Austin - San Diego: matchstatistik
Austin - San Diego: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Austin mötte San Diego i MLS (USA). Matchen spelades den 27 september 2026. Arena: Q2 Stadium. Slutresultat: 3:3.
Aktuell form
Austin: 2-3-0, 1.80 poäng/match. San Diego: 1-1-3, 0.80 poäng/match.
Målstatistik
Austin gör 1.23 och släpper in 1.69 mål per match. San Diego gör 1.69 och släpper in 1.69. Ligans snitt: 3.21 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Austin 65%, San Diego 54%. Over 2.5: Austin 65%, San Diego 65%. Liganivå: BTTS 63%, Over 2.5 63%.
xG, skott och stil
San Diego har högre xG: 1.38 mot 1.22. Austin: 10.5 skott per match, San Diego: 11.7.
Matchhalvor
Austin: leder i paus 27%, mål i andra halvlek 0.69. San Diego: leder i paus 35%, mål i andra halvlek 0.88.
Mål per minut
Austin: 76-90+ (13 mal). San Diego: 46-60 (9 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
MLS: 3.21 mål per match, BTTS 63%, Over 2.5 63%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 5.00, BTTS 0%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Austin är fortfarande obesegrat i sina fem senaste matcher, med 2 segrar och 3 oavgjorda samt endast 4 insläppta mål under perioden, medan San Diego har förlorat 3 av sina 5 senaste matcher och släppt in 12 mål. På hemmaplan gör hemmalaget i snitt 1,33 mål och släpper in 1,00, medan bortalaget på bortaplan endast gör 1,00 mål och släpper in 1,67 mål per match. Austins fördel syns även i kvaliteten på de skapade chanserna: det genomsnittliga xG-värdet är 1,41 jämfört med San Diegos 1,20, medan Austins motståndare i snitt genererar 1,34 xG mot 1,60 xG som San Diego tillåter. Austin avlossar 4,58 skott på mål per hemmamatch, klart fler än San Diegos 3,17 på bortaplan, samtidigt som gästerna inte gör mål i 33% av sina bortamatcher. Oavgjort är fortfarande ett realistiskt utfall, eftersom Austin spelar oavgjort i 42% av sina hemmamatcher, men San Diegos svaga effektivitet på bortaplan och defensiva problem talar för hemmaseger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Austin har BTTS i 57 % av matcherna, medan San Diego ligger på 50 %, men den aktuella formen stärker tydligt scenariot med mål åt båda håll: under de fem senaste matcherna är siffrorna 80 % respektive 60 %. Hemmalaget är mycket farligt på hemmaplan och gör i snitt 2,29 mål, samtidigt som de släpper in 1,71 mål. San Diego släpper däremot in hela 1,67 mål per bortamatch. Austin skapar i snitt 1,54 xG och har 5,64 skott på mål, medan gästernas försvar tillåter motståndarna 1,60 xG. San Diego gör visserligen bara 1,00 mål på bortaplan, men Austin har i sina fem senaste matcher tillåtit motståndarna 1,53 xG, vilket ger gästerna en realistisk chans att göra mål. Spelet på BTTS Ja stöds även av San Diegos svaga försvar på sistone, som har släppt in 12 mål på fem matcher, så hemmalaget bör kunna bidra med ett eget mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Austin gör i genomsnitt 2,29 mål per match på hemmaplan, medan San Diego släpper in 1,67 mål per bortamatch, vilket skapar gynnsamma förutsättningar för hemmalaget. I sina fem senaste matcher har gästerna släppt in hela 12 mål, det vill säga 2,4 per match, med ett genomsnittligt tillåtet xG på 1,77. Austin har visserligen endast gjort 1,2 mål i snitt under sina fem senaste matcher, men San Diego har under samma period gjort 1,4 mål per match, medan hemmalaget har tillåtit motståndarna ett xG på 1,53. Minst två mål har gjorts i 93% av Austins matcher och i 58% av San Diegos matcher, medan MLS-ligan i genomsnitt har 3,21 mål per match. Den starkaste signalen är därför Över 1,5 mål, eftersom risken för ett mycket lågt resultat förblir begränsad även vid en försiktig prognos på 2,80 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Austin led at halftime in 43% of their matches, while San Diego were trailing at half-time in as many as 42% of games and scored only 0.58 goals per match before the break. The home side also have a clear advantage in the quality of chances created: their average xG is 1.54 compared with 1.20 for the visitors, and they average 5.64 shots on target against 3.17 for their opponents. After the break, Austin score an average of 1.29 goals, whereas San Diego score only 0.42, which strengthens the scenario of the home side maintaining or extending their lead. Over the course of the season, Austin win 43% of their matches, while San Diego lose 50%; in addition, the visitors have conceded an average of 2.4 goals in their last five appearances. The most likely outcome is therefore that Austin take the lead before half-time and hold on to win the match.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Austin | San Diego | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 37% | 38% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.31 | 0.38 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Austin är 125% bättre på: form senaste 5.
1.8 p / match - Austin · 0.8 p / match - San Diego
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
San Diego är 37% bättre på: gjorda mål per match.
1.23 mål / match - Austin · 1.69 mål / match - San Diego
Austin gör mål i 77% av matcherna (20 av 26 matcher), medan San Diego håller nollan i 27% (7 av 26 matcher).
San Diego gör mål i 81% av matcherna (21 av 26 matcher), medan Austin håller nollan i 19% (5 av 26 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Austin
Over / Under - San Diego
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
San Diego är 6% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.27 p / match - Austin · 1.35 p / match - San Diego
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Austin - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 27% av matcherna och vinner 27%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
San Diego - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 35% av matcherna och vinner 31%. Skyddar oftast ledningen till slutsignalen.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 1.80 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.4 |
| Snittmål per match | 0.8 | 1.2 |
| 1 mål | 80% | 80% |
| 2 mål | 0% | 40% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 60% | 60% |
| Utan mål | 60% | 20% |
| Målskillnad | 0 | +2 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.80 | 1.60 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 1.2 | 1.2 |
| Snittmål per match | 1.8 | 2.0 |
| 1 mål | 100% | 80% |
| 2 mål | 40% | 60% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 20% | 40% |
| Utan mål | 40% | 40% |
| Målskillnad | -3 | -2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (13 goals). Släpper in mest i 76-90 (19). Slutfasbalans (76-90): -6 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 46-60 (9 goals). Släpper in mest i 31-45 (10). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Austin
San Diego
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (MLS).
Lagen vs ligan
| Austin | Liga | San Diego | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.92 | 3.21 | ▲ 3.38 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 65% | 63% | ▼ 54% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 65% | 63% | ▲ 65% |
| Hållna nollor | ▼ 19% | 21% | ▲ 27% |
| Mål före paus | • 77% | 77% | ▲ 88% |
| Mål efter paus | • 81% | 82% | • 81% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Foregaende mote: Austin 0 - 0 - 1 San Diego. Malgenomsnitt 5.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Austin - San Diego?
MLS-matchen slutade Austin 3:3 San Diego. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Austin - San Diego?
Austin gör i snitt 1,23 mål per match och San Diego 1,69. Snittet i MLS är 3,21 mål, med Over 2.5 i 63% av matcherna. Båda lagen gör mål i 65% av Austins matcher och 54% av San Diegos.
I vilken form är Austin och San Diego?
De senaste 5 matcherna har Austin facit 2-3-0 (1,80 poäng per match) och San Diego 1-1-3 (0,80 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Austin - San Diego?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


