Italien - Serie C Group AStadio ComunaleData uppdaterad 17 oktober 2026

Giana Erminio - Union Brescia: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Giana Erminio - Union Brescia: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Giana Erminio möter Union Brescia i Serie C Group A (Italien). Matchen är planerad till 19 oktober 2026. Arena: Stadio Comunale.

Aktuell form

Giana Erminio: 0-5-0, 1.00 poäng/match. Union Brescia: 2-3-0, 1.80 poäng/match.

Målstatistik

Giana Erminio gör 0.89 och släpper in 1.33 mål per match. Union Brescia gör 1.78 och släpper in 0.67. Ligans snitt: 2.31 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Giana Erminio 67%, Union Brescia 44%. Over 2.5: Giana Erminio 44%, Union Brescia 44%. Liganivå: BTTS 51%, Over 2.5 47%.

xG, skott och stil

Union Brescia har högre xG: 1.93 mot 1.54. Giana Erminio: 12.6 skott per match, Union Brescia: 14.2.

Matchhalvor

Giana Erminio: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.67. Union Brescia: leder i paus 44%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Giana Erminio: 46-60 (3 mal). Union Brescia: 0-15 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Serie C Group A: 2.31 mål per match, BTTS 51%, Over 2.5 47%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 2.00, BTTS 0%.

Fore matchen

1X2-odds

(5.13)
(3.50)
(1.59)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Giana ErminioUnion Brescia
0.89Gjorda mål / match1.78
Giana ErminioUnion Brescia
1.33Insläppta mål / match0.67
Giana ErminioUnion Brescia
53%Genomsnittligt bollinnehav53%
Giana ErminioUnion Brescia
3.89Skott på mål / match5
Giana ErminioUnion Brescia

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12.56Skott per match14.22
Giana ErminioUnion Brescia
3.89Skott på mål5
Giana ErminioUnion Brescia
7.1%Skottkonvertering12.5%
Giana ErminioUnion Brescia
53%Bollinnehav53%
Giana ErminioUnion Brescia
1.54xG för1.93
Giana ErminioUnion Brescia
1.77xG emot1.36
Giana ErminioUnion Brescia

Skottkvalitet

Giana Erminio: BalanseratUnion Brescia: Offensivt
Giana ErminioUnion Brescia
Precision (skott på mål)31%35%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.14
Avslut (mål per skott på mål)0.230.36

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Union Brescia är 80% bättre på: form senaste 5.

1 p / match - Giana Erminio · 1.8 p / match - Union Brescia

Giana Erminio
DDDDD
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V56% O44% F
Säsong (V-O-F)
0-5-4
0.56 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
0-5-0
1.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-2-2
Senaste 5 hemma
0-2-2
LLDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 1.2xG: 1.35Motståndarens xG: 1.87BTTS: 80%Over 2.5: 40%
Union Brescia
DWDDW
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
56% V44% O0% F
Säsong (V-O-F)
5-4-0
2.11 p / match · målskillnad +10
Senaste 5 (V-O-F)
2-3-0
1.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-2-0
Senaste 5 borta
2-2-0
WDWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.2Insläppta mål: 1.0xG: 2.11Motståndarens xG: 1.41BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Union Brescia är 100% bättre på: gjorda mål per match.

0.89 mål / match - Giana Erminio · 1.78 mål / match - Union Brescia

Union Brescia är 99% bättre på: insläppta mål per match.

1.33 mål / match - Giana Erminio · 0.67 mål / match - Union Brescia

Giana Erminios målprofil: ojämn

Giana Erminio gör mål i 67% av matcherna (6 av 9 matcher), medan Union Brescia håller nollan i 56% (5 av 9 matcher).

Union Brescias målprofil: mycket stark

Union Brescia gör mål i 89% av matcherna (8 av 9 matcher), medan Giana Erminio håller nollan i 11% (1 av 9 matcher).

8Gjorda mål (säsong)16
Giana ErminioUnion Brescia
12Insläppta mål (säsong)6
Giana ErminioUnion Brescia
2.22Snittmål per match2.44
Giana ErminioUnion Brescia
6Gjorda mål (senaste 5)11
Giana ErminioUnion Brescia
6Insläppta mål (senaste 5)5
Giana ErminioUnion Brescia

Hur ofta gör laget minst...

67%1 mål89%
Giana ErminioUnion Brescia
22%2 mål56%
Giana ErminioUnion Brescia
0%3 mål22%
Giana ErminioUnion Brescia
0%4 mål11%
Giana ErminioUnion Brescia

Hur ofta släpper laget in minst...

89%1 mål44%
Giana ErminioUnion Brescia
44%2 mål22%
Giana ErminioUnion Brescia
0%3 mål0%
Giana ErminioUnion Brescia
0%4 mål0%
Giana ErminioUnion Brescia

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

51%
Ligasnitt

Målmönster

22%BTTS i halvtid11%
Giana ErminioUnion Brescia
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Giana ErminioUnion Brescia
11%Mål i båda halvlekarna33%
Giana ErminioUnion Brescia

BTTS och antal mål

44%Minst 3 mål och BTTS33%
Giana ErminioUnion Brescia
0%Minst 3 mål utan BTTS11%
Giana ErminioUnion Brescia
80%BTTS - senaste 560%
Giana ErminioUnion Brescia

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

67%Minst 1 mål före paus67%
Giana ErminioUnion Brescia
22%Minst 2 mål före paus22%
Giana ErminioUnion Brescia
11%Minst 3 mål före paus22%
Giana ErminioUnion Brescia

2:a halvlek

67%Minst 1 mål efter paus78%
Giana ErminioUnion Brescia
33%Minst 2 mål efter paus33%
Giana ErminioUnion Brescia
22%Minst 3 mål efter paus22%
Giana ErminioUnion Brescia

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Union Brescia är 280% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.44 p / match - Giana Erminio · 1.67 p / match - Union Brescia

Giana Erminio - läge i halvtid
0% leder44% oavgjort56% ligger under
Union Brescia - läge i halvtid
44% leder33% oavgjort22% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.44Poäng per match (1:a halvlek)1.67
Giana ErminioUnion Brescia
0.22Gjorda mål (1:a halvlek)0.78
Giana ErminioUnion Brescia
0.78Insläppta mål (1:a halvlek)0.33
Giana ErminioUnion Brescia
1Snittmål (1:a halvlek)1.11
Giana ErminioUnion Brescia
33%Hållen nolla före paus67%
Giana ErminioUnion Brescia
78%Utan mål före paus56%
Giana ErminioUnion Brescia

Efter paus (2:a halvlek)

1.44Poäng per match (2:a halvlek)2.33
Giana ErminioUnion Brescia
0.67Gjorda mål (2:a halvlek)1
Giana ErminioUnion Brescia
0.56Insläppta mål (2:a halvlek)0.33
Giana ErminioUnion Brescia
1.22Snittmål (2:a halvlek)1.33
Giana ErminioUnion Brescia
56%Hållen nolla efter paus67%
Giana ErminioUnion Brescia
44%Utan mål efter paus22%
Giana ErminioUnion Brescia

Giana Erminio - resultat andra halvlek

33% V44% O22% F
4
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
-5
Målskillnad (1:a halvlek)
13
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
0.44
PPG före paus
Försvar efter paus-0.2

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Union Brescia - resultat andra halvlek

67% V33% O0% F
15
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
21
Poäng andra halvlek
+6
Målskillnad (2:a halvlek)
1.67
PPG före paus
Håller ledningen127%

Leder i halvtid i 44% av matcherna och vinner 56%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Giana Erminio - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.402.20
Gjorda mål / match0.21.0
Insläppta mål / match0.80.4
Snittmål per match1.01.4
1 mål60%80%
2 mål20%40%
3 mål20%20%
Hållen nolla40%60%
Utan mål80%20%
Målskillnad-3+3
Halvtid: 0% leder - 40% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 40% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Union Brescia - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.402.60
Gjorda mål / match0.81.4
Insläppta mål / match0.40.6
Snittmål per match1.22.0
1 mål80%100%
2 mål20%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla60%40%
Utan mål60%0%
Målskillnad+2+4
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 80% vunnen - 20% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Giana Erminio
GjordaInsläppta
1
0
0-15
0
4
16-30
1
3
31-45
3
1
46-60
0
3
61-75
3
1
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (3 goals). Släpper in mest i 16-30 (4). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

Union Brescia
GjordaInsläppta
5
1
0-15
0
1
16-30
2
1
31-45
3
0
46-60
3
1
61-75
3
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (5 goals). Släpper in mest i 76-90 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.33
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.8 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
101%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
56%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-14%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
60%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Giana Erminio

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.23
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.21
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.65
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.44
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
75%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
118%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.44
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.5
Sena mål
38% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
38%

Union Brescia

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.57
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.54
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.15
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.69
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
158%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
57%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.31
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
19% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 31% under den första kvarten.
19%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Serie C Group A).

Lagen vs ligan

Giana ErminioLigaUnion Brescia
Snittmål per match• 2.222.31▲ 2.44
Båda lagen gjorde mål▲ 67%51%▼ 44%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 44%47%▼ 44%
Hållna nollor▼ 11%33%▲ 56%
Mål före paus▲ 67%62%▲ 67%
Mål efter paus▼ 67%71%▲ 78%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.31
Snittmål per match
51%
Båda lagen gjorde mål
47%
Minst 3 mål (Over 2.5)
33%
Hållna nollor
1.18
Hemmamål / match
1.13
Bortamål / match
+4%
Hemmafördel i anfall
+4%
Hemmafördel i försvar
+1%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
62%
1 mål
27%
2 mål
11%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
40%
2 mål
16%
3 mål
2%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (2): Giana Erminio 0 - 0 - 2 Union Brescia. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Giana Erminio
0 : 2
Union Brescia
Union Brescia
2 : 0
Giana Erminio

Vanliga frågor

När spelar Giana Erminio och Union Brescia?

Giana Erminio möter Union Brescia den 19 oktober 2026 i Serie C Group A på Stadio Comunale. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Giana Erminio och Union Brescia ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Giana Erminio 0, Union Brescia 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 0%.

Vad visar målstatistiken inför Giana Erminio - Union Brescia?

Giana Erminio gör i snitt 0,89 mål per match och Union Brescia 1,78. Snittet i Serie C Group A är 2,31 mål, med Over 2.5 i 47% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Giana Erminios matcher och 44% av Union Brescias.

I vilken form är Giana Erminio och Union Brescia?

De senaste 5 matcherna har Giana Erminio facit 0-5-0 (1,00 poäng per match) och Union Brescia 2-3-0 (1,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Giana Erminio - Union Brescia?

Här kollar du siffrorna inför Giana Erminio - Union Brescia: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.