Rwanda - National Soccer LeagueData uppdaterad 06 september 2026

Gorilla - AS Kigali: matchstatistik

Gorilla crest
Gorilla
2 : 1halvtid 2:0
AS Kigali crest
AS Kigali

Gorilla - AS Kigali: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Gorilla mötte AS Kigali i National Soccer League (Rwanda). Matchen spelades den 6 maj 2026. Slutresultat: 2:1.

Aktuell form

Gorilla: 3-1-1, 2.00 poäng/match. AS Kigali: 1-2-2, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

Gorilla gör 0.83 och släpper in 1.14 mål per match. AS Kigali gör 0.67 och släpper in 1.10. Ligans snitt: 2.05 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Gorilla 52%, AS Kigali 33%. Over 2.5: Gorilla 41%, AS Kigali 23%. Liganivå: BTTS 44%, Over 2.5 35%.

xG, skott och stil

AS Kigali har högre xG: 1.25 mot 0.90. Gorilla: 5.1 skott per match, AS Kigali: 7.6.

Matchhalvor

Gorilla: leder i paus 21%, mål i andra halvlek 0.34. AS Kigali: leder i paus 3%, mål i andra halvlek 0.47.

Mål per minut

Gorilla: 31-45+ (6 mal). AS Kigali: 61-75 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

National Soccer League: 2.05 mål per match, BTTS 44%, Over 2.5 35%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-1-0. Målsnitt 2.00, BTTS 100%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Gorilla framstår som favorit baserat på form — under de senaste 5 matcherna har hemmalaget 3 vinster, 1 oavgjort och 1 förlust (i genomsnitt 2,0 poäng per match), medan AS Kigali under samma period har 1 vinst, 2 oavgjorda och 2 förluster (i genomsnitt 1,0 poäng per match). Under de senaste 5 matcherna har Gorilla gjort 7 mål och AS Kigali endast 2; under säsongen har hemmalaget 24 mål mot gästerna 20, vilket indikerar en hemmabaserad fördel i effektivitet på kort och medellång sikt. AS Kigali avlossar fler skott (i genomsnitt 7,75 per match mot hemmalagets 5,85) och har högre xG (1,17 vs 0,94), men sämre konvertering (13% vs 17%) och en liknande mängd skott på mål (2,33 vs 2,31) tyder på att gästerna missar fler chanser. Defensivt släpper Gorilla i snitt in 1,07 mål hemma, och AS Kigali släpper in 1,21 på bortaplan; xG mot är 1,08 vs 1,42 till hemmalagets fördel, trots att gästerna har högre andel nollor på bortaplan (43% vs 21%). Med tanke på bättre statistik de senaste 5 matcherna (7 vs 2 mål) och större poängstabilitet hos hemmalaget, tippar jag seger för hemmalaget.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Säsongsdata indikerar låg sannolikhet för Båda lagen gör mål (BLGM): Gorilla har BLGM i 33% av matcherna, AS Kigali i 36% och ligans genomsnitt är 44%. Gorilla gör i snitt 0.47 mål per match och håller nollan i 60% av matcherna, medan AS Kigali i snitt gör 0.93 mål och blir mållösa i 29% av matcherna, vilket försvagar BLGM-prospekten. xG visar viss potential (xG hemmaplats 1.31 mot 1.17 för bortalaget), men den faktiska konverteringen är låg — hemmalaget har skotteffektivitet 5% jämfört med 13% för bortalaget och båda lagen håller nollan i 40% respektive 43% av matcherna. Senaste 5 omgångarna ger blandade signaler: Gorilla har 80% BLGM och gjort 7 mål på fem senaste, medan AS Kigali endast 20% BLGM och 2 mål, så hemmalagets form höjer chansen för BLGM endast marginellt. Med säsongens BLGM 33%/36%, hög andel mållösa matcher för hemmalaget (60%) och låg ligagenomsnitt på 2.04 mål per match, är ett starkare val: BLGM — Nej.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Analys av xG och faktisk effektivitet tyder på få mål: Gorilla har xG_for 1.31 mot bortalagets xG_against 1.42 (i genomsnitt ~1.37 xG), men en låg konverteringsfrekvens på 5% och en säsongsgenomsnittlig målsiffra på 0.47 sänker förväntningen till cirka 1.12 mål för hemmalaget. AS Kigali har xG_for 1.17 och xG_against_home 1.29 (i genomsnitt ~1.23 xG), men gör 0.93 mål per säsong och har bara 2 mål på de senaste 5 matcherna (0.4 per match), så jag prognostiserar cirka 0.83 mål för bortalaget. Det ger totalt ~1.95 mål (1.12+0.83); enligt Poisson-fördelning motsvarar det ~58% chans för Över 1.5 mål, ~31% för Över 2.5 mål och ~13% för Över 3.5 mål, alltså 69% för Under 2.5. Dessutom är säsongsprocenten för Över 2.5 endast 20% för Gorilla och 29% för AS Kigali, och Över 3.5 förekommer bara i 7%/14% av deras matcher, vilket stärker preferensen för lågt resultat. Sammantaget är det starkaste signalen från data ett spel på Under 2.5 (högre sannolikhet och konsistens med xG, effektivitet och säsongsprocent).

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

I halvtid förväntar jag mig oavgjort: Gorilla var oavgjort i 67% av matcherna vid halvtid och AS Kigali i 79%, vilket ger en stark signal för Halvtid = oavgjort (cirka 70%). I andra halvlek har bortalaget större målchanser — andelen matcher med mål efter halvtid för AS Kigali är 86% jämfört med 60% för Gorilla, och bortalagets skotteffektivitet är 13% kontra hemmalagets 5%, så det är större sannolikhet att AS Kigali gör det avgörande målet efter halvtid. Slutresultatet gynnar bortalaget mer än hemmalaget: hemmalaget vann endast 7% av matcherna denna säsong, medan AS Kigali vann 36%, och xG för båda lagen är närliggande (1,31 för Gorilla vs 1,17 för Kigali), vilket tyder på att bortafördelen i andra halvlek kan omvandlas till seger. Man måste dock beakta kortsiktig form — i de senaste 5 matcherna har Gorilla 60% vinster och i snitt 0,8 mål till halvtid, medan AS Kigali har 20% vinster och 0,0 mål till halvtid i de senaste 5, vilket ökar möjligheten till oavgjort vid fulltid som ett realistiskt utfall. Därför väljer jag som mest sannolika och starkaste signal X/2 (oavgjort i halvtid, AS Kigali vinner) och ger detta scenario 30%, med en betydande sannolikhet för X/X på 24% och låg sannolikhet för hemmaledning till halvtid (1/1 = 3%).

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

2 : 0
1:a halvlek
0 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

49Bollinnehav (%)51
GorillaAS Kigali
7Skott5
GorillaAS Kigali
3Skott pa mal1
GorillaAS Kigali
1.16xG0.85
GorillaAS Kigali
4Horner6
GorillaAS Kigali
68Farliga anfall63
GorillaAS Kigali
8Regelbrott20
GorillaAS Kigali
0Kort0
GorillaAS Kigali

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.83Gjorda mål / match0.67
GorillaAS Kigali
1.14Insläppta mål / match1.1
GorillaAS Kigali
48%Genomsnittligt bollinnehav43%
GorillaAS Kigali
1.83Skott på mål / match2.47
GorillaAS Kigali

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

5.14Skott per match7.57
GorillaAS Kigali
1.83Skott på mål2.47
GorillaAS Kigali
16.1%Skottkonvertering8.8%
GorillaAS Kigali
48%Bollinnehav43%
GorillaAS Kigali
0.9xG för1.25
GorillaAS Kigali
1.09xG emot1.35
GorillaAS Kigali

Skottkvalitet

Gorilla: Effektiva avslutAS Kigali: Balanserat
GorillaAS Kigali
Precision (skott på mål)36%33%
Chanskvalitet (xG per skott)0.180.17
Avslut (mål per skott på mål)0.450.27

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Gorilla är 100% bättre på: form senaste 5.

2 p / match - Gorilla · 1 p / match - AS Kigali

Gorilla
WWLWD
Resultatfördelning
28% W31% R41% P
Säsong (V-O-F)
8-9-12
1.14 p / match · målskillnad -9
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
4-5-5
Senaste 5 hemma
2-2-1
LWDWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 1.0xG: 0.94Motståndarens xG: 0.81BTTS: 80%Over 2.5: 60%
AS Kigali
LDWDL
Resultatfördelning
20% W37% R43% P
Säsong (V-O-F)
6-11-13
0.97 p / match · målskillnad -13
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
5-2-7
Senaste 5 borta
3-0-2
WWLLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.4Insläppta mål: 1.0xG: 1.01Motståndarens xG: 1.40BTTS: 20%Over 2.5: 0%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Gorilla är 24% bättre på: gjorda mål per match.

0.83 mål / match - Gorilla · 0.67 mål / match - AS Kigali

Gorillas målprofil: stark

Gorilla gör mål i 66% av matcherna (19 av 29 matcher), medan AS Kigali håller nollan i 40% (12 av 30 matcher).

AS Kigalis målprofil: stark

AS Kigali gör mål i 53% av matcherna (16 av 30 matcher), medan Gorilla håller nollan i 28% (8 av 29 matcher).

24Gjorda mål (säsong)20
GorillaAS Kigali
33Insläppta mål (säsong)33
GorillaAS Kigali
1.97Snittmål per match1.77
GorillaAS Kigali
7Gjorda mål (senaste 5)2
GorillaAS Kigali
5Insläppta mål (senaste 5)5
GorillaAS Kigali

Hur ofta gör laget minst...

66%1 mål53%
GorillaAS Kigali
17%2 mål13%
GorillaAS Kigali
0%3 mål0%
GorillaAS Kigali
0%4 mål0%
GorillaAS Kigali

Hur ofta släpper laget in minst...

72%1 mål60%
GorillaAS Kigali
28%2 mål37%
GorillaAS Kigali
10%3 mål10%
GorillaAS Kigali
3%4 mål3%
GorillaAS Kigali

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

21%BTTS i halvtid17%
GorillaAS Kigali
0%BTTS i båda halvlekarna7%
GorillaAS Kigali
3%Mål i båda halvlekarna10%
GorillaAS Kigali

BTTS och antal mål

34%Minst 3 mål och BTTS20%
GorillaAS Kigali
7%Minst 3 mål utan BTTS3%
GorillaAS Kigali
80%BTTS - senaste 520%
GorillaAS Kigali

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

59%Minst 1 mål före paus43%
GorillaAS Kigali
38%Minst 2 mål före paus20%
GorillaAS Kigali
7%Minst 3 mål före paus3%
GorillaAS Kigali

2:a halvlek

69%Minst 1 mål efter paus70%
GorillaAS Kigali
21%Minst 2 mål efter paus33%
GorillaAS Kigali
3%Minst 3 mål efter paus3%
GorillaAS Kigali

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Gorilla är 46% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.17 p / match - Gorilla · 0.8 p / match - AS Kigali

Gorilla - läge i halvtid
21% leder55% oavgjort24% ligger under
AS Kigali - läge i halvtid
3% leder70% oavgjort27% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.17Poäng per match (1:a halvlek)0.8
GorillaAS Kigali
0.48Gjorda mål (1:a halvlek)0.2
GorillaAS Kigali
0.55Insläppta mål (1:a halvlek)0.47
GorillaAS Kigali
1.03Snittmål (1:a halvlek)0.67
GorillaAS Kigali
59%Hållen nolla före paus60%
GorillaAS Kigali
62%Utan mål före paus80%
GorillaAS Kigali

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1.17
GorillaAS Kigali
0.34Gjorda mål (2:a halvlek)0.47
GorillaAS Kigali
0.59Insläppta mål (2:a halvlek)0.63
GorillaAS Kigali
0.93Snittmål (2:a halvlek)1.1
GorillaAS Kigali
52%Hållen nolla efter paus53%
GorillaAS Kigali
69%Utan mål efter paus57%
GorillaAS Kigali

Gorilla - resultat andra halvlek

21% W38% R41% P
34
Halvtidspoäng
14
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
29
Poäng andra halvlek
-7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.17
PPG före paus
Håller ledningen133%

Leder i halvtid i 21% av matcherna och vinner 28%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

AS Kigali - resultat andra halvlek

23% W47% R30% P
24
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-8
Målskillnad (1:a halvlek)
35
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
0.80
PPG före paus
Håller ledningen667%

Leder i halvtid i 3% av matcherna och vinner 20%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Gorilla - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.801.40
Gjorda mål / match0.80.6
Insläppta mål / match0.40.6
Snittmål per match1.21.2
1 mål60%80%
2 mål40%20%
3 mål20%20%
Hållen nolla60%60%
Utan mål40%40%
Målskillnad+20
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 4
AS Kigali - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.801.00
Gjorda mål / match0.00.4
Insläppta mål / match0.20.8
Snittmål per match0.21.2
1 mål20%80%
2 mål0%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla80%40%
Utan mål100%60%
Målskillnad-1-2
Halvtid: 0% leder - 80% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Gorilla
GjordaInsläppta
3
2
0-15
5
3
16-30
6
11
31-45
1
6
46-60
4
5
61-75
5
6
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (6 goals). Släpper in mest i 31-45 (11). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

AS Kigali
GjordaInsläppta
3
0
0-15
1
5
16-30
2
9
31-45
4
2
46-60
5
8
61-75
5
9
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (5 goals). Släpper in mest i 31-45 (9). Slutfasbalans (76-90): -4 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

1.87
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.0 : 0.9
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
91%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
43%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+7%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
35%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
16%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 6 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Gorilla

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.19
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.12
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.07
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.05
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
76%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
119%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.86
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
21% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
21%

AS Kigali

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.10
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.33
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+4.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.58
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.25
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
70%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
101%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.03
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 15% under den första kvarten.
25%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (National Soccer League).

Lagen vs ligan

GorillaLigaAS Kigali
Snittmål per match 1.972.05 1.77
Båda lagen gjorde mål 52%44% 33%
Minst 3 mål (Over 2.5) 41%35% 23%
Hållna nollor 28%35% 40%
Mål före paus 59%60% 43%
Mål efter paus 69%69% 70%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.05
Snittmål per match
44%
Båda lagen gjorde mål
35%
Minst 3 mål (Over 2.5)
35%
Hållna nollor
1.09
Hemmamål / match
0.96
Bortamål / match
+14%
Hemmafördel i anfall
+12%
Hemmafördel i försvar
+4%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
60%
1 mål
28%
2 mål
7%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
69%
1 mål
31%
2 mål
6%
3 mål
2%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Hemmalag

Övriga registrerade spelare

Franck Nduwimana⚽ 1

Bortalag

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. GorillaMålFranck Nduwimana

Inbordes moten

Foregaende mote: Gorilla 0 - 1 - 0 AS Kigali. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

AS Kigali
1 : 1
Gorilla

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Gorilla - AS Kigali?

National Soccer League-matchen slutade Gorilla 2:1 AS Kigali. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Gorilla - AS Kigali?

Gorilla gör i snitt 0,83 mål per match och AS Kigali 0,67. Snittet i National Soccer League är 2,05 mål, med Over 2.5 i 35% av matcherna. Båda lagen gör mål i 52% av Gorillas matcher och 33% av AS Kigalis.

I vilken form är Gorilla och AS Kigali?

De senaste 5 matcherna har Gorilla facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och AS Kigali 1-2-2 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Gorilla - AS Kigali?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.