Italien - Serie AGewiss StadiumData uppdaterad 15 oktober 2026

Atalanta - Venezia: matchstatistik

Atalanta crest
Atalanta
3 : 1halvtid 3:1
Venezia crest
Venezia

Atalanta - Venezia: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Atalanta mötte Venezia i Serie A (Italien). Matchen spelades den 12 oktober 2026. Arena: Gewiss Stadium. Slutresultat: 3:1.

Aktuell form

Atalanta: 2-0-3, 1.20 poäng/match. Venezia: 0-0-5, 0.00 poäng/match.

Målstatistik

Atalanta gör 1.00 och släpper in 1.40 mål per match. Venezia gör 0.80 och släpper in 2.60. Ligans snitt: 2.84 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Atalanta 60%, Venezia 40%. Over 2.5: Atalanta 60%, Venezia 40%. Liganivå: BTTS 59%, Over 2.5 55%.

xG, skott och stil

Venezia har högre xG: 1.54 mot 1.30. Atalanta: 11.8 skott per match, Venezia: 14.0.

Matchhalvor

Atalanta: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 0.60. Venezia: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.60.

Mål per minut

Atalanta: 0-15 (1 mal). Venezia: 61-75 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Serie A: 2.84 mål per match, BTTS 59%, Over 2.5 55%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Atalanta har en tydlig fördel på hemmaplan: laget har vunnit 2 av 3 hemmamatcher, medan Venezia har förlorat båda sina bortamatcher hittills. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,33 mål och släpper in 1 mål per hemmamatch, medan gästerna gör 1 mål och släpper in hela 2,5 mål per bortamatch. Skillnaden i chansernas kvalitet bekräftas av xG: Atalanta har 1,55 på hemmaplan och Venezia 1,18 på bortaplan. Gästerna har förlorat sina 5 senaste matcher och har gått mållösa i hälften av sina bortamatcher, även om Atalanta inte heller är felfritt — laget har förlorat 3 av sina 5 senaste matcher. Trots hemmalagets svagare period talar dess defensiva övertag och resultat på hemmaplan för en Atalanta-seger.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Det är något mer sannolikt att minst ett av lagen inte gör mål: Atalanta blev mållöst i 67% av hemmamatcherna, medan Venezia inte gjorde mål i 50% av bortamatcherna. Andelen matcher där båda lagen gjorde mål var 33% respektive 50%, vilket är lägre än ligasnittet på 57%. Särskilt osäker är hemmalagets målproduktion: Atalanta gjorde i genomsnitt bara 0,67 mål på hemmaplan trots ett xG på 1,79. Försvaret hos båda lagen utgör en risk för den här typen av spel: inget av lagen höll nollan, och Venezia släppte i genomsnitt in 2,6 mål under sina fem senaste matcher. Trots denna defensiva svaghet talar de återkommande mållösa matcherna för BLGM – Nej, även om fördelen för detta scenario är liten.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Det starkaste valet är Över 1,5 mål: samtliga hittills spelade matcher för båda lagen har gått över den gränsen, även om urvalet är litet. Atalanta skapar i genomsnitt 1,79 xG på hemmaplan, medan Venezia släpper till 1,67 xG på bortaplan, vilket talar för målchanser för hemmalaget. Å andra sidan släpper Atalanta i genomsnitt in 2,67 mål hemma, medan Venezia gör 1,00 mål i snitt på bortaplan, så även gästerna kan hitta nätet. Över 2,5 mål är ett mindre säkert spel eftersom 33% av Atalantas hemmamatcher och 50% av Veneziás bortamatcher har gått över den linjen, trots en prognos på 3,05 mål i matchen.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Oavgjort i halvtid är det mest sannolika: i sina senaste 5 matcher gick Atalanta till halvtidsvilan med oavgjort 4 gånger och Venezia 3 gånger; inget av lagen ledde efter första halvlek under den här perioden. Hemmalagets högre xG, 1,79 jämfört med motståndarnas 1,18, samt övertaget i skott på mål – i genomsnitt 5,33 mot 3,00 – talar för en hemmaseger. Atalanta har vunnit 2 av sina senaste 5 matcher, medan Venezia har förlorat samtliga 5 och i genomsnitt släppt in 1,6 mål efter paus. Detta pekar på ett scenario där hemmalaget bryter dödläget i andra halvlek, även om deras 3 förluster på 3 inkluderade hemmamatcher manar till försiktighet.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

3 : 1
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

36Bollinnehav (%)64
AtalantaVenezia
22Skott19
AtalantaVenezia
11Skott pa mal4
AtalantaVenezia
2.34xG2.04
AtalantaVenezia
8Horner7
AtalantaVenezia
26Farliga anfall78
AtalantaVenezia
14Regelbrott6
AtalantaVenezia
2Kort2
AtalantaVenezia

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1Gjorda mål / match0.8
AtalantaVenezia
1.4Insläppta mål / match2.6
AtalantaVenezia
48%Genomsnittligt bollinnehav57%
AtalantaVenezia
3.4Skott på mål / match4.4
AtalantaVenezia

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.8Skott per match14
AtalantaVenezia
3.4Skott på mål4.4
AtalantaVenezia
8.5%Skottkonvertering5.7%
AtalantaVenezia
48%Bollinnehav57%
AtalantaVenezia
1.3xG för1.54
AtalantaVenezia
2.01xG emot1.61
AtalantaVenezia

Skottkvalitet

Atalanta: BalanseratVenezia: Dominant
AtalantaVenezia
Precision (skott på mål)29%31%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.290.18

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Atalanta
WWLLL
Resultatfördelning
40% V0% O60% F
Säsong (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-0-1
Senaste 5 hemma
2-0-1
WWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.4xG: 1.30Motståndarens xG: 2.01BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Venezia
LLLLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V0% O100% F
Säsong (V-O-F)
0-0-5
0.00 p / match · målskillnad -9
Senaste 5 (V-O-F)
0-0-5
0.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-0-2
Senaste 5 borta
0-0-2
LL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 2.6xG: 1.54Motståndarens xG: 1.61BTTS: 40%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Atalanta är 25% bättre på: gjorda mål per match.

1 mål / match - Atalanta · 0.8 mål / match - Venezia

Atalanta är 86% bättre på: insläppta mål per match.

1.4 mål / match - Atalanta · 2.6 mål / match - Venezia

Atalantas målprofil: mycket stark

Atalanta gör mål i 80% av matcherna (4 av 5 matcher), medan Venezia håller nollan i 0% (0 av 5 matcher).

Venezias målprofil: ojämn

Venezia gör mål i 40% av matcherna (2 av 5 matcher), medan Atalanta håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).

5Gjorda mål (säsong)4
AtalantaVenezia
7Insläppta mål (säsong)13
AtalantaVenezia
2.4Snittmål per match3.4
AtalantaVenezia
5Gjorda mål (senaste 5)4
AtalantaVenezia
7Insläppta mål (senaste 5)13
AtalantaVenezia

Hur ofta gör laget minst...

80%1 mål40%
AtalantaVenezia
20%2 mål40%
AtalantaVenezia
0%3 mål0%
AtalantaVenezia
0%4 mål0%
AtalantaVenezia

Hur ofta släpper laget in minst...

80%1 mål100%
AtalantaVenezia
60%2 mål100%
AtalantaVenezia
0%3 mål40%
AtalantaVenezia
0%4 mål20%
AtalantaVenezia

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

20%BTTS i halvtid20%
AtalantaVenezia
0%BTTS i båda halvlekarna20%
AtalantaVenezia
20%Mål i båda halvlekarna20%
AtalantaVenezia

BTTS och antal mål

60%Minst 3 mål och BTTS40%
AtalantaVenezia
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
AtalantaVenezia
60%BTTS - senaste 540%
AtalantaVenezia

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

60%Minst 1 mål före paus40%
AtalantaVenezia
20%Minst 2 mål före paus40%
AtalantaVenezia
0%Minst 3 mål före paus20%
AtalantaVenezia

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus100%
AtalantaVenezia
40%Minst 2 mål efter paus100%
AtalantaVenezia
20%Minst 3 mål efter paus40%
AtalantaVenezia

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Atalanta är 100% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.2 p / match - Atalanta · 0.6 p / match - Venezia

Atalanta - läge i halvtid
20% leder60% oavgjort20% ligger under
Venezia - läge i halvtid
0% leder60% oavgjort40% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.2Poäng per match (1:a halvlek)0.6
AtalantaVenezia
0.4Gjorda mål (1:a halvlek)0.2
AtalantaVenezia
0.4Insläppta mål (1:a halvlek)0.8
AtalantaVenezia
0.8Snittmål (1:a halvlek)1
AtalantaVenezia
60%Hållen nolla före paus60%
AtalantaVenezia
60%Utan mål före paus80%
AtalantaVenezia

Efter paus (2:a halvlek)

0.8Poäng per match (2:a halvlek)0.6
AtalantaVenezia
0.6Gjorda mål (2:a halvlek)0.6
AtalantaVenezia
1Insläppta mål (2:a halvlek)1.8
AtalantaVenezia
1.6Snittmål (2:a halvlek)2.4
AtalantaVenezia
20%Hållen nolla efter paus0%
AtalantaVenezia
40%Utan mål efter paus60%
AtalantaVenezia

Atalanta - resultat andra halvlek

20% V20% O60% F
6
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
4
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.20
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Venezia - resultat andra halvlek

20% V0% O80% F
3
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-3
Målskillnad (1:a halvlek)
3
Poäng andra halvlek
-6
Målskillnad (2:a halvlek)
0.60
PPG före paus
Försvar efter paus+1.0

Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Atalanta - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.80
Gjorda mål / match0.40.6
Insläppta mål / match0.41.0
Snittmål per match0.81.6
1 mål60%100%
2 mål20%40%
3 mål0%20%
Hållen nolla60%20%
Utan mål60%40%
Målskillnad0-2
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Venezia - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.600.60
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.81.8
Snittmål per match1.02.4
1 mål40%100%
2 mål40%100%
3 mål20%40%
Hållen nolla60%0%
Utan mål80%60%
Målskillnad-3-6
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 0% oavgjort - 80% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Atalanta
GjordaInsläppta
1
0
0-15
0
2
16-30
1
0
31-45
1
1
46-60
1
1
61-75
1
3
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 76-90 (3). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

Venezia
GjordaInsläppta
0
0
0-15
1
3
16-30
0
1
31-45
0
3
46-60
2
2
61-75
1
4
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (2 goals). Släpper in mest i 76-90 (4). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.90
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.8 : 1.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
102%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
32%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
12%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 8 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Atalanta

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.71
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.31
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.30
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.61
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
66%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
105%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
20% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 20% under den första kvarten.
20%

Venezia

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.07
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-1.73
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.74
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.99
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
60%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
171%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
25%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Serie A).

Lagen vs ligan

AtalantaLigaVenezia
Snittmål per match▼ 2.402.84▲ 3.40
Båda lagen gjorde mål• 60%59%▼ 40%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 60%55%▼ 40%
Hållna nollor▼ 20%22%▼ 0%
Mål före paus▼ 60%66%▼ 40%
Mål efter paus▲ 100%86%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.84
Snittmål per match
59%
Båda lagen gjorde mål
55%
Minst 3 mål (Over 2.5)
22%
Hållna nollor
1.52
Hemmamål / match
1.33
Bortamål / match
+14%
Hemmafördel i anfall
+12%
Hemmafördel i försvar
+11%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
66%
1 mål
33%
2 mål
14%
3 mål
7%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
86%
1 mål
48%
2 mål
22%
3 mål
5%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. AtalantaMålNikola KrstovićAssist: Eljif Elmas
  2. VeneziaGult kortMatías Agustin Moreno
  3. AtalantaMålNikola Krstović
  4. AtalantaRött kortEljif Elmas

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Atalanta - Venezia?

Serie A-matchen slutade Atalanta 3:1 Venezia. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Atalanta - Venezia?

Atalanta gör i snitt 1,00 mål per match och Venezia 0,80. Snittet i Serie A är 2,84 mål, med Over 2.5 i 55% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Atalantas matcher och 40% av Venezias.

I vilken form är Atalanta och Venezia?

De senaste 5 matcherna har Atalanta facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och Venezia 0-0-5 (0,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Atalanta - Venezia?

Här kollar du siffrorna inför Atalanta - Venezia: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.