CSM Satu Mare - Bihor Oradea: matchstatistik
CSM Satu Mare - Bihor Oradea: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
CSM Satu Mare mötte Bihor Oradea i Liga II (Rumänien). Matchen spelades den 22 augusti 2026. Arena: Stadionul Daniel Prodan. Slutresultat: 0:0.
Aktuell form
CSM Satu Mare: 0-1-2, 0.33 poäng/match. Bihor Oradea: 0-2-1, 0.67 poäng/match.
Målstatistik
CSM Satu Mare gör 0.33 och släpper in 1.67 mål per match. Bihor Oradea gör 0.67 och släpper in 1.33. Ligans snitt: 2.56 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: CSM Satu Mare 33%, Bihor Oradea 67%. Over 2.5: CSM Satu Mare 0%, Bihor Oradea 0%. Liganivå: BTTS 56%, Over 2.5 50%.
xG, skott och stil
Bihor Oradea har högre xG: 1.62 mot 1.46. CSM Satu Mare: 12.7 skott per match, Bihor Oradea: 14.7.
Matchhalvor
CSM Satu Mare: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.00. Bihor Oradea: leder i paus 67%, mål i andra halvlek 0.00.
Mål per minut
CSM Satu Mare: 16-30 (1 mal). Bihor Oradea: 0-15 (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Liga II: 2.56 mål per match, BTTS 56%, Over 2.5 50%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 5.00, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Bihor Oradea visar bättre aktuell form: laget har tagit 6 poäng på de fem senaste matcherna, med en seger och tre oavgjorda, medan CSM Satu Mare endast har spelat in 2 poäng utan någon seger. Bortalaget har gjort 6 mål och släppt in 5 under denna period, medan hemmalaget bara har gjort 3 mål och släppt in hela 12, vilket tydligt visar deras defensiva problem. På bortaplan skapar Bihor dessutom fler chanser, med i genomsnitt 15 skott och 5 på mål jämfört med CSM:s 10 respektive 3, samtidigt som deras genomsnittliga xG uppgår till 1,65 mot hemmalagets 1,26. Inget av lagen har ännu gjort mål i sina matcher på hemmaplan respektive bortaplan, vilket innebär att ett oavgjort resultat fortfarande är realistiskt, men Satu Mares svaga svit och gästernas övertag i skapandet av målchanser talar för tecknet 2.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkare signalen talar för Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej, eftersom Bihor Oradea i bortamatcher i genomsnitt inte gjorde något mål och aldrig lyckades näta, vilket innebär att 100% av matcherna slutade utan mål från laget. CSM Satu Mare har också begränsad effektivitet: under de senaste 5 matcherna gjorde laget i genomsnitt endast 0,6 mål, trots ett xG på 1,36. Hemmalaget släppte under denna period in hela 2,4 mål per match, så Bihor kan utnyttja sitt xG på 1,28 och i genomsnitt 5 skott på mål, men det behöver inte innebära att båda lagen gör mål. De senaste BLGM-siffrorna uppgår till 40% för CSM och 60% för Bihor, och med gästernas tydliga problem att göra mål på bortaplan är scenariot där minst ett av lagen inte gör mål mer sannolikt.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Säsongsdata för båda lagen pekar hittills på matcher med exakt två mål: både CSM Satu Mare och Bihor Oradea hade 100 % av sina matcher under 2,5 respektive under 3,5 mål. I de fem senaste matcherna släppte hemmalaget dock in hela 2,4 mål per match, medan Bihor gjorde 1,2 mål, vilket ökar risken för att gränsen på 2,5 mål överskrids. Samtidigt slutade endast 40 % av CSM:s senaste matcher och 20 % av Bihors matcher med minst tre mål. Det prognostiserade xG-värdet uppgår till 1,36 för hemmalaget och 1,28 för bortalaget i deras fem senaste framträdanden. Den förväntade matchbilden är därför omkring 2–3 mål, snarare än ett öppet målutbyte som leder till fyra fullträffar. Det starkaste alternativet är därför Under 3,5 mål, vilket stöds av den historiskt låga andelen matcher med fyra mål samt en måttlig prognos på 2,60 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är att Bihor Oradea leder i halvtid och behåller ledningen till slutet, eftersom bortalaget i 60 % av fallen ledde efter den första halvleken i sina fem senaste matcher och inte släppte in ett enda mål före paus. CSM Satu Mare har under samma period haft en mycket svag start: laget låg under i halvtid i 60 % av matcherna, gjorde endast 0,4 mål före paus och släppte in 1,4. Hemmalaget har inte vunnit någon av sina fem senaste matcher, med i genomsnitt 0,6 gjorda och 2,4 insläppta mål, medan Bihor gjorde 1,2 mål och endast släppte in 1,0. Bihors xG på bortaplan är 1,65 jämfört med hemmalagets 1,26, och bortalaget avlossar i genomsnitt 15 skott mot CSM:s 9,5, vilket ytterligare stödjer utfallet 2/2. Även om CSM vann den första halvleken i båda sina hittills spelade hemmamatcher talar den aktuella formen och Bihors klart bättre försvar för att denna kortsiktiga trend bryts.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| CSM Satu Mare | Bihor Oradea | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 26% | 25% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.10 | 0.18 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Bihor Oradea är 103% bättre på: form senaste 5.
0.33 p / match - CSM Satu Mare · 0.67 p / match - Bihor Oradea
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Bihor Oradea är 103% bättre på: gjorda mål per match.
0.33 mål / match - CSM Satu Mare · 0.67 mål / match - Bihor Oradea
Bihor Oradea är 26% bättre på: insläppta mål per match.
1.67 mål / match - CSM Satu Mare · 1.33 mål / match - Bihor Oradea
CSM Satu Mare gör mål i 33% av matcherna (1 av 3 matcher), medan Bihor Oradea håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).
Bihor Oradea gör mål i 67% av matcherna (2 av 3 matcher), medan CSM Satu Mare håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - CSM Satu Mare
Over / Under - Bihor Oradea
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Bihor Oradea är 606% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
0.33 p / match - CSM Satu Mare · 2.33 p / match - Bihor Oradea
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
CSM Satu Mare - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Bihor Oradea - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 67% av matcherna och vinner 0%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 1.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.33 | 0.67 |
| Gjorda mål / match | 0.3 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 1.3 | 0.3 |
| Snittmål per match | 1.7 | 0.3 |
| 1 mål | 100% | 33% |
| 2 mål | 67% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 0% | 67% |
| Utan mål | 67% | 100% |
| Målskillnad | -3 | -1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.33 | 0.00 |
| Gjorda mål / match | 0.7 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 0.0 | 1.3 |
| Snittmål per match | 0.7 | 1.3 |
| 1 mål | 67% | 100% |
| 2 mål | 0% | 33% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 100% | 0% |
| Utan mål | 33% | 100% |
| Målskillnad | +2 | -4 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 16-30 (1 goal). Släpper in mest i 31-45 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.
Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 76-90 (3). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
CSM Satu Mare
Bihor Oradea
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Liga II).
Lagen vs ligan
| CSM Satu Mare | Liga | Bihor Oradea | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.00 | 2.56 | ▼ 2.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 33% | 56% | ▲ 67% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 0% | 50% | ▼ 0% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 24% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 76% | ▼ 67% |
| Mål efter paus | ▼ 33% | 82% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Foregaende mote: CSM Satu Mare 0 - 0 - 1 Bihor Oradea. Malgenomsnitt 5.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i CSM Satu Mare - Bihor Oradea?
Liga II-matchen slutade CSM Satu Mare 0:0 Bihor Oradea. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför CSM Satu Mare - Bihor Oradea?
CSM Satu Mare gör i snitt 0,33 mål per match och Bihor Oradea 0,67. Snittet i Liga II är 2,56 mål, med Over 2.5 i 50% av matcherna. Båda lagen gör mål i 33% av CSM Satu Mares matcher och 67% av Bihor Oradeas.
I vilken form är CSM Satu Mare och Bihor Oradea?
De senaste 5 matcherna har CSM Satu Mare facit 0-1-2 (0,33 poäng per match) och Bihor Oradea 0-2-1 (0,67 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för CSM Satu Mare - Bihor Oradea?
Den statistiska bakgrunden till CSM Satu Mare - Bihor Oradea — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


