Rumänien - Liga IData uppdaterad 26 oktober 2026

Argeș - Botoşani: matchstatistik

Argeș crest
Argeș
1 : 1halvtid 0:0
Botoşani crest
Botoşani

Argeș - Botoşani: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Argeș mötte Botoşani i Liga I (Rumänien). Matchen spelades den 13 september 2026. Slutresultat: 1:1.

Aktuell form

Argeș: 1-1-3, 0.80 poäng/match. Botoşani: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Argeș gör 0.50 och släpper in 0.75 mål per match. Botoşani gör 1.50 och släpper in 1.00. Ligans snitt: 2.55 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Argeș 13%, Botoşani 50%. Over 2.5: Argeș 0%, Botoşani 50%. Liganivå: BTTS 48%, Over 2.5 48%.

xG, skott och stil

Argeș har högre xG: 1.58 mot 1.51. Argeș: 15.0 skott per match, Botoşani: 14.6.

Matchhalvor

Argeș: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.13. Botoşani: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.63.

Mål per minut

Argeș: 16-30 (2 mal). Botoşani: 31-45+ (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Liga I: 2.55 mål per match, BTTS 48%, Over 2.5 48%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-1-1. Målsnitt 2.00, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Botoşani visar betydligt bättre aktuell form: laget har tagit 10 poäng på de 5 senaste matcherna, vunnit 3 gånger och gjort 9 mål, medan Argeș endast har tagit 1 poäng och gjort ett mål. Hemmalaget har däremot ett klart stabilare försvar på hemmaplan, där de i genomsnitt släpper in 0,50 mål per match, med ett xG mot på 0,88 och 50 % hållna nollor. Botoşanis bortasiffror är mindre övertygande, eftersom laget inte har vunnit någon av sina 4 bortamatcher, spelat oavgjort i 50 % av dem och i genomsnitt släppt in 1,75 mål. Argeș skapar fler kvalitativa chanser på hemmaplan och når ett xG på 1,51, jämfört med Botoşanis 1,24 på bortaplan, men lagets katastrofala effektivitet under de senaste veckorna begränsar segerchanserna. Kombinationen av gästernas goda aktuella form och Argeș starkare organisation på hemmaplan talar för ett jämnt oavgjort resultat.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Ett starkt argument mot BTTS Ja är Argeș mycket svaga aktuella målform: laget har bara gjort 1 mål på de senaste 5 matcherna, alltså i genomsnitt 0,2 per match, och Båda lagen gör mål (BLGM) förekom i endast 20 % av dessa matcher. Botoşani är i betydligt bättre defensiv form, eftersom laget släppte in 2 mål på de fem senaste matcherna, i genomsnitt 0,4, och höll nollan i 75 % av säsongens bortamatcher. Argeș försvarar sig också stabilt på hemmaplan och släpper i genomsnitt bara in 0,25 mål, vilket kan begränsa gästerna trots deras snitt på 1,8 gjorda mål under de fem senaste omgångarna. Botoşanis säsongssiffra på 75 % för BTTS ökar sannolikheten för Ja, men den ställs mot Argeșs andel på endast 25 % samt ligasnittet på 44 %. Det mest sannolika scenariot är därför att minst ett av lagen inte gör mål, särskilt hemmalaget. BTTS Nej innebär att minst ett lag inte gör mål – det betyder inte automatiskt 0–0 eller att inget av lagen gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Den starkaste signalen är Under 3.5 mål, eftersom Argeș bara har gjort 1 mål på de fem senaste matcherna, vilket motsvarar ett snitt på 0.2 per match, medan Botoşani under samma period endast har släppt in 2 mål. Hemmalaget har visserligen ett genomsnittligt xG på 1.70 från de fem senaste matcherna, men den mycket låga effektiviteten begränsar tydligt målprognosen. Botoşani är i god form och har gjort i snitt 1.8 mål på de fem senaste matcherna, men Argeș har hållit nollan i 75% av matcherna på hemmaplan. Endast 20% av Argeș fem senaste matcher och 40% av Botoşanis matcher gick över 2.5 mål, vilket gör scenariot med högst tre mål klart mest sannolikt.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Botoşani uppvisar klart bättre aktuell form: i de senaste 5 matcherna gör de i genomsnitt 1,8 mål och släpper endast in 0,4, medan Argeș bara gör 0,2 mål och släpper in 1,8. Bortalaget har vunnit 60 % av dessa matcher, medan hemmalaget inte har tagit någon seger och förlorat 80 % av matcherna. Redan före halvtid gör Botoşani i genomsnitt 1,4 mål och släpper in 0,2, medan Argeș under denna period har ett snitt på 0,2 gjorda och 0,8 insläppta mål; bortalaget ledde i halvtid i 40 % av sina senaste matcher, hemmalaget i 0 %. Botoşanis övertag syns även i skapandet av målchanser, eftersom deras genomsnittliga xG är 1,24 jämfört med Argeșs 1,33 insläppta xG. Därför är det mest sannolika scenariot att bortalaget leder i halvtid och vinner matchen, det vill säga Halvtid/Fulltid 2/2.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
1 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

34Bollinnehav (%)66
ArgeșBotoşani
8Skott5
ArgeșBotoşani
1Skott pa mal3
ArgeșBotoşani
0.84xG0.85
ArgeșBotoşani
2Horner2
ArgeșBotoşani
35Farliga anfall41
ArgeșBotoşani
10Regelbrott7
ArgeșBotoşani
1Kort4
ArgeșBotoşani

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.5Gjorda mål / match1.5
ArgeșBotoşani
0.75Insläppta mål / match1
ArgeșBotoşani
46%Genomsnittligt bollinnehav53%
ArgeșBotoşani
3.25Skott på mål / match3.88
ArgeșBotoşani

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

15Skott per match14.63
ArgeșBotoşani
3.25Skott på mål3.88
ArgeșBotoşani
3.3%Skottkonvertering10.3%
ArgeșBotoşani
46%Bollinnehav53%
ArgeșBotoşani
1.58xG för1.51
ArgeșBotoşani
1.33xG emot1.71
ArgeșBotoşani

Skottkvalitet

Argeș: OffensivtBotoşani: Offensivt
ArgeșBotoşani
Precision (skott på mål)22%27%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.10
Avslut (mål per skott på mål)0.150.39

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Botoşani är 100% bättre på: form senaste 5.

0.8 p / match - Argeș · 1.6 p / match - Botoşani

Argeș
WDLLL
Resultatfördelning
38% V13% O50% F
Säsong (V-O-F)
3-1-4
1.25 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-1-1
Senaste 5 hemma
2-1-1
WWDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.4Insläppta mål: 0.8xG: 1.52Motståndarens xG: 1.49BTTS: 20%Over 2.5: 0%
Botoşani
DLWDW
Resultatfördelning
25% V50% O25% F
Säsong (V-O-F)
2-4-2
1.25 p / match · målskillnad +4
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-2-2
Senaste 5 borta
0-2-2
DLLD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 0.6xG: 1.64Motståndarens xG: 1.62BTTS: 20%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Botoşani är 200% bättre på: gjorda mål per match.

0.5 mål / match - Argeș · 1.5 mål / match - Botoşani

Argeș är 33% bättre på: insläppta mål per match.

0.75 mål / match - Argeș · 1 mål / match - Botoşani

Argeșs målprofil: ojämn

Argeș gör mål i 50% av matcherna (4 av 8 matcher), medan Botoşani håller nollan i 50% (4 av 8 matcher).

Botoşanis målprofil: stark

Botoşani gör mål i 75% av matcherna (6 av 8 matcher), medan Argeș håller nollan i 38% (3 av 8 matcher).

4Gjorda mål (säsong)12
ArgeșBotoşani
6Insläppta mål (säsong)8
ArgeșBotoşani
1.25Snittmål per match2.5
ArgeșBotoşani
2Gjorda mål (senaste 5)8
ArgeșBotoşani
4Insläppta mål (senaste 5)3
ArgeșBotoşani

Hur ofta gör laget minst...

50%1 mål75%
ArgeșBotoşani
0%2 mål38%
ArgeșBotoşani
0%3 mål13%
ArgeșBotoşani
0%4 mål13%
ArgeșBotoşani

Hur ofta släpper laget in minst...

63%1 mål50%
ArgeșBotoşani
13%2 mål38%
ArgeșBotoşani
0%3 mål13%
ArgeșBotoşani
0%4 mål0%
ArgeșBotoşani

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

13%BTTS i halvtid25%
ArgeșBotoşani
0%BTTS i båda halvlekarna25%
ArgeșBotoşani
0%Mål i båda halvlekarna38%
ArgeșBotoşani

BTTS och antal mål

0%Minst 3 mål och BTTS38%
ArgeșBotoşani
0%Minst 3 mål utan BTTS13%
ArgeșBotoşani
20%BTTS - senaste 520%
ArgeșBotoşani

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

63%Minst 1 mål före paus63%
ArgeșBotoşani
25%Minst 2 mål före paus38%
ArgeșBotoşani
0%Minst 3 mål före paus13%
ArgeșBotoşani

2:a halvlek

38%Minst 1 mål efter paus75%
ArgeșBotoşani
0%Minst 2 mål efter paus38%
ArgeșBotoşani
0%Minst 3 mål efter paus13%
ArgeșBotoşani

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Botoşani är 10% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.25 p / match - Argeș · 1.38 p / match - Botoşani

Argeș - läge i halvtid
25% leder50% oavgjort25% ligger under
Botoşani - läge i halvtid
25% leder63% oavgjort13% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.25Poäng per match (1:a halvlek)1.38
ArgeșBotoşani
0.38Gjorda mål (1:a halvlek)0.88
ArgeșBotoşani
0.5Insläppta mål (1:a halvlek)0.38
ArgeșBotoşani
0.88Snittmål (1:a halvlek)1.25
ArgeșBotoşani
63%Hållen nolla före paus63%
ArgeșBotoşani
63%Utan mål före paus50%
ArgeșBotoşani

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1.5
ArgeșBotoşani
0.13Gjorda mål (2:a halvlek)0.63
ArgeșBotoşani
0.25Insläppta mål (2:a halvlek)0.63
ArgeșBotoşani
0.38Snittmål (2:a halvlek)1.25
ArgeșBotoşani
75%Hållen nolla efter paus63%
ArgeșBotoşani
88%Utan mål efter paus38%
ArgeșBotoşani

Argeș - resultat andra halvlek

13% V63% O25% F
10
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
-1
Målskillnad (2:a halvlek)
1.25
PPG före paus
Håller ledningen152%

Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 38%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Botoşani - resultat andra halvlek

38% V38% O25% F
11
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
12
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
1.38
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 25%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Argeș - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.60
Gjorda mål / match0.40.0
Insläppta mål / match0.40.4
Snittmål per match0.80.4
1 mål60%40%
2 mål20%0%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%60%
Utan mål60%100%
Målskillnad0-2
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Botoşani - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.60
Gjorda mål / match1.00.6
Insläppta mål / match0.20.4
Snittmål per match1.21.0
1 mål40%60%
2 mål40%20%
3 mål20%20%
Hållen nolla80%80%
Utan mål60%40%
Målskillnad+4+1
Halvtid: 20% leder - 80% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Argeș
GjordaInsläppta
1
0
0-15
2
3
16-30
0
1
31-45
0
1
46-60
0
0
61-75
1
1
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 16-30 (3). Slutfasbalans (76-90): 0.

Botoşani
GjordaInsläppta
2
2
0-15
2
0
16-30
3
1
31-45
1
1
46-60
2
2
61-75
2
2
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

1.88
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.8 : 1.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
74%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
32%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+7%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
38%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
13%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 8 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Argeș

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.25
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.50
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-1.08
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.58
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
29%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
89%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.45
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 25% under den första kvarten.
25%

Botoşani

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.20
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.70
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-6.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.01
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.71
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
179%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
58%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.35
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
17% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 17% under den första kvarten.
17%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Liga I).

Lagen vs ligan

ArgeșLigaBotoşani
Snittmål per match▼ 1.252.55• 2.50
Båda lagen gjorde mål▼ 13%48%▲ 50%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 0%48%▲ 50%
Hållna nollor▲ 38%31%▲ 50%
Mål före paus▼ 63%66%▼ 63%
Mål efter paus▼ 38%73%▲ 75%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.55
Snittmål per match
48%
Båda lagen gjorde mål
48%
Minst 3 mål (Over 2.5)
31%
Hållna nollor
1.72
Hemmamål / match
0.84
Bortamål / match
+105%
Hemmafördel i anfall
+51%
Hemmafördel i försvar
+39%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
66%
1 mål
30%
2 mål
13%
3 mål
6%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
73%
1 mål
45%
2 mål
15%
3 mål
6%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. BotoşaniGult kortNarcis Cosmin Ilaș
  2. BotoşaniGult kortBrian Jephte Bayeye
  3. BotoşaniGult kortNarcis Cosmin Ilaș
  4. ArgeșGult kortDorinel Gabriel Oancea
  5. BotoşaniGult kortJovan Markovic

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): Argeș 0 - 1 - 1 Botoşani. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

FC Argeș Pitești
0 : 0
AFC Botoşani
AFC Botoşani
3 : 1
FC Argeș Pitești

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Argeș - Botoşani?

Liga I-matchen slutade Argeș 1:1 Botoşani. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Argeș och Botoşani ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Argeș 0, Botoşani 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Argeș - Botoşani?

Argeș gör i snitt 0,50 mål per match och Botoşani 1,50. Snittet i Liga I är 2,55 mål, med Over 2.5 i 48% av matcherna. Båda lagen gör mål i 13% av Argeșs matcher och 50% av Botoşanis.

I vilken form är Argeș och Botoşani?

De senaste 5 matcherna har Argeș facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och Botoşani 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Argeș - Botoşani?

Den statistiska bakgrunden till Argeș - Botoşani — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.