Bolivia - LFPBEstadio Ramón Aguilera CostasData uppdaterad 16 oktober 2026

Blooming - Aurora: matchstatistik

Blooming crest
Blooming
3 : 0halvtid 1:0
Aurora crest
Aurora

Blooming - Aurora: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Blooming mötte Aurora i LFPB (Bolivia). Matchen spelades den 15 augusti 2026. Arena: Estadio Ramón Aguilera Costas. Slutresultat: 3:0.

Aktuell form

Blooming: 1-2-2, 1.00 poäng/match. Aurora: 1-3-1, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

Blooming gör 1.21 och släpper in 1.14 mål per match. Aurora gör 1.64 och släpper in 1.36. Ligans snitt: 3.04 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Blooming 50%, Aurora 79%. Over 2.5: Blooming 36%, Aurora 43%. Liganivå: BTTS 65%, Over 2.5 63%.

xG, skott och stil

Aurora har högre xG: 1.58 mot 1.46. Blooming: 14.1 skott per match, Aurora: 14.6.

Matchhalvor

Blooming: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 0.36. Aurora: leder i paus 21%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Blooming: 0-15 (5 mal). Aurora: 61-75 (7 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

LFPB: 3.04 mål per match, BTTS 65%, Over 2.5 63%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 4.00, BTTS 100%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Blooming är fortfarande obesegrat på hemmaplan: laget har vunnit 43% av matcherna, spelat oavgjort i 57% och släpper i genomsnitt endast in 0,43 mål per match, samtidigt som de håller nollan i 57% av matcherna. Hemmalaget skapar också fler chanser på egen planhalva, med i genomsnitt 15,57 skott och ett xG på 1,63, jämfört med Auroras 12,57 skott och xG på 1,33 på bortaplan. Aurora ligger högre i tabellen och har gjort 9 mål på de fem senaste matcherna, men vinner endast 29% av sina bortamatcher och spelar oavgjort i hela 57% av dem. Bloomings senaste form är svagare, eftersom laget bara har gjort 2 mål på fem matcher, men hemmaplansfördelen och det mycket stabila försvarsspelet pekar på att hemmalaget har något större segerchanser. Den höga andelen oavgjorda matcher för båda lagen innebär dock att delade poäng fortfarande är ett mycket realistiskt scenario.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Signalen för att båda lagen gör mål kommer framför allt från Bloomings försvar, som på hemmaplan släpper in i genomsnitt 1,86 mål och inte har hållit nollan en enda gång. Aurora har gjort i genomsnitt 1,8 mål i sina fem senaste matcher, haft BTTS i 100% av matcherna och skapat målchanser värda 1,93 xG, vilket gör ett mål mycket sannolikt. Blooming gör under hela hemmasejouren i genomsnitt 2,29 mål, med 1,84 xG och 6,86 skott på mål per match, medan Aurora på bortaplan tillåter målchanser värda 1,52 xG. Risken för spelet ökar dock på grund av hemmalagets aktuella form: i de fem senaste matcherna har de bara gjort 2 mål, alltså 0,4 per match, och BTTS förekom endast i 20% av fallen. Trots denna offensiva svaghet bör Blooming skapa tillräckligt många chanser mot Aurora, som i sina fem senaste matcher i genomsnitt släppte in 2,0 mål. Därför är scenariot med BTTS Ja något mer sannolikt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Den starkaste signalen är Över 1.5 mål, eftersom Bloomings hemmamatcher har överskridit denna gräns i 100 % av fallen, medan motsvarande siffra för Aurora är 86 %. Blooming har hållit nollan i ingen av sina hemmamatcher och släpper i genomsnitt in 1.86 mål, vilket stärker Auroras chanser. Aurora har gjort i genomsnitt 1.8 mål i sina fem senaste matcher, med ett xG på 1.93. Hemmalaget gör i genomsnitt 2.29 mål under hela hemmase säsongen och skapar målchanser värda 1.84 xG, även om den senaste formen är klart svagare, med ett snitt på endast 0.4 gjorda mål. Auroras försvar har släppt in 2.0 mål per match i de fem senaste matcherna. Därför talar den sammanlagda projektionen på 2.75 mål tydligt för minst två mål, även med en försiktigare bedömning av Bloomings form.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Oavgjort i halvtid är den mest sannolika utgångspunkten: Aurora spelade oavgjort efter 45 minuter i 71 % av matcherna, medan Blooming gjorde det i 57 %. Bortalaget är särskilt försiktigt före paus och gör i genomsnitt endast 0,29 mål samtidigt som de släpper in lika många, medan Blooming i sina fem senaste matcher bara gjorde 0,4 mål före paus. Efter halvtid skiftar formövertaget till Aurora: i sina fem senaste matcher gjorde laget i genomsnitt 1,0 mål i andra halvlek, medan Blooming inte gjorde ett enda mål efter paus. Hemmalaget förlorade 60 % av andra halvlekarna under denna period, medan Aurora förblev obesegrat i 80 % av sina fem senaste matcher och i genomsnitt släppte in 1,0 mål färre per match än motståndaren sett till den aktuella formen. Scenariot oavgjort i halvtid och Aurora-seger vid full tid förenar bäst bortalagets försiktiga inledning med Bloomings tydligt svagare effektivitet efter paus.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
2 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

54Bollinnehav (%)46
BloomingAurora
11Skott11
BloomingAurora
6Skott pa mal5
BloomingAurora
1.33xG1.27
BloomingAurora
2Horner9
BloomingAurora
29Farliga anfall31
BloomingAurora
18Regelbrott19
BloomingAurora
4Kort6
BloomingAurora

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.21Gjorda mål / match1.64
BloomingAurora
1.14Insläppta mål / match1.36
BloomingAurora
53%Genomsnittligt bollinnehav53%
BloomingAurora
4.79Skott på mål / match5.43
BloomingAurora

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14.07Skott per match14.57
BloomingAurora
4.79Skott på mål5.43
BloomingAurora
8.6%Skottkonvertering11.3%
BloomingAurora
53%Bollinnehav53%
BloomingAurora
1.46xG för1.58
BloomingAurora
1.55xG emot1.4
BloomingAurora

Skottkvalitet

Blooming: OffensivtAurora: Offensivt
BloomingAurora
Precision (skott på mål)34%37%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.11
Avslut (mål per skott på mål)0.250.30

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Aurora är 20% bättre på: form senaste 5.

1 p / match - Blooming · 1.2 p / match - Aurora

Blooming
WDLDL
Resultatfördelning
29% V43% O29% F
Säsong (V-O-F)
4-6-4
1.29 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-4-0
Senaste 5 hemma
1-4-0
DDWDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.4Insläppta mål: 1.0xG: 1.22Motståndarens xG: 1.49BTTS: 20%Over 2.5: 0%
Aurora
DWDDL
Resultatfördelning
36% V50% O14% F
Säsong (V-O-F)
5-7-2
1.57 p / match · målskillnad +4
Senaste 5 (V-O-F)
1-3-1
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-4-1
Senaste 5 borta
2-2-1
WWLDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 2.0xG: 1.94Motståndarens xG: 1.43BTTS: 100%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Aurora är 36% bättre på: gjorda mål per match.

1.21 mål / match - Blooming · 1.64 mål / match - Aurora

Blooming är 19% bättre på: insläppta mål per match.

1.14 mål / match - Blooming · 1.36 mål / match - Aurora

Bloomings målprofil: mycket stark

Blooming gör mål i 71% av matcherna (10 av 14 matcher), medan Aurora håller nollan i 14% (2 av 14 matcher).

Auroras målprofil: mycket stark

Aurora gör mål i 86% av matcherna (12 av 14 matcher), medan Blooming håller nollan i 36% (5 av 14 matcher).

17Gjorda mål (säsong)23
BloomingAurora
16Insläppta mål (säsong)19
BloomingAurora
2.36Snittmål per match3
BloomingAurora
2Gjorda mål (senaste 5)9
BloomingAurora
5Insläppta mål (senaste 5)10
BloomingAurora

Hur ofta gör laget minst...

71%1 mål86%
BloomingAurora
29%2 mål50%
BloomingAurora
7%3 mål21%
BloomingAurora
7%4 mål7%
BloomingAurora

Hur ofta släpper laget in minst...

64%1 mål86%
BloomingAurora
36%2 mål36%
BloomingAurora
14%3 mål7%
BloomingAurora
0%4 mål7%
BloomingAurora

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

14%BTTS i halvtid36%
BloomingAurora
14%BTTS i båda halvlekarna21%
BloomingAurora
21%Mål i båda halvlekarna36%
BloomingAurora

BTTS och antal mål

29%Minst 3 mål och BTTS43%
BloomingAurora
7%Minst 3 mål utan BTTS0%
BloomingAurora
20%BTTS - senaste 5100%
BloomingAurora

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

79%Minst 1 mål före paus64%
BloomingAurora
29%Minst 2 mål före paus43%
BloomingAurora
7%Minst 3 mål före paus7%
BloomingAurora

2:a halvlek

79%Minst 1 mål efter paus86%
BloomingAurora
29%Minst 2 mål efter paus64%
BloomingAurora
14%Minst 3 mål efter paus14%
BloomingAurora

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Blooming är 44% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.86 p / match - Blooming · 1.29 p / match - Aurora

Blooming - läge i halvtid
50% leder36% oavgjort14% ligger under
Aurora - läge i halvtid
21% leder64% oavgjort14% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.86Poäng per match (1:a halvlek)1.29
BloomingAurora
0.86Gjorda mål (1:a halvlek)0.64
BloomingAurora
0.29Insläppta mål (1:a halvlek)0.5
BloomingAurora
1.14Snittmål (1:a halvlek)1.14
BloomingAurora
71%Hållen nolla före paus50%
BloomingAurora
36%Utan mål före paus50%
BloomingAurora

Efter paus (2:a halvlek)

0.71Poäng per match (2:a halvlek)1.36
BloomingAurora
0.36Gjorda mål (2:a halvlek)1
BloomingAurora
0.86Insläppta mål (2:a halvlek)0.86
BloomingAurora
1.21Snittmål (2:a halvlek)1.86
BloomingAurora
36%Hållen nolla efter paus36%
BloomingAurora
71%Utan mål efter paus29%
BloomingAurora

Blooming - resultat andra halvlek

14% V29% O57% F
26
Halvtidspoäng
12
Halvtidsmål
+8
Målskillnad (1:a halvlek)
10
Poäng andra halvlek
-7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.86
PPG före paus
Håller ledningen58%

Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 29%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Aurora - resultat andra halvlek

29% V50% O21% F
18
Halvtidspoäng
9
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
19
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.29
PPG före paus
Håller ledningen171%

Leder i halvtid i 21% av matcherna och vinner 36%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Blooming - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.400.40
Gjorda mål / match0.40.0
Insläppta mål / match0.40.6
Snittmål per match0.80.6
1 mål80%60%
2 mål0%0%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%40%
Utan mål60%100%
Målskillnad0-3
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 40% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Aurora - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.20
Gjorda mål / match0.81.0
Insläppta mål / match0.81.2
Snittmål per match1.62.2
1 mål80%100%
2 mål60%80%
3 mål20%20%
Hållen nolla20%20%
Utan mål40%0%
Målskillnad0-1
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Blooming
GjordaInsläppta
5
0
0-15
4
2
16-30
3
2
31-45
0
6
46-60
2
4
61-75
3
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (5 goals). Släpper in mest i 46-60 (6). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

Aurora
GjordaInsläppta
3
3
0-15
3
2
16-30
3
2
31-45
2
8
46-60
7
2
61-75
5
2
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (7 goals). Släpper in mest i 46-60 (8). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.67
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.3 : 1.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
88%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
65%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+49%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
61%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Blooming

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.09
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.16
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.25
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.41
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
66%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
94%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.29
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.5
Sena mål
18% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 29% under den första kvarten.
18%

Aurora

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.18
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.10
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.06
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.04
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
136%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
74%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.37
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
22% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
22%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (LFPB).

Lagen vs ligan

BloomingLigaAurora
Snittmål per match▼ 2.363.04• 3.00
Båda lagen gjorde mål▼ 50%65%▲ 79%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 36%63%▼ 43%
Hållna nollor▲ 36%22%▼ 14%
Mål före paus▲ 79%73%▼ 64%
Mål efter paus▼ 79%86%• 86%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.04
Snittmål per match
65%
Båda lagen gjorde mål
63%
Minst 3 mål (Over 2.5)
22%
Hållna nollor
1.84
Hemmamål / match
1.21
Bortamål / match
+52%
Hemmafördel i anfall
+34%
Hemmafördel i försvar
+23%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
73%
1 mål
39%
2 mål
13%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
86%
1 mål
54%
2 mål
26%
3 mål
9%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): Blooming 1 - 0 - 1 Aurora. Malgenomsnitt 4.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

Club Blooming
2 : 1
Club Aurora
Club Aurora
4 : 1
Club Blooming

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Blooming - Aurora?

LFPB-matchen slutade Blooming 3:0 Aurora. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Blooming och Aurora ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Blooming 1, Aurora 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 4,00 mål, med båda lagen på mål i 100%.

Vad visar målstatistiken inför Blooming - Aurora?

Blooming gör i snitt 1,21 mål per match och Aurora 1,64. Snittet i LFPB är 3,04 mål, med Over 2.5 i 63% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Bloomings matcher och 79% av Auroras.

I vilken form är Blooming och Aurora?

De senaste 5 matcherna har Blooming facit 1-2-2 (1,00 poäng per match) och Aurora 1-3-1 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Blooming - Aurora?

Den statistiska bakgrunden till Blooming - Aurora — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.