Kanada - Canadian Premier LeagueSpruce MeadowsData uppdaterad 17 oktober 2026

Cavalry FC - Pacific FC: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Cavalry FC - Pacific FC: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Cavalry FC möter Pacific FC i Canadian Premier League (Kanada). Matchen är planerad till 17 oktober 2026. Arena: Spruce Meadows.

Aktuell form

Cavalry FC: 1-2-2, 1.00 poäng/match. Pacific FC: 1-1-3, 0.80 poäng/match.

Målstatistik

Cavalry FC gör 2.04 och släpper in 0.81 mål per match. Pacific FC gör 1.15 och släpper in 2.19. Ligans snitt: 3.13 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Cavalry FC 54%, Pacific FC 65%. Over 2.5: Cavalry FC 54%, Pacific FC 62%. Liganivå: BTTS 62%, Over 2.5 58%.

xG, skott och stil

Cavalry FC har högre xG: 1.67 mot 1.28. Cavalry FC: 15.0 skott per match, Pacific FC: 11.5.

Matchhalvor

Cavalry FC: leder i paus 35%, mål i andra halvlek 1.38. Pacific FC: leder i paus 31%, mål i andra halvlek 0.58.

Mål per minut

Cavalry FC: 76-90+ (16 mal). Pacific FC: 31-45+ (10 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Canadian Premier League: 3.13 mål per match, BTTS 62%, Over 2.5 58%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 7 tidigare inbördes möten: 5-1-1. Målsnitt 2.71, BTTS 29%.

Fore matchen

1X2-odds

(1.17)
(6.00)
(11.40)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Cavalry FCPacific FC
2.04Gjorda mål / match1.15
Cavalry FCPacific FC
0.81Insläppta mål / match2.19
Cavalry FCPacific FC
49%Genomsnittligt bollinnehav51%
Cavalry FCPacific FC
5.31Skott på mål / match3.65
Cavalry FCPacific FC

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14.96Skott per match11.46
Cavalry FCPacific FC
5.31Skott på mål3.65
Cavalry FCPacific FC
13.6%Skottkonvertering10.1%
Cavalry FCPacific FC
49%Bollinnehav51%
Cavalry FCPacific FC
1.67xG för1.28
Cavalry FCPacific FC
1.23xG emot1.61
Cavalry FCPacific FC

Skottkvalitet

Cavalry FC: OffensivtPacific FC: Balanserat
Cavalry FCPacific FC
Precision (skott på mål)35%32%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.380.32

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Cavalry FC är 25% bättre på: form senaste 5.

1 p / match - Cavalry FC · 0.8 p / match - Pacific FC

Cavalry FC
DWLLD
Resultatfördelning
62% V23% O15% F
Säsong (V-O-F)
16-6-4
2.08 p / match · målskillnad +32
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
9-3-0
Senaste 5 hemma
4-1-0
WWWDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.4Insläppta mål: 1.8xG: 1.71Motståndarens xG: 1.53BTTS: 80%Over 2.5: 80%
Pacific FC
DWLLL
Resultatfördelning
8% V31% O62% F
Säsong (V-O-F)
2-8-16
0.54 p / match · målskillnad -27
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-5-7
Senaste 5 borta
1-2-2
DDWLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 2.8xG: 1.00Motståndarens xG: 1.57BTTS: 40%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Cavalry FC är 77% bättre på: gjorda mål per match.

2.04 mål / match - Cavalry FC · 1.15 mål / match - Pacific FC

Cavalry FC är 170% bättre på: insläppta mål per match.

0.81 mål / match - Cavalry FC · 2.19 mål / match - Pacific FC

Cavalry FCs målprofil: mycket stark

Cavalry FC gör mål i 88% av matcherna (23 av 26 matcher), medan Pacific FC håller nollan i 4% (1 av 26 matcher).

Pacific FCs målprofil: stark

Pacific FC gör mål i 65% av matcherna (17 av 26 matcher), medan Cavalry FC håller nollan i 38% (10 av 26 matcher).

53Gjorda mål (säsong)30
Cavalry FCPacific FC
21Insläppta mål (säsong)57
Cavalry FCPacific FC
2.85Snittmål per match3.35
Cavalry FCPacific FC
12Gjorda mål (senaste 5)5
Cavalry FCPacific FC
9Insläppta mål (senaste 5)14
Cavalry FCPacific FC

Hur ofta gör laget minst...

88%1 mål65%
Cavalry FCPacific FC
58%2 mål31%
Cavalry FCPacific FC
31%3 mål12%
Cavalry FCPacific FC
12%4 mål8%
Cavalry FCPacific FC

Hur ofta släpper laget in minst...

62%1 mål96%
Cavalry FCPacific FC
12%2 mål69%
Cavalry FCPacific FC
8%3 mål38%
Cavalry FCPacific FC
0%4 mål8%
Cavalry FCPacific FC

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

62%
Ligasnitt

Målmönster

12%BTTS i halvtid15%
Cavalry FCPacific FC
4%BTTS i båda halvlekarna8%
Cavalry FCPacific FC
35%Mål i båda halvlekarna19%
Cavalry FCPacific FC

BTTS och antal mål

38%Minst 3 mål och BTTS50%
Cavalry FCPacific FC
15%Minst 3 mål utan BTTS12%
Cavalry FCPacific FC
80%BTTS - senaste 540%
Cavalry FCPacific FC

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

50%Minst 1 mål före paus73%
Cavalry FCPacific FC
31%Minst 2 mål före paus15%
Cavalry FCPacific FC
8%Minst 3 mål före paus8%
Cavalry FCPacific FC

2:a halvlek

88%Minst 1 mål efter paus85%
Cavalry FCPacific FC
65%Minst 2 mål efter paus58%
Cavalry FCPacific FC
23%Minst 3 mål efter paus38%
Cavalry FCPacific FC

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Cavalry FC är 28% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.62 p / match - Cavalry FC · 1.27 p / match - Pacific FC

Cavalry FC - läge i halvtid
35% leder58% oavgjort8% ligger under
Pacific FC - läge i halvtid
31% leder35% oavgjort35% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.62Poäng per match (1:a halvlek)1.27
Cavalry FCPacific FC
0.65Gjorda mål (1:a halvlek)0.54
Cavalry FCPacific FC
0.23Insläppta mål (1:a halvlek)0.58
Cavalry FCPacific FC
0.88Snittmål (1:a halvlek)1.12
Cavalry FCPacific FC
81%Hållen nolla före paus54%
Cavalry FCPacific FC
58%Utan mål före paus58%
Cavalry FCPacific FC

Efter paus (2:a halvlek)

1.81Poäng per match (2:a halvlek)0.42
Cavalry FCPacific FC
1.38Gjorda mål (2:a halvlek)0.58
Cavalry FCPacific FC
0.58Insläppta mål (2:a halvlek)1.54
Cavalry FCPacific FC
1.96Snittmål (2:a halvlek)2.12
Cavalry FCPacific FC
50%Hållen nolla efter paus15%
Cavalry FCPacific FC
19%Utan mål efter paus62%
Cavalry FCPacific FC

Cavalry FC - resultat andra halvlek

46% V42% O12% F
42
Halvtidspoäng
17
Halvtidsmål
+11
Målskillnad (1:a halvlek)
47
Poäng andra halvlek
+21
Målskillnad (2:a halvlek)
1.62
PPG före paus
Håller ledningen177%

Leder i halvtid i 35% av matcherna och vinner 62%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Pacific FC - resultat andra halvlek

4% V31% O65% F
33
Halvtidspoäng
14
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
11
Poäng andra halvlek
-25
Målskillnad (2:a halvlek)
1.27
PPG före paus
Håller ledningen26%

Leder i halvtid i 31% av matcherna och vinner 8%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+1.0

Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Cavalry FC - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.601.20
Gjorda mål / match0.81.6
Insläppta mål / match0.61.2
Snittmål per match1.42.8
1 mål80%100%
2 mål60%100%
3 mål0%40%
Hållen nolla60%20%
Utan mål40%0%
Målskillnad+1+2
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Pacific FC - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.800.40
Gjorda mål / match1.00.0
Insläppta mål / match1.41.4
Snittmål per match2.41.4
1 mål100%60%
2 mål40%40%
3 mål20%20%
Hållen nolla0%40%
Utan mål60%100%
Målskillnad-2-7
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 40% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Cavalry FC
GjordaInsläppta
6
3
0-15
6
2
16-30
5
1
31-45
9
3
46-60
11
5
61-75
16
7
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (16 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): +9 - vinner slutskedena.

Pacific FC
GjordaInsläppta
4
6
0-15
1
4
16-30
10
7
31-45
6
15
46-60
4
7
61-75
5
18
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (10 goals). Släpper in mest i 76-90 (18). Slutfasbalans (76-90): -13 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.10
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
2.1 : 1.0
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
99%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
60%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-13%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
57%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Cavalry FC

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.44
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.79
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-13.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.37
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.42
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
115%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
60%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-1.08
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.7
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
30%

Pacific FC

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.33
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.71
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.13
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.58
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
85%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
123%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.26
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.0
Sena mål
17% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
17%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Canadian Premier League).

Lagen vs ligan

Cavalry FCLigaPacific FC
Snittmål per match▼ 2.853.13▲ 3.35
Båda lagen gjorde mål▼ 54%62%▲ 65%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 54%58%▲ 62%
Hållna nollor▲ 38%20%▼ 4%
Mål före paus▼ 50%67%▲ 73%
Mål efter paus▲ 88%83%▲ 85%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.13
Snittmål per match
62%
Båda lagen gjorde mål
58%
Minst 3 mål (Over 2.5)
20%
Hållna nollor
1.78
Hemmamål / match
1.35
Bortamål / match
+32%
Hemmafördel i anfall
+24%
Hemmafördel i försvar
+16%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
30%
2 mål
14%
3 mål
7%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
83%
1 mål
55%
2 mål
32%
3 mål
15%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (7): Cavalry FC 5 - 1 - 1 Pacific FC. Malgenomsnitt 2.71, bada lagen gjorde mal i 29% matcher.

Pacific FC
0 : 1
Cavalry FC
Cavalry FC
3 : 0
Pacific FC
Pacific FC
1 : 2
Cavalry FC
Pacific FC
3 : 3
Cavalry FC
Pacific FC
1 : 0
Cavalry FC
Cavalry FC
1 : 0
Pacific FC
Cavalry FC
4 : 0
Pacific FC

Vanliga frågor

När spelar Cavalry FC och Pacific FC?

Cavalry FC möter Pacific FC den 17 oktober 2026 i Canadian Premier League på Spruce Meadows. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Cavalry FC och Pacific FC ut?

I de senaste 7 inbördes mötena vann Cavalry FC 5, Pacific FC 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,71 mål, med båda lagen på mål i 29%.

Vad visar målstatistiken inför Cavalry FC - Pacific FC?

Cavalry FC gör i snitt 2,04 mål per match och Pacific FC 1,15. Snittet i Canadian Premier League är 3,13 mål, med Over 2.5 i 58% av matcherna. Båda lagen gör mål i 54% av Cavalry FCs matcher och 65% av Pacific FCs.

I vilken form är Cavalry FC och Pacific FC?

De senaste 5 matcherna har Cavalry FC facit 1-2-2 (1,00 poäng per match) och Pacific FC 1-1-3 (0,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Cavalry FC - Pacific FC?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.