England - Southern League Premier SouthHardenhuish ParkData uppdaterad 15 oktober 2026

Matchen är avbruten eller uppskjuten

Matchtiden kan ändras. Statistiken finns kvar som matchkontext.

Chippenham Town - Sholing: matchstatistik

Chippenham Town - Sholing: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Chippenham Town möter Sholing i Southern League Premier South (England). Matchtiden kan ändras. Statistiken finns kvar som matchkontext. Arena: Hardenhuish Park.

Aktuell form

Chippenham Town: 1-1-3, 0.80 poäng/match. Sholing: 2-1-2, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Chippenham Town gör 0.90 och släpper in 2.00 mål per match. Sholing gör 1.20 och släpper in 1.60. Ligans snitt: 3.16 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Chippenham Town 50%, Sholing 60%. Over 2.5: Chippenham Town 50%, Sholing 50%. Liganivå: BTTS 62%, Over 2.5 59%.

xG, skott och stil

Sholing har högre xG: 1.05 mot 0.88. Chippenham Town: 1.5 skott per match, Sholing: 1.9.

Matchhalvor

Chippenham Town: leder i paus 10%, mål i andra halvlek 0.60. Sholing: leder i paus 30%, mål i andra halvlek 0.60.

Mål per minut

Chippenham Town: 46-60 (3 mal). Sholing: 16-30 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Southern League Premier South: 3.16 mål per match, BTTS 62%, Over 2.5 59%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Chippenham TownSholing
0.9Gjorda mål / match1.2
Chippenham TownSholing
2Insläppta mål / match1.6
Chippenham TownSholing
15%Genomsnittligt bollinnehav14%
Chippenham TownSholing
0Skott på mål / match0.3
Chippenham TownSholing

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

1.5Skott per match1.9
Chippenham TownSholing
0Skott på mål0.3
Chippenham TownSholing
60%Skottkonvertering63.2%
Chippenham TownSholing
15%Bollinnehav14%
Chippenham TownSholing
0.88xG för1.05
Chippenham TownSholing
1.49xG emot1.47
Chippenham TownSholing

Skottkvalitet

Chippenham Town: KontringsstarktSholing: Kontringsstarkt
Chippenham TownSholing
Precision (skott på mål)0%16%
Chanskvalitet (xG per skott)0.590.55
Avslut (mål per skott på mål)0.004.00

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Sholing är 75% bättre på: form senaste 5.

0.8 p / match - Chippenham Town · 1.4 p / match - Sholing

Chippenham Town
WLLDL
Resultatfördelning
20% V20% O60% F
Säsong (V-O-F)
2-2-6
0.80 p / match · målskillnad -11
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-2
Senaste 5 hemma
1-1-2
DWLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.8xG: 0.98Motståndarens xG: 1.37BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Sholing
WLWDL
Resultatfördelning
30% V20% O50% F
Säsong (V-O-F)
3-2-5
1.10 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-2-1
Senaste 5 borta
1-2-1
WDLD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 1.4xG: 1.25Motståndarens xG: 1.44BTTS: 60%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Sholing är 33% bättre på: gjorda mål per match.

0.9 mål / match - Chippenham Town · 1.2 mål / match - Sholing

Sholing är 25% bättre på: insläppta mål per match.

2 mål / match - Chippenham Town · 1.6 mål / match - Sholing

Chippenham Towns målprofil: ojämn

Chippenham Town gör mål i 50% av matcherna (5 av 10 matcher), medan Sholing håller nollan i 40% (4 av 10 matcher).

Sholings målprofil: mycket stark

Sholing gör mål i 90% av matcherna (9 av 10 matcher), medan Chippenham Town håller nollan i 0% (0 av 10 matcher).

9Gjorda mål (säsong)12
Chippenham TownSholing
20Insläppta mål (säsong)16
Chippenham TownSholing
2.9Snittmål per match2.8
Chippenham TownSholing
4Gjorda mål (senaste 5)7
Chippenham TownSholing
9Insläppta mål (senaste 5)7
Chippenham TownSholing

Hur ofta gör laget minst...

50%1 mål90%
Chippenham TownSholing
30%2 mål30%
Chippenham TownSholing
10%3 mål0%
Chippenham TownSholing
0%4 mål0%
Chippenham TownSholing

Hur ofta släpper laget in minst...

100%1 mål60%
Chippenham TownSholing
80%2 mål50%
Chippenham TownSholing
10%3 mål40%
Chippenham TownSholing
10%4 mål10%
Chippenham TownSholing

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

62%
Ligasnitt

Målmönster

20%BTTS i halvtid20%
Chippenham TownSholing
10%BTTS i båda halvlekarna0%
Chippenham TownSholing
20%Mål i båda halvlekarna10%
Chippenham TownSholing

BTTS och antal mål

40%Minst 3 mål och BTTS50%
Chippenham TownSholing
10%Minst 3 mål utan BTTS0%
Chippenham TownSholing
40%BTTS - senaste 560%
Chippenham TownSholing

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

80%Minst 1 mål före paus70%
Chippenham TownSholing
40%Minst 2 mål före paus40%
Chippenham TownSholing
10%Minst 3 mål före paus0%
Chippenham TownSholing

2:a halvlek

90%Minst 1 mål efter paus80%
Chippenham TownSholing
50%Minst 2 mål efter paus50%
Chippenham TownSholing
20%Minst 3 mål efter paus20%
Chippenham TownSholing

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Sholing är 100% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.7 p / match - Chippenham Town · 1.4 p / match - Sholing

Chippenham Town - läge i halvtid
10% leder40% oavgjort50% ligger under
Sholing - läge i halvtid
30% leder50% oavgjort20% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.7Poäng per match (1:a halvlek)1.4
Chippenham TownSholing
0.3Gjorda mål (1:a halvlek)0.6
Chippenham TownSholing
1Insläppta mål (1:a halvlek)0.5
Chippenham TownSholing
1.3Snittmål (1:a halvlek)1.1
Chippenham TownSholing
30%Hållen nolla före paus60%
Chippenham TownSholing
70%Utan mål före paus50%
Chippenham TownSholing

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1.2
Chippenham TownSholing
0.6Gjorda mål (2:a halvlek)0.6
Chippenham TownSholing
1Insläppta mål (2:a halvlek)1.1
Chippenham TownSholing
1.6Snittmål (2:a halvlek)1.7
Chippenham TownSholing
30%Hållen nolla efter paus50%
Chippenham TownSholing
60%Utan mål efter paus50%
Chippenham TownSholing

Chippenham Town - resultat andra halvlek

30% V10% O60% F
7
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-7
Målskillnad (1:a halvlek)
10
Poäng andra halvlek
-4
Målskillnad (2:a halvlek)
0.70
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 10% av matcherna och vinner 20%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Sholing - resultat andra halvlek

30% V30% O40% F
14
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
12
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.40
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 30% av matcherna och vinner 30%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Chippenham Town - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.800.80
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.81.0
Snittmål per match1.01.6
1 mål80%80%
2 mål20%60%
3 mål0%20%
Hållen nolla40%40%
Utan mål80%60%
Målskillnad-3-2
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Sholing - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.60
Gjorda mål / match0.41.0
Insläppta mål / match0.60.8
Snittmål per match1.01.8
1 mål80%80%
2 mål20%60%
3 mål0%20%
Hållen nolla60%60%
Utan mål60%20%
Målskillnad-1+1
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Chippenham Town
GjordaInsläppta
1
3
0-15
1
2
16-30
1
5
31-45
3
3
46-60
0
5
61-75
3
2
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (3 goals). Släpper in mest i 31-45 (5). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

Sholing
GjordaInsläppta
1
2
0-15
3
2
16-30
2
1
31-45
1
4
46-60
2
2
61-75
3
5
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (3 goals). Släpper in mest i 76-90 (5). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.85
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.3 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
90%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
55%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
45%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
5%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 20 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Chippenham Town

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.61
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.49
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.02
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.51
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
50%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
146%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
33% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
33%

Sholing

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.42
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.02
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.15
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.13
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
88%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
89%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.30
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 8% under den första kvarten.
25%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Southern League Premier South).

Lagen vs ligan

Chippenham TownLigaSholing
Snittmål per match▼ 2.903.16▼ 2.80
Båda lagen gjorde mål▼ 50%62%▼ 60%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 50%59%▼ 50%
Hållna nollor▼ 0%21%▲ 40%
Mål före paus▲ 80%76%▼ 70%
Mål efter paus▲ 90%86%▼ 80%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.16
Snittmål per match
62%
Båda lagen gjorde mål
59%
Minst 3 mål (Over 2.5)
21%
Hållna nollor
1.79
Hemmamål / match
1.37
Bortamål / match
+31%
Hemmafördel i anfall
+23%
Hemmafördel i försvar
+17%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
76%
1 mål
37%
2 mål
11%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
86%
1 mål
52%
2 mål
28%
3 mål
15%
4 mål