Guabirá - Blooming: matchstatistik
Guabirá - Blooming: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Guabirá mötte Blooming i LFPB (Bolivia). Matchen spelades den 23 augusti 2026. Arena: Estadio Gilberto Parada. Slutresultat: 1:1.
Aktuell form
Guabirá: 4-1-0, 2.60 poäng/match. Blooming: 1-2-2, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Guabirá gör 1.73 och släpper in 1.80 mål per match. Blooming gör 1.33 och släpper in 1.07. Ligans snitt: 3.06 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Guabirá 60%, Blooming 47%. Over 2.5: Guabirá 87%, Blooming 40%. Liganivå: BTTS 63%, Over 2.5 63%.
xG, skott och stil
Guabirá har högre xG: 1.50 mot 1.45. Guabirá: 14.0 skott per match, Blooming: 13.9.
Matchhalvor
Guabirá: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 1.00. Blooming: leder i paus 53%, mål i andra halvlek 0.47.
Mål per minut
Guabirá: 76-90+ (8 mal). Blooming: 0-15 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
LFPB: 3.06 mål per match, BTTS 63%, Over 2.5 63%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 1-0-2. Målsnitt 3.00, BTTS 33%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Guabirá är en tydlig favorit tack vare sin mycket goda form: i de fem senaste matcherna har laget tagit 13 poäng, vunnit fyra gånger och bara släppt in 3 mål. På hemmaplan gör hemmalaget i genomsnitt 2,57 mål per match, skapar målchanser värda 2,02 xG och avlossar hela 7,43 skott på mål, medan Blooming bara gör 1,00 mål på bortaplan. Gästernas försvar ser särskilt sårbart ut, eftersom laget på bortaplan i genomsnitt släpper in 1,86 mål, tillåter motståndarna 1,76 xG och har förlorat 57% av matcherna. Blooming har bara vunnit 1 av sina 5 senaste matcher, gjort 4 mål i dessa och gått mållöst från 29% av bortamatcherna. Övertaget i chansernas kvalitet, effektivitet och aktuell form talar för en seger för Guabirá.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Det starkaste argumentet för Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej är Guabirás försvar på hemmaplan: laget släpper i genomsnitt bara in 0,38 mål och håller nollan i 63 % av matcherna. Blooming gör endast 1,00 mål per bortamatch, och i sina fem senaste matcher har laget bara gjort 4 mål, vilket ger ett snitt på 0,8, samtidigt som BLGM ligger på endast 20 %. Guabirá är i god form efter att ha vunnit fyra av sina fem senaste matcher och noterat en målskillnad på 10:3, vilket ger laget tydliga förutsättningar att kontrollera matchen. Hemmalaget bör dessutom hitta vägen till nätet, eftersom Blooming i genomsnitt släpper in 1,86 mål på bortaplan och håller nollan i endast 14 % av matcherna. Trots att ligan har en hög BLGM-andel på 63 % talar gästernas svaga aktuella målform och Guabirás defensiva stabilitet tydligare för scenariot Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej, vilket innebär att minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Guabirá har starka förutsättningar att göra mål: på hemmaplan gör laget i genomsnitt 1,63 mål, medan Blooming släpper in hela 1,86 mål på bortaplan och har ett genomsnittligt xG mot på 1,76. Hemmalagets form talar dessutom för offensiven, eftersom de har gjort 10 mål på de fem senaste matcherna, vilket motsvarar 2,0 per match. Blooming gör i genomsnitt endast 1,0 mål på bortaplan, medan Guabirá håller nollan i 63% av sina hemmamatcher, vilket innebär att gästernas bidrag till målskörden bör vara begränsat. Linan Över 1,5 mål har gått in i 63% av Guabirás matcher och 86% av Bloomings matcher, vilket ger en tydligare signal än den mer jämna linan Över 2,5 mål. Samtidigt begränsar gästernas svaga offensiva produktion och det faktum att 87% av hemmalagets matcher slutar Under 3,5 mål sannolikheten för ett mål rikt resultat.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Guabirá har en tydlig hemmafördel: laget gör i genomsnitt 1,63 mål och släpper endast in 0,38, medan Blooming släpper in hela 1,86 mål per bortamatch. Hemmalaget ledde i halvtid i 6 av 8 hemmamatcher, det vill säga i 75 % av fallen, med i genomsnitt 1,13 gjorda mål före paus och noll insläppta mål. Blooming ledde i halvtid i endast 29 % av bortamatcherna och låg under i halvtid i 29 %, vilket ytterligare stärker scenariot att Guabirá har övertaget redan i den första halvleken. Skillnaden bekräftas av den aktuella formen: Guabirá har vunnit 4 av sina 5 senaste matcher och gjort i genomsnitt 2,0 mål i dessa, medan Blooming endast har vunnit 1 av 5 matcher. Det mest sannolika utfallet är därför att hemmalaget leder i halvtid och behåller segern efter slutsignalen.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Guabirá | Blooming | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 38% | 35% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.10 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.32 | 0.27 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Guabirá är 160% bättre på: form senaste 5.
2.6 p / match - Guabirá · 1 p / match - Blooming
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Guabirá är 30% bättre på: gjorda mål per match.
1.73 mål / match - Guabirá · 1.33 mål / match - Blooming
Blooming är 68% bättre på: insläppta mål per match.
1.8 mål / match - Guabirá · 1.07 mål / match - Blooming
Guabirá gör mål i 80% av matcherna (12 av 15 matcher), medan Blooming håller nollan i 40% (6 av 15 matcher).
Blooming gör mål i 73% av matcherna (11 av 15 matcher), medan Guabirá håller nollan i 20% (3 av 15 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Guabirá
Over / Under - Blooming
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Blooming är 38% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.4 p / match - Guabirá · 1.93 p / match - Blooming
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Guabirá - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 47%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Blooming - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 53% av matcherna och vinner 33%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.20 | 2.60 |
| Gjorda mål / match | 1.2 | 1.2 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.2 |
| Snittmål per match | 1.6 | 1.4 |
| 1 mål | 80% | 80% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 20% | 20% |
| Hållen nolla | 60% | 80% |
| Utan mål | 20% | 20% |
| Målskillnad | +4 | +5 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 0.80 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.6 |
| Snittmål per match | 0.8 | 1.0 |
| 1 mål | 80% | 80% |
| 2 mål | 0% | 20% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 60% | 80% |
| Målskillnad | 0 | -1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (8 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 0-15 (5 goals). Släpper in mest i 46-60 (6). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Guabirá
Blooming
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (LFPB).
Lagen vs ligan
| Guabirá | Liga | Blooming | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.53 | 3.06 | ▼ 2.40 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 60% | 63% | ▼ 47% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 87% | 63% | ▼ 40% |
| Hållna nollor | ▼ 20% | 23% | ▲ 40% |
| Mål före paus | ▲ 80% | 74% | ▲ 80% |
| Mål efter paus | ▲ 93% | 86% | ▼ 80% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (3): Guabirá 1 - 0 - 2 Blooming. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Guabirá - Blooming?
LFPB-matchen slutade Guabirá 1:1 Blooming. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Guabirá och Blooming ut?
I de senaste 3 inbördes mötena vann Guabirá 1, Blooming 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,00 mål, med båda lagen på mål i 33%.
Vad visar målstatistiken inför Guabirá - Blooming?
Guabirá gör i snitt 1,73 mål per match och Blooming 1,33. Snittet i LFPB är 3,06 mål, med Over 2.5 i 63% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Guabirás matcher och 47% av Bloomings.
I vilken form är Guabirá och Blooming?
De senaste 5 matcherna har Guabirá facit 4-1-0 (2,60 poäng per match) och Blooming 1-2-2 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Guabirá - Blooming?
Den statistiska bakgrunden till Guabirá - Blooming — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


