Färöarna - Faroe Islands Premier LeagueGundadalurData uppdaterad 14 oktober 2026

B36 - Skála: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

B36 - Skála: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

B36 möter Skála i Faroe Islands Premier League (Färöarna). Matchen är planerad till 18 oktober 2026. Arena: Gundadalur.

Aktuell form

B36: 1-2-2, 1.00 poäng/match. Skála: 1-3-1, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

B36 gör 1.46 och släpper in 1.21 mål per match. Skála gör 1.08 och släpper in 1.63. Ligans snitt: 2.91 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: B36 50%, Skála 67%. Over 2.5: B36 54%, Skála 63%. Liganivå: BTTS 58%, Over 2.5 57%.

xG, skott och stil

B36 har högre xG: 1.56 mot 1.46. B36: 13.2 skott per match, Skála: 12.1.

Matchhalvor

B36: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.96. Skála: leder i paus 4%, mål i andra halvlek 0.75.

Mål per minut

B36: 76-90+ (9 mal). Skála: 76-90+ (9 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Faroe Islands Premier League: 2.91 mål per match, BTTS 58%, Over 2.5 57%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 1.50, BTTS 50%.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.46Gjorda mål / match1.08
B36Skála
1.21Insläppta mål / match1.63
B36Skála
55%Genomsnittligt bollinnehav43%
B36Skála
3.92Skott på mål / match3.92
B36Skála

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

13.17Skott per match12.13
B36Skála
3.92Skott på mål3.92
B36Skála
11.1%Skottkonvertering8.9%
B36Skála
55%Bollinnehav43%
B36Skála
1.56xG för1.46
B36Skála
1.35xG emot1.7
B36Skála

Skottkvalitet

B36: BalanseratSkála: Balanserat
B36Skála
Precision (skott på mål)30%32%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.12
Avslut (mål per skott på mål)0.370.28

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Skála är 20% bättre på: form senaste 5.

1 p / match - B36 · 1.2 p / match - Skála

B36
DDLLW
Resultatfördelning
42% V33% O25% F
Säsong (V-O-F)
10-8-6
1.58 p / match · målskillnad +6
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
5-3-3
Senaste 5 hemma
1-1-3
LLWDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.2xG: 1.51Motståndarens xG: 1.45BTTS: 80%Over 2.5: 60%
Skála
WDDDL
Resultatfördelning
21% V33% O46% F
Säsong (V-O-F)
5-8-11
0.96 p / match · målskillnad -13
Senaste 5 (V-O-F)
1-3-1
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-4-6
Senaste 5 borta
1-1-3
LLLWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 1.4xG: 1.26Motståndarens xG: 1.83BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

B36 är 35% bättre på: gjorda mål per match.

1.46 mål / match - B36 · 1.08 mål / match - Skála

B36 är 35% bättre på: insläppta mål per match.

1.21 mål / match - B36 · 1.63 mål / match - Skála

B36s målprofil: mycket stark

B36 gör mål i 71% av matcherna (17 av 24 matcher), medan Skála håller nollan i 25% (6 av 24 matcher).

Skálas målprofil: mycket stark

Skála gör mål i 79% av matcherna (19 av 24 matcher), medan B36 håller nollan i 33% (8 av 24 matcher).

35Gjorda mål (säsong)26
B36Skála
29Insläppta mål (säsong)39
B36Skála
2.67Snittmål per match2.71
B36Skála
5Gjorda mål (senaste 5)7
B36Skála
6Insläppta mål (senaste 5)7
B36Skála

Hur ofta gör laget minst...

71%1 mål79%
B36Skála
42%2 mål25%
B36Skála
13%3 mål4%
B36Skála
13%4 mål0%
B36Skála

Hur ofta släpper laget in minst...

67%1 mål75%
B36Skála
38%2 mål54%
B36Skála
13%3 mål21%
B36Skála
4%4 mål13%
B36Skála

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

21%BTTS i halvtid29%
B36Skála
8%BTTS i båda halvlekarna4%
B36Skála
29%Mål i båda halvlekarna17%
B36Skála

BTTS och antal mål

42%Minst 3 mål och BTTS58%
B36Skála
13%Minst 3 mål utan BTTS4%
B36Skála
80%BTTS - senaste 580%
B36Skála

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

63%Minst 1 mål före paus67%
B36Skála
33%Minst 2 mål före paus50%
B36Skála
13%Minst 3 mål före paus21%
B36Skála

2:a halvlek

83%Minst 1 mål efter paus75%
B36Skála
46%Minst 2 mål efter paus33%
B36Skála
17%Minst 3 mål efter paus21%
B36Skála

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

B36 är 109% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.21 p / match - B36 · 0.58 p / match - Skála

B36 - läge i halvtid
25% leder46% oavgjort29% ligger under
Skála - läge i halvtid
4% leder46% oavgjort50% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.21Poäng per match (1:a halvlek)0.58
B36Skála
0.5Gjorda mål (1:a halvlek)0.33
B36Skála
0.63Insläppta mål (1:a halvlek)1.04
B36Skála
1.13Snittmål (1:a halvlek)1.38
B36Skála
58%Hållen nolla före paus38%
B36Skála
58%Utan mål före paus67%
B36Skála

Efter paus (2:a halvlek)

1.58Poäng per match (2:a halvlek)1.63
B36Skála
0.96Gjorda mål (2:a halvlek)0.75
B36Skála
0.58Insläppta mål (2:a halvlek)0.58
B36Skála
1.54Snittmål (2:a halvlek)1.33
B36Skála
46%Hållen nolla efter paus58%
B36Skála
42%Utan mål efter paus38%
B36Skála

B36 - resultat andra halvlek

42% V33% O25% F
29
Halvtidspoäng
12
Halvtidsmål
-3
Målskillnad (1:a halvlek)
38
Poäng andra halvlek
+9
Målskillnad (2:a halvlek)
1.21
PPG före paus
Håller ledningen168%

Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 42%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Skála - resultat andra halvlek

42% V38% O21% F
14
Halvtidspoäng
8
Halvtidsmål
-17
Målskillnad (1:a halvlek)
39
Poäng andra halvlek
+4
Målskillnad (2:a halvlek)
0.58
PPG före paus
Håller ledningen525%

Leder i halvtid i 4% av matcherna och vinner 21%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.5

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

B36 - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.600.80
Gjorda mål / match0.40.6
Insläppta mål / match0.21.0
Snittmål per match0.61.6
1 mål60%80%
2 mål0%80%
3 mål0%0%
Hållen nolla80%20%
Utan mål60%40%
Målskillnad+1-2
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 80% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Skála - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.402.20
Gjorda mål / match0.80.6
Insläppta mål / match1.40.0
Snittmål per match2.20.6
1 mål80%60%
2 mål80%0%
3 mål60%0%
Hållen nolla20%100%
Utan mål20%40%
Målskillnad-3+3
Halvtid: 0% leder - 40% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 40% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 80% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

B36
GjordaInsläppta
3
7
0-15
3
4
16-30
6
4
31-45
6
5
46-60
8
6
61-75
9
3
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 0-15 (7). Slutfasbalans (76-90): +6 - vinner slutskedena.

Skála
GjordaInsläppta
3
7
0-15
3
7
16-30
2
11
31-45
1
7
46-60
8
2
61-75
9
5
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 31-45 (11). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.69
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 1.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
92%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
59%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-44%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
56%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
6%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 17 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

B36

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.21
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.04
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.10
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.14
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
94%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
89%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.58
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.5
Sena mål
26% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 9% under den första kvarten.
26%

Skála

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.24
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.31
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.38
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.07
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
79%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
105%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.24
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
35% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 12% under den första kvarten.
35%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Faroe Islands Premier League).

Lagen vs ligan

B36LigaSkála
Snittmål per match▼ 2.672.91▼ 2.71
Båda lagen gjorde mål▼ 50%58%▲ 67%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 54%57%▲ 63%
Hållna nollor▲ 33%25%• 25%
Mål före paus▼ 63%71%▼ 67%
Mål efter paus▲ 83%78%▼ 75%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.91
Snittmål per match
58%
Båda lagen gjorde mål
57%
Minst 3 mål (Over 2.5)
25%
Hållna nollor
1.55
Hemmamål / match
1.36
Bortamål / match
+14%
Hemmafördel i anfall
+12%
Hemmafördel i försvar
+8%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
39%
2 mål
16%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
47%
2 mål
24%
3 mål
10%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (2): B36 1 - 1 - 0 Skála. Malgenomsnitt 1.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Vanliga frågor

När spelar B36 och Skála?

B36 möter Skála den 18 oktober 2026 i Faroe Islands Premier League på Gundadalur. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan B36 och Skála ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann B36 1, Skála 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför B36 - Skála?

B36 gör i snitt 1,46 mål per match och Skála 1,08. Snittet i Faroe Islands Premier League är 2,91 mål, med Over 2.5 i 57% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av B36s matcher och 67% av Skálas.

I vilken form är B36 och Skála?

De senaste 5 matcherna har B36 facit 1-2-2 (1,00 poäng per match) och Skála 1-3-1 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för B36 - Skála?

Den statistiska bakgrunden till B36 - Skála — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.