Etiopien - Ethiopia Premier LeagueData uppdaterad 17 oktober 2026

Halaba Ketema - Fasil Ketema: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Halaba Ketema - Fasil Ketema: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Halaba Ketema möter Fasil Ketema i Ethiopia Premier League (Etiopien). Matchen är planerad till 20 oktober 2026.

Aktuell form

Halaba Ketema: 1-1-0, 2.00 poäng/match. Fasil Ketema: 0-1-0, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

Halaba Ketema gör 1.00 och släpper in 0.50 mål per match. Fasil Ketema gör 0.00 och släpper in 0.00. Ligans snitt: 1.00 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Halaba Ketema 50%, Fasil Ketema 0%. Over 2.5: Halaba Ketema 0%, Fasil Ketema 0%. Liganivå: BTTS 17%, Over 2.5 0%.

xG, skott och stil

Halaba Ketema har högre xG: 1.41 mot 0.80. Halaba Ketema: 10.5 skott per match, Fasil Ketema: 4.0.

Matchhalvor

Halaba Ketema: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.00. Fasil Ketema: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.00.

Mål per minut

Halaba Ketema: 46-60 (2 mal). Fasil Ketema: 0-15 (0 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Ethiopia Premier League: 1.00 mål per match, BTTS 17%, Over 2.5 0%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Halaba KetemaFasil Ketema
1Gjorda mål / match0
Halaba KetemaFasil Ketema
0.5Insläppta mål / match0
Halaba KetemaFasil Ketema
43%Genomsnittligt bollinnehav49%
Halaba KetemaFasil Ketema
4.5Skott på mål / match0
Halaba KetemaFasil Ketema

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.5Skott per match4
Halaba KetemaFasil Ketema
4.5Skott på mål0
Halaba KetemaFasil Ketema
9.5%Skottkonvertering0%
Halaba KetemaFasil Ketema
43%Bollinnehav49%
Halaba KetemaFasil Ketema
1.41xG för0.8
Halaba KetemaFasil Ketema
0.93xG emot0.78
Halaba KetemaFasil Ketema

Skottkvalitet

Halaba Ketema: BalanseratFasil Ketema: Balanserat
Halaba KetemaFasil Ketema
Precision (skott på mål)43%0%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.20
Avslut (mål per skott på mål)0.220.00

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Halaba Ketema är 100% bättre på: form senaste 5.

2 p / match - Halaba Ketema · 1 p / match - Fasil Ketema

Halaba Ketema
DW
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
50% V50% O0% F
Säsong (V-O-F)
1-1-0
2.00 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-0
2.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-0
Senaste 5 hemma
1-1-0
DW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 0.5xG: 1.41Motståndarens xG: 0.93BTTS: 50%Over 2.5: 0%
Fasil Ketema
D
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V100% O0% F
Säsong (V-O-F)
0-1-0
1.00 p / match · målskillnad 0
Senaste 5 (V-O-F)
0-1-0
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-1-0
Senaste 5 borta
0-1-0
D
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.0Insläppta mål: 0.0xG: 0.80Motståndarens xG: 0.78BTTS: 0%Over 2.5: 0%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Halaba Ketemas målprofil: ojämn

Halaba Ketema gör mål i 100% av matcherna (2 av 2 matcher), medan Fasil Ketema håller nollan i 100% (1 av 1 matcher).

Fasil Ketemas målprofil: mer krävande

Fasil Ketema gör mål i 0% av matcherna (0 av 1 matcher), medan Halaba Ketema håller nollan i 50% (1 av 2 matcher).

2Gjorda mål (säsong)0
Halaba KetemaFasil Ketema
1Insläppta mål (säsong)0
Halaba KetemaFasil Ketema
1.5Snittmål per match0
Halaba KetemaFasil Ketema
2Gjorda mål (senaste 5)0
Halaba KetemaFasil Ketema
1Insläppta mål (senaste 5)0
Halaba KetemaFasil Ketema

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%2 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%3 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%4 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema

Hur ofta släpper laget in minst...

50%1 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%2 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%3 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%4 mål0%
Halaba KetemaFasil Ketema

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

17%
Ligasnitt

Målmönster

0%BTTS i halvtid0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%Mål i båda halvlekarna0%
Halaba KetemaFasil Ketema

BTTS och antal mål

0%Minst 3 mål och BTTS0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
Halaba KetemaFasil Ketema
50%BTTS - senaste 50%
Halaba KetemaFasil Ketema

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

0%Minst 1 mål före paus0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%Minst 2 mål före paus0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%Minst 3 mål före paus0%
Halaba KetemaFasil Ketema

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus0%
Halaba KetemaFasil Ketema
50%Minst 2 mål efter paus0%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%Minst 3 mål efter paus0%
Halaba KetemaFasil Ketema

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Halaba Ketema - läge i halvtid
0% leder100% oavgjort0% ligger under
Fasil Ketema - läge i halvtid
0% leder100% oavgjort0% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1Poäng per match (1:a halvlek)1
Halaba KetemaFasil Ketema
0Gjorda mål (1:a halvlek)0
Halaba KetemaFasil Ketema
0Insläppta mål (1:a halvlek)0
Halaba KetemaFasil Ketema
0Snittmål (1:a halvlek)0
Halaba KetemaFasil Ketema
100%Hållen nolla före paus100%
Halaba KetemaFasil Ketema
100%Utan mål före paus100%
Halaba KetemaFasil Ketema

Efter paus (2:a halvlek)

2Poäng per match (2:a halvlek)1
Halaba KetemaFasil Ketema
1Gjorda mål (2:a halvlek)0
Halaba KetemaFasil Ketema
0.5Insläppta mål (2:a halvlek)0
Halaba KetemaFasil Ketema
1.5Snittmål (2:a halvlek)0
Halaba KetemaFasil Ketema
50%Hållen nolla efter paus100%
Halaba KetemaFasil Ketema
0%Utan mål efter paus100%
Halaba KetemaFasil Ketema

Halaba Ketema - resultat andra halvlek

50% V50% O0% F
2
Halvtidspoäng
0
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
4
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Försvar efter paus+0.5

Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Fasil Ketema - resultat andra halvlek

0% V100% O0% F
1
Halvtidspoäng
0
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
1
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Halaba Ketema - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.002.00
Gjorda mål / match0.01.0
Insläppta mål / match0.00.5
Snittmål per match0.01.5
1 mål0%100%
2 mål0%50%
3 mål0%0%
Hållen nolla100%50%
Utan mål100%0%
Målskillnad0+1
Halvtid: 0% leder - 100% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 50% vunnen - 50% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
Fasil Ketema - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.00
Gjorda mål / match0.00.0
Insläppta mål / match0.00.0
Snittmål per match0.00.0
1 mål0%0%
2 mål0%0%
3 mål0%0%
Hållen nolla100%100%
Utan mål100%100%
Målskillnad00
Halvtid: 0% leder - 100% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 100% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Halaba Ketema
GjordaInsläppta
0
0
0-15
0
0
16-30
0
0
31-45
2
0
46-60
0
0
61-75
0
1
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (2 goals). Släpper in mest i 76-90 (1). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Fasil Ketema
GjordaInsläppta
0
0
0-15
0
0
16-30
0
0
31-45
0
0
46-60
0
0
61-75
0
0
76-90

Slutfasbalans (76-90): 0.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

0.75
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.5 : 0.3
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
75%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
25%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
0%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Halaba Ketema

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.48
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.02
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.41
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.43
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
400%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
67%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+1.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

Fasil Ketema

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.02
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.02
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
0.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.80
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.78
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
0%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
0%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Ethiopia Premier League).

Lagen vs ligan

Halaba KetemaLigaFasil Ketema
Snittmål per match▲ 1.501.00▼ 0.00
Båda lagen gjorde mål▲ 50%17%▼ 0%
Minst 3 mål (Over 2.5)• 0%0%• 0%
Hållna nollor▼ 50%54%▲ 100%
Mål före paus▼ 0%33%▼ 0%
Mål efter paus▲ 100%50%▼ 0%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

1.00
Snittmål per match
17%
Båda lagen gjorde mål
0%
Minst 3 mål (Over 2.5)
54%
Hållna nollor
0.25
Hemmamål / match
0.75
Bortamål / match
+-67%
Hemmafördel i anfall
+-200%
Hemmafördel i försvar
+-42%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
33%
1 mål
0%
2 mål
0%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
50%
1 mål
17%
2 mål
0%
3 mål
0%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar Halaba Ketema och Fasil Ketema?

Halaba Ketema möter Fasil Ketema den 20 oktober 2026 i Ethiopia Premier League. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Halaba Ketema - Fasil Ketema?

Halaba Ketema gör i snitt 1,00 mål per match och Fasil Ketema 0,00. Snittet i Ethiopia Premier League är 1,00 mål, med Over 2.5 i 0% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Halaba Ketemas matcher och 0% av Fasil Ketemas.

I vilken form är Halaba Ketema och Fasil Ketema?

De senaste 5 matcherna har Halaba Ketema facit 1-1-0 (2,00 poäng per match) och Fasil Ketema 0-1-0 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Halaba Ketema - Fasil Ketema?

Den statistiska bakgrunden till Halaba Ketema - Fasil Ketema — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.