Etiopien - Ethiopia Premier LeagueData uppdaterad 14 oktober 2026

Halaba Ketema - Bahardar: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Halaba Ketema - Bahardar: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Halaba Ketema möter Bahardar i Ethiopia Premier League (Etiopien). Matchen är planerad till 16 oktober 2026.

Aktuell form

Halaba Ketema: 0-1-0, 1.00 poäng/match. Bahardar: 1-0-0, 3.00 poäng/match.

Målstatistik

Halaba Ketema gör 1.00 och släpper in 1.00 mål per match. Bahardar gör 1.00 och släpper in 0.00. Ligans snitt: 1.22 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Halaba Ketema 100%, Bahardar 0%. Over 2.5: Halaba Ketema 0%, Bahardar 0%. Liganivå: BTTS 22%, Over 2.5 0%.

xG, skott och stil

Halaba Ketema har högre xG: 1.54 mot 0.00. Halaba Ketema: 12.0 skott per match, Bahardar: -1.0.

Matchhalvor

Halaba Ketema: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.00. Bahardar: leder i paus 100%, mål i andra halvlek 0.00.

Mål per minut

Halaba Ketema: 46-60 (1 mal). Bahardar: 31-45+ (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Ethiopia Premier League: 1.22 mål per match, BTTS 22%, Over 2.5 0%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1Gjorda mål / match1
Halaba KetemaBahardar
1Insläppta mål / match0
Halaba KetemaBahardar
50%Genomsnittligt bollinnehav-1%
Halaba KetemaBahardar
5Skott på mål / match-1
Halaba KetemaBahardar

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12Skott per match-1
Halaba KetemaBahardar
5Skott på mål-1
Halaba KetemaBahardar
8.3%Skottkonvertering-100%
Halaba KetemaBahardar
50%Bollinnehav-1%
Halaba KetemaBahardar
1.54xG för0
Halaba KetemaBahardar
1.24xG emot0
Halaba KetemaBahardar

Skottkvalitet

Halaba Ketema: BalanseratBahardar: Balanserat
Halaba KetemaBahardar
Precision (skott på mål)42%0%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.00
Avslut (mål per skott på mål)0.200.00

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Bahardar är 200% bättre på: form senaste 5.

1 p / match - Halaba Ketema · 3 p / match - Bahardar

Halaba Ketema
D
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V100% O0% F
Säsong (V-O-F)
0-1-0
1.00 p / match · målskillnad 0
Senaste 5 (V-O-F)
0-1-0
1.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-1-0
Senaste 5 hemma
0-1-0
D
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.0xG: 1.54Motståndarens xG: 1.24BTTS: 100%Over 2.5: 0%
Bahardar
W
5 raka segrar
Resultatfördelning
100% V0% O0% F
Säsong (V-O-F)
1-0-0
3.00 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-0
3.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-0-0
Senaste 5 borta
1-0-0
W
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 0.0xG: 0.00Motståndarens xG: 0.00BTTS: 0%Over 2.5: 0%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Halaba Ketemas målprofil: ojämn

Halaba Ketema gör mål i 100% av matcherna (1 av 1 matcher), medan Bahardar håller nollan i 100% (1 av 1 matcher).

Bahardars målprofil: mycket stark

Bahardar gör mål i 100% av matcherna (1 av 1 matcher), medan Halaba Ketema håller nollan i 0% (0 av 1 matcher).

1Gjorda mål (säsong)1
Halaba KetemaBahardar
1Insläppta mål (säsong)0
Halaba KetemaBahardar
2Snittmål per match1
Halaba KetemaBahardar
1Gjorda mål (senaste 5)1
Halaba KetemaBahardar
1Insläppta mål (senaste 5)0
Halaba KetemaBahardar

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål100%
Halaba KetemaBahardar
0%2 mål0%
Halaba KetemaBahardar
0%3 mål0%
Halaba KetemaBahardar
0%4 mål0%
Halaba KetemaBahardar

Hur ofta släpper laget in minst...

100%1 mål0%
Halaba KetemaBahardar
0%2 mål0%
Halaba KetemaBahardar
0%3 mål0%
Halaba KetemaBahardar
0%4 mål0%
Halaba KetemaBahardar

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

0%BTTS i halvtid0%
Halaba KetemaBahardar
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Halaba KetemaBahardar
0%Mål i båda halvlekarna0%
Halaba KetemaBahardar

BTTS och antal mål

0%Minst 3 mål och BTTS0%
Halaba KetemaBahardar
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
Halaba KetemaBahardar
100%BTTS - senaste 50%
Halaba KetemaBahardar

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

0%Minst 1 mål före paus100%
Halaba KetemaBahardar
0%Minst 2 mål före paus0%
Halaba KetemaBahardar
0%Minst 3 mål före paus0%
Halaba KetemaBahardar

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus0%
Halaba KetemaBahardar
100%Minst 2 mål efter paus0%
Halaba KetemaBahardar
0%Minst 3 mål efter paus0%
Halaba KetemaBahardar

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Bahardar är 200% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1 p / match - Halaba Ketema · 3 p / match - Bahardar

Halaba Ketema - läge i halvtid
0% leder100% oavgjort0% ligger under
Bahardar - läge i halvtid
100% leder0% oavgjort0% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1Poäng per match (1:a halvlek)3
Halaba KetemaBahardar
0Gjorda mål (1:a halvlek)1
Halaba KetemaBahardar
0Insläppta mål (1:a halvlek)0
Halaba KetemaBahardar
0Snittmål (1:a halvlek)1
Halaba KetemaBahardar
100%Hållen nolla före paus100%
Halaba KetemaBahardar
100%Utan mål före paus0%
Halaba KetemaBahardar

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1
Halaba KetemaBahardar
1Gjorda mål (2:a halvlek)0
Halaba KetemaBahardar
1Insläppta mål (2:a halvlek)0
Halaba KetemaBahardar
2Snittmål (2:a halvlek)0
Halaba KetemaBahardar
0%Hållen nolla efter paus100%
Halaba KetemaBahardar
0%Utan mål efter paus100%
Halaba KetemaBahardar

Halaba Ketema - resultat andra halvlek

0% V100% O0% F
1
Halvtidspoäng
0
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
1
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Försvar efter paus+1.0

Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Bahardar - resultat andra halvlek

0% V100% O0% F
3
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
1
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
3.00
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 100% av matcherna och vinner 100%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Halaba Ketema - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.00
Gjorda mål / match0.01.0
Insläppta mål / match0.01.0
Snittmål per match0.02.0
1 mål0%100%
2 mål0%100%
3 mål0%0%
Hållen nolla100%0%
Utan mål100%0%
Målskillnad00
Halvtid: 0% leder - 100% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 100% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
Bahardar - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match3.001.00
Gjorda mål / match1.00.0
Insläppta mål / match0.00.0
Snittmål per match1.00.0
1 mål100%0%
2 mål0%0%
3 mål0%0%
Hållen nolla100%100%
Utan mål0%100%
Målskillnad+10
Halvtid: 100% leder - 0% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 100% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Halaba Ketema
GjordaInsläppta
0
0
0-15
0
0
16-30
0
0
31-45
1
0
46-60
0
0
61-75
0
1
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (1 goal). Släpper in mest i 76-90 (1). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Bahardar
GjordaInsläppta
0
0
0-15
0
0
16-30
1
0
31-45
0
0
46-60
0
0
61-75
0
0
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (1 goal). Slutfasbalans (76-90): 0.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

1.50
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.5 : 1.0
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
123%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
100%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Halaba Ketema

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.30
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.30
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.54
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.24
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
455%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
100%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+1.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

Bahardar

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
0.00
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+1.00
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
0.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+1.00
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
0.00
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
100%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
0%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-1.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Ethiopia Premier League).

Lagen vs ligan

Halaba KetemaLigaBahardar
Snittmål per match▲ 2.001.22▼ 1.00
Båda lagen gjorde mål▲ 100%22%▼ 0%
Minst 3 mål (Over 2.5)• 0%0%• 0%
Hållna nollor▼ 0%44%▲ 100%
Mål före paus▼ 0%44%▲ 100%
Mål efter paus▲ 100%56%▼ 0%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

1.22
Snittmål per match
22%
Båda lagen gjorde mål
0%
Minst 3 mål (Over 2.5)
44%
Hållna nollor
0.22
Hemmamål / match
1.00
Bortamål / match
+-78%
Hemmafördel i anfall
+-355%
Hemmafördel i försvar
+-67%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
44%
1 mål
0%
2 mål
0%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
56%
1 mål
22%
2 mål
0%
3 mål
0%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar Halaba Ketema och Bahardar?

Halaba Ketema möter Bahardar den 16 oktober 2026 i Ethiopia Premier League. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Halaba Ketema - Bahardar?

Halaba Ketema gör i snitt 1,00 mål per match och Bahardar 1,00. Snittet i Ethiopia Premier League är 1,22 mål, med Over 2.5 i 0% av matcherna. Båda lagen gör mål i 100% av Halaba Ketemas matcher och 0% av Bahardars.

I vilken form är Halaba Ketema och Bahardar?

De senaste 5 matcherna har Halaba Ketema facit 0-1-0 (1,00 poäng per match) och Bahardar 1-0-0 (3,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Halaba Ketema - Bahardar?

Den statistiska bakgrunden till Halaba Ketema - Bahardar — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.