Cypern - First DivisionData uppdaterad 06 september 2026

Ethnikos Achna - Paphos: matchstatistik

Ethnikos Achna crest
Ethnikos Achna
2 : 1halvtid 1:0
Paphos crest
Paphos
120%(6.60)
X20%(4.60)
260%(1.39)

Paphos är den klara favoriten i denna match, som ligger på fjärde plats i tabellen med en imponerande balans på 12 segrar under säsongen. Ethnikos Achna genomlever en katastrofal svacka – 5 raka förluster utan att ha gjort mål i de senaste matcherna och endast 1 mål på de senaste 5 matcherna. Hemmalaget har en alarmerande FTS% på 56% i hemmamatcher, vilket bekräftar deras offensiva problem. Paphos uppvisar en betydligt bättre effektivitet med 15% skottkonvertering samt i genomsnitt 1.67 mål per bortamatch, med en 56% vinstprocent på bortaplan. Skillnaden i kvalitet mellan båda lagen, bekräftad av tabellpositionen (13:e vs 4:e plats) samt formen, pekar på en sannolik seger för gästerna, trots att Paphos också förlorat 3 av de senaste 5 matcherna.

Ethnikos Achna - Paphos: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Ethnikos Achna mötte Paphos i First Division (Cypern). Matchen spelades den 31 januari 2026. Slutresultat: 2:1.

Aktuell form

Ethnikos Achna: 0-0-5, 0.00 poäng/match. Paphos: 2-0-3, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

Ethnikos Achna gör 0.89 och släpper in 1.84 mål per match. Paphos gör 1.89 och släpper in 0.89. Ligans snitt: 2.54 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Ethnikos Achna 37%, Paphos 44%. Over 2.5: Ethnikos Achna 58%, Paphos 56%. Liganivå: BTTS 38%, Over 2.5 47%.

xG, skott och stil

Paphos har högre xG: 1.48 mot 1.20. Ethnikos Achna: 9.7 skott per match, Paphos: 11.4.

Matchhalvor

Ethnikos Achna: leder i paus 21%, mål i andra halvlek 0.47. Paphos: leder i paus 61%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Ethnikos Achna: 31-45+ (6 mal). Paphos: 76-90+ (12 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

First Division: 2.54 mål per match, BTTS 38%, Over 2.5 47%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 4.00, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Paphos är den klara favoriten i denna match, som ligger på fjärde plats i tabellen med en imponerande balans på 12 segrar under säsongen. Ethnikos Achna genomlever en katastrofal svacka – 5 raka förluster utan att ha gjort mål i de senaste matcherna och endast 1 mål på de senaste 5 matcherna. Hemmalaget har en alarmerande FTS% på 56% i hemmamatcher, vilket bekräftar deras offensiva problem. Paphos uppvisar en betydligt bättre effektivitet med 15% skottkonvertering samt i genomsnitt 1.67 mål per bortamatch, med en 56% vinstprocent på bortaplan. Skillnaden i kvalitet mellan båda lagen, bekräftad av tabellpositionen (13:e vs 4:e plats) samt formen, pekar på en sannolik seger för gästerna, trots att Paphos också förlorat 3 av de senaste 5 matcherna.

Se den statistiska översikten

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
1 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

41Bollinnehav (%)59
Ethnikos AchnaPaphos
7Skott9
Ethnikos AchnaPaphos
3Skott pa mal5
Ethnikos AchnaPaphos
0.93xG1.61
Ethnikos AchnaPaphos
1Horner8
Ethnikos AchnaPaphos
38Farliga anfall95
Ethnikos AchnaPaphos
6Regelbrott23
Ethnikos AchnaPaphos
4Kort5
Ethnikos AchnaPaphos

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Ethnikos AchnaPaphos
0.89Gjorda mål / match1.89
Ethnikos AchnaPaphos
1.84Insläppta mål / match0.89
Ethnikos AchnaPaphos
49%Genomsnittligt bollinnehav58%
Ethnikos AchnaPaphos
3.16Skott på mål / match4.67
Ethnikos AchnaPaphos

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

9.74Skott per match11.39
Ethnikos AchnaPaphos
3.16Skott på mål4.67
Ethnikos AchnaPaphos
9.2%Skottkonvertering16.6%
Ethnikos AchnaPaphos
49%Bollinnehav58%
Ethnikos AchnaPaphos
1.2xG för1.48
Ethnikos AchnaPaphos
1.56xG emot1.3
Ethnikos AchnaPaphos

Skottkvalitet

Ethnikos Achna: BalanseratPaphos: Effektiva avslut
Ethnikos AchnaPaphos
Precision (skott på mål)32%41%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.13
Avslut (mål per skott på mål)0.280.40

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Ethnikos Achna
LLLLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
21% W11% R68% P
Säsong (V-O-F)
4-2-13
0.74 p / match · målskillnad -18
Senaste 5 (V-O-F)
0-0-5
0.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
4-1-4
Senaste 5 hemma
1-0-4
WLLLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.0Insläppta mål: 2.0xG: 1.04Motståndarens xG: 1.58BTTS: 0%Over 2.5: 40%
Paphos
WLWLL
Resultatfördelning
67% W6% R28% P
Säsong (V-O-F)
12-1-5
2.06 p / match · målskillnad +18
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
5-1-3
Senaste 5 borta
2-1-2
DWWLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 1.2xG: 1.72Motståndarens xG: 1.25BTTS: 40%Over 2.5: 40%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Paphos är 112% bättre på: gjorda mål per match.

0.89 mål / match - Ethnikos Achna · 1.89 mål / match - Paphos

Paphos är 107% bättre på: insläppta mål per match.

1.84 mål / match - Ethnikos Achna · 0.89 mål / match - Paphos

Ethnikos Achnas målprofil: ojämn

Ethnikos Achna gör mål i 47% av matcherna (9 av 19 matcher), medan Paphos håller nollan i 44% (8 av 18 matcher).

Paphoss målprofil: mycket stark

Paphos gör mål i 89% av matcherna (16 av 18 matcher), medan Ethnikos Achna håller nollan i 16% (3 av 19 matcher).

17Gjorda mål (säsong)34
Ethnikos AchnaPaphos
35Insläppta mål (säsong)16
Ethnikos AchnaPaphos
2.74Snittmål per match2.78
Ethnikos AchnaPaphos
0Gjorda mål (senaste 5)6
Ethnikos AchnaPaphos
10Insläppta mål (senaste 5)6
Ethnikos AchnaPaphos

Hur ofta gör laget minst...

47%1 mål89%
Ethnikos AchnaPaphos
26%2 mål56%
Ethnikos AchnaPaphos
5%3 mål28%
Ethnikos AchnaPaphos
5%4 mål17%
Ethnikos AchnaPaphos

Hur ofta släpper laget in minst...

84%1 mål56%
Ethnikos AchnaPaphos
47%2 mål33%
Ethnikos AchnaPaphos
37%3 mål0%
Ethnikos AchnaPaphos
16%4 mål0%
Ethnikos AchnaPaphos

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

11%BTTS i halvtid17%
Ethnikos AchnaPaphos
5%BTTS i båda halvlekarna6%
Ethnikos AchnaPaphos
21%Mål i båda halvlekarna44%
Ethnikos AchnaPaphos

BTTS och antal mål

37%Minst 3 mål och BTTS39%
Ethnikos AchnaPaphos
21%Minst 3 mål utan BTTS17%
Ethnikos AchnaPaphos
0%BTTS - senaste 540%
Ethnikos AchnaPaphos

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

68%Minst 1 mål före paus78%
Ethnikos AchnaPaphos
16%Minst 2 mål före paus28%
Ethnikos AchnaPaphos
5%Minst 3 mål före paus6%
Ethnikos AchnaPaphos

2:a halvlek

84%Minst 1 mål efter paus89%
Ethnikos AchnaPaphos
53%Minst 2 mål efter paus61%
Ethnikos AchnaPaphos
32%Minst 3 mål efter paus17%
Ethnikos AchnaPaphos

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Paphos är 117% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1 p / match - Ethnikos Achna · 2.17 p / match - Paphos

Ethnikos Achna - läge i halvtid
21% leder37% oavgjort42% ligger under
Paphos - läge i halvtid
61% leder33% oavgjort6% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1Poäng per match (1:a halvlek)2.17
Ethnikos AchnaPaphos
0.42Gjorda mål (1:a halvlek)0.89
Ethnikos AchnaPaphos
0.58Insläppta mål (1:a halvlek)0.22
Ethnikos AchnaPaphos
1Snittmål (1:a halvlek)1.11
Ethnikos AchnaPaphos
47%Hållen nolla före paus78%
Ethnikos AchnaPaphos
74%Utan mål före paus28%
Ethnikos AchnaPaphos

Efter paus (2:a halvlek)

0.74Poäng per match (2:a halvlek)1.56
Ethnikos AchnaPaphos
0.47Gjorda mål (2:a halvlek)1
Ethnikos AchnaPaphos
1.26Insläppta mål (2:a halvlek)0.67
Ethnikos AchnaPaphos
1.74Snittmål (2:a halvlek)1.67
Ethnikos AchnaPaphos
32%Hållen nolla efter paus50%
Ethnikos AchnaPaphos
58%Utan mål efter paus39%
Ethnikos AchnaPaphos

Ethnikos Achna - resultat andra halvlek

16% W26% R58% P
19
Halvtidspoäng
8
Halvtidsmål
-3
Målskillnad (1:a halvlek)
14
Poäng andra halvlek
-15
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 21% av matcherna och vinner 21%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.7

Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Paphos - resultat andra halvlek

44% W22% R33% P
39
Halvtidspoäng
16
Halvtidsmål
+12
Målskillnad (1:a halvlek)
28
Poäng andra halvlek
+6
Målskillnad (2:a halvlek)
2.17
PPG före paus
Håller ledningen110%

Leder i halvtid i 61% av matcherna och vinner 67%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.5

Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Ethnikos Achna - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.400.20
Gjorda mål / match0.00.0
Insläppta mål / match0.81.2
Snittmål per match0.81.2
1 mål60%80%
2 mål20%20%
3 mål0%20%
Hållen nolla40%20%
Utan mål100%100%
Målskillnad-4-6
Halvtid: 0% leder - 40% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 20% oavgjort - 80% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
Paphos - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.40
Gjorda mål / match0.40.8
Insläppta mål / match0.40.8
Snittmål per match0.81.6
1 mål60%100%
2 mål20%60%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%40%
Utan mål60%40%
Målskillnad00
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Ethnikos Achna
GjordaInsläppta
1
3
0-15
1
6
16-30
6
2
31-45
2
7
46-60
3
5
61-75
4
12
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (6 goals). Släpper in mest i 76-90 (12). Slutfasbalans (76-90): -8 - slutskedena är en svaghet.

Paphos
GjordaInsläppta
6
3
0-15
4
1
16-30
6
0
31-45
3
3
46-60
3
3
61-75
12
6
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (12 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): +6 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.75
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.9 : 1.9
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
108%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
41%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+45%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
42%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
6%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 17 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Ethnikos Achna

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.36
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.59
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+3.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.31
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.28
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
63%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
161%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.74
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.0
Sena mål
24% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 6% under den första kvarten.
24%

Paphos

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.18
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.82
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-7.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.41
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.41
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
166%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
63%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.86
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
35% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 18% under den första kvarten.
35%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First Division).

Lagen vs ligan

Ethnikos AchnaLigaPaphos
Snittmål per match 2.742.54 2.78
Båda lagen gjorde mål 37%38% 44%
Minst 3 mål (Over 2.5) 58%47% 56%
Hållna nollor 16%34% 44%
Mål före paus 68%71% 78%
Mål efter paus 84%80% 89%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.54
Snittmål per match
38%
Båda lagen gjorde mål
47%
Minst 3 mål (Over 2.5)
34%
Hållna nollor
1.41
Hemmamål / match
1.14
Bortamål / match
+24%
Hemmafördel i anfall
+19%
Hemmafördel i försvar
+10%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
26%
2 mål
8%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
80%
1 mål
43%
2 mål
17%
3 mål
3%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Ethnikos AchnaMålChristos Giousis
  2. PaphosByteIn: Mislav OršićUt: Kostas Pileas
  3. PaphosGult kortKen Sema
  4. PaphosGult kortDomingos Quina
  5. Ethnikos AchnaByteIn: Javier Siveiro ToroUt: Nikolas Giallouros
  6. PaphosByteIn: Wilmer OdefalkUt: Ken Sema
  7. Ethnikos AchnaGult kortLucas Flores de Oliveira
  8. Ethnikos AchnaGult kortJavier Siveiro Toro
  9. Ethnikos AchnaGult kortLuis Felipe Hungria Martins
  10. Ethnikos AchnaMålChristos Giousis
  11. Ethnikos AchnaByteIn: Marios PechlivanisUt: Christos Giousis
  12. PaphosGult kortJay Gorter
  13. Ethnikos AchnaGult kortGiorgos Papageorghiou

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Domarprofil

Säsongssnitt och resultatfördelning i matcher som den här domaren har dömt.

Panayiotis ChatzigeorgiouDömda matcher: 11
4,45Kort per match
0Straffar per match
1 / X / 255%Hemmasegrar18%Oavgjorda27%Bortasegrar

Inbordes moten

Foregaende mote: Ethnikos Achna 0 - 0 - 1 Paphos. Malgenomsnitt 4.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Paphos
4 : 0
Ethnikos Achna

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Ethnikos Achna - Paphos?

First Division-matchen slutade Ethnikos Achna 2:1 Paphos. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Ethnikos Achna - Paphos?

Ethnikos Achna gör i snitt 0,89 mål per match och Paphos 1,89. Snittet i First Division är 2,54 mål, med Over 2.5 i 47% av matcherna. Båda lagen gör mål i 37% av Ethnikos Achnas matcher och 44% av Paphoss.

I vilken form är Ethnikos Achna och Paphos?

De senaste 5 matcherna har Ethnikos Achna facit 0-0-5 (0,00 poäng per match) och Paphos 2-0-3 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Ethnikos Achna - Paphos?

Här kollar du siffrorna inför Ethnikos Achna - Paphos: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.