Island - ÚrvalsdeildKópavogsvöllurData uppdaterad 15 oktober 2026

Breidablik - Víkingur Reykjavík: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Breidablik - Víkingur Reykjavík: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Breidablik möter Víkingur Reykjavík i Úrvalsdeild (Island). Matchen är planerad till 17 oktober 2026. Arena: Kópavogsvöllur.

Aktuell form

Breidablik: 2-0-3, 1.20 poäng/match. Víkingur Reykjavík: 2-3-0, 1.80 poäng/match.

Målstatistik

Breidablik gör 2.00 och släpper in 1.88 mål per match. Víkingur Reykjavík gör 3.00 och släpper in 1.00. Ligans snitt: 3.87 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Breidablik 72%, Víkingur Reykjavík 68%. Over 2.5: Breidablik 72%, Víkingur Reykjavík 76%. Liganivå: BTTS 71%, Over 2.5 71%.

xG, skott och stil

Víkingur Reykjavík har högre xG: 2.19 mot 1.73. Breidablik: 14.1 skott per match, Víkingur Reykjavík: 18.8.

Matchhalvor

Breidablik: leder i paus 36%, mål i andra halvlek 1.12. Víkingur Reykjavík: leder i paus 44%, mål i andra halvlek 1.80.

Mål per minut

Breidablik: 46-60 (12 mal). Víkingur Reykjavík: 76-90+ (18 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Úrvalsdeild: 3.87 mål per match, BTTS 71%, Over 2.5 71%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 5 tidigare inbördes möten: 1-2-2. Målsnitt 3.60, BTTS 100%.

Fore matchen

1X2-odds

(4.42)
(4.60)
(1.62)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

BreidablikVíkingur Reykjavík
2Gjorda mål / match3
BreidablikVíkingur Reykjavík
1.88Insläppta mål / match1
BreidablikVíkingur Reykjavík
54%Genomsnittligt bollinnehav57%
BreidablikVíkingur Reykjavík
5.04Skott på mål / match7.12
BreidablikVíkingur Reykjavík

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14.12Skott per match18.76
BreidablikVíkingur Reykjavík
5.04Skott på mål7.12
BreidablikVíkingur Reykjavík
14.2%Skottkonvertering16%
BreidablikVíkingur Reykjavík
54%Bollinnehav57%
BreidablikVíkingur Reykjavík
1.73xG för2.19
BreidablikVíkingur Reykjavík
1.95xG emot1.11
BreidablikVíkingur Reykjavík

Skottkvalitet

Breidablik: OffensivtVíkingur Reykjavík: Dominant
BreidablikVíkingur Reykjavík
Precision (skott på mål)36%38%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.12
Avslut (mål per skott på mål)0.400.42

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Víkingur Reykjavík är 50% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Breidablik · 1.8 p / match - Víkingur Reykjavík

Breidablik
LLWLW
Resultatfördelning
40% V24% O36% F
Säsong (V-O-F)
10-6-9
1.44 p / match · målskillnad +3
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
7-1-4
Senaste 5 hemma
2-0-3
WLLLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 2.0xG: 1.72Motståndarens xG: 2.14BTTS: 80%Over 2.5: 80%
Víkingur Reykjavík
DDWWD
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
72% V24% O4% F
Säsong (V-O-F)
18-6-1
2.40 p / match · målskillnad +50
Senaste 5 (V-O-F)
2-3-0
1.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
9-2-1
Senaste 5 borta
2-2-1
LDWDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.2Insläppta mål: 1.4xG: 2.15Motståndarens xG: 1.42BTTS: 100%Over 2.5: 80%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Víkingur Reykjavík är 50% bättre på: gjorda mål per match.

2 mål / match - Breidablik · 3 mål / match - Víkingur Reykjavík

Víkingur Reykjavík är 88% bättre på: insläppta mål per match.

1.88 mål / match - Breidablik · 1 mål / match - Víkingur Reykjavík

Breidabliks målprofil: mycket stark

Breidablik gör mål i 84% av matcherna (21 av 25 matcher), medan Víkingur Reykjavík håller nollan i 32% (8 av 25 matcher).

Víkingur Reykjavíks målprofil: mycket stark

Víkingur Reykjavík gör mål i 100% av matcherna (25 av 25 matcher), medan Breidablik håller nollan i 20% (5 av 25 matcher).

50Gjorda mål (säsong)75
BreidablikVíkingur Reykjavík
47Insläppta mål (säsong)25
BreidablikVíkingur Reykjavík
3.88Snittmål per match4
BreidablikVíkingur Reykjavík
8Gjorda mål (senaste 5)11
BreidablikVíkingur Reykjavík
10Insläppta mål (senaste 5)7
BreidablikVíkingur Reykjavík

Hur ofta gör laget minst...

84%1 mål100%
BreidablikVíkingur Reykjavík
56%2 mål88%
BreidablikVíkingur Reykjavík
40%3 mål52%
BreidablikVíkingur Reykjavík
12%4 mål36%
BreidablikVíkingur Reykjavík

Hur ofta släpper laget in minst...

80%1 mål68%
BreidablikVíkingur Reykjavík
48%2 mål32%
BreidablikVíkingur Reykjavík
40%3 mål0%
BreidablikVíkingur Reykjavík
20%4 mål0%
BreidablikVíkingur Reykjavík

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

68%
Víkingur Reykjavík - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.17 av 25 matcher
71%
Ligasnitt

Målmönster

28%BTTS i halvtid36%
BreidablikVíkingur Reykjavík
12%BTTS i båda halvlekarna20%
BreidablikVíkingur Reykjavík
36%Mål i båda halvlekarna68%
BreidablikVíkingur Reykjavík

BTTS och antal mål

68%Minst 3 mål och BTTS60%
BreidablikVíkingur Reykjavík
4%Minst 3 mål utan BTTS16%
BreidablikVíkingur Reykjavík
80%BTTS - senaste 5100%
BreidablikVíkingur Reykjavík

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

84%Minst 1 mål före paus76%
BreidablikVíkingur Reykjavík
44%Minst 2 mål före paus64%
BreidablikVíkingur Reykjavík
20%Minst 3 mål före paus24%
BreidablikVíkingur Reykjavík

2:a halvlek

80%Minst 1 mål efter paus100%
BreidablikVíkingur Reykjavík
64%Minst 2 mål efter paus84%
BreidablikVíkingur Reykjavík
44%Minst 3 mål efter paus40%
BreidablikVíkingur Reykjavík

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Víkingur Reykjavík är 36% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.32 p / match - Breidablik · 1.8 p / match - Víkingur Reykjavík

Breidablik - läge i halvtid
36% leder24% oavgjort40% ligger under
Víkingur Reykjavík - läge i halvtid
44% leder48% oavgjort8% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.32Poäng per match (1:a halvlek)1.8
BreidablikVíkingur Reykjavík
0.88Gjorda mål (1:a halvlek)1.2
BreidablikVíkingur Reykjavík
0.96Insläppta mål (1:a halvlek)0.44
BreidablikVíkingur Reykjavík
1.84Snittmål (1:a halvlek)1.64
BreidablikVíkingur Reykjavík
40%Hållen nolla före paus60%
BreidablikVíkingur Reykjavík
48%Utan mål före paus28%
BreidablikVíkingur Reykjavík

Efter paus (2:a halvlek)

1.48Poäng per match (2:a halvlek)2.28
BreidablikVíkingur Reykjavík
1.12Gjorda mål (2:a halvlek)1.8
BreidablikVíkingur Reykjavík
0.92Insläppta mål (2:a halvlek)0.56
BreidablikVíkingur Reykjavík
2.04Snittmål (2:a halvlek)2.36
BreidablikVíkingur Reykjavík
44%Hållen nolla efter paus48%
BreidablikVíkingur Reykjavík
32%Utan mål efter paus4%
BreidablikVíkingur Reykjavík

Breidablik - resultat andra halvlek

40% V28% O32% F
33
Halvtidspoäng
22
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
37
Poäng andra halvlek
+5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.32
PPG före paus
Håller ledningen111%

Leder i halvtid i 36% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Víkingur Reykjavík - resultat andra halvlek

68% V24% O8% F
45
Halvtidspoäng
30
Halvtidsmål
+19
Målskillnad (1:a halvlek)
57
Poäng andra halvlek
+31
Målskillnad (2:a halvlek)
1.80
PPG före paus
Håller ledningen164%

Leder i halvtid i 44% av matcherna och vinner 72%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Släpper in 0.1 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Breidablik - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.00
Gjorda mål / match0.80.8
Insläppta mål / match1.01.0
Snittmål per match1.81.8
1 mål100%80%
2 mål80%60%
3 mål0%40%
Hållen nolla40%20%
Utan mål40%40%
Målskillnad-1-1
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Víkingur Reykjavík - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.801.20
Gjorda mål / match1.40.8
Insläppta mål / match0.60.8
Snittmål per match2.01.6
1 mål80%100%
2 mål80%60%
3 mål40%0%
Hållen nolla40%20%
Utan mål20%20%
Målskillnad+40
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 7

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Breidablik
GjordaInsläppta
7
6
0-15
8
7
16-30
7
11
31-45
12
6
46-60
6
10
61-75
10
7
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (12 goals). Släpper in mest i 31-45 (11). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

Víkingur Reykjavík
GjordaInsläppta
7
5
0-15
10
1
16-30
13
5
31-45
14
9
46-60
13
0
61-75
18
5
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (18 goals). Släpper in mest i 46-60 (9). Slutfasbalans (76-90): +13 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.94
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 2.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
102%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
70%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-9%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
84%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
4+
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Breidablik

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.22
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.34
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.27
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.07
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
94%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
108%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.24
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
20% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 14% under den första kvarten.
20%

Víkingur Reykjavík

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+1.08
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.92
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-7.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.81
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.11
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
172%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
47%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.60
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.6
Sena mål
24% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 9% under den första kvarten.
24%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Úrvalsdeild).

Lagen vs ligan

BreidablikLigaVíkingur Reykjavík
Snittmål per match• 3.883.87▲ 4.00
Båda lagen gjorde mål• 72%71%▼ 68%
Minst 3 mål (Over 2.5)• 72%71%▲ 76%
Hållna nollor▲ 20%16%▲ 32%
Mål före paus▲ 84%82%▼ 76%
Mål efter paus▼ 80%87%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.87
Snittmål per match
71%
Båda lagen gjorde mål
71%
Minst 3 mål (Over 2.5)
16%
Hållna nollor
2.13
Hemmamål / match
1.74
Bortamål / match
+22%
Hemmafördel i anfall
+18%
Hemmafördel i försvar
+11%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
82%
1 mål
53%
2 mål
25%
3 mål
13%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
87%
1 mål
62%
2 mål
39%
3 mål
15%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (5): Breidablik 1 - 2 - 2 Víkingur Reykjavík. Malgenomsnitt 3.60, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

Breidablik
1 : 4
Víkingur Reykjavík
Víkingur Reykjavík
1 : 1
Breidablik
Breidablik UBK
1 : 2
Víkingur Reykjavík
Víkingur Reykjavík
2 : 2
Breidablik UBK
Breidablik UBK
3 : 1
Víkingur Reykjavík

Vanliga frågor

När spelar Breidablik och Víkingur Reykjavík?

Breidablik möter Víkingur Reykjavík den 17 oktober 2026 i Úrvalsdeild på Kópavogsvöllur. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Breidablik och Víkingur Reykjavík ut?

I de senaste 5 inbördes mötena vann Breidablik 1, Víkingur Reykjavík 2 och 2 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,60 mål, med båda lagen på mål i 100%.

Vad visar målstatistiken inför Breidablik - Víkingur Reykjavík?

Breidablik gör i snitt 2,00 mål per match och Víkingur Reykjavík 3,00. Snittet i Úrvalsdeild är 3,87 mål, med Over 2.5 i 71% av matcherna. Båda lagen gör mål i 72% av Breidabliks matcher och 68% av Víkingur Reykjavíks.

I vilken form är Breidablik och Víkingur Reykjavík?

De senaste 5 matcherna har Breidablik facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och Víkingur Reykjavík 2-3-0 (1,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Breidablik - Víkingur Reykjavík?

Den statistiska bakgrunden till Breidablik - Víkingur Reykjavík — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.