Hoffenheim - Hamburger SV: matchstatistik
Hoffenheim - Hamburger SV: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Hoffenheim mötte Hamburger SV i Bundesliga (Tyskland). Matchen spelades den 10 oktober 2026. Arena: PreZero Arena. Slutresultat: 2:3.
Aktuell form
Hoffenheim: 1-0-3, 0.75 poäng/match. Hamburger SV: 1-0-3, 0.75 poäng/match.
Målstatistik
Hoffenheim gör 1.75 och släpper in 2.50 mål per match. Hamburger SV gör 0.50 och släpper in 3.25. Ligans snitt: 3.81 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Hoffenheim 100%, Hamburger SV 25%. Over 2.5: Hoffenheim 100%, Hamburger SV 75%. Liganivå: BTTS 59%, Over 2.5 78%.
xG, skott och stil
Hoffenheim har högre xG: 2.06 mot 1.08. Hoffenheim: 19.0 skott per match, Hamburger SV: 9.5.
Matchhalvor
Hoffenheim: leder i paus 75%, mål i andra halvlek 1.00. Hamburger SV: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.25.
Mål per minut
Hoffenheim: 46-60 (2 mal). Hamburger SV: 31-45+ (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Bundesliga: 3.81 mål per match, BTTS 59%, Over 2.5 78%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 2-0-0. Målsnitt 4.00, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Hoffenheim har en tydlig offensiv fördel på hemmaplan: laget gör i genomsnitt 2 mål och har 7 skott på mål per match, medan Hamburger SV ännu inte har gjort mål på bortaplan och snittar 3,5 skott på mål. Även chansernas kvalitet talar för hemmalaget — Hoffenheims xG på hemmaplan är 2,16, medan gästernas xG på bortaplan är 1,09. Hamburger SV:s försvar släpper till i genomsnitt 2,08 xG och 3,5 mål per bortamatch, vilket ökar Hoffenheims möjligheter att utnyttja sitt övertag. Hemmalaget är dock inte helt pålitligt defensivt: det släpper i genomsnitt in 2 mål på hemmaplan och har förlorat fyra av sina fem senaste matcher. Gästerna har vunnit sina två senaste matcher, men förlorat båda sina hittills spelade bortamatcher. Därför är Hoffenheim-seger fortfarande det mest sannolika utfallet.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Det starkaste argumentet för Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej är Hamburger SV:s måleffektivitet på bortaplan: i genomsnitt 0 gjorda mål och inget mål i 100 % av hittills spelade bortamatcher. I de senaste fem matcherna har gästerna gjort i genomsnitt 0,8 mål, och båda lagen har gjort mål i endast 20 % av deras matcher, jämfört med 80 % för Hoffenheim. Hemmalaget släpper i genomsnitt in 3 mål på hemmaplan, så ett Hamburg-mål är fortfarande ett realistiskt scenario, särskilt eftersom lagets xG på bortaplan är 1,09. Gästernas hittillsvarande problem med målskyttet på bortaplan väger ändå tyngre än Hoffenheims svaga försvar. Därför är det något mer sannolikt att minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
I de senaste 5 matcherna har Hoffenheim gjort i genomsnitt 1,4 mål och släppt in 2,4, medan Hamburger SV har gjort 0,8 och släppt in 2,6, vilket tyder på tydliga defensiva brister hos båda lagen. Hoffenheim skapade målchanser värda 2,22 xG per match under den här perioden, medan Hoffenheims motståndare i genomsnitt nådde 1,72 xG. Över 2,5 mål gick in i 80% av Hoffenheims senaste 5 matcher och i 60% av Hamburger SV:s matcher, även om gästernas svagare målproduktion gör prognosen om en målrik match mindre säker. Det starkaste valet är Över 1,5 mål: i Hoffenheims hemmamatcher och Hamburger SV:s bortamatcher hittills har den gränsen passerats i 100% av fallen, och den prognostiserade totalsumman är 3,35 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Den starkaste signalen för att Hoffenheim leder i halvtid kommer från Hamburger SV:s bortastatistik: gästerna låg under efter 45 minuter i båda sina hittills spelade matcher och gjorde inget mål i någon av dem. Hoffenheim ledde i halvtid i 1 av 2 hemmamatcher, och i de senaste matcherna gjorde laget i genomsnitt 0,5 mål före paus jämfört med gästernas 0,2 mål. Även Hamburger SV:s snitt på 3,5 insläppta mål på bortaplan och Hoffenheims 1,4 gjorda mål i de fem senaste matcherna talar för att ledningen står sig. Därför väljer jag scenariot 1/1. Det är dock inte ett riskfritt spel: hemmalaget släpper i genomsnitt in 3 mål på hemmaplan, och gästerna har vunnit 2 av sina 5 senaste matcher, så en vändning är fortfarande möjlig. Det begränsade underlaget på två hemmamatcher respektive två bortamatcher minskar dessutom prognosens tillförlitlighet.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Hoffenheim | Hamburger SV | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 26% | 39% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.35 | 0.13 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Hoffenheim är 250% bättre på: gjorda mål per match.
1.75 mål / match - Hoffenheim · 0.5 mål / match - Hamburger SV
Hoffenheim är 30% bättre på: insläppta mål per match.
2.5 mål / match - Hoffenheim · 3.25 mål / match - Hamburger SV
Hoffenheim gör mål i 100% av matcherna (4 av 4 matcher), medan Hamburger SV håller nollan i 0% (0 av 4 matcher).
Hamburger SV gör mål i 25% av matcherna (1 av 4 matcher), medan Hoffenheim håller nollan i 0% (0 av 4 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Hoffenheim
Over / Under - Hamburger SV
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Hoffenheim är 200% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
2.25 p / match - Hoffenheim · 0.75 p / match - Hamburger SV
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Hoffenheim - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 75% av matcherna och vinner 25%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 1.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Hamburger SV - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 25%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.25 | 0.50 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 0.5 | 2.0 |
| Snittmål per match | 1.3 | 3.0 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 25% | 100% |
| 3 mål | 0% | 50% |
| Hållen nolla | 75% | 0% |
| Utan mål | 25% | 0% |
| Målskillnad | +1 | -4 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.75 | 0.50 |
| Gjorda mål / match | 0.3 | 0.3 |
| Insläppta mål / match | 1.5 | 1.8 |
| Snittmål per match | 1.8 | 2.0 |
| 1 mål | 100% | 75% |
| 2 mål | 75% | 75% |
| 3 mål | 0% | 50% |
| Hållen nolla | 25% | 25% |
| Utan mål | 75% | 75% |
| Målskillnad | -5 | -6 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (2 goals). Släpper in mest i 61-75 (4). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 31-45 (1 goal). Släpper in mest i 76-90 (4). Slutfasbalans (76-90): -4 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Hoffenheim
Hamburger SV
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Bundesliga).
Lagen vs ligan
| Hoffenheim | Liga | Hamburger SV | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 4.25 | 3.81 | • 3.75 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 100% | 59% | ▼ 25% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 100% | 78% | ▼ 75% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 24% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 86% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 86% | ▼ 75% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Hoffenheim 2 - 0 - 0 Hamburger SV. Malgenomsnitt 4.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Hoffenheim - Hamburger SV?
Bundesliga-matchen slutade Hoffenheim 2:3 Hamburger SV. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Hoffenheim och Hamburger SV ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Hoffenheim 2, Hamburger SV 0 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 4,00 mål, med båda lagen på mål i 100%.
Vad visar målstatistiken inför Hoffenheim - Hamburger SV?
Hoffenheim gör i snitt 1,75 mål per match och Hamburger SV 0,50. Snittet i Bundesliga är 3,81 mål, med Over 2.5 i 78% av matcherna. Båda lagen gör mål i 100% av Hoffenheims matcher och 25% av Hamburger SVs.
I vilken form är Hoffenheim och Hamburger SV?
De senaste 5 matcherna har Hoffenheim facit 1-0-3 (0,75 poäng per match) och Hamburger SV 1-0-3 (0,75 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Hoffenheim - Hamburger SV?
Den statistiska bakgrunden till Hoffenheim - Hamburger SV — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


