Forenade Arabemiraten - Arabian Gulf LeagueBani Yas StadiumData uppdaterad 15 oktober 2026

Bani Yas - Al Wasl: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Bani Yas - Al Wasl: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Bani Yas möter Al Wasl i Arabian Gulf League (Forenade Arabemiraten). Matchen är planerad till 16 oktober 2026. Arena: Bani Yas Stadium.

Aktuell form

Bani Yas: 0-1-4, 0.20 poäng/match. Al Wasl: 3-1-1, 2.00 poäng/match.

Målstatistik

Bani Yas gör 1.00 och släpper in 2.00 mål per match. Al Wasl gör 3.00 och släpper in 1.20. Ligans snitt: 3.34 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Bani Yas 60%, Al Wasl 60%. Over 2.5: Bani Yas 60%, Al Wasl 80%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 60%.

xG, skott och stil

Al Wasl har högre xG: 1.78 mot 1.66. Bani Yas: 14.6 skott per match, Al Wasl: 16.8.

Matchhalvor

Bani Yas: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 0.40. Al Wasl: leder i paus 40%, mål i andra halvlek 1.80.

Mål per minut

Bani Yas: 31-45+ (2 mal). Al Wasl: 76-90+ (6 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Arabian Gulf League: 3.34 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 60%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 4 tidigare inbördes möten: 1-1-2. Målsnitt 2.00, BTTS 25%.

Fore matchen

1X2-odds

(5.50)
(4.60)
(1.39)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1Gjorda mål / match3
Bani YasAl Wasl
2Insläppta mål / match1.2
Bani YasAl Wasl
42%Genomsnittligt bollinnehav52%
Bani YasAl Wasl
3.8Skott på mål / match5.6
Bani YasAl Wasl

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14.6Skott per match16.8
Bani YasAl Wasl
3.8Skott på mål5.6
Bani YasAl Wasl
6.8%Skottkonvertering17.9%
Bani YasAl Wasl
42%Bollinnehav52%
Bani YasAl Wasl
1.66xG för1.78
Bani YasAl Wasl
2xG emot1.31
Bani YasAl Wasl

Skottkvalitet

Bani Yas: OffensivtAl Wasl: Offensivt
Bani YasAl Wasl
Precision (skott på mål)26%33%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.260.54

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Al Wasl är 900% bättre på: form senaste 5.

0.2 p / match - Bani Yas · 2 p / match - Al Wasl

Bani Yas
LLLLD
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V20% O80% F
Säsong (V-O-F)
0-1-4
0.20 p / match · målskillnad -5
Senaste 5 (V-O-F)
0-1-4
0.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-0-3
Senaste 5 hemma
0-0-3
LLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 2.0xG: 1.66Motståndarens xG: 2.00BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Al Wasl
WWLWD
Resultatfördelning
60% V20% O20% F
Säsong (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match · målskillnad +9
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-1-0
Senaste 5 borta
1-1-0
WD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 3.0Insläppta mål: 1.2xG: 1.78Motståndarens xG: 1.31BTTS: 60%Over 2.5: 80%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Al Wasl är 200% bättre på: gjorda mål per match.

1 mål / match - Bani Yas · 3 mål / match - Al Wasl

Al Wasl är 67% bättre på: insläppta mål per match.

2 mål / match - Bani Yas · 1.2 mål / match - Al Wasl

Bani Yass målprofil: stark

Bani Yas gör mål i 60% av matcherna (3 av 5 matcher), medan Al Wasl håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).

Al Wasls målprofil: mycket stark

Al Wasl gör mål i 80% av matcherna (4 av 5 matcher), medan Bani Yas håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).

5Gjorda mål (säsong)15
Bani YasAl Wasl
10Insläppta mål (säsong)6
Bani YasAl Wasl
3Snittmål per match4.2
Bani YasAl Wasl
5Gjorda mål (senaste 5)15
Bani YasAl Wasl
10Insläppta mål (senaste 5)6
Bani YasAl Wasl

Hur ofta gör laget minst...

60%1 mål80%
Bani YasAl Wasl
40%2 mål80%
Bani YasAl Wasl
0%3 mål60%
Bani YasAl Wasl
0%4 mål40%
Bani YasAl Wasl

Hur ofta släpper laget in minst...

80%1 mål80%
Bani YasAl Wasl
60%2 mål40%
Bani YasAl Wasl
40%3 mål0%
Bani YasAl Wasl
20%4 mål0%
Bani YasAl Wasl

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

40%BTTS i halvtid40%
Bani YasAl Wasl
0%BTTS i båda halvlekarna20%
Bani YasAl Wasl
0%Mål i båda halvlekarna80%
Bani YasAl Wasl

BTTS och antal mål

60%Minst 3 mål och BTTS60%
Bani YasAl Wasl
0%Minst 3 mål utan BTTS20%
Bani YasAl Wasl
60%BTTS - senaste 560%
Bani YasAl Wasl

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

60%Minst 1 mål före paus80%
Bani YasAl Wasl
40%Minst 2 mål före paus80%
Bani YasAl Wasl
20%Minst 3 mål före paus0%
Bani YasAl Wasl

2:a halvlek

80%Minst 1 mål efter paus100%
Bani YasAl Wasl
40%Minst 2 mål efter paus60%
Bani YasAl Wasl
40%Minst 3 mål efter paus40%
Bani YasAl Wasl

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Al Wasl är 50% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.2 p / match - Bani Yas · 1.8 p / match - Al Wasl

Bani Yas - läge i halvtid
20% leder60% oavgjort20% ligger under
Al Wasl - läge i halvtid
40% leder60% oavgjort0% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.2Poäng per match (1:a halvlek)1.8
Bani YasAl Wasl
0.6Gjorda mål (1:a halvlek)1.2
Bani YasAl Wasl
0.6Insläppta mål (1:a halvlek)0.4
Bani YasAl Wasl
1.2Snittmål (1:a halvlek)1.6
Bani YasAl Wasl
40%Hållen nolla före paus60%
Bani YasAl Wasl
60%Utan mål före paus20%
Bani YasAl Wasl

Efter paus (2:a halvlek)

0.4Poäng per match (2:a halvlek)2
Bani YasAl Wasl
0.4Gjorda mål (2:a halvlek)1.8
Bani YasAl Wasl
1.4Insläppta mål (2:a halvlek)0.8
Bani YasAl Wasl
1.8Snittmål (2:a halvlek)2.6
Bani YasAl Wasl
20%Hållen nolla efter paus40%
Bani YasAl Wasl
80%Utan mål efter paus20%
Bani YasAl Wasl

Bani Yas - resultat andra halvlek

0% V40% O60% F
6
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
2
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.20
PPG före paus
Håller ledningen0%

Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 0%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.8

Släpper in 0.8 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Al Wasl - resultat andra halvlek

60% V20% O20% F
9
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
10
Poäng andra halvlek
+5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.80
PPG före paus
Håller ledningen150%

Leder i halvtid i 40% av matcherna och vinner 60%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Bani Yas - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.40
Gjorda mål / match0.60.4
Insläppta mål / match0.61.4
Snittmål per match1.21.8
1 mål60%80%
2 mål40%40%
3 mål20%40%
Hållen nolla40%20%
Utan mål60%80%
Målskillnad0-5
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 40% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 3
Al Wasl - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.802.00
Gjorda mål / match1.21.8
Insläppta mål / match0.40.8
Snittmål per match1.62.6
1 mål80%100%
2 mål80%60%
3 mål0%40%
Hållen nolla60%40%
Utan mål20%20%
Målskillnad+4+5
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 20% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 6

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Bani Yas
GjordaInsläppta
1
1
0-15
0
1
16-30
2
1
31-45
0
1
46-60
0
1
61-75
2
5
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 76-90 (5). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

Al Wasl
GjordaInsläppta
1
0
0-15
4
1
16-30
1
1
31-45
1
2
46-60
2
0
61-75
6
2
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (6 goals). Släpper in mest i 46-60 (2). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.60
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 2.5
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
108%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
60%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-44%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
48%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
8%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 13 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Bani Yas

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.34
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.66
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.66
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
0.00
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
63%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
115%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
40% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 20% under den första kvarten.
40%

Al Wasl

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.47
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+1.33
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+1.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.11
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
172%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
75%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.6
Sena mål
40% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 7% under den första kvarten.
40%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Arabian Gulf League).

Lagen vs ligan

Bani YasLigaAl Wasl
Snittmål per match▼ 3.003.34▲ 4.20
Båda lagen gjorde mål▲ 60%57%▲ 60%
Minst 3 mål (Over 2.5)• 60%60%▲ 80%
Hållna nollor▼ 20%23%▼ 20%
Mål före paus▼ 60%74%▲ 80%
Mål efter paus▼ 80%89%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.34
Snittmål per match
57%
Båda lagen gjorde mål
60%
Minst 3 mål (Over 2.5)
23%
Hållna nollor
1.60
Hemmamål / match
1.74
Bortamål / match
+-8%
Hemmafördel i anfall
+-9%
Hemmafördel i försvar
+-12%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
74%
1 mål
40%
2 mål
11%
3 mål
6%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
89%
1 mål
57%
2 mål
23%
3 mål
17%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (4): Bani Yas 1 - 1 - 2 Al Wasl. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 25% matcher.

Bani Yas
2 : 0
Al Wasl
Al Wasl
2 : 0
Bani Yas
Al Wasl
3 : 1
Bani Yas
Bani Yas
0 : 0
Al Wasl

Vanliga frågor

När spelar Bani Yas och Al Wasl?

Bani Yas möter Al Wasl den 16 oktober 2026 i Arabian Gulf League på Bani Yas Stadium. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Bani Yas och Al Wasl ut?

I de senaste 4 inbördes mötena vann Bani Yas 1, Al Wasl 2 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 25%.

Vad visar målstatistiken inför Bani Yas - Al Wasl?

Bani Yas gör i snitt 1,00 mål per match och Al Wasl 3,00. Snittet i Arabian Gulf League är 3,34 mål, med Over 2.5 i 60% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Bani Yass matcher och 60% av Al Wasls.

I vilken form är Bani Yas och Al Wasl?

De senaste 5 matcherna har Bani Yas facit 0-1-4 (0,20 poäng per match) och Al Wasl 3-1-1 (2,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Bani Yas - Al Wasl?

Här kollar du siffrorna inför Bani Yas - Al Wasl: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.