Peru - Primera DivisiónData uppdaterad 17 oktober 2026

Atlético Grau - Melgar: matchstatistik

Atlético Grau crest
Atlético Grau
1 : 0halvtid 0:0
Melgar crest
Melgar

Atlético Grau - Melgar: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Atlético Grau mötte Melgar i Primera División (Peru). Matchen spelades den 1 september 2026. Slutresultat: 1:0.

Aktuell form

Atlético Grau: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Melgar: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Atlético Grau gör 0.83 och släpper in 1.00 mål per match. Melgar gör 1.74 och släpper in 1.17. Ligans snitt: 2.73 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Atlético Grau 30%, Melgar 70%. Over 2.5: Atlético Grau 30%, Melgar 61%. Liganivå: BTTS 58%, Over 2.5 52%.

xG, skott och stil

Melgar har högre xG: 1.51 mot 1.33. Atlético Grau: 12.1 skott per match, Melgar: 14.3.

Matchhalvor

Atlético Grau: leder i paus 26%, mål i andra halvlek 0.48. Melgar: leder i paus 48%, mål i andra halvlek 0.83.

Mål per minut

Atlético Grau: 31-45+ (5 mal). Melgar: 31-45+ (10 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Primera División: 2.73 mål per match, BTTS 58%, Over 2.5 52%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 0-3-0. Målsnitt 0.67, BTTS 33%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Atlético Grau har en tydligt mer stabil spelorganisation på hemmaplan: laget släpper i genomsnitt bara in 0,73 mål per match och håller nollan i 45% av matcherna, medan Melgar låter motståndarna göra 1,18 mål i bortamatcher. Hemmalaget skapar också chanser av högre kvalitet, med i genomsnitt 1,60 xG jämfört med Melgars 1,29 xG på bortaplan, samtidigt som de avlossar 5,09 skott på mål per match mot gästernas 3,64. Melgar är effektivare på bortaplan, gör 1,45 mål per match och omvandlar 12% av sina skott, men försvarsspelet tillåter motståndarna att nå 1,65 xG. Formen över de fem senaste matcherna är marginellt till Melgars fördel, då laget har samlat 8 poäng mot Atlético Graus 7, men hemmalaget har bara släppt in 4 mål under denna period. En jämn och snarare målsnål match väntas, där hemmaplansfördelen och Graus starkare försvar något ökar hemmalagets vinstchanser.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Säsongens BTTS-statistik är tydligt målrik: Atlético Grau har fått in spelet i 67 % av matcherna och Melgar i 73 %, jämfört med ligasnittet på 56 %. Hemmalaget gör i genomsnitt 2,00 mål, med ett xG på 1,70 och 5,42 skott på mål per match, medan Melgar i snitt släpper in 1,18 mål och endast håller nollan i 18 % av matcherna. Melgar har dessutom starka offensiva argument, eftersom laget gör i genomsnitt 1,45 mål och under de fem senaste matcherna hade ett snitt på 1,60 mål och ett xG på 1,64, medan det aktuella xG mot Atlético Grau uppgår till hela 1,83. Risken för spelet är hemmalagets svagare form på senare tid, med BTTS i endast 20 % av de fem senaste matcherna och ett snitt på 0,80 gjorda mål. Trots detta talar lagets säsongsmässiga offensiva stabilitet och gästernas försvarssårbarhet fortfarande något för att båda lagen gör mål (BLGM – Ja).

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Över 1.5 mål stöds av båda lagens mycket höga regelbundenhet: minst 2 mål gjordes i 92% av Atlético Graus matcher och i 82% av Melgars matcher. Hemmalaget skapar i genomsnitt chanser värda 1.70 xG, medan Melgar tillåter motståndarna 1.65 xG, vilket ger starka förutsättningar för ett hemmamål. Melgar producerar i genomsnitt 1.29 xG, medan Atlético Grau tillåter motståndarna 1.29 xG, så även ett bortamål är ett realistiskt scenario. Den totala projektionen på 2.75 mål ligger nära ligasnittet på 2.68, men Graus fem senaste matcher har bara gett 0.8 gjorda mål per match, vilket gör linan 2.5 klart mindre säker. Den starkaste fördelen finns därför på Över 1.5 mål, eftersom två mål även vid en mer försiktig bedömning av formen är det klart mest sannolika scenariot.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för Melgar efter matchen, eftersom Atlético Grau i hela 80 % av sina 5 senaste matcher låg oavgjort i halvtid och aldrig ledde. Hemmalaget gjorde under denna period endast 0,2 mål före paus, medan Melgar i genomsnitt gjorde 1,0 mål och förblev obesegrat i halvtid i samtliga 5 matcher. Efter paus har Melgar dock ett betydligt svagare säsongsfacit och förlorar denna del av matchen i 55 % av fallen, vilket innebär att risken för ett oavgjort slutresultat fortfarande är betydande. Gästernas fördel i den aktuella formen syns även i resultaten för hela matcher: de gör i genomsnitt 1,6 mål och släpper in 1,2, medan Grau endast gör 0,8 mål och släpper in 0,8. Trots att hemmalaget har vunnit 58 % av matcherna under hela säsongen, jämfört med Melgars 36 %, talar färskare data och gästernas bättre effektivitet i första halvlek för varianten X/2 på marknaden Halvtid/Fulltid.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
1 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

40Bollinnehav (%)60
Atlético GrauMelgar
8Skott22
Atlético GrauMelgar
2Skott pa mal9
Atlético GrauMelgar
0.99xG2.33
Atlético GrauMelgar
0Horner4
Atlético GrauMelgar
47Farliga anfall44
Atlético GrauMelgar
11Regelbrott5
Atlético GrauMelgar
1Kort1
Atlético GrauMelgar

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Atlético GrauMelgar
0.83Gjorda mål / match1.74
Atlético GrauMelgar
1Insläppta mål / match1.17
Atlético GrauMelgar
46%Genomsnittligt bollinnehav55%
Atlético GrauMelgar
4.09Skott på mål / match4.57
Atlético GrauMelgar

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12.09Skott per match14.35
Atlético GrauMelgar
4.09Skott på mål4.57
Atlético GrauMelgar
6.8%Skottkonvertering12.1%
Atlético GrauMelgar
46%Bollinnehav55%
Atlético GrauMelgar
1.33xG för1.51
Atlético GrauMelgar
1.51xG emot1.46
Atlético GrauMelgar

Skottkvalitet

Atlético Grau: BalanseratMelgar: Dominant
Atlético GrauMelgar
Precision (skott på mål)34%32%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.200.38

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Melgar är 14% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - Atlético Grau · 1.6 p / match - Melgar

Atlético Grau
LLDWW
Resultatfördelning
30% V22% O48% F
Säsong (V-O-F)
7-5-11
1.13 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
5-2-4
Senaste 5 hemma
3-0-2
LWWLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 0.8xG: 1.29Motståndarens xG: 1.87BTTS: 20%Over 2.5: 20%
Melgar
WDLWD
Resultatfördelning
48% V26% O26% F
Säsong (V-O-F)
11-6-6
1.70 p / match · målskillnad +13
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
4-4-3
Senaste 5 borta
2-3-0
DDWDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.2xG: 1.65Motståndarens xG: 1.46BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Melgar är 110% bättre på: gjorda mål per match.

0.83 mål / match - Atlético Grau · 1.74 mål / match - Melgar

Atlético Grau är 17% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - Atlético Grau · 1.17 mål / match - Melgar

Atlético Graus målprofil: ojämn

Atlético Grau gör mål i 48% av matcherna (11 av 23 matcher), medan Melgar håller nollan i 26% (6 av 23 matcher).

Melgars målprofil: mycket stark

Melgar gör mål i 87% av matcherna (20 av 23 matcher), medan Atlético Grau håller nollan i 35% (8 av 23 matcher).

19Gjorda mål (säsong)40
Atlético GrauMelgar
23Insläppta mål (säsong)27
Atlético GrauMelgar
1.83Snittmål per match2.91
Atlético GrauMelgar
4Gjorda mål (senaste 5)8
Atlético GrauMelgar
4Insläppta mål (senaste 5)6
Atlético GrauMelgar

Hur ofta gör laget minst...

48%1 mål87%
Atlético GrauMelgar
17%2 mål52%
Atlético GrauMelgar
13%3 mål26%
Atlético GrauMelgar
4%4 mål9%
Atlético GrauMelgar

Hur ofta släpper laget in minst...

65%1 mål74%
Atlético GrauMelgar
30%2 mål22%
Atlético GrauMelgar
4%3 mål17%
Atlético GrauMelgar
0%4 mål4%
Atlético GrauMelgar

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

4%BTTS i halvtid26%
Atlético GrauMelgar
0%BTTS i båda halvlekarna4%
Atlético GrauMelgar
17%Mål i båda halvlekarna30%
Atlético GrauMelgar

BTTS och antal mål

30%Minst 3 mål och BTTS52%
Atlético GrauMelgar
0%Minst 3 mål utan BTTS9%
Atlético GrauMelgar
20%BTTS - senaste 560%
Atlético GrauMelgar

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

57%Minst 1 mål före paus78%
Atlético GrauMelgar
17%Minst 2 mål före paus39%
Atlético GrauMelgar
0%Minst 3 mål före paus13%
Atlético GrauMelgar

2:a halvlek

61%Minst 1 mål efter paus83%
Atlético GrauMelgar
35%Minst 2 mål efter paus48%
Atlético GrauMelgar
9%Minst 3 mål efter paus22%
Atlético GrauMelgar

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Melgar är 45% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.26 p / match - Atlético Grau · 1.83 p / match - Melgar

Atlético Grau - läge i halvtid
26% leder48% oavgjort26% ligger under
Melgar - läge i halvtid
48% leder39% oavgjort13% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.26Poäng per match (1:a halvlek)1.83
Atlético GrauMelgar
0.35Gjorda mål (1:a halvlek)0.91
Atlético GrauMelgar
0.39Insläppta mål (1:a halvlek)0.39
Atlético GrauMelgar
0.74Snittmål (1:a halvlek)1.3
Atlético GrauMelgar
70%Hållen nolla före paus65%
Atlético GrauMelgar
70%Utan mål före paus30%
Atlético GrauMelgar

Efter paus (2:a halvlek)

1.13Poäng per match (2:a halvlek)1.39
Atlético GrauMelgar
0.48Gjorda mål (2:a halvlek)0.83
Atlético GrauMelgar
0.61Insläppta mål (2:a halvlek)0.78
Atlético GrauMelgar
1.09Snittmål (2:a halvlek)1.61
Atlético GrauMelgar
57%Hållen nolla efter paus48%
Atlético GrauMelgar
65%Utan mål efter paus52%
Atlético GrauMelgar

Atlético Grau - resultat andra halvlek

22% V48% O30% F
29
Halvtidspoäng
8
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
26
Poäng andra halvlek
-3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.26
PPG före paus
Håller ledningen115%

Leder i halvtid i 26% av matcherna och vinner 30%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Melgar - resultat andra halvlek

39% V22% O39% F
42
Halvtidspoäng
21
Halvtidsmål
+12
Målskillnad (1:a halvlek)
32
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
1.83
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 48% av matcherna och vinner 48%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Atlético Grau - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.801.60
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.40.4
Snittmål per match0.61.0
1 mål40%60%
2 mål20%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%80%
Utan mål80%60%
Målskillnad-1+1
Halvtid: 0% leder - 80% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Melgar - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.801.20
Gjorda mål / match1.00.6
Insläppta mål / match0.40.8
Snittmål per match1.41.4
1 mål80%60%
2 mål60%40%
3 mål0%20%
Hållen nolla60%60%
Utan mål20%40%
Målskillnad+3-1
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Atlético Grau
GjordaInsläppta
1
2
0-15
2
2
16-30
5
5
31-45
5
8
46-60
2
1
61-75
4
5
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (5 goals). Släpper in mest i 46-60 (8). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Melgar
GjordaInsläppta
5
3
0-15
6
3
16-30
10
3
31-45
2
5
46-60
9
3
61-75
8
10
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (10 goals). Släpper in mest i 76-90 (10). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.37
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.0 : 1.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
87%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-72%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
42%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
7%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 14 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Atlético Grau

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.18
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.01
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.50
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.51
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
50%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
94%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.27
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
21% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 5% under den första kvarten.
21%

Melgar

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.05
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.52
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-8.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.23
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.29
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
164%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
70%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.10
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
20% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
20%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Primera División).

Lagen vs ligan

Atlético GrauLigaMelgar
Snittmål per match▼ 1.832.73▲ 2.91
Båda lagen gjorde mål▼ 30%58%▲ 70%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 30%52%▲ 61%
Hållna nollor▲ 35%24%▲ 26%
Mål före paus▼ 57%67%▲ 78%
Mål efter paus▼ 61%79%▲ 83%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.73
Snittmål per match
58%
Båda lagen gjorde mål
52%
Minst 3 mål (Over 2.5)
24%
Hållna nollor
1.67
Hemmamål / match
1.06
Bortamål / match
+58%
Hemmafördel i anfall
+37%
Hemmafördel i försvar
+29%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
33%
2 mål
10%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
79%
1 mål
50%
2 mål
21%
3 mål
7%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (3): Atlético Grau 0 - 3 - 0 Melgar. Malgenomsnitt 0.67, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.

Melgar
0 : 0
Atlético Grau
Club Atlético Grau
0 : 0
FBC Melgar
FBC Melgar
1 : 1
Club Atlético Grau

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Atlético Grau - Melgar?

Primera División-matchen slutade Atlético Grau 1:0 Melgar. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Atlético Grau och Melgar ut?

I de senaste 3 inbördes mötena vann Atlético Grau 0, Melgar 0 och 3 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 0,67 mål, med båda lagen på mål i 33%.

Vad visar målstatistiken inför Atlético Grau - Melgar?

Atlético Grau gör i snitt 0,83 mål per match och Melgar 1,74. Snittet i Primera División är 2,73 mål, med Over 2.5 i 52% av matcherna. Båda lagen gör mål i 30% av Atlético Graus matcher och 70% av Melgars.

I vilken form är Atlético Grau och Melgar?

De senaste 5 matcherna har Atlético Grau facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Melgar 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Atlético Grau - Melgar?

Den statistiska bakgrunden till Atlético Grau - Melgar — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.