Coquimbo Unido - Universidad Católica: matchstatistik
Coquimbo Unido - Universidad Católica: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Coquimbo Unido mötte Universidad Católica i Primera División (Chile). Matchen spelades den 26 augusti 2026. Arena: Estadio Bicentenario Francisco Sánchez Rumoroso. Slutresultat: 1:2.
Aktuell form
Coquimbo Unido: 1-3-1, 1.20 poäng/match. Universidad Católica: 2-1-2, 1.40 poäng/match.
Målstatistik
Coquimbo Unido gör 1.39 och släpper in 1.22 mål per match. Universidad Católica gör 2.16 och släpper in 1.47. Ligans snitt: 2.87 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Coquimbo Unido 67%, Universidad Católica 63%. Over 2.5: Coquimbo Unido 50%, Universidad Católica 74%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 55%.
xG, skott och stil
Coquimbo Unido har högre xG: 1.49 mot 1.47. Coquimbo Unido: 13.4 skott per match, Universidad Católica: 13.9.
Matchhalvor
Coquimbo Unido: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.78. Universidad Católica: leder i paus 32%, mål i andra halvlek 1.21.
Mål per minut
Coquimbo Unido: 61-75 (6 mal). Universidad Católica: 31-45+ (12 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Primera División: 2.87 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 55%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 2-0-1. Målsnitt 2.67, BTTS 33%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Coquimbo Unido har ett klart stabilare försvar på hemmaplan, där laget släpper in i snitt 0,88 mål per match, medan Universidad Católica tillåter motståndarna att göra 1,56 mål på bortaplan. Hemmalaget skapar dessutom chanser av högre kvalitet: deras genomsnittliga xG hemma uppgår till 1,80 jämfört med gästernas 1,48 xG på bortaplan, och de avlossar dessutom i snitt 16,25 skott per match mot motståndarnas 13,78. Universidad Católica gör visserligen fler mål på bortaplan, i snitt 1,67 jämfört med Coquimbos 1,38, men har släppt in hela 10 mål under sina fem senaste matcher och vunnit endast en gång. Coquimbo imponerar inte heller med sin form, då laget har noterat 1 seger och 3 oavgjorda matcher på de fem senaste, men bara släppt in 4 mål under denna period. Hemmalagets övertag när det gäller kvaliteten på målchanserna samt gästernas klart svagare försvar på senare tid talar för en knapp seger för Coquimbo Unido.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Coquimbo Unido har en mycket hög säsongsandel matcher där båda lagen gör mål, på 78 %, medan Universidad Católica ligger på 44 % och ligasnittet är 52 %. Hemmalaget gör i genomsnitt 2,78 mål på hemmaplan och släpper in 1,33, medan bortalaget gör 1,67 mål och tillåter motståndarna att göra 1,56 mål. Båda lagen skapar situationer av jämförbar kvalitet, med ett genomsnittligt xG på 1,52 för Coquimbo och 1,48 för Católica, medan försvaren tillåter 1,14 respektive 1,20 xG. Hemmalagets senaste form minskar säkerheten i spelet, eftersom de bara har gjort 0,8 mål per match över de fem senaste matcherna, men Católica har under samma period i genomsnitt släppt in hela 2,0 mål. Scenariot Båda lagen gör mål (BLGM) är därför något mer sannolikt, framför allt tack vare båda lagens starka offensiva siffror och gästernas sårbara försvar på senare tid.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Det starkaste valet är Över 1.5 mål, eftersom Coquimbo hade minst två mål i 100% av säsongens matcher, medan Universidad Católica nådde detta i 78% av matcherna. Hemmalaget gör i genomsnitt 2.78 mål, medan bortalaget släpper in 1.56 mål på bortaplan, vilket tydligt talar för minst två mål. Båda lagens offensiva potential bekräftas av de likartade xG-värdena: 1.52 för Coquimbo och 1.48 för Católica, samt i genomsnitt 5.11 respektive 4.89 skott på mål. Försiktighet vid högre linor motiveras av Coquimbos fem senaste matcher, där det i genomsnitt endast gjordes 1.6 mål och Över 2.5 mål förekom i endast 20% av fallen. Trots detta släppte Católica in 10 mål på sina fem senaste matcher, varför prognosen på 2.65 mål fortfarande ger en solid fördel för Över 1.5 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Coquimbo Unido ledde i halvtid i 44 % av matcherna, medan Universidad Católica låg under efter den första halvleken i hela 56 %, vilket tydligt stöder scenariot att hemmalaget leder redan i halvtid. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,11 mål före halvtidsvilan och släpper in 0,78, medan gästerna gör 0,89 mål och släpper in 1,22. Coquimbos övertag syns även över hela matchen: laget gör i genomsnitt 2,78 mål jämfört med Universidad Católicas 1,67, och hemmalagets skotteffektivitet uppgår till 19 % mot motståndarnas 12 %. I andra halvlek gör Coquimbo i genomsnitt 1,67 mål och vinner denna del i 67 % av matcherna, varför det mest sannolika är att laget behåller eller utökar sin ledning efter halvtid. Försiktighet motiveras av de fem senaste matcherna, där hemmalaget spelade oavgjort i 60 % av fallen, men gästernas svagare defensiva form, med 2,0 insläppta mål per match under denna period, talar fortfarande för alternativet 1/1.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Coquimbo Unido | Universidad Católica | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 33% | 34% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.31 | 0.45 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Universidad Católica är 17% bättre på: form senaste 5.
1.2 p / match - Coquimbo Unido · 1.4 p / match - Universidad Católica
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Universidad Católica är 55% bättre på: gjorda mål per match.
1.39 mål / match - Coquimbo Unido · 2.16 mål / match - Universidad Católica
Coquimbo Unido är 20% bättre på: insläppta mål per match.
1.22 mål / match - Coquimbo Unido · 1.47 mål / match - Universidad Católica
Coquimbo Unido gör mål i 78% av matcherna (14 av 18 matcher), medan Universidad Católica håller nollan i 21% (4 av 19 matcher).
Universidad Católica gör mål i 84% av matcherna (16 av 19 matcher), medan Coquimbo Unido håller nollan i 17% (3 av 18 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Coquimbo Unido
Over / Under - Universidad Católica
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Coquimbo Unido är 24% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.56 p / match - Coquimbo Unido · 1.26 p / match - Universidad Católica
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Coquimbo Unido - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 39%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Universidad Católica - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 32% av matcherna och vinner 47%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 0.6 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.8 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.4 |
| 1 mål | 60% | 80% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 60% | 20% |
| Utan mål | 40% | 60% |
| Målskillnad | +1 | -1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 1.4 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 1.2 |
| Snittmål per match | 1.4 | 2.6 |
| 1 mål | 60% | 100% |
| 2 mål | 60% | 80% |
| 3 mål | 20% | 60% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 60% | 20% |
| Målskillnad | +1 | +1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 61-75 (6 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 31-45 (12 goals). Släpper in mest i 31-45 (7). Slutfasbalans (76-90): +6 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Coquimbo Unido
Universidad Católica
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Primera División).
Lagen vs ligan
| Coquimbo Unido | Liga | Universidad Católica | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.61 | 2.87 | ▲ 3.63 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 67% | 54% | ▲ 63% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 50% | 55% | ▲ 74% |
| Hållna nollor | ▼ 17% | 26% | ▼ 21% |
| Mål före paus | ▼ 61% | 73% | ▲ 79% |
| Mål efter paus | ▲ 89% | 78% | • 79% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (3): Coquimbo Unido 2 - 0 - 1 Universidad Católica. Malgenomsnitt 2.67, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Coquimbo Unido - Universidad Católica?
Primera División-matchen slutade Coquimbo Unido 1:2 Universidad Católica. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Coquimbo Unido och Universidad Católica ut?
I de senaste 3 inbördes mötena vann Coquimbo Unido 2, Universidad Católica 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,67 mål, med båda lagen på mål i 33%.
Vad visar målstatistiken inför Coquimbo Unido - Universidad Católica?
Coquimbo Unido gör i snitt 1,39 mål per match och Universidad Católica 2,16. Snittet i Primera División är 2,87 mål, med Over 2.5 i 55% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Coquimbo Unidos matcher och 63% av Universidad Católicas.
I vilken form är Coquimbo Unido och Universidad Católica?
De senaste 5 matcherna har Coquimbo Unido facit 1-3-1 (1,20 poäng per match) och Universidad Católica 2-1-2 (1,40 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Coquimbo Unido - Universidad Católica?
Här kollar du siffrorna inför Coquimbo Unido - Universidad Católica: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


