CSKA Sofia - Botev Vratsa: matchstatistik
CSKA Sofia - Botev Vratsa: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
CSKA Sofia mötte Botev Vratsa i First League (Bulgarien). Matchen spelades den 16 augusti 2026. Arena: Stadion Vasil Levski. Slutresultat: 5:0.
Aktuell form
CSKA Sofia: 3-1-0, 2.50 poäng/match. Botev Vratsa: 0-1-3, 0.25 poäng/match.
Målstatistik
CSKA Sofia gör 2.00 och släpper in 0.75 mål per match. Botev Vratsa gör 0.75 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 2.70 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: CSKA Sofia 50%, Botev Vratsa 75%. Over 2.5: CSKA Sofia 75%, Botev Vratsa 75%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 57%.
xG, skott och stil
CSKA Sofia har högre xG: 2.22 mot 1.04. CSKA Sofia: 13.3 skott per match, Botev Vratsa: 5.8.
Matchhalvor
CSKA Sofia: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 1.25. Botev Vratsa: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.75.
Mål per minut
CSKA Sofia: 76-90+ (4 mal). Botev Vratsa: 61-75 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
First League: 2.70 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 57%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 1.50, BTTS 50%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
CSKA Sofia är fortfarande obesegrat i ligan, med 3 segrar och 1 oavgjord match, och har gjort 11 mål samt tagit 13 poäng på de fem senaste matcherna. På hemmaplan har hemmalaget vunnit båda matcherna, gjort i genomsnitt 2,5 mål med ett xG på 2,38, avlossat 8,5 skott på mål per match och haft 69 % bollinnehav. Botev Vratsa har inte vunnit någon av säsongens fyra matcher och har förlorat båda bortamatcherna, där laget i snitt släppt in 2 mål och tillåtit motståndarna ett xG på 1,52. På bortaplan skapar gästerna endast 1,16 xG och 2 skott på mål per match, vilket står i tydlig kontrast till CSKA:s offensiva övertag. Hemmalagets försvar är inte felfritt, eftersom CSKA i snitt släpper in 1,5 mål på hemmaplan, men skillnaden i form och kvaliteten på de skapade målchanserna talar starkt för en seger för CSKA Sofia.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för att båda lagen gör mål syns framför allt i säsongsstatistiken: Botev Vratsa har BLGM i 100 % av matcherna, och inget av lagen har ännu hållit nollan. Hemmalaget släpper i genomsnitt in 2,0 mål på hemmaplan, medan bortalaget också tillåter motståndarna att göra 2,0 mål per match, vilket bör gynna CSKA Sofia att hitta nätet. Botev Vratsa skapar målchanser värda i genomsnitt 1,16 xG, och de fem senaste matcherna visar att CSKA:s försvar har tillåtit motståndarna 1,47 xG, så ett mål för gästerna är ett realistiskt scenario. CSKA:s form är dock mycket god, eftersom laget har gjort 11 mål på de fem senaste matcherna, medan Botev har släppt in 8 under samma period. Därför är det mest sannolika utfallet att båda lagen gör mål (BLGM Ja).
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
I de senaste fem matcherna gjorde CSKA Sofia i genomsnitt 2,2 mål, medan Botev Vratsa gjorde 1,2, vilket ger tydliga skäl att förvänta sig minst två mål. Båda lagen gick över linan på 1,5 mål i 100% av sina hittills spelade ligamatcher, och under de senaste fem omgångarna hade båda lag matcher med minst tre mål i 80% av fallen. Hemmalaget skapade nyligen målchanser motsvarande 2,05 xG per match, medan Botevs försvar tillät motståndarna 1,43 xG. Samtidigt begränsar avsaknaden av matcher över 3,5 mål i säsongsdatan för båda lagen styrkan i signalen för ett högt över-spel. Därför är Över 1,5 mål fortfarande det säkraste valet.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för CSKA Sofia efter matchen, eftersom hemmalaget hade oavgjort efter 45 minuter i 3 av de senaste 5 matcherna, medan Botev Vratsa låg under i 2 av 5. CSKA gjorde i genomsnitt 1,0 mål före paus i denna period och släppte endast in 0,4, medan gästerna bara gjorde mål 0,2 gånger per match under den första halvleken. Efter slutsignalen är formskillnaden tydlig: hemmalaget har vunnit 4 av de senaste 5 matcherna och gjort i genomsnitt 2,2 mål, medan Botev har förlorat 3 matcher och släppt in i genomsnitt 1,6 mål. CSKA:s anfall har dessutom en gynnsam matchning mot motståndarnas försvar, eftersom hemmalagets genomsnittliga xG är 0,93, medan Botev tillåter motståndarna 1,52 xG. Hemmalaget är särskilt pålitligt efter paus, då de har vunnit den andra halvleken i 80 % av fallen under de senaste fem matcherna, gjort 1,2 mål och endast släppt in 0,2.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| CSKA Sofia | Botev Vratsa | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 60% | 35% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.17 | 0.18 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.25 | 0.38 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
CSKA Sofia är 900% bättre på: form senaste 5.
2.5 p / match - CSKA Sofia · 0.25 p / match - Botev Vratsa
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
CSKA Sofia är 167% bättre på: gjorda mål per match.
2 mål / match - CSKA Sofia · 0.75 mål / match - Botev Vratsa
CSKA Sofia är 167% bättre på: insläppta mål per match.
0.75 mål / match - CSKA Sofia · 2 mål / match - Botev Vratsa
CSKA Sofia gör mål i 75% av matcherna (3 av 4 matcher), medan Botev Vratsa håller nollan i 0% (0 av 4 matcher).
Botev Vratsa gör mål i 75% av matcherna (3 av 4 matcher), medan CSKA Sofia håller nollan i 50% (2 av 4 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - CSKA Sofia
Over / Under - Botev Vratsa
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
CSKA Sofia är 200% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.5 p / match - CSKA Sofia · 0.5 p / match - Botev Vratsa
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
CSKA Sofia - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 75%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Botev Vratsa - resultat andra halvlek
Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.50 | 2.50 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 1.3 |
| Insläppta mål / match | 0.5 | 0.3 |
| Snittmål per match | 1.3 | 1.5 |
| 1 mål | 75% | 75% |
| 2 mål | 50% | 50% |
| 3 mål | 0% | 25% |
| Hållen nolla | 50% | 75% |
| Utan mål | 25% | 25% |
| Målskillnad | +1 | +4 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.50 | 1.25 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 1.3 |
| Snittmål per match | 0.8 | 2.0 |
| 1 mål | 50% | 100% |
| 2 mål | 25% | 75% |
| 3 mål | 0% | 25% |
| Hållen nolla | 50% | 25% |
| Utan mål | 100% | 25% |
| Målskillnad | -3 | -2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (4 goals). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 61-75 (2 goals). Släpper in mest i 76-90 (3). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
CSKA Sofia
Botev Vratsa
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First League).
Lagen vs ligan
| CSKA Sofia | Liga | Botev Vratsa | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | • 2.75 | 2.70 | • 2.75 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 50% | 57% | ▲ 75% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 75% | 57% | ▲ 75% |
| Hållna nollor | ▲ 50% | 23% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▼ 75% | 77% | ▼ 50% |
| Mål efter paus | ▼ 75% | 80% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): CSKA Sofia 1 - 1 - 0 Botev Vratsa. Malgenomsnitt 1.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i CSKA Sofia - Botev Vratsa?
First League-matchen slutade CSKA Sofia 5:0 Botev Vratsa. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan CSKA Sofia och Botev Vratsa ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann CSKA Sofia 1, Botev Vratsa 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.
Vad visar målstatistiken inför CSKA Sofia - Botev Vratsa?
CSKA Sofia gör i snitt 2,00 mål per match och Botev Vratsa 0,75. Snittet i First League är 2,70 mål, med Over 2.5 i 57% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av CSKA Sofias matcher och 75% av Botev Vratsas.
I vilken form är CSKA Sofia och Botev Vratsa?
De senaste 5 matcherna har CSKA Sofia facit 3-1-0 (2,50 poäng per match) och Botev Vratsa 0-1-3 (0,25 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för CSKA Sofia - Botev Vratsa?
Den statistiska bakgrunden till CSKA Sofia - Botev Vratsa — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


