Norge - First DivisionBryne StadionData uppdaterad 15 oktober 2026

Bryne - Lyn: matchstatistik

Bryne crest
Bryne
1 : 0halvtid 1:0
Lyn crest
Lyn

Bryne - Lyn: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Bryne mötte Lyn i First Division (Norge). Matchen spelades den 4 oktober 2026. Arena: Bryne Stadion. Slutresultat: 1:0.

Aktuell form

Bryne: 3-0-2, 1.80 poäng/match. Lyn: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Bryne gör 1.39 och släpper in 1.35 mål per match. Lyn gör 1.70 och släpper in 2.09. Ligans snitt: 3.85 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Bryne 35%, Lyn 57%. Over 2.5: Bryne 48%, Lyn 70%. Liganivå: BTTS 64%, Over 2.5 72%.

xG, skott och stil

Bryne har högre xG: 1.56 mot 1.47. Bryne: 12.4 skott per match, Lyn: 11.1.

Matchhalvor

Bryne: leder i paus 35%, mål i andra halvlek 0.78. Lyn: leder i paus 30%, mål i andra halvlek 0.61.

Mål per minut

Bryne: 31-45+ (7 mal). Lyn: 0-15 (9 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

First Division: 3.85 mål per match, BTTS 64%, Over 2.5 72%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 1-0-0. Målsnitt 3.00, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Bryne ligger sexa i tabellen och Lyn tia. Hemmalaget har vunnit 3 av sina 5 senaste matcher, medan gästerna har tagit 2 segrar under samma period. Det som framför allt talar för Bryne är kvaliteten på chanserna på hemmaplan: laget har ett genomsnittligt xG på 1,57 och släpper till 1,00 xG, medan Lyn på bortaplan har ett xG på 1,44 och tillåter motståndarna 1,77. Gästerna är dock farliga framför mål — på bortaplan gör de i snitt 1,73 mål jämfört med Brynes 1,55 hemma, och de står för 4,64 skott på mål mot hemmalagets 4,27. Lyns försvar inger större tveksamhet: laget släpper i snitt in 1,64 mål på bortaplan och har släppt in 10 mål på sina 5 senaste matcher, medan Bryne bara har släppt in 5. Hemmalagets övertag i chansernas kvalitet och det senaste försvarsspelet ger dem en knapp fördel, även om Lyns effektivitet gör att gästerna har en reell chans att ta poäng.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Båda lagen gjorde mål (BLGM) i 58 % av Brynes matcher och 55 % av Lyns, så säsongsstatistiken talar svagt för att båda lagen nätar. Bryne gör i genomsnitt 1,67 mål och Lyn 1,73; samtidigt släpper de in 2,50 respektive 1,64 mål per match, vilket ger båda lagen realistiska möjligheter att göra mål. Även lagens genomsnittliga offensiva xG ligger nära varandra — 1,49 för Bryne och 1,44 för Lyn — och i Lyns fem senaste matcher har laget i genomsnitt släppt in 2,0 mål. Signalen är dock inte entydig: i Brynes fem senaste matcher blev det BLGM i endast 20 % av fallen, medan motsvarande siffra för Lyn var 80 %. Trots skillnaden gör anfallens måleffektivitet över säsongen och antalet mål som hemmalaget släpper in att spelet på Ja är något mer sannolikt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

I Brynes matcher har det blivit minst 2 mål i 92% av fallen, och i Lyns matcher i 82%, vilket ger en tydlig signal om att över 1,5 mål är sannolikt. Bryne släpper i genomsnitt in 2,5 mål per match, medan Lyn gör 1,73; hemmalaget gör i sin tur 1,67 mål och bortalaget släpper in 1,64. Även chansernas kvalitet talar för mål: Brynes xG är 1,49, medan Lyn tillåter 1,77 xG, och Lyns xG är 1,44, medan Bryne tillåter 1,75. Även linjen över 2,5 mål har goda förutsättningar, eftersom den passerats i 75% av Brynes matcher och 64% av Lyns matcher, men över 1,5 är tydligt det mer sannolika valet.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Oavgjort i halvtid är det mest sannolika utfallet: Lyn har gått till paus oavgjort i 64 % av matcherna, och Bryne i 3 av sina 5 senaste matcher. En jämn inledning stöds också av lagens likartade xG — 1,49 för Bryne jämfört med 1,44 för Lyn — samt av att bortalaget i genomsnitt bara släppte in 0,45 mål före paus. Efter sidbytet väger fördelen över till Lyn, som då gör i genomsnitt 0,82 mål, medan Bryne gör 0,42 och släpper in hela 1,58. Sett till hela säsongen släpper hemmalaget i genomsnitt in 2,50 mål per match, jämfört med 1,64 för bortalaget, vilket ytterligare talar för att Lyn vinner efter en oavgjord första halvlek. Tipset X/2 är dock inte säkert: i sina 5 senaste matcher har Bryne i genomsnitt bara släppt in 1,0 mål per match, så scenarier där hemmalaget vinner matchen behåller också en betydande sannolikhet.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

32Bollinnehav (%)68
BryneLyn
16Skott6
BryneLyn
5Skott pa mal2
BryneLyn
1.76xG0.88
BryneLyn
12Horner5
BryneLyn
57Farliga anfall49
BryneLyn
14Regelbrott9
BryneLyn
0Kort1
BryneLyn

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.39Gjorda mål / match1.7
BryneLyn
1.35Insläppta mål / match2.09
BryneLyn
47%Genomsnittligt bollinnehav53%
BryneLyn
4.65Skott på mål / match4.48
BryneLyn

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12.39Skott per match11.13
BryneLyn
4.65Skott på mål4.48
BryneLyn
11.2%Skottkonvertering15.2%
BryneLyn
47%Bollinnehav53%
BryneLyn
1.56xG för1.47
BryneLyn
1.24xG emot1.76
BryneLyn

Skottkvalitet

Bryne: BalanseratLyn: Effektiva avslut
BryneLyn
Precision (skott på mål)38%40%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.13
Avslut (mål per skott på mål)0.300.38

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Bryne är 13% bättre på: form senaste 5.

1.8 p / match - Bryne · 1.6 p / match - Lyn

Bryne
WLLWW
Resultatfördelning
48% V9% O43% F
Säsong (V-O-F)
11-2-10
1.52 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
3-0-2
1.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
5-2-4
Senaste 5 hemma
2-1-2
DLWLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 0.8xG: 1.42Motståndarens xG: 0.98BTTS: 0%Over 2.5: 20%
Lyn
WDDWL
Resultatfördelning
35% V17% O48% F
Säsong (V-O-F)
8-4-11
1.22 p / match · målskillnad -9
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
4-3-4
Senaste 5 borta
2-2-1
DLWDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.0Insläppta mål: 2.0xG: 1.44Motståndarens xG: 1.56BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Lyn är 22% bättre på: gjorda mål per match.

1.39 mål / match - Bryne · 1.7 mål / match - Lyn

Bryne är 55% bättre på: insläppta mål per match.

1.35 mål / match - Bryne · 2.09 mål / match - Lyn

Brynes målprofil: stark

Bryne gör mål i 65% av matcherna (15 av 23 matcher), medan Lyn håller nollan i 22% (5 av 23 matcher).

Lyns målprofil: stark

Lyn gör mål i 74% av matcherna (17 av 23 matcher), medan Bryne håller nollan i 30% (7 av 23 matcher).

32Gjorda mål (säsong)39
BryneLyn
31Insläppta mål (säsong)48
BryneLyn
2.74Snittmål per match3.78
BryneLyn
7Gjorda mål (senaste 5)10
BryneLyn
4Insläppta mål (senaste 5)10
BryneLyn

Hur ofta gör laget minst...

65%1 mål74%
BryneLyn
43%2 mål43%
BryneLyn
22%3 mål26%
BryneLyn
9%4 mål13%
BryneLyn

Hur ofta släpper laget in minst...

70%1 mål78%
BryneLyn
48%2 mål61%
BryneLyn
17%3 mål43%
BryneLyn
0%4 mål26%
BryneLyn

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

4%BTTS i halvtid22%
BryneLyn
4%BTTS i båda halvlekarna17%
BryneLyn
17%Mål i båda halvlekarna26%
BryneLyn

BTTS och antal mål

30%Minst 3 mål och BTTS48%
BryneLyn
17%Minst 3 mål utan BTTS22%
BryneLyn
0%BTTS - senaste 580%
BryneLyn

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

61%Minst 1 mål före paus70%
BryneLyn
26%Minst 2 mål före paus52%
BryneLyn
13%Minst 3 mål före paus39%
BryneLyn

2:a halvlek

83%Minst 1 mål efter paus87%
BryneLyn
61%Minst 2 mål efter paus65%
BryneLyn
22%Minst 3 mål efter paus35%
BryneLyn

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Bryne är 10% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.43 p / match - Bryne · 1.3 p / match - Lyn

Bryne - läge i halvtid
35% leder39% oavgjort26% ligger under
Lyn - läge i halvtid
30% leder39% oavgjort30% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.43Poäng per match (1:a halvlek)1.3
BryneLyn
0.61Gjorda mål (1:a halvlek)1.09
BryneLyn
0.39Insläppta mål (1:a halvlek)0.7
BryneLyn
1Snittmål (1:a halvlek)1.78
BryneLyn
70%Hållen nolla före paus57%
BryneLyn
65%Utan mål före paus52%
BryneLyn

Efter paus (2:a halvlek)

1.39Poäng per match (2:a halvlek)0.65
BryneLyn
0.78Gjorda mål (2:a halvlek)0.61
BryneLyn
0.96Insläppta mål (2:a halvlek)1.39
BryneLyn
1.74Snittmål (2:a halvlek)2
BryneLyn
43%Hållen nolla efter paus26%
BryneLyn
52%Utan mål efter paus48%
BryneLyn

Bryne - resultat andra halvlek

39% V22% O39% F
33
Halvtidspoäng
14
Halvtidsmål
+5
Målskillnad (1:a halvlek)
32
Poäng andra halvlek
-4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.43
PPG före paus
Håller ledningen137%

Leder i halvtid i 35% av matcherna och vinner 48%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Lyn - resultat andra halvlek

13% V26% O61% F
30
Halvtidspoäng
25
Halvtidsmål
+9
Målskillnad (1:a halvlek)
15
Poäng andra halvlek
-18
Målskillnad (2:a halvlek)
1.30
PPG före paus
Håller ledningen117%

Leder i halvtid i 30% av matcherna och vinner 35%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.7

Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Bryne - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.801.40
Gjorda mål / match1.00.4
Insläppta mål / match0.00.8
Snittmål per match1.01.2
1 mål40%80%
2 mål40%40%
3 mål20%0%
Hållen nolla100%60%
Utan mål60%60%
Målskillnad+5-2
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 5
Lyn - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.40
Gjorda mål / match0.81.2
Insläppta mål / match0.81.2
Snittmål per match1.62.4
1 mål80%100%
2 mål40%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla40%40%
Utan mål60%20%
Målskillnad00
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Bryne
GjordaInsläppta
4
1
0-15
3
2
16-30
7
6
31-45
6
6
46-60
6
5
61-75
6
11
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (7 goals). Släpper in mest i 76-90 (11). Slutfasbalans (76-90): -5 - slutskedena är en svaghet.

Lyn
GjordaInsläppta
9
5
0-15
8
7
16-30
8
4
31-45
5
7
46-60
3
8
61-75
6
17
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (9 goals). Släpper in mest i 76-90 (17). Slutfasbalans (76-90): -11 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.26
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.7 : 1.5
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
85%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
46%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-8%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
48%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
9%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 11 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Bryne

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.32
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.28
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.17
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.11
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
65%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
79%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.28
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
19% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
19%

Lyn

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.29
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.10
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.23
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.33
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
100%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
98%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.38
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.5
Sena mål
15% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 23% under den första kvarten.
15%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First Division).

Lagen vs ligan

BryneLigaLyn
Snittmål per match▼ 2.743.85• 3.78
Båda lagen gjorde mål▼ 35%64%▼ 57%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 48%72%▼ 70%
Hållna nollor▲ 30%19%▲ 22%
Mål före paus▼ 61%77%▼ 70%
Mål efter paus▼ 83%90%▼ 87%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.85
Snittmål per match
64%
Båda lagen gjorde mål
72%
Minst 3 mål (Over 2.5)
19%
Hållna nollor
2.14
Hemmamål / match
1.70
Bortamål / match
+26%
Hemmafördel i anfall
+21%
Hemmafördel i försvar
+17%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
77%
1 mål
49%
2 mål
29%
3 mål
10%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
90%
1 mål
64%
2 mål
35%
3 mål
17%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. LynGult kortÅdne Midtskogen
  2. LynByteIn: Seydina GueyeUt: Edvard Linnebo Race

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Foregaende mote: Bryne 1 - 0 - 0 Lyn. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Bryne - Lyn?

First Division-matchen slutade Bryne 1:0 Lyn. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Bryne - Lyn?

Bryne gör i snitt 1,39 mål per match och Lyn 1,70. Snittet i First Division är 3,85 mål, med Over 2.5 i 72% av matcherna. Båda lagen gör mål i 35% av Brynes matcher och 57% av Lyns.

I vilken form är Bryne och Lyn?

De senaste 5 matcherna har Bryne facit 3-0-2 (1,80 poäng per match) och Lyn 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Bryne - Lyn?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.