Saudiarabien - First DivisionDhamak Club StadiumData uppdaterad 15 oktober 2026

Dhamk - Al Ta'ee: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Dhamk - Al Ta'ee: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Dhamk möter Al Ta'ee i First Division (Saudiarabien). Matchen är planerad till 19 oktober 2026. Arena: Dhamak Club Stadium.

Aktuell form

Dhamk: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Al Ta'ee: 2-1-2, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Dhamk gör 1.00 och släpper in 1.29 mål per match. Al Ta'ee gör 1.43 och släpper in 2.14. Ligans snitt: 2.28 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Dhamk 43%, Al Ta'ee 57%. Over 2.5: Dhamk 57%, Al Ta'ee 57%. Liganivå: BTTS 46%, Over 2.5 36%.

xG, skott och stil

Dhamk har högre xG: 1.35 mot 1.06. Dhamk: 11.4 skott per match, Al Ta'ee: 7.6.

Matchhalvor

Dhamk: leder i paus 14%, mål i andra halvlek 0.71. Al Ta'ee: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Dhamk: 61-75 (3 mal). Al Ta'ee: 76-90+ (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

First Division: 2.28 mål per match, BTTS 46%, Over 2.5 36%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1Gjorda mål / match1.43
DhamkAl Ta'ee
1.29Insläppta mål / match2.14
DhamkAl Ta'ee
44%Genomsnittligt bollinnehav48%
DhamkAl Ta'ee
3.14Skott på mål / match2.57
DhamkAl Ta'ee

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.43Skott per match7.57
DhamkAl Ta'ee
3.14Skott på mål2.57
DhamkAl Ta'ee
8.8%Skottkonvertering18.9%
DhamkAl Ta'ee
44%Bollinnehav48%
DhamkAl Ta'ee
1.35xG för1.06
DhamkAl Ta'ee
1.56xG emot1.91
DhamkAl Ta'ee

Skottkvalitet

Dhamk: BalanseratAl Ta'ee: Effektiva avslut
DhamkAl Ta'ee
Precision (skott på mål)27%34%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.14
Avslut (mål per skott på mål)0.320.56

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Dhamk
DLWWL
Resultatfördelning
29% V43% O29% F
Säsong (V-O-F)
2-3-2
1.29 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-1
Senaste 5 hemma
1-1-1
DLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 1.8xG: 1.37Motståndarens xG: 1.80BTTS: 60%Over 2.5: 80%
Al Ta'ee
WLDWL
Resultatfördelning
43% V14% O43% F
Säsong (V-O-F)
3-1-3
1.43 p / match · målskillnad -5
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-0-2
Senaste 5 borta
1-0-2
WLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 2.0xG: 0.95Motståndarens xG: 1.78BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Al Ta'ee är 43% bättre på: gjorda mål per match.

1 mål / match - Dhamk · 1.43 mål / match - Al Ta'ee

Dhamk är 66% bättre på: insläppta mål per match.

1.29 mål / match - Dhamk · 2.14 mål / match - Al Ta'ee

Dhamks målprofil: stark

Dhamk gör mål i 43% av matcherna (3 av 7 matcher), medan Al Ta'ee håller nollan i 14% (1 av 7 matcher).

Al Ta'ees målprofil: stark

Al Ta'ee gör mål i 57% av matcherna (4 av 7 matcher), medan Dhamk håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).

7Gjorda mål (säsong)10
DhamkAl Ta'ee
9Insläppta mål (säsong)15
DhamkAl Ta'ee
2.29Snittmål per match3.57
DhamkAl Ta'ee
7Gjorda mål (senaste 5)6
DhamkAl Ta'ee
9Insläppta mål (senaste 5)10
DhamkAl Ta'ee

Hur ofta gör laget minst...

43%1 mål57%
DhamkAl Ta'ee
43%2 mål43%
DhamkAl Ta'ee
14%3 mål29%
DhamkAl Ta'ee
0%4 mål14%
DhamkAl Ta'ee

Hur ofta släpper laget in minst...

71%1 mål86%
DhamkAl Ta'ee
43%2 mål57%
DhamkAl Ta'ee
14%3 mål29%
DhamkAl Ta'ee
0%4 mål14%
DhamkAl Ta'ee

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

14%BTTS i halvtid0%
DhamkAl Ta'ee
0%BTTS i båda halvlekarna0%
DhamkAl Ta'ee
29%Mål i båda halvlekarna29%
DhamkAl Ta'ee

BTTS och antal mål

43%Minst 3 mål och BTTS57%
DhamkAl Ta'ee
14%Minst 3 mål utan BTTS0%
DhamkAl Ta'ee
60%BTTS - senaste 560%
DhamkAl Ta'ee

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

43%Minst 1 mål före paus57%
DhamkAl Ta'ee
14%Minst 2 mål före paus29%
DhamkAl Ta'ee
0%Minst 3 mål före paus14%
DhamkAl Ta'ee

2:a halvlek

71%Minst 1 mål efter paus86%
DhamkAl Ta'ee
43%Minst 2 mål efter paus71%
DhamkAl Ta'ee
43%Minst 3 mål efter paus43%
DhamkAl Ta'ee

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Al Ta'ee är 13% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.14 p / match - Dhamk · 1.29 p / match - Al Ta'ee

Dhamk - läge i halvtid
14% leder71% oavgjort14% ligger under
Al Ta'ee - läge i halvtid
29% leder43% oavgjort29% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.14Poäng per match (1:a halvlek)1.29
DhamkAl Ta'ee
0.29Gjorda mål (1:a halvlek)0.43
DhamkAl Ta'ee
0.29Insläppta mål (1:a halvlek)0.57
DhamkAl Ta'ee
0.57Snittmål (1:a halvlek)1
DhamkAl Ta'ee
71%Hållen nolla före paus71%
DhamkAl Ta'ee
71%Utan mål före paus71%
DhamkAl Ta'ee

Efter paus (2:a halvlek)

1.29Poäng per match (2:a halvlek)0.71
DhamkAl Ta'ee
0.71Gjorda mål (2:a halvlek)1
DhamkAl Ta'ee
1Insläppta mål (2:a halvlek)1.57
DhamkAl Ta'ee
1.71Snittmål (2:a halvlek)2.57
DhamkAl Ta'ee
43%Hållen nolla efter paus14%
DhamkAl Ta'ee
57%Utan mål efter paus43%
DhamkAl Ta'ee

Dhamk - resultat andra halvlek

29% V43% O29% F
8
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
9
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.14
PPG före paus
Håller ledningen207%

Leder i halvtid i 14% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.7

Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Al Ta'ee - resultat andra halvlek

14% V29% O57% F
9
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
5
Poäng andra halvlek
-4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.29
PPG före paus
Håller ledningen148%

Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 43%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+1.0

Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Dhamk - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.40
Gjorda mål / match0.41.0
Insläppta mål / match0.41.4
Snittmål per match0.82.4
1 mål60%100%
2 mål20%60%
3 mål0%60%
Hållen nolla60%20%
Utan mål60%40%
Målskillnad0-2
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Al Ta'ee - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.00
Gjorda mål / match0.21.0
Insläppta mål / match0.81.2
Snittmål per match1.02.2
1 mål60%80%
2 mål20%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla60%20%
Utan mål80%40%
Målskillnad-3-1
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Dhamk
GjordaInsläppta
1
1
0-15
0
1
16-30
1
0
31-45
2
1
46-60
3
1
61-75
0
5
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (3 goals). Släpper in mest i 76-90 (5). Slutfasbalans (76-90): -5 - slutskedena är en svaghet.

Al Ta'ee
GjordaInsläppta
1
1
0-15
0
2
16-30
2
1
31-45
2
1
46-60
2
3
61-75
3
7
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (3 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): -4 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.93
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.6 : 1.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
129%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
25%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
25%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 4 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Dhamk

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.21
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.08
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.35
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.27
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
80%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
125%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.11
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 14% under den första kvarten.
0%

Al Ta'ee

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.85
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.14
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+3.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.37
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.23
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
139%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
171%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.03
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.6
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 10% under den första kvarten.
30%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First Division).

Lagen vs ligan

DhamkLigaAl Ta'ee
Snittmål per match• 2.292.28▲ 3.57
Båda lagen gjorde mål▼ 43%46%▲ 57%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 57%36%▲ 57%
Hållna nollor▼ 29%36%▼ 14%
Mål före paus▼ 43%59%▼ 57%
Mål efter paus• 71%70%▲ 86%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.28
Snittmål per match
46%
Båda lagen gjorde mål
36%
Minst 3 mål (Over 2.5)
36%
Hållna nollor
1.25
Hemmamål / match
1.03
Bortamål / match
+21%
Hemmafördel i anfall
+18%
Hemmafördel i försvar
+5%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
59%
1 mål
30%
2 mål
5%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
70%
1 mål
33%
2 mål
16%
3 mål
10%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar Dhamk och Al Ta'ee?

Dhamk möter Al Ta'ee den 19 oktober 2026 i First Division på Dhamak Club Stadium. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Dhamk - Al Ta'ee?

Dhamk gör i snitt 1,00 mål per match och Al Ta'ee 1,43. Snittet i First Division är 2,28 mål, med Over 2.5 i 36% av matcherna. Båda lagen gör mål i 43% av Dhamks matcher och 57% av Al Ta'ees.

I vilken form är Dhamk och Al Ta'ee?

De senaste 5 matcherna har Dhamk facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Al Ta'ee 2-1-2 (1,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Dhamk - Al Ta'ee?

Den statistiska bakgrunden till Dhamk - Al Ta'ee — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.