England - EFL League TwoAlexandra StadiumData uppdaterad 15 oktober 2026

Crewe Alexandra - Rochdale: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Crewe Alexandra - Rochdale: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Crewe Alexandra möter Rochdale i EFL League Two (England). Matchen är planerad till 17 oktober 2026. Arena: Alexandra Stadium.

Aktuell form

Crewe Alexandra: 2-3-0, 1.80 poäng/match. Rochdale: 3-2-0, 2.20 poäng/match.

Målstatistik

Crewe Alexandra gör 1.20 och släpper in 0.70 mål per match. Rochdale gör 1.10 och släpper in 1.20. Ligans snitt: 2.48 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Crewe Alexandra 60%, Rochdale 40%. Over 2.5: Crewe Alexandra 20%, Rochdale 50%. Liganivå: BTTS 53%, Over 2.5 43%.

xG, skott och stil

Crewe Alexandra har högre xG: 1.29 mot 1.02. Crewe Alexandra: 11.9 skott per match, Rochdale: 8.6.

Matchhalvor

Crewe Alexandra: leder i paus 10%, mål i andra halvlek 0.70. Rochdale: leder i paus 30%, mål i andra halvlek 0.60.

Mål per minut

Crewe Alexandra: 16-30 (3 mal). Rochdale: 0-15 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

League Two: 2.48 mål per match, BTTS 53%, Over 2.5 43%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(2.04)
(3.48)
(3.32)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Crewe AlexandraRochdale
1.2Gjorda mål / match1.1
Crewe AlexandraRochdale
0.7Insläppta mål / match1.2
Crewe AlexandraRochdale
48%Genomsnittligt bollinnehav54%
Crewe AlexandraRochdale
3.5Skott på mål / match2.7
Crewe AlexandraRochdale

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.9Skott per match8.6
Crewe AlexandraRochdale
3.5Skott på mål2.7
Crewe AlexandraRochdale
10.1%Skottkonvertering12.8%
Crewe AlexandraRochdale
48%Bollinnehav54%
Crewe AlexandraRochdale
1.29xG för1.02
Crewe AlexandraRochdale
1.59xG emot1.69
Crewe AlexandraRochdale

Skottkvalitet

Crewe Alexandra: BalanseratRochdale: Balanserat
Crewe AlexandraRochdale
Precision (skott på mål)29%31%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.12
Avslut (mål per skott på mål)0.340.41

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Rochdale är 22% bättre på: form senaste 5.

1.8 p / match - Crewe Alexandra · 2.2 p / match - Rochdale

Crewe Alexandra
DDDWW
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
40% V60% O0% F
Säsong (V-O-F)
4-6-0
1.80 p / match · målskillnad +5
Senaste 5 (V-O-F)
2-3-0
1.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-3-0
Senaste 5 hemma
2-3-0
WDDDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 0.8xG: 0.98Motståndarens xG: 1.55BTTS: 80%Over 2.5: 20%
Rochdale
DWWWD
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
40% V20% O40% F
Säsong (V-O-F)
4-2-4
1.40 p / match · målskillnad -1
Senaste 5 (V-O-F)
3-2-0
2.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-2-2
Senaste 5 borta
1-2-2
LLDWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 0.4xG: 1.13Motståndarens xG: 1.82BTTS: 40%Over 2.5: 20%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Crewe Alexandra är 9% bättre på: gjorda mål per match.

1.2 mål / match - Crewe Alexandra · 1.1 mål / match - Rochdale

Crewe Alexandra är 71% bättre på: insläppta mål per match.

0.7 mål / match - Crewe Alexandra · 1.2 mål / match - Rochdale

Crewe Alexandras målprofil: mycket stark

Crewe Alexandra gör mål i 90% av matcherna (9 av 10 matcher), medan Rochdale håller nollan i 40% (4 av 10 matcher).

Rochdales målprofil: stark

Rochdale gör mål i 70% av matcherna (7 av 10 matcher), medan Crewe Alexandra håller nollan i 40% (4 av 10 matcher).

12Gjorda mål (säsong)11
Crewe AlexandraRochdale
7Insläppta mål (säsong)12
Crewe AlexandraRochdale
1.9Snittmål per match2.3
Crewe AlexandraRochdale
7Gjorda mål (senaste 5)6
Crewe AlexandraRochdale
4Insläppta mål (senaste 5)2
Crewe AlexandraRochdale

Hur ofta gör laget minst...

90%1 mål70%
Crewe AlexandraRochdale
20%2 mål30%
Crewe AlexandraRochdale
10%3 mål10%
Crewe AlexandraRochdale
0%4 mål0%
Crewe AlexandraRochdale

Hur ofta släpper laget in minst...

60%1 mål60%
Crewe AlexandraRochdale
10%2 mål30%
Crewe AlexandraRochdale
0%3 mål20%
Crewe AlexandraRochdale
0%4 mål10%
Crewe AlexandraRochdale

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

53%
Ligasnitt

Målmönster

30%BTTS i halvtid10%
Crewe AlexandraRochdale
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Crewe AlexandraRochdale
10%Mål i båda halvlekarna20%
Crewe AlexandraRochdale

BTTS och antal mål

20%Minst 3 mål och BTTS30%
Crewe AlexandraRochdale
0%Minst 3 mål utan BTTS20%
Crewe AlexandraRochdale
80%BTTS - senaste 540%
Crewe AlexandraRochdale

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

60%Minst 1 mål före paus70%
Crewe AlexandraRochdale
40%Minst 2 mål före paus30%
Crewe AlexandraRochdale
0%Minst 3 mål före paus10%
Crewe AlexandraRochdale

2:a halvlek

60%Minst 1 mål efter paus80%
Crewe AlexandraRochdale
20%Minst 2 mål efter paus20%
Crewe AlexandraRochdale
10%Minst 3 mål efter paus10%
Crewe AlexandraRochdale

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Rochdale är 20% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1 p / match - Crewe Alexandra · 1.2 p / match - Rochdale

Crewe Alexandra - läge i halvtid
10% leder70% oavgjort20% ligger under
Rochdale - läge i halvtid
30% leder30% oavgjort40% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1Poäng per match (1:a halvlek)1.2
Crewe AlexandraRochdale
0.5Gjorda mål (1:a halvlek)0.5
Crewe AlexandraRochdale
0.5Insläppta mål (1:a halvlek)0.6
Crewe AlexandraRochdale
1Snittmål (1:a halvlek)1.1
Crewe AlexandraRochdale
50%Hållen nolla före paus50%
Crewe AlexandraRochdale
60%Utan mål före paus70%
Crewe AlexandraRochdale

Efter paus (2:a halvlek)

2Poäng per match (2:a halvlek)1.5
Crewe AlexandraRochdale
0.7Gjorda mål (2:a halvlek)0.6
Crewe AlexandraRochdale
0.2Insläppta mål (2:a halvlek)0.6
Crewe AlexandraRochdale
0.9Snittmål (2:a halvlek)1.2
Crewe AlexandraRochdale
80%Hållen nolla efter paus60%
Crewe AlexandraRochdale
40%Utan mål efter paus40%
Crewe AlexandraRochdale

Crewe Alexandra - resultat andra halvlek

50% V50% O0% F
10
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
20
Poäng andra halvlek
+5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Håller ledningen400%

Leder i halvtid i 10% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Rochdale - resultat andra halvlek

40% V30% O30% F
12
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
15
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
1.20
PPG före paus
Håller ledningen133%

Leder i halvtid i 30% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Crewe Alexandra - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.80
Gjorda mål / match0.80.6
Insläppta mål / match0.60.2
Snittmål per match1.40.8
1 mål80%60%
2 mål60%20%
3 mål0%0%
Hållen nolla40%80%
Utan mål40%40%
Målskillnad+1+2
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 60% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Rochdale - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.602.20
Gjorda mål / match0.60.6
Insläppta mål / match0.40.0
Snittmål per match1.00.6
1 mål60%60%
2 mål20%0%
3 mål20%0%
Hållen nolla60%100%
Utan mål60%40%
Målskillnad+1+3
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 40% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Crewe Alexandra
GjordaInsläppta
2
0
0-15
3
1
16-30
0
4
31-45
3
1
46-60
1
0
61-75
3
1
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (3 goals). Släpper in mest i 31-45 (4). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

Rochdale
GjordaInsläppta
3
2
0-15
0
2
16-30
2
2
31-45
2
2
46-60
1
2
61-75
3
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.10
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.2 : 0.9
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
85%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
63%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
3%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 33 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Crewe Alexandra

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.30
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.80
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.09
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.89
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
81%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
71%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 17% under den första kvarten.
25%

Rochdale

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.67
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.57
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.08
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.49
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
111%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
81%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.80
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 27% under den första kvarten.
27%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (League Two).

Lagen vs ligan

Crewe AlexandraLigaRochdale
Snittmål per match▼ 1.902.48▼ 2.30
Båda lagen gjorde mål▲ 60%53%▼ 40%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 20%43%▲ 50%
Hållna nollor▲ 40%28%▲ 40%
Mål före paus▼ 60%66%▲ 70%
Mål efter paus▼ 60%76%▲ 80%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.48
Snittmål per match
53%
Båda lagen gjorde mål
43%
Minst 3 mål (Over 2.5)
28%
Hållna nollor
1.49
Hemmamål / match
0.99
Bortamål / match
+51%
Hemmafördel i anfall
+34%
Hemmafördel i försvar
+31%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
66%
1 mål
31%
2 mål
7%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
76%
1 mål
45%
2 mål
17%
3 mål
4%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar Crewe Alexandra och Rochdale?

Crewe Alexandra möter Rochdale den 17 oktober 2026 i EFL League Two på Alexandra Stadium. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Crewe Alexandra - Rochdale?

Crewe Alexandra gör i snitt 1,20 mål per match och Rochdale 1,10. Snittet i EFL League Two är 2,48 mål, med Over 2.5 i 43% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Crewe Alexandras matcher och 40% av Rochdales.

I vilken form är Crewe Alexandra och Rochdale?

De senaste 5 matcherna har Crewe Alexandra facit 2-3-0 (1,80 poäng per match) och Rochdale 3-2-0 (2,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Crewe Alexandra - Rochdale?

Den statistiska bakgrunden till Crewe Alexandra - Rochdale — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.