Slovakien - 2. LigaChemlonský štadiónData uppdaterad 18 oktober 2026

Futura Humenné - Petržalka akadémia: matchstatistik

Futura Humenné - Petržalka akadémia: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Futura Humenné mötte Petržalka akadémia i 2. Liga (Slovakien). Matchen spelades den 5 september 2026. Arena: Chemlonský štadión. Slutresultat: 0:1.

Aktuell form

Futura Humenné: 2-0-3, 1.20 poäng/match. Petržalka akadémia: 5-0-0, 3.00 poäng/match.

Målstatistik

Futura Humenné gör 0.67 och släpper in 1.50 mål per match. Petržalka akadémia gör 2.67 och släpper in 0.33. Ligans snitt: 2.90 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Futura Humenné 33%, Petržalka akadémia 17%. Over 2.5: Futura Humenné 50%, Petržalka akadémia 50%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 59%.

xG, skott och stil

Petržalka akadémia har högre xG: 1.51 mot 1.01. Futura Humenné: 6.7 skott per match, Petržalka akadémia: 10.5.

Matchhalvor

Futura Humenné: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.17. Petržalka akadémia: leder i paus 67%, mål i andra halvlek 1.83.

Mål per minut

Futura Humenné: 0-15 (1 mal). Petržalka akadémia: 61-75 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

2. Liga: 2.90 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 59%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Petržalka akadémia leder ligan med full pott, 6 segrar, medan Futura Humenné ligger på 12:e plats efter 2 vinster och 4 förluster. Bortalaget har vunnit samtliga 5 senaste matcher och gjort 15 mål under perioden, medan hemmalaget under samma period endast har gjort 4 mål trots 3 segrar. På bortaplan snittar Petržalka 2 mål per match, 5,67 skott på mål och 20 % effektivitet, jämfört med Futuras 1 mål, 3 skott på mål och 12 % effektivitet på hemmaplan. Bortalagets försvar har ännu inte släppt in något mål på bortaplan och har hållit nollan i 100 % av matcherna, vilket är en betydande fördel jämfört med hemmalaget, som skapar i genomsnitt xG 1,09. Futura har visserligen 67 % segrar på hemmaplan, men försvaret tillåter motståndarna ett xG på 2,13 per match, medan Petržalka genererar xG 1,56 på bortaplan. Därför är en seger för serieledaren det mest sannolika utfallet.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Den starka signalen för BTTS Nej grundar sig framför allt inte på Petržalkas mycket täta försvar, som ännu inte har släppt in något mål i den pågående tävlingen och har hållit nollan i 100% av matcherna. Futura Humenné har en låg BTTS-grad på endast 33%, och i de fem senaste matcherna har den sjunkit till 20%; under denna period gjorde laget i genomsnitt bara 0,8 mål. Petržalka är däremot i strålande offensiv form, gör i genomsnitt 3,0 mål på sina fem senaste framträdanden och har vunnit alla 5 matcher, vilket gör ett ensidigt resultat till det mest sannolika scenariot. Hemmalaget skapar för närvarande chanser motsvarande endast 0,94 xG per match, medan bortalaget i genomsnitt släpper in 0,6 mål, vilket tydligt begränsar Futuras chanser att hitta nätet. Även om lagens säsongs-xG ligger nära varandra, 1,45 mot 1,56, talar kombinationen av hemmalagets svagare aktuella offensiv och Petržalkas försvar för ett scenario där minst ett av lagen inte gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Petržalka är i mycket stark form: i de senaste 5 matcherna gjorde laget i genomsnitt 3,0 mål och släppte endast in 0,6, samtidigt som alla fem matcher vanns. Samtidigt gjorde Futura Humenné bara 0,8 mål per match under denna period, och deras genomsnittliga xG uppgick till 0,94, medan motståndarna tilläts skapa 1,25 xG. Bortalaget har dessutom hållit nollan i 100% av säsongens matcher, vilket tydligt begränsar hemmalagets chanser att bidra till en högre total målsiffra. Petržalkas anfall bör skapa målchanser, eftersom lagets xG är 1,54 jämfört med Futuras 1,77 insläppta xG, men matchbilden pekar snarare på en kontrollerad bortaseger än en öppen målrik match. Prognosen på 2,30 mål ger ett tydligt övertag åt spelet Under 3,5 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Den starkaste signalen kommer från Petržalkas aktuella form: laget har vunnit sina fem senaste matcher, med i genomsnitt 3,0 gjorda mål och endast 0,6 insläppta. Gästerna ledde i halvtid i 80 % av dessa matcher, medan Humenné låg under efter första halvlek i 60 % av matcherna och bara gjorde 0,4 mål per match före paus, jämfört med Petržalkas 1,0. Efter sidbytet kvarstår övertaget på gästernas sida: de gör i genomsnitt 2,0 mål, medan hemmalaget endast gör 0,4. Petržalka vann denna del av matchen i 60 % av sina senaste framträdanden. Även om Humenné i genomsnitt har gjort 3,33 mål på hemmaplan, är lagets senaste form klart svagare, med 0,8 mål per match. Scenariot där Petržalka leder i halvtid och vinner matchen är därför det mest sannolika.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

42Bollinnehav (%)58
Futura HumennéPetržalka akadémia
10Skott10
Futura HumennéPetržalka akadémia
3Skott pa mal3
Futura HumennéPetržalka akadémia
1.16xG1.31
Futura HumennéPetržalka akadémia
3Horner2
Futura HumennéPetržalka akadémia
44Farliga anfall63
Futura HumennéPetržalka akadémia
11Regelbrott9
Futura HumennéPetržalka akadémia
4Kort2
Futura HumennéPetržalka akadémia

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Futura HumennéPetržalka akadémia
0.67Gjorda mål / match2.67
Futura HumennéPetržalka akadémia
1.5Insläppta mål / match0.33
Futura HumennéPetržalka akadémia
Futura HumennéPetržalka akadémia
44%Genomsnittligt bollinnehav54%
Futura HumennéPetržalka akadémia
3Skott på mål / match5.33
Futura HumennéPetržalka akadémia
Futura HumennéPetržalka akadémia

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

6.67Skott per match10.5
Futura HumennéPetržalka akadémia
3Skott på mål5.33
Futura HumennéPetržalka akadémia
10%Skottkonvertering25.4%
Futura HumennéPetržalka akadémia
44%Bollinnehav54%
Futura HumennéPetržalka akadémia
1.01xG för1.51
Futura HumennéPetržalka akadémia
2.07xG emot1.3
Futura HumennéPetržalka akadémia

Skottkvalitet

Futura Humenné: BalanseratPetržalka akadémia: Effektiva avslut
Futura HumennéPetržalka akadémia
Precision (skott på mål)45%51%
Chanskvalitet (xG per skott)0.150.14
Avslut (mål per skott på mål)0.220.50

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Petržalka akadémia är 150% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Futura Humenné · 3 p / match - Petržalka akadémia

Futura Humenné
LWLWL
Resultatfördelning
33% V0% O67% F
Säsong (V-O-F)
2-0-4
1.00 p / match · målskillnad -5
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-0-1
Senaste 5 hemma
2-0-1
LWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 1.4xG: 0.95Motståndarens xG: 2.08BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Petržalka akadémia
WWWWW
5 raka segrar
Resultatfördelning
100% V0% O0% F
Säsong (V-O-F)
6-0-0
3.00 p / match · målskillnad +14
Senaste 5 (V-O-F)
5-0-0
3.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
3-0-0
Senaste 5 borta
3-0-0
WWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.8Insläppta mål: 0.4xG: 1.44Motståndarens xG: 1.29BTTS: 20%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Petržalka akadémia är 299% bättre på: gjorda mål per match.

0.67 mål / match - Futura Humenné · 2.67 mål / match - Petržalka akadémia

Petržalka akadémia är 355% bättre på: insläppta mål per match.

1.5 mål / match - Futura Humenné · 0.33 mål / match - Petržalka akadémia

Futura Humennés målprofil: mer krävande

Futura Humenné gör mål i 67% av matcherna (4 av 6 matcher), medan Petržalka akadémia håller nollan i 83% (5 av 6 matcher).

Petržalka akadémias målprofil: mycket stark

Petržalka akadémia gör mål i 100% av matcherna (6 av 6 matcher), medan Futura Humenné håller nollan i 33% (2 av 6 matcher).

4Gjorda mål (säsong)16
Futura HumennéPetržalka akadémia
9Insläppta mål (säsong)2
Futura HumennéPetržalka akadémia
2.17Snittmål per match3
Futura HumennéPetržalka akadémia
3Gjorda mål (senaste 5)14
Futura HumennéPetržalka akadémia
7Insläppta mål (senaste 5)2
Futura HumennéPetržalka akadémia

Hur ofta gör laget minst...

67%1 mål100%
Futura HumennéPetržalka akadémia
0%2 mål83%
Futura HumennéPetržalka akadémia
0%3 mål50%
Futura HumennéPetržalka akadémia
0%4 mål33%
Futura HumennéPetržalka akadémia

Hur ofta släpper laget in minst...

67%1 mål17%
Futura HumennéPetržalka akadémia
50%2 mål17%
Futura HumennéPetržalka akadémia
33%3 mål0%
Futura HumennéPetržalka akadémia
0%4 mål0%
Futura HumennéPetržalka akadémia

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

17%
Petržalka akadémia - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.1 av 6 matcher
57%
Ligasnitt

Målmönster

17%BTTS i halvtid0%
Futura HumennéPetržalka akadémia
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Futura HumennéPetržalka akadémia
0%Mål i båda halvlekarna50%
Futura HumennéPetržalka akadémia

BTTS och antal mål

33%Minst 3 mål och BTTS17%
Futura HumennéPetržalka akadémia
17%Minst 3 mål utan BTTS33%
Futura HumennéPetržalka akadémia
20%BTTS - senaste 520%
Futura HumennéPetržalka akadémia

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

Hela matchen - lagjämförelse (Over)

1:a halvlek

83%Minst 1 mål före paus67%
Futura HumennéPetržalka akadémia
17%Minst 2 mål före paus17%
Futura HumennéPetržalka akadémia
17%Minst 3 mål före paus0%
Futura HumennéPetržalka akadémia

2:a halvlek

50%Minst 1 mål efter paus83%
Futura HumennéPetržalka akadémia
33%Minst 2 mål efter paus83%
Futura HumennéPetržalka akadémia
17%Minst 3 mål efter paus33%
Futura HumennéPetržalka akadémia

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Petržalka akadémia är 99% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.17 p / match - Futura Humenné · 2.33 p / match - Petržalka akadémia

Futura Humenné - läge i halvtid
33% leder17% oavgjort50% ligger under
Petržalka akadémia - läge i halvtid
67% leder33% oavgjort0% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.17Poäng per match (1:a halvlek)2.33
Futura HumennéPetržalka akadémia
0.5Gjorda mål (1:a halvlek)0.83
Futura HumennéPetržalka akadémia
0.67Insläppta mål (1:a halvlek)0
Futura HumennéPetržalka akadémia
1.17Snittmål (1:a halvlek)0.83
Futura HumennéPetržalka akadémia
50%Hållen nolla före paus100%
Futura HumennéPetržalka akadémia
50%Utan mål före paus33%
Futura HumennéPetržalka akadémia

Efter paus (2:a halvlek)

0.5Poäng per match (2:a halvlek)2.33
Futura HumennéPetržalka akadémia
0.17Gjorda mål (2:a halvlek)1.83
Futura HumennéPetržalka akadémia
0.83Insläppta mål (2:a halvlek)0.33
Futura HumennéPetržalka akadémia
1Snittmål (2:a halvlek)2.17
Futura HumennéPetržalka akadémia
50%Hållen nolla efter paus83%
Futura HumennéPetržalka akadémia
83%Utan mål efter paus17%
Futura HumennéPetržalka akadémia

Futura Humenné - resultat andra halvlek

0% V50% O50% F
7
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
3
Poäng andra halvlek
-4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.17
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Petržalka akadémia - resultat andra halvlek

67% V33% O0% F
14
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
+5
Målskillnad (1:a halvlek)
14
Poäng andra halvlek
+9
Målskillnad (2:a halvlek)
2.33
PPG före paus
Håller ledningen149%

Leder i halvtid i 67% av matcherna och vinner 100%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Futura Humenné - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.60
Gjorda mål / match0.60.0
Insläppta mål / match0.80.6
Snittmål per match1.40.6
1 mål100%40%
2 mål20%20%
3 mål20%0%
Hållen nolla40%60%
Utan mål40%100%
Målskillnad-1-3
Halvtid: 40% leder - 0% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3
Petržalka akadémia - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.602.20
Gjorda mål / match1.01.8
Insläppta mål / match0.00.4
Snittmål per match1.02.2
1 mål80%80%
2 mål20%80%
3 mål0%40%
Hållen nolla100%80%
Utan mål20%20%
Målskillnad+5+7
Halvtid: 80% leder - 20% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 40% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Futura Humenné
GjordaInsläppta
1
2
0-15
1
0
16-30
1
2
31-45
0
1
46-60
0
2
61-75
1
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Petržalka akadémia
GjordaInsläppta
0
0
0-15
1
0
16-30
4
0
31-45
3
0
46-60
5
1
61-75
3
1
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (5 goals). Släpper in mest i 61-75 (1). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.58
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.5 : 2.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
89%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
25%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
67%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Futura Humenné

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-1.06
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.23
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+3.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.34
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.57
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
42%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
116%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.20
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 25% under den första kvarten.
25%

Petržalka akadémia

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.21
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+2.13
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+1.16
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.97
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
207%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
20%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+1.0
Sena mål
19% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
19%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (2. Liga).

Lagen vs ligan

Futura HumennéLigaPetržalka akadémia
Snittmål per match▼ 2.172.90▲ 3.00
Båda lagen gjorde mål▼ 33%57%▼ 17%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 50%59%▼ 50%
Hållna nollor▲ 33%22%▲ 83%
Mål före paus• 83%82%▼ 67%
Mål efter paus▼ 50%80%▲ 83%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.90
Snittmål per match
57%
Båda lagen gjorde mål
59%
Minst 3 mål (Over 2.5)
22%
Hållna nollor
1.61
Hemmamål / match
1.29
Bortamål / match
+25%
Hemmafördel i anfall
+20%
Hemmafördel i försvar
+20%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
82%
1 mål
29%
2 mål
18%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
80%
1 mål
53%
2 mål
18%
3 mål
6%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Futura HumennéGult kortMurad Vatsadze
  2. Petržalka akadémiaGult kortCollins Boah
  3. Futura HumennéByteIn: Jakub StrakaUt: Simeon Kohút
  4. Futura HumennéRött kortZoran Záhradník
  5. Futura HumennéGult kortJakub Straka
  6. Petržalka akadémiaGult kortAlex Barilla
  7. Petržalka akadémiaByteIn: Lukáš GašparovičUt: Collins Boah
  8. Futura HumennéByteIn: Jakub Peter BamburákUt: Oleg Vyshnevskyi
  9. Petržalka akadémiaMålPeter Nikolaj

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Futura Humenné - Petržalka akadémia?

2. Liga-matchen slutade Futura Humenné 0:1 Petržalka akadémia. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Futura Humenné - Petržalka akadémia?

Futura Humenné gör i snitt 0,67 mål per match och Petržalka akadémia 2,67. Snittet i 2. Liga är 2,90 mål, med Over 2.5 i 59% av matcherna. Båda lagen gör mål i 33% av Futura Humennés matcher och 17% av Petržalka akadémias.

I vilken form är Futura Humenné och Petržalka akadémia?

De senaste 5 matcherna har Futura Humenné facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och Petržalka akadémia 5-0-0 (3,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Futura Humenné - Petržalka akadémia?

Här kollar du siffrorna inför Futura Humenné - Petržalka akadémia: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.