Norge - First DivisionData uppdaterad 15 oktober 2026

Åsane - Stabæk: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Åsane - Stabæk: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Åsane möter Stabæk i First Division (Norge). Matchen är planerad till 18 oktober 2026.

Aktuell form

Åsane: 1-1-3, 0.80 poäng/match. Stabæk: 2-1-2, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Åsane gör 1.42 och släpper in 2.31 mål per match. Stabæk gör 2.42 och släpper in 1.31. Ligans snitt: 3.81 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Åsane 62%, Stabæk 58%. Over 2.5: Åsane 77%, Stabæk 73%. Liganivå: BTTS 65%, Over 2.5 71%.

xG, skott och stil

Stabæk har högre xG: 2.00 mot 1.24. Åsane: 9.5 skott per match, Stabæk: 16.5.

Matchhalvor

Åsane: leder i paus 23%, mål i andra halvlek 0.88. Stabæk: leder i paus 38%, mål i andra halvlek 1.38.

Mål per minut

Åsane: 76-90+ (13 mal). Stabæk: 76-90+ (15 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

First Division: 3.81 mål per match, BTTS 65%, Over 2.5 71%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 0-1-2. Målsnitt 2.67, BTTS 33%.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.42Gjorda mål / match2.42
ÅsaneStabæk
2.31Insläppta mål / match1.31
ÅsaneStabæk
45%Genomsnittligt bollinnehav58%
ÅsaneStabæk
4.19Skott på mål / match6.27
ÅsaneStabæk

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

9.46Skott per match16.46
ÅsaneStabæk
4.19Skott på mål6.27
ÅsaneStabæk
15%Skottkonvertering14.7%
ÅsaneStabæk
45%Bollinnehav58%
ÅsaneStabæk
1.24xG för2
ÅsaneStabæk
1.82xG emot1.31
ÅsaneStabæk

Skottkvalitet

Åsane: KontringsstarktStabæk: Dominant
ÅsaneStabæk
Precision (skott på mål)44%38%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.12
Avslut (mål per skott på mål)0.340.39

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Stabæk är 75% bättre på: form senaste 5.

0.8 p / match - Åsane · 1.4 p / match - Stabæk

Åsane
DLLWL
Resultatfördelning
23% V19% O58% F
Säsong (V-O-F)
6-5-15
0.88 p / match · målskillnad -23
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
5-2-6
Senaste 5 hemma
1-1-3
LLDLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 2.8xG: 0.97Motståndarens xG: 1.95BTTS: 60%Over 2.5: 80%
Stabæk
LWLDW
Resultatfördelning
58% V15% O27% F
Säsong (V-O-F)
15-4-7
1.88 p / match · målskillnad +29
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
5-3-5
Senaste 5 borta
2-0-3
WWLLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.6xG: 1.90Motståndarens xG: 1.13BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Stabæk är 70% bättre på: gjorda mål per match.

1.42 mål / match - Åsane · 2.42 mål / match - Stabæk

Stabæk är 76% bättre på: insläppta mål per match.

2.31 mål / match - Åsane · 1.31 mål / match - Stabæk

Åsanes målprofil: stark

Åsane gör mål i 73% av matcherna (19 av 26 matcher), medan Stabæk håller nollan i 31% (8 av 26 matcher).

Stabæks målprofil: mycket stark

Stabæk gör mål i 88% av matcherna (23 av 26 matcher), medan Åsane håller nollan i 12% (3 av 26 matcher).

37Gjorda mål (säsong)63
ÅsaneStabæk
60Insläppta mål (säsong)34
ÅsaneStabæk
3.73Snittmål per match3.73
ÅsaneStabæk
5Gjorda mål (senaste 5)8
ÅsaneStabæk
14Insläppta mål (senaste 5)8
ÅsaneStabæk

Hur ofta gör laget minst...

73%1 mål88%
ÅsaneStabæk
50%2 mål73%
ÅsaneStabæk
15%3 mål38%
ÅsaneStabæk
4%4 mål31%
ÅsaneStabæk

Hur ofta släpper laget in minst...

88%1 mål69%
ÅsaneStabæk
62%2 mål54%
ÅsaneStabæk
38%3 mål8%
ÅsaneStabæk
23%4 mål0%
ÅsaneStabæk

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

23%BTTS i halvtid27%
ÅsaneStabæk
8%BTTS i båda halvlekarna12%
ÅsaneStabæk
31%Mål i båda halvlekarna54%
ÅsaneStabæk

BTTS och antal mål

58%Minst 3 mål och BTTS58%
ÅsaneStabæk
19%Minst 3 mål utan BTTS15%
ÅsaneStabæk
60%BTTS - senaste 560%
ÅsaneStabæk

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

73%Minst 1 mål före paus77%
ÅsaneStabæk
50%Minst 2 mål före paus54%
ÅsaneStabæk
19%Minst 3 mål före paus31%
ÅsaneStabæk

2:a halvlek

88%Minst 1 mål efter paus88%
ÅsaneStabæk
54%Minst 2 mål efter paus58%
ÅsaneStabæk
46%Minst 3 mål efter paus38%
ÅsaneStabæk

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Stabæk är 38% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.12 p / match - Åsane · 1.54 p / match - Stabæk

Åsane - läge i halvtid
23% leder42% oavgjort35% ligger under
Stabæk - läge i halvtid
38% leder38% oavgjort23% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.12Poäng per match (1:a halvlek)1.54
ÅsaneStabæk
0.54Gjorda mål (1:a halvlek)1.04
ÅsaneStabæk
1.04Insläppta mål (1:a halvlek)0.65
ÅsaneStabæk
1.58Snittmål (1:a halvlek)1.69
ÅsaneStabæk
50%Hållen nolla före paus62%
ÅsaneStabæk
54%Utan mål före paus35%
ÅsaneStabæk

Efter paus (2:a halvlek)

1.12Poäng per match (2:a halvlek)2.04
ÅsaneStabæk
0.88Gjorda mål (2:a halvlek)1.38
ÅsaneStabæk
1.27Insläppta mål (2:a halvlek)0.65
ÅsaneStabæk
2.15Snittmål (2:a halvlek)2.04
ÅsaneStabæk
35%Hållen nolla efter paus50%
ÅsaneStabæk
42%Utan mål efter paus23%
ÅsaneStabæk

Åsane - resultat andra halvlek

31% V19% O50% F
29
Halvtidspoäng
14
Halvtidsmål
-13
Målskillnad (1:a halvlek)
29
Poäng andra halvlek
-10
Målskillnad (2:a halvlek)
1.12
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 23% av matcherna och vinner 23%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Stabæk - resultat andra halvlek

62% V19% O19% F
40
Halvtidspoäng
27
Halvtidsmål
+10
Målskillnad (1:a halvlek)
53
Poäng andra halvlek
+19
Målskillnad (2:a halvlek)
1.54
PPG före paus
Håller ledningen153%

Leder i halvtid i 38% av matcherna och vinner 58%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Åsane - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.000.60
Gjorda mål / match0.40.6
Insläppta mål / match1.01.8
Snittmål per match1.42.4
1 mål60%100%
2 mål60%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla60%0%
Utan mål80%60%
Målskillnad-3-6
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 0% oavgjort - 80% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Stabæk - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.601.20
Gjorda mål / match0.61.0
Insläppta mål / match0.61.0
Snittmål per match1.22.0
1 mål80%80%
2 mål40%80%
3 mål0%20%
Hållen nolla60%20%
Utan mål40%40%
Målskillnad00
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Åsane
GjordaInsläppta
4
10
0-15
5
4
16-30
5
13
31-45
8
8
46-60
2
10
61-75
13
15
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (13 goals). Släpper in mest i 76-90 (15). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

Stabæk
GjordaInsläppta
6
6
0-15
11
7
16-30
10
4
31-45
13
4
46-60
8
7
61-75
15
6
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (15 goals). Släpper in mest i 16-30 (7). Slutfasbalans (76-90): +9 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.73
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 2.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
98%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
60%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-28%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
64%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
3%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 33 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Åsane

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.58
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.31
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.18
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.49
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
66%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
138%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.08
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
35% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
35%

Stabæk

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.69
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.42
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-11.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.42
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
0.00
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
145%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
61%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.48
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
24% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 10% under den första kvarten.
24%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First Division).

Lagen vs ligan

ÅsaneLigaStabæk
Snittmål per match• 3.733.81• 3.73
Båda lagen gjorde mål▼ 62%65%▼ 58%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 77%71%▲ 73%
Hållna nollor▼ 12%19%▲ 31%
Mål före paus▼ 73%78%• 77%
Mål efter paus• 88%89%• 88%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.81
Snittmål per match
65%
Båda lagen gjorde mål
71%
Minst 3 mål (Over 2.5)
19%
Hållna nollor
2.14
Hemmamål / match
1.67
Bortamål / match
+28%
Hemmafördel i anfall
+22%
Hemmafördel i försvar
+18%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
48%
2 mål
28%
3 mål
10%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
89%
1 mål
63%
2 mål
34%
3 mål
17%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (3): Åsane 0 - 1 - 2 Stabæk. Malgenomsnitt 2.67, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.

Stabæk
4 : 0
Åsane
Stabæk Fotball
2 : 0
Åsane Fotball
Åsane Fotball
1 : 1
Stabæk Fotball

Vanliga frågor

När spelar Åsane och Stabæk?

Åsane möter Stabæk den 18 oktober 2026 i First Division. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Åsane och Stabæk ut?

I de senaste 3 inbördes mötena vann Åsane 0, Stabæk 2 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,67 mål, med båda lagen på mål i 33%.

Vad visar målstatistiken inför Åsane - Stabæk?

Åsane gör i snitt 1,42 mål per match och Stabæk 2,42. Snittet i First Division är 3,81 mål, med Over 2.5 i 71% av matcherna. Båda lagen gör mål i 62% av Åsanes matcher och 58% av Stabæks.

I vilken form är Åsane och Stabæk?

De senaste 5 matcherna har Åsane facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och Stabæk 2-1-2 (1,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Åsane - Stabæk?

Den statistiska bakgrunden till Åsane - Stabæk — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.