CA La Paz - Dorados: matchstatistik
CA La Paz - Dorados: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
CA La Paz mötte Dorados i Ascenso MX (Mexiko). Matchen spelades den 31 oktober 2026. Slutresultat: 3:0.
Aktuell form
CA La Paz: 3-1-1, 2.00 poäng/match. Dorados: 1-0-4, 0.60 poäng/match.
Målstatistik
CA La Paz gör 2.36 och släpper in 1.29 mål per match. Dorados gör 1.64 och släpper in 2.07. Ligans snitt: 3.23 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: CA La Paz 71%, Dorados 71%. Over 2.5: CA La Paz 79%, Dorados 64%. Liganivå: BTTS 59%, Over 2.5 63%.
xG, skott och stil
CA La Paz har högre xG: 1.89 mot 1.55. CA La Paz: 16.7 skott per match, Dorados: 13.1.
Matchhalvor
CA La Paz: leder i paus 43%, mål i andra halvlek 1.21. Dorados: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 0.93.
Mål per minut
CA La Paz: 76-90+ (8 mal). Dorados: 76-90+ (9 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Ascenso MX: 3.23 mål per match, BTTS 59%, Over 2.5 63%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 4.00, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
CA La Paz har ett tydligt övertag i de fem senaste matcherna: laget har vunnit 3 av dem och gjort 13 mål, medan Dorados bara har vunnit en gång, gjort 6 mål och släppt in hela 16. Hemmalaget släpper i snitt till 1 mål per match på hemmaplan, och gästerna släpper in 2,17 mål per match på bortaplan, vilket ökar CA La Paz chanser att få utdelning på sin effektivitet. Hemmalaget har också ett övertag när det gäller kvaliteten på målchanserna: deras xG på hemmaplan är 1,78 jämfört med Dorados 1,33 på bortaplan, samtidigt som de i snitt avlossar 16 skott mot motståndarnas 10. Segern är dock inte given, eftersom Dorados i snitt gör 2,33 mål på bortaplan och har gjort mål i varje sådan match. Trots det talar gästernas svaga försvarsspel på senare tid och CA La Paz stabilare form för att hemmaseger är det mest sannolika utfallet.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Båda lagen gjorde mål (BLGM) i 63 % av CA La Paz matcher och i 83 % av Dorados matcher, och hemmalaget noterade det i samtliga av sina 5 senaste framträdanden. Dorados gjorde i genomsnitt 2,33 mål per match, medan CA La Paz släppte in 2,00, vilket gör ett bortamål sannolikt trots Dorados svagare målform på sistone. Å andra sidan hade CA La Paz ett xG på 1,71, medan Dorados tillät motståndarna ett xG på 1,93 och släppte in i genomsnitt 3,2 mål under sina senaste 5 matcher. Risken med spelet på Ja är att hemmalaget blev mållöst i 38 % av sina matcher, men på sistone har de gjort i genomsnitt 2,6 mål, vilket stärker chanserna att båda lagen hittar nätet.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
I CA La Paz matcher har minst 2 mål gjorts i 75% av fallen, jämfört med 100% i Dorados matcher, vilket gör Över 1,5 till det starkaste valet. Under de senaste 5 matcherna har hemmalaget gjort i snitt 2,6 mål, medan gästerna har släppt in hela 3,2; CA La Paz offensiva potential stöds också av ett genomsnittligt xG på 2,37. Dorados gör i snitt 2,33 mål per match under säsongen, medan CA La Paz släpper in 2,0, så även gästerna kan bidra med ett mål. Även om Över 2,5 har gått in i 100% av CA La Paz senaste 5 matcher och i 80% av Dorados matcher ger den lägre linan en större säkerhetsmarginal vid en prognos på 3,7 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Den starkaste signalen är den senaste formen: CA La Paz har vunnit 3 av 5 matcher, medan Dorados har förlorat 4 av 5 och släppt in i genomsnitt 3,2 mål. Hemmalaget gjorde i genomsnitt 1,2 mål före paus under den här perioden, medan gästerna bara gjorde 0,2 och gick till halvtidsvila i underläge i 3 av 5 matcher. Spelet efter paus talar för att en eventuell ledning håller: CA La Paz har vunnit andra halvlek i 4 av sina 5 senaste matcher, medan Dorados inte har gjort det någon gång och i genomsnitt släppt in 2 mål efter paus. En risk för spelet 1/1 är resultaten för hela säsongen, då Dorados ledde i halvtid i 50 % av matcherna och CA La Paz låg under i 63 %. Hemmalagets tydliga förbättring och gästernas formsvacka gör dock att CA La Paz leder i halvtid och vinner efter 90 minuter är det mest sannolika enskilda scenariot.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| CA La Paz | Dorados | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 36% | 39% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.39 | 0.32 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
CA La Paz är 233% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - CA La Paz · 0.6 p / match - Dorados
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
CA La Paz är 44% bättre på: gjorda mål per match.
2.36 mål / match - CA La Paz · 1.64 mål / match - Dorados
CA La Paz är 60% bättre på: insläppta mål per match.
1.29 mål / match - CA La Paz · 2.07 mål / match - Dorados
CA La Paz gör mål i 93% av matcherna (13 av 14 matcher), medan Dorados håller nollan i 7% (1 av 14 matcher).
Dorados gör mål i 79% av matcherna (11 av 14 matcher), medan CA La Paz håller nollan i 21% (3 av 14 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - CA La Paz
Over / Under - Dorados
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
CA La Paz är 44% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.64 p / match - CA La Paz · 1.14 p / match - Dorados
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
CA La Paz - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 43% av matcherna och vinner 57%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Dorados - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.00 | 2.60 |
| Gjorda mål / match | 1.2 | 1.4 |
| Insläppta mål / match | 1.4 | 0.2 |
| Snittmål per match | 2.6 | 1.6 |
| 1 mål | 100% | 80% |
| 2 mål | 80% | 60% |
| 3 mål | 60% | 20% |
| Hållen nolla | 20% | 80% |
| Utan mål | 0% | 20% |
| Målskillnad | -1 | +6 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.80 | 0.60 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 1.2 | 2.0 |
| Snittmål per match | 1.4 | 3.0 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 40% | 80% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 40% | 0% |
| Utan mål | 80% | 40% |
| Målskillnad | -5 | -5 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (8 goals). Släpper in mest i 16-30 (5). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 76-90 (9). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
CA La Paz
Dorados
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Ascenso MX).
Lagen vs ligan
| CA La Paz | Liga | Dorados | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.64 | 3.23 | ▲ 3.71 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 71% | 59% | ▲ 71% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 79% | 63% | • 64% |
| Hållna nollor | ▼ 21% | 23% | ▼ 7% |
| Mål före paus | ▲ 86% | 77% | ▲ 86% |
| Mål efter paus | ▲ 86% | 82% | ▲ 86% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
- CA La PazGult kortJohn Daccarett
Inbordes moten
Senaste moten (2): CA La Paz 1 - 1 - 0 Dorados. Malgenomsnitt 4.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i CA La Paz - Dorados?
Ascenso MX-matchen slutade CA La Paz 3:0 Dorados. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan CA La Paz och Dorados ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann CA La Paz 1, Dorados 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 4,00 mål, med båda lagen på mål i 100%.
Vad visar målstatistiken inför CA La Paz - Dorados?
CA La Paz gör i snitt 2,36 mål per match och Dorados 1,64. Snittet i Ascenso MX är 3,23 mål, med Over 2.5 i 63% av matcherna. Båda lagen gör mål i 71% av CA La Pazs matcher och 71% av Doradoss.
I vilken form är CA La Paz och Dorados?
De senaste 5 matcherna har CA La Paz facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och Dorados 1-0-4 (0,60 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för CA La Paz - Dorados?
Den statistiska bakgrunden till CA La Paz - Dorados — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


