Algeriet - Ligue 1Data uppdaterad 06 september 2026

ASO Chlef - ES Mostaganem: matchstatistik

ASO Chlef crest
ASO Chlef
1 : 0halvtid 0:0
ES Mostaganem crest
ES Mostaganem
165%(1.80)
X23%(3.25)
212%(4.00)

ASO Chlef visar upp en klart bättre form och statistik på hemmaplan jämfört med ES Mostaganem på bortaplan. Hemmalaget vinner 36% av sina hemmamatcher, kryssar i 18% och förlorar i 45%, samtidigt som de upprätthåller en oavgjord målskillnad (0). ES Mostaganem har en katastrofal bortastatistik med 91% förluster, 0% vinster och ett snitt på endast 0.27 gjorda mål per match, för att inte tala om 82% av matcherna utan att göra mål. Dessutom överträffar hemmalagets xG (1.52) gästernas xG (0.85), vilket bekräftar ASO Chlefs kvalitativa övertag. En svit på 11 raka bortamatcher utan seger för ES Mostaganem och deras negativa målskillnad (-12) på bortaplan stödjer ytterligare prognosen om en hemmaseger. Med hänsyn till alla dessa faktorer har ASO Chlef en tydlig fördel och bör ta tre poäng i denna match.

ASO Chlef - ES Mostaganem: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

ASO Chlef mötte ES Mostaganem i Ligue 1 (Algeriet). Matchen spelades den 13 mars 2026. Slutresultat: 1:0.

Aktuell form

ASO Chlef: 2-1-2, 1.40 poäng/match. ES Mostaganem: 0-2-3, 0.40 poäng/match.

Målstatistik

ASO Chlef gör 0.86 och släpper in 0.95 mål per match. ES Mostaganem gör 0.55 och släpper in 1.32. Ligans snitt: 2.10 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: ASO Chlef 41%, ES Mostaganem 23%. Over 2.5: ASO Chlef 27%, ES Mostaganem 27%. Liganivå: BTTS 47%, Over 2.5 34%.

xG, skott och stil

ASO Chlef har högre xG: 1.30 mot 1.07. ASO Chlef: 10.1 skott per match, ES Mostaganem: 7.2.

Matchhalvor

ASO Chlef: leder i paus 23%, mål i andra halvlek 0.55. ES Mostaganem: leder i paus 9%, mål i andra halvlek 0.36.

Mål per minut

ASO Chlef: 46-60 (6 mal). ES Mostaganem: 46-60 (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Ligue 1: 2.10 mål per match, BTTS 47%, Over 2.5 34%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 1-0-0. Målsnitt 1.00, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

ASO Chlef visar upp en klart bättre form och statistik på hemmaplan jämfört med ES Mostaganem på bortaplan. Hemmalaget vinner 36% av sina hemmamatcher, kryssar i 18% och förlorar i 45%, samtidigt som de upprätthåller en oavgjord målskillnad (0). ES Mostaganem har en katastrofal bortastatistik med 91% förluster, 0% vinster och ett snitt på endast 0.27 gjorda mål per match, för att inte tala om 82% av matcherna utan att göra mål. Dessutom överträffar hemmalagets xG (1.52) gästernas xG (0.85), vilket bekräftar ASO Chlefs kvalitativa övertag. En svit på 11 raka bortamatcher utan seger för ES Mostaganem och deras negativa målskillnad (-12) på bortaplan stödjer ytterligare prognosen om en hemmaseger. Med hänsyn till alla dessa faktorer har ASO Chlef en tydlig fördel och bör ta tre poäng i denna match.

Se den statistiska översikten

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
1 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

53Bollinnehav (%)47
ASO ChlefES Mostaganem
16Skott8
ASO ChlefES Mostaganem
9Skott pa mal6
ASO ChlefES Mostaganem
2.08xG1.34
ASO ChlefES Mostaganem
2Horner5
ASO ChlefES Mostaganem
61Farliga anfall57
ASO ChlefES Mostaganem
-1Regelbrott-1
ASO ChlefES Mostaganem
1Kort0
ASO ChlefES Mostaganem

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

ASO ChlefES Mostaganem
0.86Gjorda mål / match0.55
ASO ChlefES Mostaganem
0.95Insläppta mål / match1.32
ASO ChlefES Mostaganem
44%Genomsnittligt bollinnehav45%
ASO ChlefES Mostaganem
4.09Skott på mål / match2.95
ASO ChlefES Mostaganem

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.14Skott per match7.23
ASO ChlefES Mostaganem
4.09Skott på mål2.95
ASO ChlefES Mostaganem
8.5%Skottkonvertering7.5%
ASO ChlefES Mostaganem
44%Bollinnehav45%
ASO ChlefES Mostaganem
1.3xG för1.07
ASO ChlefES Mostaganem
1.42xG emot1.45
ASO ChlefES Mostaganem

Skottkvalitet

ASO Chlef: BalanseratES Mostaganem: Balanserat
ASO ChlefES Mostaganem
Precision (skott på mål)40%41%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.15
Avslut (mål per skott på mål)0.210.19

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

ASO Chlef är 250% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - ASO Chlef · 0.4 p / match - ES Mostaganem

ASO Chlef
LWLDW
Resultatfördelning
27% W32% R41% P
Säsong (V-O-F)
6-7-9
1.14 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
4-2-5
Senaste 5 hemma
2-1-2
DWLLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 0.8xG: 1.25Motståndarens xG: 1.15BTTS: 20%Over 2.5: 0%
ES Mostaganem
DLDLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
14% W23% R64% P
Säsong (V-O-F)
3-5-14
0.64 p / match · målskillnad -17
Senaste 5 (V-O-F)
0-2-3
0.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-1-10
Senaste 5 borta
0-0-5
LLLLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.4Insläppta mål: 2.2xG: 1.03Motståndarens xG: 1.60BTTS: 20%Over 2.5: 60%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

ASO Chlef är 56% bättre på: gjorda mål per match.

0.86 mål / match - ASO Chlef · 0.55 mål / match - ES Mostaganem

ASO Chlef är 39% bättre på: insläppta mål per match.

0.95 mål / match - ASO Chlef · 1.32 mål / match - ES Mostaganem

ASO Chlefs målprofil: mycket stark

ASO Chlef gör mål i 68% av matcherna (15 av 22 matcher), medan ES Mostaganem håller nollan i 23% (5 av 22 matcher).

ES Mostaganems målprofil: ojämn

ES Mostaganem gör mål i 36% av matcherna (8 av 22 matcher), medan ASO Chlef håller nollan i 36% (8 av 22 matcher).

19Gjorda mål (säsong)12
ASO ChlefES Mostaganem
21Insläppta mål (säsong)29
ASO ChlefES Mostaganem
1.82Snittmål per match1.86
ASO ChlefES Mostaganem
3Gjorda mål (senaste 5)2
ASO ChlefES Mostaganem
4Insläppta mål (senaste 5)11
ASO ChlefES Mostaganem

Hur ofta gör laget minst...

68%1 mål36%
ASO ChlefES Mostaganem
18%2 mål18%
ASO ChlefES Mostaganem
0%3 mål0%
ASO ChlefES Mostaganem
0%4 mål0%
ASO ChlefES Mostaganem

Hur ofta släpper laget in minst...

64%1 mål77%
ASO ChlefES Mostaganem
32%2 mål32%
ASO ChlefES Mostaganem
0%3 mål14%
ASO ChlefES Mostaganem
0%4 mål5%
ASO ChlefES Mostaganem

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

47%
Ligasnitt

Målmönster

9%BTTS i halvtid9%
ASO ChlefES Mostaganem
5%BTTS i båda halvlekarna5%
ASO ChlefES Mostaganem
18%Mål i båda halvlekarna9%
ASO ChlefES Mostaganem

BTTS och antal mål

27%Minst 3 mål och BTTS18%
ASO ChlefES Mostaganem
0%Minst 3 mål utan BTTS9%
ASO ChlefES Mostaganem
20%BTTS - senaste 520%
ASO ChlefES Mostaganem

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

73%Minst 1 mål före paus45%
ASO ChlefES Mostaganem
9%Minst 2 mål före paus14%
ASO ChlefES Mostaganem
0%Minst 3 mål före paus5%
ASO ChlefES Mostaganem

2:a halvlek

68%Minst 1 mål efter paus68%
ASO ChlefES Mostaganem
27%Minst 2 mål efter paus27%
ASO ChlefES Mostaganem
5%Minst 3 mål efter paus14%
ASO ChlefES Mostaganem

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

ASO Chlef är 15% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.05 p / match - ASO Chlef · 0.91 p / match - ES Mostaganem

ASO Chlef - läge i halvtid
23% leder36% oavgjort41% ligger under
ES Mostaganem - läge i halvtid
9% leder64% oavgjort27% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.05Poäng per match (1:a halvlek)0.91
ASO ChlefES Mostaganem
0.32Gjorda mål (1:a halvlek)0.18
ASO ChlefES Mostaganem
0.5Insläppta mål (1:a halvlek)0.45
ASO ChlefES Mostaganem
0.82Snittmål (1:a halvlek)0.64
ASO ChlefES Mostaganem
50%Hållen nolla före paus64%
ASO ChlefES Mostaganem
68%Utan mål före paus82%
ASO ChlefES Mostaganem

Efter paus (2:a halvlek)

1.36Poäng per match (2:a halvlek)0.86
ASO ChlefES Mostaganem
0.55Gjorda mål (2:a halvlek)0.36
ASO ChlefES Mostaganem
0.45Insläppta mål (2:a halvlek)0.86
ASO ChlefES Mostaganem
1Snittmål (2:a halvlek)1.23
ASO ChlefES Mostaganem
59%Hållen nolla efter paus45%
ASO ChlefES Mostaganem
45%Utan mål efter paus73%
ASO ChlefES Mostaganem

ASO Chlef - resultat andra halvlek

27% W55% R18% P
23
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
-4
Målskillnad (1:a halvlek)
30
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.05
PPG före paus
Håller ledningen117%

Leder i halvtid i 23% av matcherna och vinner 27%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

ES Mostaganem - resultat andra halvlek

14% W45% R41% P
20
Halvtidspoäng
4
Halvtidsmål
-6
Målskillnad (1:a halvlek)
19
Poäng andra halvlek
-11
Målskillnad (2:a halvlek)
0.91
PPG före paus
Håller ledningen156%

Leder i halvtid i 9% av matcherna och vinner 14%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

ASO Chlef - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.402.00
Gjorda mål / match0.00.6
Insläppta mål / match0.60.2
Snittmål per match0.60.8
1 mål60%80%
2 mål0%0%
3 mål0%0%
Hållen nolla40%80%
Utan mål100%40%
Målskillnad-3+2
Halvtid: 0% leder - 40% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 20% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
ES Mostaganem - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.800.60
Gjorda mål / match0.00.4
Insläppta mål / match0.22.0
Snittmål per match0.22.4
1 mål20%60%
2 mål0%60%
3 mål0%60%
Hållen nolla80%40%
Utan mål100%80%
Målskillnad-1-8
Halvtid: 0% leder - 80% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

ASO Chlef
GjordaInsläppta
2
3
0-15
3
5
16-30
2
3
31-45
6
4
46-60
2
2
61-75
4
4
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (6 goals). Släpper in mest i 16-30 (5). Slutfasbalans (76-90): 0.

ES Mostaganem
GjordaInsläppta
1
3
0-15
3
4
16-30
0
3
31-45
4
3
46-60
1
8
61-75
3
8
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (4 goals). Släpper in mest i 61-75 (8). Slutfasbalans (76-90): -5 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

1.84
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 0.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
88%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
32%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-46%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
24%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
20%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 5 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

ASO Chlef

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.12
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.03
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.44
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.47
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
70%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
108%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.26
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
21% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
21%

ES Mostaganem

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.38
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.39
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+4.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.52
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.13
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
63%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
108%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.24
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 8% under den första kvarten.
25%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Ligue 1).

Lagen vs ligan

ASO ChlefLigaES Mostaganem
Snittmål per match 1.822.10 1.86
Båda lagen gjorde mål 41%47% 23%
Minst 3 mål (Over 2.5) 27%34% 27%
Hållna nollor 36%32% 23%
Mål före paus 73%58% 45%
Mål efter paus 68%73% 68%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.10
Snittmål per match
47%
Båda lagen gjorde mål
34%
Minst 3 mål (Over 2.5)
32%
Hållna nollor
1.22
Hemmamål / match
0.88
Bortamål / match
+39%
Hemmafördel i anfall
+28%
Hemmafördel i försvar
+25%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
58%
1 mål
22%
2 mål
4%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
73%
1 mål
37%
2 mål
10%
3 mål
5%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. ASO ChlefMålIbrahim Farhi
  2. ASO ChlefGult kortKokou Avotor

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Foregaende mote: ASO Chlef 1 - 0 - 0 ES Mostaganem. Malgenomsnitt 1.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

ES Mostaganem
0 : 1
ASO Chlef

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i ASO Chlef - ES Mostaganem?

Ligue 1-matchen slutade ASO Chlef 1:0 ES Mostaganem. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför ASO Chlef - ES Mostaganem?

ASO Chlef gör i snitt 0,86 mål per match och ES Mostaganem 0,55. Snittet i Ligue 1 är 2,10 mål, med Over 2.5 i 34% av matcherna. Båda lagen gör mål i 41% av ASO Chlefs matcher och 23% av ES Mostaganems.

I vilken form är ASO Chlef och ES Mostaganem?

De senaste 5 matcherna har ASO Chlef facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och ES Mostaganem 0-2-3 (0,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för ASO Chlef - ES Mostaganem?

Här kollar du siffrorna inför ASO Chlef - ES Mostaganem: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.