Cypern - First DivisionData uppdaterad 06 september 2026

Ethnikos Achna - APOEL: matchstatistik

Ethnikos Achna crest
Ethnikos Achna
3 : 2halvtid 2:1
APOEL crest
APOEL
125%(3.80)
X25%(3.20)
250%(1.79)

APOEL överglänser tydligt Ethnikos Achna när det gäller alla nyckelstatistiker. Bortalaget ligger på 6:e plats i tabellen med en statistik på 10 segrar på 21 matcher, medan hemmalaget befinner sig på 13:e plats med endast 6 segrar. På bortaplan presenterar APOEL imponerande effektivitet – 50% segrar, i genomsnitt 1.9 mål per match och endast 10% av matcherna utan mål. Ethnikos Achna har sämre form hemma: 50% förluster i de senaste 5 hemmamatcherna och 50% av matcherna utan mål. APOELs övertag i xG (1.53 mot 1.24), bollinnehav (52% mot 50%) samt skottprecision (15% mot 12%) bekräftar ytterligare deras överlägsenhet. Skillnaden i målsaldo (+10 för APOEL på bortaplan mot +3 för Ethnikos hemma) talar för en klar seger för bortalaget.

Ethnikos Achna - APOEL: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Ethnikos Achna mötte APOEL i First Division (Cypern). Matchen spelades den 15 februari 2026. Slutresultat: 3:2.

Aktuell form

Ethnikos Achna: 2-0-3, 1.20 poäng/match. APOEL: 1-1-3, 0.80 poäng/match.

Målstatistik

Ethnikos Achna gör 1.00 och släpper in 1.71 mål per match. APOEL gör 1.76 och släpper in 0.90. Ligans snitt: 2.53 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Ethnikos Achna 38%, APOEL 52%. Over 2.5: Ethnikos Achna 57%, APOEL 52%. Liganivå: BTTS 38%, Over 2.5 47%.

xG, skott och stil

APOEL har högre xG: 1.73 mot 1.23. Ethnikos Achna: 10.1 skott per match, APOEL: 14.1.

Matchhalvor

Ethnikos Achna: leder i paus 24%, mål i andra halvlek 0.57. APOEL: leder i paus 38%, mål i andra halvlek 1.24.

Mål per minut

Ethnikos Achna: 31-45+ (6 mal). APOEL: 76-90+ (14 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

First Division: 2.53 mål per match, BTTS 38%, Over 2.5 47%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 5.00, BTTS 100%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

APOEL överglänser tydligt Ethnikos Achna när det gäller alla nyckelstatistiker. Bortalaget ligger på 6:e plats i tabellen med en statistik på 10 segrar på 21 matcher, medan hemmalaget befinner sig på 13:e plats med endast 6 segrar. På bortaplan presenterar APOEL imponerande effektivitet – 50% segrar, i genomsnitt 1.9 mål per match och endast 10% av matcherna utan mål. Ethnikos Achna har sämre form hemma: 50% förluster i de senaste 5 hemmamatcherna och 50% av matcherna utan mål. APOELs övertag i xG (1.53 mot 1.24), bollinnehav (52% mot 50%) samt skottprecision (15% mot 12%) bekräftar ytterligare deras överlägsenhet. Skillnaden i målsaldo (+10 för APOEL på bortaplan mot +3 för Ethnikos hemma) talar för en klar seger för bortalaget.

Se den statistiska översikten

Halvlekar

2 : 1
1:a halvlek
1 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

44Bollinnehav (%)56
Ethnikos AchnaAPOEL
9Skott17
Ethnikos AchnaAPOEL
6Skott pa mal7
Ethnikos AchnaAPOEL
1.18xG2.12
Ethnikos AchnaAPOEL
3Horner5
Ethnikos AchnaAPOEL
26Farliga anfall78
Ethnikos AchnaAPOEL
13Regelbrott10
Ethnikos AchnaAPOEL
3Kort3
Ethnikos AchnaAPOEL

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Ethnikos AchnaAPOEL
1Gjorda mål / match1.76
Ethnikos AchnaAPOEL
1.71Insläppta mål / match0.9
Ethnikos AchnaAPOEL
50%Genomsnittligt bollinnehav56%
Ethnikos AchnaAPOEL
3.29Skott på mål / match5.05
Ethnikos AchnaAPOEL

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.05Skott per match14.05
Ethnikos AchnaAPOEL
3.29Skott på mål5.05
Ethnikos AchnaAPOEL
10%Skottkonvertering12.5%
Ethnikos AchnaAPOEL
50%Bollinnehav56%
Ethnikos AchnaAPOEL
1.23xG för1.73
Ethnikos AchnaAPOEL
1.51xG emot1.04
Ethnikos AchnaAPOEL

Skottkvalitet

Ethnikos Achna: BalanseratAPOEL: Dominant
Ethnikos AchnaAPOEL
Precision (skott på mål)33%36%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.12
Avslut (mål per skott på mål)0.300.35

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Ethnikos Achna är 50% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Ethnikos Achna · 0.8 p / match - APOEL

Ethnikos Achna
LLLWW
Resultatfördelning
29% W10% R62% P
Säsong (V-O-F)
6-2-13
0.95 p / match · målskillnad -15
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
5-1-4
Senaste 5 hemma
1-0-4
LLLLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.2xG: 1.17Motståndarens xG: 1.23BTTS: 20%Over 2.5: 40%
APOEL
LDWLL
Resultatfördelning
48% W29% R24% P
Säsong (V-O-F)
10-6-5
1.71 p / match · målskillnad +18
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
5-3-2
Senaste 5 borta
1-2-2
DDLWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.4xG: 1.56Motståndarens xG: 1.24BTTS: 60%Over 2.5: 40%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

APOEL är 76% bättre på: gjorda mål per match.

1 mål / match - Ethnikos Achna · 1.76 mål / match - APOEL

APOEL är 90% bättre på: insläppta mål per match.

1.71 mål / match - Ethnikos Achna · 0.9 mål / match - APOEL

Ethnikos Achnas målprofil: ojämn

Ethnikos Achna gör mål i 52% av matcherna (11 av 21 matcher), medan APOEL håller nollan i 38% (8 av 21 matcher).

APOELs målprofil: mycket stark

APOEL gör mål i 86% av matcherna (18 av 21 matcher), medan Ethnikos Achna håller nollan i 19% (4 av 21 matcher).

21Gjorda mål (säsong)37
Ethnikos AchnaAPOEL
36Insläppta mål (säsong)19
Ethnikos AchnaAPOEL
2.71Snittmål per match2.67
Ethnikos AchnaAPOEL
4Gjorda mål (senaste 5)5
Ethnikos AchnaAPOEL
6Insläppta mål (senaste 5)7
Ethnikos AchnaAPOEL

Hur ofta gör laget minst...

52%1 mål86%
Ethnikos AchnaAPOEL
33%2 mål57%
Ethnikos AchnaAPOEL
5%3 mål19%
Ethnikos AchnaAPOEL
5%4 mål14%
Ethnikos AchnaAPOEL

Hur ofta släpper laget in minst...

81%1 mål62%
Ethnikos AchnaAPOEL
43%2 mål29%
Ethnikos AchnaAPOEL
33%3 mål0%
Ethnikos AchnaAPOEL
14%4 mål0%
Ethnikos AchnaAPOEL

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

10%BTTS i halvtid10%
Ethnikos AchnaAPOEL
5%BTTS i båda halvlekarna5%
Ethnikos AchnaAPOEL
24%Mål i båda halvlekarna33%
Ethnikos AchnaAPOEL

BTTS och antal mål

38%Minst 3 mål och BTTS38%
Ethnikos AchnaAPOEL
19%Minst 3 mål utan BTTS14%
Ethnikos AchnaAPOEL
20%BTTS - senaste 560%
Ethnikos AchnaAPOEL

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

67%Minst 1 mål före paus71%
Ethnikos AchnaAPOEL
14%Minst 2 mål före paus24%
Ethnikos AchnaAPOEL
5%Minst 3 mål före paus0%
Ethnikos AchnaAPOEL

2:a halvlek

86%Minst 1 mål efter paus90%
Ethnikos AchnaAPOEL
57%Minst 2 mål efter paus62%
Ethnikos AchnaAPOEL
29%Minst 3 mål efter paus14%
Ethnikos AchnaAPOEL

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

APOEL är 38% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.1 p / match - Ethnikos Achna · 1.52 p / match - APOEL

Ethnikos Achna - läge i halvtid
24% leder38% oavgjort38% ligger under
APOEL - läge i halvtid
38% leder38% oavgjort24% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.1Poäng per match (1:a halvlek)1.52
Ethnikos AchnaAPOEL
0.43Gjorda mål (1:a halvlek)0.52
Ethnikos AchnaAPOEL
0.52Insläppta mål (1:a halvlek)0.43
Ethnikos AchnaAPOEL
0.95Snittmål (1:a halvlek)0.95
Ethnikos AchnaAPOEL
52%Hållen nolla före paus67%
Ethnikos AchnaAPOEL
71%Utan mål före paus52%
Ethnikos AchnaAPOEL

Efter paus (2:a halvlek)

0.86Poäng per match (2:a halvlek)1.95
Ethnikos AchnaAPOEL
0.57Gjorda mål (2:a halvlek)1.24
Ethnikos AchnaAPOEL
1.19Insläppta mål (2:a halvlek)0.48
Ethnikos AchnaAPOEL
1.76Snittmål (2:a halvlek)1.71
Ethnikos AchnaAPOEL
33%Hållen nolla efter paus62%
Ethnikos AchnaAPOEL
52%Utan mål efter paus29%
Ethnikos AchnaAPOEL

Ethnikos Achna - resultat andra halvlek

19% W29% R52% P
23
Halvtidspoäng
9
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
18
Poäng andra halvlek
-13
Målskillnad (2:a halvlek)
1.10
PPG före paus
Håller ledningen121%

Leder i halvtid i 24% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.7

Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

APOEL - resultat andra halvlek

57% W24% R19% P
32
Halvtidspoäng
11
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
41
Poäng andra halvlek
+16
Målskillnad (2:a halvlek)
1.52
PPG före paus
Håller ledningen126%

Leder i halvtid i 38% av matcherna och vinner 48%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Ethnikos Achna - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.00
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.60.6
Snittmål per match0.81.2
1 mål60%80%
2 mål20%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%40%
Utan mål80%60%
Målskillnad-20
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1
APOEL - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.801.40
Gjorda mål / match0.20.8
Insläppta mål / match0.60.8
Snittmål per match0.81.6
1 mål40%100%
2 mål40%60%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%40%
Utan mål80%40%
Målskillnad-20
Halvtid: 0% leder - 80% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Ethnikos Achna
GjordaInsläppta
2
3
0-15
1
6
16-30
6
2
31-45
3
7
46-60
4
5
61-75
5
13
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (6 goals). Släpper in mest i 76-90 (13). Slutfasbalans (76-90): -8 - slutskedena är en svaghet.

APOEL
GjordaInsläppta
6
5
0-15
3
2
16-30
2
2
31-45
6
3
46-60
6
2
61-75
14
5
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (14 goals). Släpper in mest i 0-15 (5). Slutfasbalans (76-90): +9 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.68
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.9 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
106%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
45%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+86%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
45%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
7%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 14 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Ethnikos Achna

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.28
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.43
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+4.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.23
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.20
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
70%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
154%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.25
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
24% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 10% under den första kvarten.
24%

APOEL

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.69
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.17
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-13.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.03
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.14
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
159%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
63%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.91
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.7
Sena mål
38% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 16% under den första kvarten.
38%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First Division).

Lagen vs ligan

Ethnikos AchnaLigaAPOEL
Snittmål per match 2.712.53 2.67
Båda lagen gjorde mål 38%38% 52%
Minst 3 mål (Over 2.5) 57%47% 52%
Hållna nollor 19%34% 38%
Mål före paus 67%71% 71%
Mål efter paus 86%80% 90%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.53
Snittmål per match
38%
Båda lagen gjorde mål
47%
Minst 3 mål (Over 2.5)
34%
Hållna nollor
1.43
Hemmamål / match
1.11
Bortamål / match
+29%
Hemmafördel i anfall
+22%
Hemmafördel i försvar
+11%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
26%
2 mål
8%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
80%
1 mål
44%
2 mål
15%
3 mål
3%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Ethnikos AchnaMålNicolás Andereggen
  2. APOELGult kortEuciodálcio Gomes
  3. APOELGult kortNicolas Koutsakos
  4. Ethnikos AchnaGult kortParis Psaltis
  5. Ethnikos AchnaGult kortLuís Miguel Vieira Babo Machado
  6. APOELMålMilos Degenek
  7. Ethnikos AchnaMålNicolás Andereggen
  8. Ethnikos AchnaByteIn: Marios DemetriouUt: Marios Pechlivanis
  9. Ethnikos AchnaMålChristos Giousis
  10. Ethnikos AchnaGult kortNikolas Giallouros

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Domarprofil

Säsongssnitt och resultatfördelning i matcher som den här domaren har dömt.

Chrysovalantis TheouliDömda matcher: 15
4Kort per match
0Straffar per match
1 / X / 253%Hemmasegrar13%Oavgjorda33%Bortasegrar

Inbordes moten

Foregaende mote: Ethnikos Achna 0 - 0 - 1 APOEL. Malgenomsnitt 5.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

APOEL
4 : 1
Ethnikos Achna

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Ethnikos Achna - APOEL?

First Division-matchen slutade Ethnikos Achna 3:2 APOEL. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Ethnikos Achna - APOEL?

Ethnikos Achna gör i snitt 1,00 mål per match och APOEL 1,76. Snittet i First Division är 2,53 mål, med Over 2.5 i 47% av matcherna. Båda lagen gör mål i 38% av Ethnikos Achnas matcher och 52% av APOELs.

I vilken form är Ethnikos Achna och APOEL?

De senaste 5 matcherna har Ethnikos Achna facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och APOEL 1-1-3 (0,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Ethnikos Achna - APOEL?

Här kollar du siffrorna inför Ethnikos Achna - APOEL: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.