Färöarna - Faroe Islands Premier LeagueVið MargáirData uppdaterad 31 augusti 2026

EB - Streymur - AB: matchstatistik

EB - Streymur crest
EB - Streymur
2 : 0halvtid 0:0
AB crest
AB

EB - Streymur - AB: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

EB - Streymur mötte AB i Faroe Islands Premier League (Färöarna). Matchen spelades den 23 augusti 2026. Arena: Við Margáir. Slutresultat: 2:0.

Aktuell form

EB - Streymur: 1-1-3, 0.80 poäng/match. AB: 2-0-3, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

EB - Streymur gör 1.21 och släpper in 1.68 mål per match. AB gör 1.47 och släpper in 1.68. Ligans snitt: 2.89 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: EB - Streymur 68%, AB 58%. Over 2.5: EB - Streymur 58%, AB 58%. Liganivå: BTTS 55%, Over 2.5 54%.

xG, skott och stil

EB - Streymur har högre xG: 1.32 mot 1.27. EB - Streymur: 10.7 skott per match, AB: 9.4.

Matchhalvor

EB - Streymur: leder i paus 37%, mål i andra halvlek 0.47. AB: leder i paus 42%, mål i andra halvlek 0.68.

Mål per minut

EB - Streymur: 0-15 (6 mal). AB: 31-45+ (7 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Faroe Islands Premier League: 2.89 mål per match, BTTS 55%, Over 2.5 54%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 3.00, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

AB ligger på 6:e plats, en placering före EB - Streymur, och har tagit 6 poäng på de fem senaste matcherna tack vare 2 segrar, medan hemmalaget har spelat in 4 poäng och förlorat 3 gånger. Bortalaget har släppt in 9 mål under denna period, färre än EB - Streymurs 12 mål, och deras försvar på bortaplan tillåter i genomsnitt xG 1,37 jämfört med 1,87 för hemmalaget på hemmaplan. Offensivt är skillnaderna små: AB gör i genomsnitt 0,78 mål på bortaplan, medan EB - Streymur gör 0,80, men gästerna har oftare bollinnehavet med 53% jämfört med hemmalagets 36%. EB - Streymurs hemmaplansfördel är begränsad, eftersom laget bara har vunnit 10% av matcherna där och förlorat hela 50%. Ett oavgjort resultat är fortfarande realistiskt med tanke på båda lagens låga effektivitet och hemmalagets 40% oavgjorda matcher på hemmaplan, men den något bättre aktuella formen och den stabilare defensiva kvaliteten talar för AB.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

EB - Streymur är en stark kandidat att göra mål, eftersom laget i snitt gör 2,1 mål på hemmaplan, medan AB släpper in 1,44 mål per bortamatch. Avgörande för BTTS är dock att hemmalaget i snitt släpper in 1,9 mål, samtidigt som motståndarnas xG mot dem är högt och ligger på 2,0, vilket ger AB goda möjligheter att svara. I EB - Streymurs fem senaste matcher förekom BTTS i 100 % av matcherna, och laget släppte i snitt in hela 2,4 mål, medan AB gjorde 1,6 mål per match under samma period. AB har en svagare säsongsnotering för BTTS på 33 % och har inte gjort mål i 44 % av bortamatcherna, vilket innebär att risken för ett scenario där bortalaget inte gör mål fortfarande är betydande. Trots detta talar AB:s aktuella offensiva form, med 1,28 xG i de fem senaste matcherna, samt hemmalagets mycket sårbara försvar för prognosen BTTS: Ja.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

EB - Streymur gjorde i genomsnitt 1,8 mål under sina fem senaste matcher, medan AB släppte in 1,8 mål per match under samma period, vilket talar för hemmalagets målproduktion. Gästerna gjorde 8 mål på sina fem senaste framträdanden, medan EB - Streymurs försvar släppte in 12 mål, det vill säga hela 2,4 per match. I EB - Streymurs matcher gjordes minst 2 mål i 100% av säsongens matcher och i 100% av de fem senaste matcherna, medan ligasnittet ligger på 2,92 mål. Dessutom skapade lagen tillsammans målchanser värda cirka 2,99 xG per match på sistone, med 1,71 xG för hemmalaget och 1,28 xG för gästerna. Den starkaste signalen är Över 1,5 mål, eftersom data om den regelbundna målproduktionen och de återkommande insläppta målen tydligt begränsar scenariot med högst ett mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

EB - Streymur har en tydlig fördel i första halvlek: laget ledde i halvtid i 6 av 10 matcher, medan AB låg under efter 45 minuter i 56 % av matcherna. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,1 mål före paus, jämfört med AB:s 0,44, och gästerna har dessutom gått mållösa i hela 67 % av första halvlekarna. Även sett till hela matchen talar statistiken för EB - Streymur: laget vinner 50 % av matcherna och gör i genomsnitt 2,1 mål, jämfört med AB:s 22 % segrar och 0,78 mål. Hemmalaget är dock sårbart defensivt och släpper in i genomsnitt 1,9 mål per match. I de fem senaste matcherna har laget dessutom tillåtit motståndarna att göra 2,4 mål, vilket minskar säkerheten i scenariot med en trygg seger. Det starkaste enskilda alternativet är därför att EB - Streymur leder i halvtid och behåller segern vid slutsignalen.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
2 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

36Bollinnehav (%)64
EB - StreymurAB
19Skott10
EB - StreymurAB
6Skott pa mal3
EB - StreymurAB
1.98xG1.17
EB - StreymurAB
2Horner2
EB - StreymurAB
51Farliga anfall45
EB - StreymurAB
16Regelbrott8
EB - StreymurAB
1Kort1
EB - StreymurAB

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.21Gjorda mål / match1.47
EB - StreymurAB
1.68Insläppta mål / match1.68
EB - StreymurAB
36%Genomsnittligt bollinnehav51%
EB - StreymurAB
3.79Skott på mål / match4.05
EB - StreymurAB

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.74Skott per match9.42
EB - StreymurAB
3.79Skott på mål4.05
EB - StreymurAB
11.3%Skottkonvertering15.6%
EB - StreymurAB
36%Bollinnehav51%
EB - StreymurAB
1.32xG för1.27
EB - StreymurAB
1.95xG emot1.7
EB - StreymurAB

Skottkvalitet

EB - Streymur: BalanseratAB: Effektiva avslut
EB - StreymurAB
Precision (skott på mål)35%43%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.13
Avslut (mål per skott på mål)0.320.36

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

AB är 50% bättre på: form senaste 5.

0.8 p / match - EB - Streymur · 1.2 p / match - AB

EB - Streymur
DWLLL
Resultatfördelning
21% W26% R53% P
Säsong (V-O-F)
4-5-10
0.89 p / match · målskillnad -9
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-4-5
Senaste 5 hemma
1-2-2
LWDDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 2.4xG: 1.75Motståndarens xG: 1.92BTTS: 100%Over 2.5: 100%
AB
WLLWL
Resultatfördelning
37% W11% R53% P
Säsong (V-O-F)
7-2-10
1.21 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-1-6
Senaste 5 borta
1-0-4
LLLWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.8xG: 1.26Motståndarens xG: 1.78BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

AB är 21% bättre på: gjorda mål per match.

1.21 mål / match - EB - Streymur · 1.47 mål / match - AB

EB - Streymurs målprofil: mycket stark

EB - Streymur gör mål i 74% av matcherna (14 av 19 matcher), medan AB håller nollan i 21% (4 av 19 matcher).

ABs målprofil: mycket stark

AB gör mål i 79% av matcherna (15 av 19 matcher), medan EB - Streymur håller nollan i 11% (2 av 19 matcher).

23Gjorda mål (säsong)28
EB - StreymurAB
32Insläppta mål (säsong)32
EB - StreymurAB
2.89Snittmål per match3.16
EB - StreymurAB
9Gjorda mål (senaste 5)8
EB - StreymurAB
12Insläppta mål (senaste 5)9
EB - StreymurAB

Hur ofta gör laget minst...

74%1 mål79%
EB - StreymurAB
37%2 mål42%
EB - StreymurAB
5%3 mål26%
EB - StreymurAB
5%4 mål0%
EB - StreymurAB

Hur ofta släpper laget in minst...

89%1 mål79%
EB - StreymurAB
53%2 mål53%
EB - StreymurAB
21%3 mål21%
EB - StreymurAB
5%4 mål16%
EB - StreymurAB

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

16%BTTS i halvtid26%
EB - StreymurAB
0%BTTS i båda halvlekarna11%
EB - StreymurAB
11%Mål i båda halvlekarna37%
EB - StreymurAB

BTTS och antal mål

53%Minst 3 mål och BTTS47%
EB - StreymurAB
5%Minst 3 mål utan BTTS11%
EB - StreymurAB
100%BTTS - senaste 560%
EB - StreymurAB

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

63%Minst 1 mål före paus95%
EB - StreymurAB
42%Minst 2 mål före paus42%
EB - StreymurAB
16%Minst 3 mål före paus16%
EB - StreymurAB

2:a halvlek

89%Minst 1 mål efter paus89%
EB - StreymurAB
42%Minst 2 mål efter paus42%
EB - StreymurAB
21%Minst 3 mål efter paus26%
EB - StreymurAB

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

EB - Streymur är 11% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.58 p / match - EB - Streymur · 1.42 p / match - AB

EB - Streymur - läge i halvtid
37% leder47% oavgjort16% ligger under
AB - läge i halvtid
42% leder16% oavgjort42% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.58Poäng per match (1:a halvlek)1.42
EB - StreymurAB
0.74Gjorda mål (1:a halvlek)0.79
EB - StreymurAB
0.53Insläppta mål (1:a halvlek)0.74
EB - StreymurAB
1.26Snittmål (1:a halvlek)1.53
EB - StreymurAB
68%Hållen nolla före paus42%
EB - StreymurAB
53%Utan mål före paus37%
EB - StreymurAB

Efter paus (2:a halvlek)

0.53Poäng per match (2:a halvlek)1.32
EB - StreymurAB
0.47Gjorda mål (2:a halvlek)0.68
EB - StreymurAB
1.16Insläppta mål (2:a halvlek)0.95
EB - StreymurAB
1.63Snittmål (2:a halvlek)1.63
EB - StreymurAB
21%Hållen nolla efter paus37%
EB - StreymurAB
63%Utan mål efter paus47%
EB - StreymurAB

EB - Streymur - resultat andra halvlek

11% W21% R68% P
30
Halvtidspoäng
14
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
10
Poäng andra halvlek
-13
Målskillnad (2:a halvlek)
1.58
PPG före paus
Håller ledningen57%

Leder i halvtid i 37% av matcherna och vinner 21%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

AB - resultat andra halvlek

37% W21% R42% P
27
Halvtidspoäng
15
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
25
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.42
PPG före paus
Håller ledningen88%

Leder i halvtid i 42% av matcherna och vinner 37%. Skyddar oftast ledningen till slutsignalen.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

EB - Streymur - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.000.40
Gjorda mål / match1.20.6
Insläppta mål / match1.01.4
Snittmål per match2.22.0
1 mål100%100%
2 mål60%60%
3 mål40%20%
Hållen nolla40%0%
Utan mål20%60%
Målskillnad+1-4
Halvtid: 60% leder - 20% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 40% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 6
AB - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.400.60
Gjorda mål / match0.80.8
Insläppta mål / match0.61.2
Snittmål per match1.42.0
1 mål80%80%
2 mål40%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla60%20%
Utan mål40%40%
Målskillnad+1-2
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

EB - Streymur
GjordaInsläppta
6
4
0-15
5
4
16-30
3
2
31-45
1
5
46-60
3
6
61-75
5
11
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (6 goals). Släpper in mest i 76-90 (11). Slutfasbalans (76-90): -6 - slutskedena är en svaghet.

AB
GjordaInsläppta
2
4
0-15
6
5
16-30
7
5
31-45
5
3
46-60
3
3
61-75
5
12
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (7 goals). Släpper in mest i 76-90 (12). Slutfasbalans (76-90): -7 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.02
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
104%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
63%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-1%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
58%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
5%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 20 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

EB - Streymur

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.63
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.16
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.11
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.27
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
78%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
126%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.09
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
22% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 26% under den första kvarten.
22%

AB

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.43
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.22
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.20
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.02
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
111%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
108%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.01
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
18% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 7% under den första kvarten.
18%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Faroe Islands Premier League).

Lagen vs ligan

EB - StreymurLigaAB
Snittmål per match 2.892.89 3.16
Båda lagen gjorde mål 68%55% 58%
Minst 3 mål (Over 2.5) 58%54% 58%
Hållna nollor 11%27% 21%
Mål före paus 63%71% 95%
Mål efter paus 89%78% 89%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.89
Snittmål per match
55%
Båda lagen gjorde mål
54%
Minst 3 mål (Over 2.5)
27%
Hållna nollor
1.55
Hemmamål / match
1.33
Bortamål / match
+17%
Hemmafördel i anfall
+14%
Hemmafördel i försvar
+14%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
41%
2 mål
16%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
43%
2 mål
25%
3 mål
10%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. EB - StreymurMålGestur Bogason DamAssist: Gutti Dahl-Olsen
  2. EB - StreymurGult kortÓli Eyðsteinsson Poulsen
  3. EB - StreymurMålMarius Kallestrup Nielsen
  4. EB - StreymurByteIn: Thomas Björn MiezanUt: Gutti Dahl-Olsen
  5. EB - StreymurByteIn: Fríði HolmUt: Kristian Svabo Eliasen

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): EB - Streymur 1 - 0 - 1 AB. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i EB - Streymur - AB?

Faroe Islands Premier League-matchen slutade EB - Streymur 2:0 AB. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan EB - Streymur och AB ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann EB - Streymur 1, AB 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,00 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför EB - Streymur - AB?

EB - Streymur gör i snitt 1,21 mål per match och AB 1,47. Snittet i Faroe Islands Premier League är 2,89 mål, med Over 2.5 i 54% av matcherna. Båda lagen gör mål i 68% av EB - Streymurs matcher och 58% av ABs.

I vilken form är EB - Streymur och AB?

De senaste 5 matcherna har EB - Streymur facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och AB 2-0-3 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för EB - Streymur - AB?

Här kollar du siffrorna inför EB - Streymur - AB: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.