Dinamo Bucureşti - FCSB: matchstatistik
Dinamo Bucureşti - FCSB: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Dinamo Bucureşti mötte FCSB i Liga I (Rumänien). Matchen spelades den 5 september 2026. Arena: Stadion Dinamo. Slutresultat: 2:1.
Aktuell form
Dinamo Bucureşti: 3-2-0, 2.20 poäng/match. FCSB: 1-2-2, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Dinamo Bucureşti gör 2.00 och släpper in 0.71 mål per match. FCSB gör 1.43 och släpper in 1.14. Ligans snitt: 2.47 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Dinamo Bucureşti 57%, FCSB 43%. Over 2.5: Dinamo Bucureşti 43%, FCSB 43%. Liganivå: BTTS 47%, Over 2.5 45%.
xG, skott och stil
FCSB har högre xG: 1.99 mot 1.76. Dinamo Bucureşti: 17.1 skott per match, FCSB: 18.1.
Matchhalvor
Dinamo Bucureşti: leder i paus 57%, mål i andra halvlek 1.29. FCSB: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 0.71.
Mål per minut
Dinamo Bucureşti: 76-90+ (4 mal). FCSB: 0-15 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Liga I: 2.47 mål per match, BTTS 47%, Over 2.5 45%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 1-1-1. Målsnitt 3.33, BTTS 67%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Dinamo Bucureşti är obesegrat i de fem senaste matcherna och har gjort 9 mål samt släppt in endast 3 under denna period, medan FCSB bara har vunnit 1 av sina 5 senaste matcher och släppt in 8 mål. Hemmalaget har vunnit samtliga hemmamatcher hittills och gjort i genomsnitt 3,67 mål per match, medan FCSB endast producerar 0,67 mål på bortaplan. Särskilt anmärkningsvärd är skillnaden i effektivitet: Dinamo förvaltar 22% av sina skott, medan gästerna endast ligger på 4%, trots att FCSB skapar ett högt genomsnittligt xG på 1,99. FCSB har ett stabilt bortaförsvar med i snitt 0,33 insläppta mål och 67% hållna nollor, men har inte gjort mål i 67% av matcherna på bortaplan. Formövertaget, Dинamos utmärkta hemmaresultat och betydligt större regelbundenhet framför motståndarnas mål talar för hemmaseger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Det starkaste argumentet för BTTS Nej är FCSB:s bortaprofil: laget gör i genomsnitt bara 0,67 mål på bortaplan och blev mållöst i 67 % av dessa matcher. FCSB håller samtidigt nollan i 67 % av bortamatcherna och släpper endast in 0,33 mål per match, vilket begränsar Dinamos chanser trots lagets hemmasnitt på 2,00 mål. Dinamo har visserligen BTTS i 75 % av hemmamatcherna, men det står i kontrast till FCSB:s 0-procentiga BTTS-utfall på bortaplan samt gästernas mycket låga skotteffektivitet på 4 %. De fem senaste matcherna ger en mer öppen signal, eftersom båda lagen hade BTTS i 60 % av matcherna, men Dinamo släppte under denna period bara in 0,6 mål per match. FCSB:s höga xG på 2,03 från de fem senaste matcherna ökar risken för ett bortamål, men det mest sannolika scenariot är fortfarande att minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Dinamo gör i genomsnitt 2,00 mål på hemmaplan, men har bara släppt in 0,60 mål per match under sina fem senaste matcher, vilket tydligt begränsar motståndarens potential. FCSB släpper endast in 0,33 mål per bortamatch och håller nollan i 67% av dessa matcher, samtidigt som hela 100% av lagets bortamatcher har slutat under 2,5 mål. Hemmalaget har ett aktivt anfallsspel och skapar i genomsnitt 2,00 xG samt avlossar 6,25 skott på mål, men FCSB:s försvar tillåter i genomsnitt endast 1,09 xG. De fem senaste matcherna för respektive lag visar visserligen att 40% respektive 60% av matcherna slutat över 2,5 mål, men den prognostiserade totalsumman på 2,40 mål ligger fortfarande nära ligasnittet på 2,40. Den starkaste signalen är därför Under 3,5 mål, eftersom kombinationen av FCSB:s mycket stabila försvar och Dinamos förbättrade defensiv tydligt minskar sannolikheten för minst fyra mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är att Dinamo leder i halvtid och håller fast vid segern, eftersom hemmalaget ledde efter 45 minuter i 60 % av sina fem senaste matcher, medan FCSB inte ledde i någon av dem. Under denna period släppte Dinamo endast in 0,2 mål per match före paus, medan FCSB bara gjorde 0,2 mål i första halvlek och i hela 80 % av matcherna inte hittade nätet före paus. Även slutresultatsformen talar för hemmalaget: Dinamo är obesegrat i fem matcher och har vunnit 60 %, medan FCSB endast har vunnit 20 % och förlorat 40 %. Efter paus gör Dinamo i genomsnitt 1,2 mål och släpper in 0,4, vilket ökar chansen att försvara eller utöka ledningen. Försiktighet motiveras av FCSB:s stabila säsongsförsvar, som håller nollan i 67 % av matcherna, varför ett oavgjort resultat i halvtid och Dinamo-seger efter matchen fortfarande är ett viktigt alternativ.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Dinamo Bucureşti | FCSB | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 26% | 37% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.10 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.45 | 0.21 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Dinamo Bucureşti är 120% bättre på: form senaste 5.
2.2 p / match - Dinamo Bucureşti · 1 p / match - FCSB
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Dinamo Bucureşti är 40% bättre på: gjorda mål per match.
2 mål / match - Dinamo Bucureşti · 1.43 mål / match - FCSB
Dinamo Bucureşti är 61% bättre på: insläppta mål per match.
0.71 mål / match - Dinamo Bucureşti · 1.14 mål / match - FCSB
Dinamo Bucureşti gör mål i 86% av matcherna (6 av 7 matcher), medan FCSB håller nollan i 43% (3 av 7 matcher).
FCSB gör mål i 71% av matcherna (5 av 7 matcher), medan Dinamo Bucureşti håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Dinamo Bucureşti
Over / Under - FCSB
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Dinamo Bucureşti är 44% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.86 p / match - Dinamo Bucureşti · 1.29 p / match - FCSB
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Dinamo Bucureşti - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 57% av matcherna och vinner 57%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.1 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
FCSB - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 43%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.00 | 2.00 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 1.2 |
| Insläppta mål / match | 0.2 | 0.4 |
| Snittmål per match | 0.8 | 1.6 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 0% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 80% | 60% |
| Utan mål | 40% | 20% |
| Målskillnad | +2 | +4 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.60 | 1.40 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 0.8 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.8 |
| 1 mål | 60% | 80% |
| 2 mål | 40% | 60% |
| 3 mål | 0% | 40% |
| Hållen nolla | 40% | 40% |
| Utan mål | 80% | 40% |
| Målskillnad | -3 | +1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (4 goals). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 0-15 (2 goals). Släpper in mest i 16-30 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Dinamo Bucureşti
FCSB
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Liga I).
Lagen vs ligan
| Dinamo Bucureşti | Liga | FCSB | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 2.71 | 2.47 | • 2.57 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 57% | 47% | ▼ 43% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 43% | 45% | ▼ 43% |
| Hållna nollor | ▼ 29% | 33% | ▲ 43% |
| Mål före paus | ▲ 86% | 64% | ▲ 71% |
| Mål efter paus | ▲ 86% | 72% | ▼ 57% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (3): Dinamo Bucureşti 1 - 1 - 1 FCSB. Malgenomsnitt 3.33, bada lagen gjorde mal i 67% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Dinamo Bucureşti - FCSB?
Liga I-matchen slutade Dinamo Bucureşti 2:1 FCSB. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Dinamo Bucureşti och FCSB ut?
I de senaste 3 inbördes mötena vann Dinamo Bucureşti 1, FCSB 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,33 mål, med båda lagen på mål i 67%.
Vad visar målstatistiken inför Dinamo Bucureşti - FCSB?
Dinamo Bucureşti gör i snitt 2,00 mål per match och FCSB 1,43. Snittet i Liga I är 2,47 mål, med Over 2.5 i 45% av matcherna. Båda lagen gör mål i 57% av Dinamo Bucureştis matcher och 43% av FCSBs.
I vilken form är Dinamo Bucureşti och FCSB?
De senaste 5 matcherna har Dinamo Bucureşti facit 3-2-0 (2,20 poäng per match) och FCSB 1-2-2 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Dinamo Bucureşti - FCSB?
Den statistiska bakgrunden till Dinamo Bucureşti - FCSB — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


