Japan - J1 LeagueCity Light StadiumData uppdaterad 03 september 2026

Fagiano Okayama - Tokyo Verdy: matchstatistik

Fagiano Okayama - Tokyo Verdy: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Fagiano Okayama mötte Tokyo Verdy i J1 League (Japan). Matchen spelades den 22 augusti 2026. Arena: City Light Stadium. Slutresultat: 0:0.

Aktuell form

Fagiano Okayama: 1-0-1, 1.50 poäng/match. Tokyo Verdy: 0-1-1, 0.50 poäng/match.

Målstatistik

Fagiano Okayama gör 1.00 och släpper in 1.00 mål per match. Tokyo Verdy gör 1.00 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 3.48 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Fagiano Okayama 50%, Tokyo Verdy 100%. Over 2.5: Fagiano Okayama 50%, Tokyo Verdy 50%. Liganivå: BTTS 65%, Over 2.5 70%.

xG, skott och stil

Fagiano Okayama har högre xG: 2.00 mot 1.34. Fagiano Okayama: 19.5 skott per match, Tokyo Verdy: 14.0.

Matchhalvor

Fagiano Okayama: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.50. Tokyo Verdy: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.50.

Mål per minut

Fagiano Okayama: 0-15 (1 mal). Tokyo Verdy: 0-15 (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

J1 League: 3.48 mål per match, BTTS 65%, Over 2.5 70%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 3.50, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Fagiano Okayama har ett klart bättre facit i säsongsinledningen: laget har vunnit 1 av 2 matcher, medan Tokyo Verdy fortfarande inte har tagit någon seger och endast har spelat in 1 poäng. Hemmalaget är särskilt starkt på hemmaplan, där det har vunnit sin hittills enda match, gjort mål, hållit nollan och endast tillåtit motståndaren ett xG på 0,42. Offensiven skapar många chanser, med i genomsnitt 22 skott och ett xG på 2,11 på hemmaplan, även om effektiviteten på 5% antyder att det fortfarande finns förbättringspotential i avsluten. Tokyo Verdy har släppt in hela 15 mål på sina fem senaste matcher, vilket motsvarar ett snitt på 3 per match, och sviten utan seger omfattar 5 raka matcher. Med 7 insläppta mål för Okayama och 15 för Verdy under de fem senaste matcherna bör de mer välorganiserade hemmalagets övertag leda till seger.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Tipset på BTTS stöds framför allt av Tokyo Verdys aktuella form: i 80 % av lagets 5 senaste matcher gjorde båda lagen mål, samtidigt som laget släppte in hela 3,0 mål i genomsnitt. Fagiano Okayama gör i genomsnitt 1,0 mål på sina fem senaste matcher, men skapar målchanser värda 1,72 xG, vilket bör räcka mot en motståndare med 1,54 i insläppta xG. Gästerna gjorde också i genomsnitt 1,0 mål under sina 5 senaste matcher, medan Okayama tillät motståndarna att göra 1,4 mål och skapa 1,36 xG. Hemmalagets säsongsunderlag är mycket litet, men att 100 % av matcherna har innehållit mål från båda lagen samt att ligans genomsnitt för BTTS ligger på 65 % talar ytterligare för ett scenario där båda lagen gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Det starkaste valet är Över 1.5 mål, eftersom båda lagen i sina fem senaste matcher i genomsnitt gjorde 1.0 mål vardera. Tokyo Verdy släppte under denna period in hela 3.0 mål per match, det vill säga 15 på fem matcher, vilket tydligt höjer hemmalagets målpotential. Fagiano skapade nyligen målchanser värda i genomsnitt 1.72 xG, medan motståndaren tillät sina motståndare 1.54 xG, så prognosen på 1.48 mål för hemmalaget är motiverad. För Okayamas del har båda hittills spelade ligamatcherna innehållit minst 2 mål, samtidigt som laget både gjorde och släppte in mål i 100% av dessa matcher. Linan på 2.5 mål är mer jämn, eftersom endast 40% av Fagianos fem senaste matcher översteg denna gräns, medan linan på 1.5 har en tydlig fördel med förväntade 2.70 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för Fagiano Okayama efter matchen, eftersom Tokyo Verdy hade oavgjort efter 45 minuter i 60 % av sina fem senaste matcher, medan hemmalaget endast hade det i 20 %. Efter halvtid släpper Verdy i genomsnitt in hela 1,8 mål per match, medan Okayama håller nollan i andra halvlek i 60 % av sina fem senaste matcher. Hemmalaget har vunnit 40 % av sina fem senaste matcher, medan gästerna inte har tagit någon seger under denna period och i genomsnitt släppt in 3,0 mål per match. Okayama skapar dessutom i genomsnitt 1,34 xG och avlossar 14 skott per match, vilket tillsammans med motståndarens svaga försvar talar för att matchen avgörs efter en jämn första halvlek.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

57Bollinnehav (%)43
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
17Skott5
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
3Skott pa mal0
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
1.66xG0.44
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
6Horner1
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
53Farliga anfall16
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
12Regelbrott14
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
1Kort2
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Fagiano OkayamaTokyo Verdy
1Gjorda mål / match1
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
1Insläppta mål / match2
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
47%Genomsnittligt bollinnehav34%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
3.5Skott på mål / match4
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

19.5Skott per match14
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
3.5Skott på mål4
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
5.1%Skottkonvertering7.1%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
47%Bollinnehav34%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
2xG för1.34
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0.68xG emot1.85
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Skottkvalitet

Fagiano Okayama: OffensivtTokyo Verdy: Offensivt
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
Precision (skott på mål)18%29%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.10
Avslut (mål per skott på mål)0.290.25

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Fagiano Okayama är 200% bättre på: form senaste 5.

1.5 p / match - Fagiano Okayama · 0.5 p / match - Tokyo Verdy

Fagiano Okayama
LW
Resultatfördelning
50% W0% R50% P
Säsong (V-O-F)
1-0-1
1.50 p / match · målskillnad 0
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-1
1.50 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-0-0
Senaste 5 hemma
1-0-0
W
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.0xG: 2.00Motståndarens xG: 0.68BTTS: 50%Over 2.5: 50%
Tokyo Verdy
DL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% W50% R50% P
Säsong (V-O-F)
0-1-1
0.50 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
0-1-1
0.50 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-0-0
Senaste 5 borta
0-0-0
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 2.0xG: 1.34Motståndarens xG: 1.85BTTS: 100%Over 2.5: 50%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Fagiano Okayama är 100% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - Fagiano Okayama · 2 mål / match - Tokyo Verdy

Fagiano Okayamas målprofil: mycket stark

Fagiano Okayama gör mål i 100% av matcherna (2 av 2 matcher), medan Tokyo Verdy håller nollan i 0% (0 av 2 matcher).

Tokyo Verdys målprofil: mycket stark

Tokyo Verdy gör mål i 100% av matcherna (2 av 2 matcher), medan Fagiano Okayama håller nollan i 50% (1 av 2 matcher).

2Gjorda mål (säsong)2
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
2Insläppta mål (säsong)4
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
2Snittmål per match3
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
2Gjorda mål (senaste 5)2
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
2Insläppta mål (senaste 5)4
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål100%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%2 mål0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%3 mål0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%4 mål0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Hur ofta släpper laget in minst...

50%1 mål100%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
50%2 mål50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%3 mål50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%4 mål0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

65%
Ligasnitt

Målmönster

50%BTTS i halvtid50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%Mål i båda halvlekarna0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

BTTS och antal mål

50%Minst 3 mål och BTTS50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
50%BTTS - senaste 5100%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

50%Minst 1 mål före paus50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
50%Minst 2 mål före paus50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
50%Minst 3 mål före paus0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

2:a halvlek

50%Minst 1 mål efter paus100%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%Minst 2 mål efter paus100%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0%Minst 3 mål efter paus0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Tokyo Verdy är 100% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.5 p / match - Fagiano Okayama · 1 p / match - Tokyo Verdy

Fagiano Okayama - läge i halvtid
0% leder50% oavgjort50% ligger under
Tokyo Verdy - läge i halvtid
0% leder100% oavgjort0% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.5Poäng per match (1:a halvlek)1
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0.5Gjorda mål (1:a halvlek)0.5
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
1Insläppta mål (1:a halvlek)0.5
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
1.5Snittmål (1:a halvlek)1
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
50%Hållen nolla före paus50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
50%Utan mål före paus50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Efter paus (2:a halvlek)

2Poäng per match (2:a halvlek)0.5
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0.5Gjorda mål (2:a halvlek)0.5
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0Insläppta mål (2:a halvlek)1.5
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
0.5Snittmål (2:a halvlek)2
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
100%Hållen nolla efter paus0%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy
50%Utan mål efter paus50%
Fagiano OkayamaTokyo Verdy

Fagiano Okayama - resultat andra halvlek

50% W50% R0% P
1
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
4
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
0.50
PPG före paus
Försvar efter paus-1.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Tokyo Verdy - resultat andra halvlek

0% W50% R50% P
2
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
1
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Försvar efter paus+1.0

Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Fagiano Okayama - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.502.00
Gjorda mål / match0.50.5
Insläppta mål / match1.00.0
Snittmål per match1.50.5
1 mål50%50%
2 mål50%0%
3 mål50%0%
Hållen nolla50%100%
Utan mål50%50%
Målskillnad-1+1
Halvtid: 0% leder - 50% oavgjort - 50% ligger under
2:a halvlek: 50% vunnen - 50% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 50% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Tokyo Verdy - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.000.50
Gjorda mål / match0.50.5
Insläppta mål / match0.51.5
Snittmål per match1.02.0
1 mål50%100%
2 mål50%100%
3 mål0%0%
Hållen nolla50%0%
Utan mål50%50%
Målskillnad0-2
Halvtid: 0% leder - 100% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 50% oavgjort - 50% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 50% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Fagiano Okayama
GjordaInsläppta
1
0
0-15
0
2
16-30
0
0
31-45
1
0
46-60
0
0
61-75
0
0
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 16-30 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.

Tokyo Verdy
GjordaInsläppta
1
1
0-15
0
0
16-30
0
0
31-45
1
0
46-60
0
1
61-75
0
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 76-90 (2). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.50
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 1.0
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
72%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
75%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+40%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
100%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Fagiano Okayama

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+1.32
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-1.32
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
0.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-1.00
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.32
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
57%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
57%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 50% under den första kvarten.
0%

Tokyo Verdy

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.51
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.49
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.34
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.15
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
57%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
115%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 50% under den första kvarten.
0%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (J1 League).

Lagen vs ligan

Fagiano OkayamaLigaTokyo Verdy
Snittmål per match 2.003.48 3.00
Båda lagen gjorde mål 50%65% 100%
Minst 3 mål (Over 2.5) 50%70% 50%
Hållna nollor 50%17% 0%
Mål före paus 50%83% 50%
Mål efter paus 50%87% 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.48
Snittmål per match
65%
Båda lagen gjorde mål
70%
Minst 3 mål (Over 2.5)
17%
Hållna nollor
1.74
Hemmamål / match
1.74
Bortamål / match
+0%
Hemmafördel i anfall
+0%
Hemmafördel i försvar
+13%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
83%
1 mål
52%
2 mål
22%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
87%
1 mål
61%
2 mål
26%
3 mål
13%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Tokyo VerdyGult kortRyuta Inoue
  2. Tokyo VerdyGult kortShuhei Mizoguchi
  3. Tokyo VerdyByteIn: Yuan MatsuhashiUt: Takei Yamamoto
  4. Fagiano OkayamaByteIn: Noakenshin BrowneUt: Towa Yamane
  5. Fagiano OkayamaGult kortHiroshi Omori
  6. Fagiano OkayamaByteIn: Kazunari IchimiUt: Sang-Ho Na

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): Fagiano Okayama 0 - 0 - 2 Tokyo Verdy. Malgenomsnitt 3.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Tokyo Verdy
4 : 2
Fagiano Okayama
Fagiano Okayama
0 : 1
Tokyo Verdy

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Fagiano Okayama - Tokyo Verdy?

J1 League-matchen slutade Fagiano Okayama 0:0 Tokyo Verdy. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Fagiano Okayama och Tokyo Verdy ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Fagiano Okayama 0, Tokyo Verdy 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Fagiano Okayama - Tokyo Verdy?

Fagiano Okayama gör i snitt 1,00 mål per match och Tokyo Verdy 1,00. Snittet i J1 League är 3,48 mål, med Over 2.5 i 70% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Fagiano Okayamas matcher och 100% av Tokyo Verdys.

I vilken form är Fagiano Okayama och Tokyo Verdy?

De senaste 5 matcherna har Fagiano Okayama facit 1-0-1 (1,50 poäng per match) och Tokyo Verdy 0-1-1 (0,50 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Fagiano Okayama - Tokyo Verdy?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.