Portugal - Liga 3Estádio Municipal de MafraData uppdaterad 17 oktober 2026

CD Mafra - CF Os Belenenses: matchstatistik

CD Mafra crest
CD Mafra
2 : 2halvtid 0:1
CF Os Belenenses crest
CF Os Belenenses

CD Mafra - CF Os Belenenses: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

CD Mafra mötte CF Os Belenenses i Liga 3 (Portugal). Matchen spelades den 11 oktober 2026. Arena: Estádio Municipal de Mafra. Slutresultat: 2:2.

Aktuell form

CD Mafra: 2-1-2, 1.40 poäng/match. CF Os Belenenses: 5-0-0, 3.00 poäng/match.

Målstatistik

CD Mafra gör 1.80 och släpper in 1.00 mål per match. CF Os Belenenses gör 2.60 och släpper in 0.40. Ligans snitt: 2.40 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: CD Mafra 60%, CF Os Belenenses 40%. Over 2.5: CD Mafra 60%, CF Os Belenenses 60%. Liganivå: BTTS 45%, Over 2.5 45%.

xG, skott och stil

CF Os Belenenses har högre xG: 1.98 mot 1.33. CD Mafra: 10.0 skott per match, CF Os Belenenses: 15.0.

Matchhalvor

CD Mafra: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 0.80. CF Os Belenenses: leder i paus 60%, mål i andra halvlek 1.60.

Mål per minut

CD Mafra: 16-30 (3 mal). CF Os Belenenses: 31-45+ (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Liga 3: 2.40 mål per match, BTTS 45%, Over 2.5 45%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 4 tidigare inbördes möten: 0-1-3. Målsnitt 3.50, BTTS 100%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

CF Os Belenenses har vunnit samtliga 5 matcher den här säsongen, gjort 13 mål och bara släppt in 2, medan CD Mafra har ett facit på 2 segrar, 1 oavgjord och 2 förluster. På bortaplan har gästerna i genomsnitt 8 skott på mål, jämfört med Mafras 5 på hemmaplan, och deras xG uppgår till 2,28 mot hemmalagets 1,69, vilket tyder på fler och bättre målchanser. Mafra är dock fortsatt farligt på hemmaplan: laget har vunnit båda sina hittills spelade matcher, gjort i snitt 3 mål och inte släppt in något. Gästernas försvar kan ge Mafra möjligheter, eftersom Belenenses i genomsnitt släpper in 1 mål per bortamatch, trots att laget bara har släppt in 2 mål totalt under säsongen. Belenenses fem raka segrar och tydliga övertag i skapandet av målchanser talar för gästerna, även om Mafras effektivitet på hemmaplan gör valet mindre självklart.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Båda lagen har starka offensiva argument: Mafra gör i genomsnitt 2,33 mål på hemmaplan och Belenenses 3,0 mål på bortaplan, med xG på 1,79 respektive 2,28. I sina senaste 5 matcher hade Mafra BLGM i 80% av matcherna och släppte in i genomsnitt 1,6 mål, vilket talar för att gästerna hittar nätet. Belenenses släppte bara in 0,4 mål per match under den perioden, men deras bortamatcher slutade med BLGM i 100% av fallen, samtidigt som Mafra gjorde över 2 mål i genomsnitt på hemmaplan. Mafras hundraprocentiga andel hållna nollor hemma manar till försiktighet, men gästernas offensiva styrka och hemmalagets regelbundna målskytte ger en liten fördel åt scenariot att båda lagen gör mål (BLGM – Ja).

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Belenenses gör i genomsnitt 3,0 mål i bortamatcher och har ett xG på bortaplan på 2,28, vilket ger en stabil grund för att förvänta sig mål från gästerna. Mafra gör i genomsnitt 2,33 mål på hemmaplan med ett xG på 1,79, även om laget ännu inte har släppt in något mål i dessa matcher. Prognosen på 1,80 mål för gästerna är därför mer försiktig än deras målsnitt. I Mafras fem senaste matcher har det i genomsnitt gjorts 3,2 mål, och Belenenses har gjort 13 mål under samma period. Över 1,5 mål har starkast stöd: linan har gått över i samtliga av Belenenses inkluderade bortamatcher, medan högre linor kräver större försiktighet med tanke på Mafras defensiva resultat på hemmaplan.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det mest sannolika utfallet verkar vara oavgjort i halvtid och seger för CF Os Belenenses efter matchen. CD Mafra har spelat oavgjort i halvtid i 4 av sina 5 senaste matcher, och bortalaget har inte släppt in något mål i första halvlek i någon av sina 5 senaste matcher, vilket talar för en försiktig inledning. Efter paus talar formövertaget för bortalaget: de har vunnit alla sina 5 senaste matcher och gjort i genomsnitt 1,6 mål i andra halvlek, medan hemmalaget bara har vunnit 2 av 5 matcher. Belenenses har också ett högre genomsnittligt xG, 2,28 jämfört med Mafras 1,79, och skjuter i genomsnitt 8 skott på mål mot hemmalagets 6. Osäkerheten ökar av att Mafra inte har släppt in något mål på sina 3 hittills spelade hemmamatcher, vilket gör att en bortaledning redan i halvtid fortfarande är ett relevant alternativ.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 1
1:a halvlek
2 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

52Bollinnehav (%)48
CD MafraCF Os Belenenses
9Skott6
CD MafraCF Os Belenenses
3Skott pa mal4
CD MafraCF Os Belenenses
1.34xG1.03
CD MafraCF Os Belenenses
10Horner1
CD MafraCF Os Belenenses
77Farliga anfall49
CD MafraCF Os Belenenses
14Regelbrott10
CD MafraCF Os Belenenses
0Kort0
CD MafraCF Os Belenenses

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

CD MafraCF Os Belenenses
1.8Gjorda mål / match2.6
CD MafraCF Os Belenenses
1Insläppta mål / match0.4
CD MafraCF Os Belenenses
52%Genomsnittligt bollinnehav57%
CD MafraCF Os Belenenses
3.8Skott på mål / match6.8
CD MafraCF Os Belenenses

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10Skott per match15
CD MafraCF Os Belenenses
3.8Skott på mål6.8
CD MafraCF Os Belenenses
18%Skottkonvertering17.3%
CD MafraCF Os Belenenses
52%Bollinnehav57%
CD MafraCF Os Belenenses
1.33xG för1.98
CD MafraCF Os Belenenses
0.97xG emot0.92
CD MafraCF Os Belenenses

Skottkvalitet

CD Mafra: Effektiva avslutCF Os Belenenses: Dominant
CD MafraCF Os Belenenses
Precision (skott på mål)38%45%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.13
Avslut (mål per skott på mål)0.470.38

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

CF Os Belenenses är 114% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - CD Mafra · 3 p / match - CF Os Belenenses

CD Mafra
WDLWL
Resultatfördelning
40% V20% O40% F
Säsong (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match · målskillnad +4
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-0-0
Senaste 5 hemma
2-0-0
WW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 1.0xG: 1.33Motståndarens xG: 0.97BTTS: 60%Over 2.5: 60%
CF Os Belenenses
WWWWW
5 raka segrar
Resultatfördelning
100% V0% O0% F
Säsong (V-O-F)
5-0-0
3.00 p / match · målskillnad +11
Senaste 5 (V-O-F)
5-0-0
3.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-0-0
Senaste 5 borta
2-0-0
WW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.6Insläppta mål: 0.4xG: 1.98Motståndarens xG: 0.92BTTS: 40%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

CF Os Belenenses är 44% bättre på: gjorda mål per match.

1.8 mål / match - CD Mafra · 2.6 mål / match - CF Os Belenenses

CF Os Belenenses är 150% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - CD Mafra · 0.4 mål / match - CF Os Belenenses

CD Mafras målprofil: stark

CD Mafra gör mål i 100% av matcherna (5 av 5 matcher), medan CF Os Belenenses håller nollan i 60% (3 av 5 matcher).

CF Os Belenensess målprofil: mycket stark

CF Os Belenenses gör mål i 100% av matcherna (5 av 5 matcher), medan CD Mafra håller nollan i 40% (2 av 5 matcher).

9Gjorda mål (säsong)13
CD MafraCF Os Belenenses
5Insläppta mål (säsong)2
CD MafraCF Os Belenenses
2.8Snittmål per match3
CD MafraCF Os Belenenses
9Gjorda mål (senaste 5)13
CD MafraCF Os Belenenses
5Insläppta mål (senaste 5)2
CD MafraCF Os Belenenses

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål100%
CD MafraCF Os Belenenses
20%2 mål60%
CD MafraCF Os Belenenses
20%3 mål60%
CD MafraCF Os Belenenses
20%4 mål20%
CD MafraCF Os Belenenses

Hur ofta släpper laget in minst...

60%1 mål40%
CD MafraCF Os Belenenses
40%2 mål0%
CD MafraCF Os Belenenses
0%3 mål0%
CD MafraCF Os Belenenses
0%4 mål0%
CD MafraCF Os Belenenses

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

45%
Ligasnitt

Målmönster

40%BTTS i halvtid0%
CD MafraCF Os Belenenses
0%BTTS i båda halvlekarna0%
CD MafraCF Os Belenenses
20%Mål i båda halvlekarna40%
CD MafraCF Os Belenenses

BTTS och antal mål

40%Minst 3 mål och BTTS40%
CD MafraCF Os Belenenses
20%Minst 3 mål utan BTTS20%
CD MafraCF Os Belenenses
60%BTTS - senaste 540%
CD MafraCF Os Belenenses

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

80%Minst 1 mål före paus80%
CD MafraCF Os Belenenses
60%Minst 2 mål före paus20%
CD MafraCF Os Belenenses
20%Minst 3 mål före paus20%
CD MafraCF Os Belenenses

2:a halvlek

80%Minst 1 mål efter paus80%
CD MafraCF Os Belenenses
40%Minst 2 mål efter paus60%
CD MafraCF Os Belenenses
0%Minst 3 mål efter paus40%
CD MafraCF Os Belenenses

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

CF Os Belenenses är 67% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.2 p / match - CD Mafra · 2 p / match - CF Os Belenenses

CD Mafra - läge i halvtid
20% leder60% oavgjort20% ligger under
CF Os Belenenses - läge i halvtid
60% leder20% oavgjort20% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.2Poäng per match (1:a halvlek)2
CD MafraCF Os Belenenses
1Gjorda mål (1:a halvlek)1
CD MafraCF Os Belenenses
0.6Insläppta mål (1:a halvlek)0.2
CD MafraCF Os Belenenses
1.6Snittmål (1:a halvlek)1.2
CD MafraCF Os Belenenses
40%Hållen nolla före paus80%
CD MafraCF Os Belenenses
40%Utan mål före paus40%
CD MafraCF Os Belenenses

Efter paus (2:a halvlek)

1.6Poäng per match (2:a halvlek)2.6
CD MafraCF Os Belenenses
0.8Gjorda mål (2:a halvlek)1.6
CD MafraCF Os Belenenses
0.4Insläppta mål (2:a halvlek)0.2
CD MafraCF Os Belenenses
1.2Snittmål (2:a halvlek)1.8
CD MafraCF Os Belenenses
60%Hållen nolla efter paus80%
CD MafraCF Os Belenenses
40%Utan mål efter paus20%
CD MafraCF Os Belenenses

CD Mafra - resultat andra halvlek

40% V40% O20% F
6
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.20
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.2

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

CF Os Belenenses - resultat andra halvlek

80% V20% O0% F
10
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
13
Poäng andra halvlek
+7
Målskillnad (2:a halvlek)
2.00
PPG före paus
Håller ledningen167%

Leder i halvtid i 60% av matcherna och vinner 100%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

CD Mafra - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.60
Gjorda mål / match1.00.8
Insläppta mål / match0.60.4
Snittmål per match1.61.2
1 mål80%80%
2 mål60%40%
3 mål20%0%
Hållen nolla40%60%
Utan mål40%40%
Målskillnad+2+2
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 5
CF Os Belenenses - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.002.60
Gjorda mål / match1.01.6
Insläppta mål / match0.20.2
Snittmål per match1.21.8
1 mål80%80%
2 mål20%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla80%80%
Utan mål40%20%
Målskillnad+4+7
Halvtid: 60% leder - 20% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 80% vunnen - 20% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

CD Mafra
GjordaInsläppta
1
2
0-15
3
1
16-30
1
0
31-45
0
1
46-60
3
0
61-75
1
1
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.

CF Os Belenenses
GjordaInsläppta
1
0
0-15
0
1
16-30
4
0
31-45
1
1
46-60
4
0
61-75
3
0
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (4 goals). Släpper in mest i 16-30 (1). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.90
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 1.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
121%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+21%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
100%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

CD Mafra

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.36
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.44
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.47
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.03
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
135%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
93%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
11% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
11%

CF Os Belenenses

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+1.06
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+1.14
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.62
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.52
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
243%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
30%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.6
Sena mål
23% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 8% under den första kvarten.
23%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Liga 3).

Lagen vs ligan

CD MafraLigaCF Os Belenenses
Snittmål per match▲ 2.802.40▲ 3.00
Båda lagen gjorde mål▲ 60%45%▼ 40%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 60%45%▲ 60%
Hållna nollor▲ 40%34%▲ 60%
Mål före paus▲ 80%65%▲ 80%
Mål efter paus▲ 80%69%▲ 80%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.40
Snittmål per match
45%
Båda lagen gjorde mål
45%
Minst 3 mål (Over 2.5)
34%
Hållna nollor
1.33
Hemmamål / match
1.07
Bortamål / match
+24%
Hemmafördel i anfall
+20%
Hemmafördel i försvar
+15%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
65%
1 mål
27%
2 mål
15%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
69%
1 mål
44%
2 mål
13%
3 mål
2%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

Inbordes moten

Senaste moten (4): CD Mafra 0 - 1 - 3 CF Os Belenenses. Malgenomsnitt 3.50, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

CF Os Belenenses
3 : 1
CD Mafra
CD Mafra
1 : 4
CF Os Belenenses
CF Os Belenenses
2 : 1
CD Mafra
CD Mafra
1 : 1
CF Os Belenenses

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i CD Mafra - CF Os Belenenses?

Liga 3-matchen slutade CD Mafra 2:2 CF Os Belenenses. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan CD Mafra och CF Os Belenenses ut?

I de senaste 4 inbördes mötena vann CD Mafra 0, CF Os Belenenses 3 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,50 mål, med båda lagen på mål i 100%.

Vad visar målstatistiken inför CD Mafra - CF Os Belenenses?

CD Mafra gör i snitt 1,80 mål per match och CF Os Belenenses 2,60. Snittet i Liga 3 är 2,40 mål, med Over 2.5 i 45% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av CD Mafras matcher och 40% av CF Os Belenensess.

I vilken form är CD Mafra och CF Os Belenenses?

De senaste 5 matcherna har CD Mafra facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och CF Os Belenenses 5-0-0 (3,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för CD Mafra - CF Os Belenenses?

Den statistiska bakgrunden till CD Mafra - CF Os Belenenses — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.