Central Norte - Estudiantes Caseros: matchstatistik
Central Norte - Estudiantes Caseros: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Central Norte mötte Estudiantes Caseros i Prim B Nacional (Argentina). Matchen spelades den 23 augusti 2026. Arena: Estadio Padre Ernesto Martearena. Slutresultat: 2:1.
Aktuell form
Central Norte: 1-2-2, 1.00 poäng/match. Estudiantes Caseros: 1-2-2, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Central Norte gör 0.63 och släpper in 1.00 mål per match. Estudiantes Caseros gör 0.88 och släpper in 0.80. Ligans snitt: 1.95 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Central Norte 38%, Estudiantes Caseros 32%. Over 2.5: Central Norte 21%, Estudiantes Caseros 24%. Liganivå: BTTS 40%, Over 2.5 32%.
xG, skott och stil
Central Norte har högre xG: 1.23 mot 1.19. Central Norte: 10.1 skott per match, Estudiantes Caseros: 9.6.
Matchhalvor
Central Norte: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.21. Estudiantes Caseros: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 0.44.
Mål per minut
Central Norte: 0-15 (6 mal). Estudiantes Caseros: 76-90+ (6 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Prim B Nacional: 1.95 mål per match, BTTS 40%, Over 2.5 32%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 1-1-1. Målsnitt 1.33, BTTS 33%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Central Norte spelar oavgjort i 55% av sina hemmamatcher, och deras hemmamatcher innehåller i genomsnitt endast 1,36 mål, vilket tydligt pekar på ett låst matchscenario. Hemmalaget är stabilt defensivt och släpper bara in 0,64 mål per match på hemmaplan samt håller nollan i 55% av matcherna, men gör själva i genomsnitt 0,73 mål. Estudiantes Caseros gör i genomsnitt 0,75 mål på bortaplan och blir mållösa i hela 50% av dessa matcher, trots en något bättre skotteffektivitet på 8% jämfört med motståndarnas 6%. Båda lagen har identiska resultat i sina fem senaste matcher: 1 seger, 2 oavgjorda och 2 förluster. Deras xG är dessutom jämförbara: 1,32 för Central Norte hemma och 1,12 för Estudiantes på bortaplan. Hemmalagets defensiva övertag och den låga produktiviteten hos båda anfallen talar främst för ett oavgjort resultat, sannolikt i en match med få mål.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkaste signalen pekar på BTTS ”Nej” / Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej, eftersom båda lagen under säsongen sällan deltar i matcher där båda lagen gör mål: Central Norte ligger på 38 % och Estudiantes Caseros på endast 25 %, jämfört med ett ligasnitt på 40 %. Bortalaget gör i genomsnitt endast 0,75 mål per match och har inte gjort mål i 50 % av matcherna, medan hemmalaget håller nollan i 38 % av sina matcher. Central Norte visar inte heller någon hög offensiv effektivitet, med ett snitt på 1,00 mål, och har bara gjort 3 mål på sina fem senaste matcher, det vill säga 0,6 per match. Estudiantes Caseros är stabilare defensivt och släpper in 0,83 mål per match över säsongen samt endast 0,8 under de fem senaste matcherna, samtidigt som laget håller nollan i 42 % av matcherna. Även om de senaste xG-värdena är något högre – 1,19 för hemmalaget och 1,48 för bortalaget – talar bortalagets låga antal skott på mål (2,58) och båda lagens defensiva profil mer för ett scenario där minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Matchbilden pekar tydligt mot ett målsnålt resultat: Central Norte gör i genomsnitt 1,00 mål och Estudiantes Caseros endast 0,75, jämfört med ligasnittet på 1,94 mål per match. Båda lagen slutade under 2,5 mål i 77 % respektive 75 % av matcherna, och inget av lagen hade någon match med minst fyra mål under säsongen. Försvaren begränsar också regelbundet motståndarna, eftersom hemmalaget släpper in 0,77 mål per match och bortalaget 0,83, samtidigt som de håller nollan i 38 % respektive 42 % av matcherna. Den senaste formen höjer inte målpotentialen nämnvärt: på fem matcher har Central Norte gjort 3 mål och Estudiantes 4. Därför har Under 3,5 mål klart starkast stöd i statistiken.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och oavgjort vid full tid, eftersom Central Norte hade oavgjort efter 45 minuter i 62 % av matcherna, medan Estudiantes Caseros hade det i 50 %. Båda lagens första halvlekar är mycket försiktiga: hemmalaget gör i genomsnitt 0,62 mål före paus, medan gästerna endast gör 0,25, med ett totalt målsnitt på 1,08 respektive 0,67. Estudiantes gjorde inget mål före paus i 83 % av matcherna, medan Central Norte höll nollan i halvtid i 69 % av sina matcher, vilket tydligt stärker utfallet 0:0 efter den första halvleken. Efter paus dominerar också jämna resultat, eftersom hemmalaget spelar oavgjort i andra halvlek i 69 % av matcherna och gästerna i 50 %. Med liknande genomsnittliga totalmål på 1,77 respektive 1,58 är det mest sannolikt att oavgjort består matchen ut.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Central Norte | Estudiantes Caseros | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 34% | 31% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.19 | 0.29 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Estudiantes Caseros är 40% bättre på: gjorda mål per match.
0.63 mål / match - Central Norte · 0.88 mål / match - Estudiantes Caseros
Estudiantes Caseros är 25% bättre på: insläppta mål per match.
1 mål / match - Central Norte · 0.8 mål / match - Estudiantes Caseros
Central Norte gör mål i 54% av matcherna (13 av 24 matcher), medan Estudiantes Caseros håller nollan i 40% (10 av 25 matcher).
Estudiantes Caseros gör mål i 60% av matcherna (15 av 25 matcher), medan Central Norte håller nollan i 33% (8 av 24 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Central Norte
Over / Under - Estudiantes Caseros
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Central Norte - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 21%. Skyddar oftast ledningen till slutsignalen.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Estudiantes Caseros - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 36%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.00 | 0.80 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.2 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.2 | 0.8 |
| 1 mål | 60% | 40% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 20% | 0% |
| Hållen nolla | 60% | 60% |
| Utan mål | 60% | 80% |
| Målskillnad | -2 | -2 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.80 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 0.6 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.4 |
| Snittmål per match | 0.6 | 1.0 |
| 1 mål | 20% | 60% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 20% | 0% |
| Hållen nolla | 80% | 60% |
| Utan mål | 80% | 60% |
| Målskillnad | -1 | +1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 0-15 (6 goals). Släpper in mest i 0-15 (5). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 76-90 (6 goals). Släpper in mest i 31-45 (5). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Central Norte
Estudiantes Caseros
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Prim B Nacional).
Lagen vs ligan
| Central Norte | Liga | Estudiantes Caseros | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 1.63 | 1.95 | ▼ 1.68 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 38% | 40% | ▼ 32% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 21% | 32% | ▼ 24% |
| Hållna nollor | ▼ 33% | 38% | ▲ 40% |
| Mål före paus | ▲ 58% | 56% | ▼ 52% |
| Mål efter paus | ▼ 46% | 71% | ▼ 56% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Övriga registrerade spelare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Övriga registrerade spelare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (3): Central Norte 1 - 1 - 1 Estudiantes Caseros. Malgenomsnitt 1.33, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Central Norte - Estudiantes Caseros?
Prim B Nacional-matchen slutade Central Norte 2:1 Estudiantes Caseros. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Central Norte och Estudiantes Caseros ut?
I de senaste 3 inbördes mötena vann Central Norte 1, Estudiantes Caseros 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,33 mål, med båda lagen på mål i 33%.
Vad visar målstatistiken inför Central Norte - Estudiantes Caseros?
Central Norte gör i snitt 0,63 mål per match och Estudiantes Caseros 0,88. Snittet i Prim B Nacional är 1,95 mål, med Over 2.5 i 32% av matcherna. Båda lagen gör mål i 38% av Central Nortes matcher och 32% av Estudiantes Caseross.
I vilken form är Central Norte och Estudiantes Caseros?
De senaste 5 matcherna har Central Norte facit 1-2-2 (1,00 poäng per match) och Estudiantes Caseros 1-2-2 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Central Norte - Estudiantes Caseros?
Här kollar du siffrorna inför Central Norte - Estudiantes Caseros: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


