - 1 Botev Plovdiv. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 25% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Arda - Botev Plovdiv?

First League-matchen slutade Arda 2:3 Botev Plovdiv. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Arda och Botev Plovdiv ut?

I de senaste 4 inbördes mötena vann Arda 2, Botev Plovdiv 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 25%.

Vad visar målstatistiken inför Arda - Botev Plovdiv?

Arda gör i snitt 1,57 mål per match och Botev Plovdiv 1,14. Snittet i First League är 2,80 mål, med Over 2.5 i 55% av matcherna. Båda lagen gör mål i 43% av Ardas matcher och 57% av Botev Plovdivs.

I vilken form är Arda och Botev Plovdiv?

De senaste 5 matcherna har Arda facit 4-0-1 (2,40 poäng per match) och Botev Plovdiv 2-0-3 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Arda - Botev Plovdiv?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.