Hradec Králové - Baník Ostrava: matchstatistik
Hradec Králové - Baník Ostrava: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Hradec Králové mötte Baník Ostrava i First League (Tjeckien). Matchen spelades den 9 augusti 2026. Slutresultat: 2:1.
Aktuell form
Hradec Králové: 1-1-0, 2.00 poäng/match. Baník Ostrava: 1-0-1, 1.50 poäng/match.
Målstatistik
Hradec Králové gör 1.00 och släpper in 0.50 mål per match. Baník Ostrava gör 0.50 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 3.24 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Hradec Králové 50%, Baník Ostrava 0%. Over 2.5: Hradec Králové 50%, Baník Ostrava 50%. Liganivå: BTTS 62%, Over 2.5 57%.
xG, skott och stil
Baník Ostrava har högre xG: 1.21 mot 1.19. Hradec Králové: 9.5 skott per match, Baník Ostrava: 11.0.
Matchhalvor
Hradec Králové: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 0.50. Baník Ostrava: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.50.
Mål per minut
Hradec Králové: 31-45+ (1 mal). Baník Ostrava: 46-60 (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
First League: 3.24 mål per match, BTTS 62%, Over 2.5 57%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 2-0-0. Målsnitt 1.00, BTTS 0%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Baník Ostrava uppvisar något starkare form: laget har vunnit 4 av de senaste 5 matcherna, gjort 12 mål under denna period och noterar i genomsnitt 2,4 poäng per match, jämfört med Hradca Královés 7 mål och 3 segrar. Gästerna ser också defensivt starka ut på bortaplan, där de ännu inte har släppt in något mål, hållit nollan i 100% av matcherna och begränsat motståndarna till ett xG på 1,13. Hradec vann sin hittills enda hemmamatch och gjorde 2 mål, men lagets xG uppgår endast till 1,26, medan xG mot ligger på 1,65, vilket indikerar en sårbarhet under press från motståndarnas offensiv. Baník skapar fler målchanser på bortaplan och avlossar i genomsnitt 13 skott jämfört med hemmalagets 10, samtidigt som lagets xG på 1,39 är högre än Hradca. Gästernas övertag är måttligt med tanke på hemmalagets fördel av egen plan och deras genomsnittliga bollinnehav på 55%, men formkurvan och den defensiva stabiliteten talar för Baník.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkare signalen pekar på Båda lagen gör mål: Nej (BTTS No), eftersom båda lagen i tillgängliga säsongsdata har en andel matcher där båda lagen gjort mål på 0 %, medan Baník höll nollan i 100 % av dessa matcher. Hradec hade i genomsnitt 0,0 mål på hemmaplan, noterades för endast 1,0 skott på mål per match och omsatte inga målchanser, medan Baníks försvar i genomsnitt släppte in 0,0 mål. Hemmalaget har dock vissa argument för att göra mål, eftersom de i sina fem senaste matcher gjorde i genomsnitt 1,4 mål, samtidigt som deras motståndare tillät motståndarna ett xG på 1,41. Baník bör vara offensivt farliga tack vare ett snitt på 2,4 mål och 1,29 xG i sina fem senaste framträdanden, men det mest sannolika scenariot är fortfarande att Hradec inte lyckas bryta igenom gästernas välfungerande försvar.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
I Hradec Královés fem senaste matcher gjorde laget i genomsnitt 1,4 mål, medan Baník Ostrava noterade hela 2,4, vilket ger en tydlig grund för minst två mål. Baník skapade under denna period målchanser värda i genomsnitt 1,29 xG, medan Hradec-försvaret tillät motståndarna 1,70 xG per match. Linan på 2,5 mål är mer jämn, även om 60% av Hradecs och 80% av Baníks matcher gick över den i de fem senaste matcherna, jämfört med 63% i hela ligan. Samtidigt släppte båda lagen nyligen bara in 0,8 mål per match, vilket gör att den största fördelen finns i det säkrare Över 1,5 mål, snarare än i mer aggressiva linor.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Oavgjort i halvtid följt av seger för Baník är det mest sannolika utfallet, eftersom Hradec hade oavgjort efter 45 minuter i 80 % av sina fem senaste matcher, medan Baník noterade detta resultat i endast 25 %. Bortalaget har dock en klart bättre aktuell effektivitet sett till slutresultaten: de vann 80 % av sina fem senaste matcher och gjorde i genomsnitt 2,4 mål, jämfört med Hradecs 60 % segrar och 1,4 mål. Baníks övertag syns särskilt efter halvtid, då laget i genomsnitt gör 1,5 mål och endast släpper in 0,25, medan hemmalaget gör i genomsnitt 0,8 mål under denna period. Även chansernas kvalitet talar för laget från Ostrava: deras genomsnittliga xG uppgår till 1,39 jämfört med Hradecs 1,04. Därför har varianten X/2 det starkaste stödet i statistiken.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Hradec Králové | Baník Ostrava | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 37% | 18% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.13 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.29 | 0.25 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Hradec Králové är 33% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - Hradec Králové · 1.5 p / match - Baník Ostrava
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Hradec Králové är 100% bättre på: gjorda mål per match.
1 mål / match - Hradec Králové · 0.5 mål / match - Baník Ostrava
Hradec Králové är 300% bättre på: insläppta mål per match.
0.5 mål / match - Hradec Králové · 2 mål / match - Baník Ostrava
Hradec Králové gör mål i 50% av matcherna (1 av 2 matcher), medan Baník Ostrava håller nollan i 50% (1 av 2 matcher).
Baník Ostrava gör mål i 50% av matcherna (1 av 2 matcher), medan Hradec Králové håller nollan i 50% (1 av 2 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Hradec Králové
Over / Under - Baník Ostrava
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Hradec Králové är 300% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
2 p / match - Hradec Králové · 0.5 p / match - Baník Ostrava
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Hradec Králové - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Baník Ostrava - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.00 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 0.5 | 0.5 |
| Insläppta mål / match | 0.0 | 0.5 |
| Snittmål per match | 0.5 | 1.0 |
| 1 mål | 50% | 50% |
| 2 mål | 0% | 50% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 100% | 50% |
| Utan mål | 50% | 50% |
| Målskillnad | +1 | 0 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.50 | 1.50 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 0.5 |
| Insläppta mål / match | 1.5 | 0.5 |
| Snittmål per match | 1.5 | 1.0 |
| 1 mål | 50% | 100% |
| 2 mål | 50% | 0% |
| 3 mål | 50% | 0% |
| Hållen nolla | 50% | 50% |
| Utan mål | 100% | 50% |
| Målskillnad | -3 | 0 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 31-45 (1 goal). Släpper in mest i 46-60 (1). Slutfasbalans (76-90): 0.
Farligast i minuterna 46-60 (1 goal). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Hradec Králové
Baník Ostrava
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First League).
Lagen vs ligan
| Hradec Králové | Liga | Baník Ostrava | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 1.50 | 3.24 | ▼ 2.50 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 50% | 62% | ▼ 0% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 50% | 57% | ▼ 50% |
| Hållna nollor | ▲ 50% | 21% | ▲ 50% |
| Mål före paus | ▼ 50% | 71% | ▼ 50% |
| Mål efter paus | ▼ 50% | 86% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Hradec Králové 2 - 0 - 0 Baník Ostrava. Malgenomsnitt 1.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Hradec Králové - Baník Ostrava?
First League-matchen slutade Hradec Králové 2:1 Baník Ostrava. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Hradec Králové och Baník Ostrava ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Hradec Králové 2, Baník Ostrava 0 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,00 mål, med båda lagen på mål i 0%.
Vad visar målstatistiken inför Hradec Králové - Baník Ostrava?
Hradec Králové gör i snitt 1,00 mål per match och Baník Ostrava 0,50. Snittet i First League är 3,24 mål, med Over 2.5 i 57% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Hradec Královés matcher och 0% av Baník Ostravas.
I vilken form är Hradec Králové och Baník Ostrava?
De senaste 5 matcherna har Hradec Králové facit 1-1-0 (2,00 poäng per match) och Baník Ostrava 1-0-1 (1,50 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Hradec Králové - Baník Ostrava?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


