København - SønderjyskE: matchstatistik
København - SønderjyskE: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
København mötte SønderjyskE i Superliga (Danmark). Matchen spelades den 31 augusti 2026. Arena: Parken. Slutresultat: 3:1.
Aktuell form
København: 3-0-1, 2.25 poäng/match. SønderjyskE: 0-1-4, 0.20 poäng/match.
Målstatistik
København gör 2.50 och släpper in 1.75 mål per match. SønderjyskE gör 0.80 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 2.70 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: København 50%, SønderjyskE 40%. Over 2.5: København 100%, SønderjyskE 60%. Liganivå: BTTS 61%, Over 2.5 52%.
xG, skott och stil
København har högre xG: 1.41 mot 1.23. København: 12.3 skott per match, SønderjyskE: 10.8.
Matchhalvor
København: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 1.00. SønderjyskE: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.40.
Mål per minut
København: 31-45+ (3 mal). SønderjyskE: 16-30 (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Superliga: 2.70 mål per match, BTTS 61%, Over 2.5 52%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 2.50, BTTS 50%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
København visar klart bättre form: laget har gjort 10 mål på 4 ligamatcher, och har vunnit 3 av sina 5 senaste matcher samt tagit 2 poäng per match. På hemmaplan har värdlaget hittills vunnit samtliga matcher, med ett snitt på 3 mål, 6 skott på mål och 58 % bollinnehav. SønderjyskE står fortfarande utan seger efter fem omgångar, har förlorat 4 av sina 5 senaste matcher och endast gjort 4 mål under dessa. På bortaplan gör gästerna i snitt ett mål per match, har gått mållösa i 50 % av matcherna och har ett genomsnittligt xG på 1,10 jämfört med 1,47 för København. Värdlagets försvar är dock inte felfritt, eftersom det tillåter motståndarna ett xG på 2,11. Trots detta talar SønderjyskE:s svaga effektivitet och förlustsvit för en seger för København.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkare signalen pekar på BTTS Nej, eftersom København hade båda lagen målskyttar i endast 33 % av säsongens matcher och i blott 20 % av de fem senaste matcherna. Hemmalaget är för närvarande mycket effektivt i offensiven och har gjort i genomsnitt 2,4 mål under sina fem senaste matcher, men har under denna period endast släppt in 1,0 mål, med ett xG mot sig på 1,13. SønderjyskE gör på sistone endast 0,8 mål per match och har inte hållit nollan en enda gång under hela säsongen, vilket snarare talar för ett scenario där hemmalaget vinner utan att släppa in mål. Bortalaget har haft BTTS i 40 % av sina fem senaste matcher, medan deras genomsnittliga offensiva xG är 1,24 jämfört med 1,67 för København. Chansen att de gör mål finns alltså, men den är inte tillräckligt stark med tanke på motståndarens goda aktuella försvar. Trots att ligans genomsnittliga BTTS-nivå är 54 %, talar kombinationen av SønderjyskE:s svaga målform och Københavns låga BTTS-trend för att minst ett av lagen inte kommer att göra mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
København är i klart bättre offensiv form: under de senaste 5 matcherna gjorde laget i genomsnitt 2,4 mål, medan det genomsnittliga xG-värdet uppgick till 1,67. SønderjyskE släppte under samma period in 2,0 mål per match och tillät motståndarna ett genomsnittligt xG på 1,90, vilket starkt talar för minst ett eller två mål från hemmalaget. Gästerna gör nyligen endast 0,8 mål per match, men København tillåter motståndarna 1,13 xG, vilket gör ett bortamål till ett realistiskt scenario. I de fem senaste matcherna slutade 80% av Københavns matcher och 60% av SønderjyskEs matcher med över 2,5 mål, även om gästernas lägre effektivitet begränsar säkerheten för Över 2,5 mål. Den starkaste signalen är Över 1,5 mål, eftersom prognosen på 2,80 mål ger denna lina en tydlig säkerhetsmarginal.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
København uppvisar tydligt bättre form: laget har vunnit 3 av de 5 senaste matcherna och gjort i genomsnitt 2,4 mål i dessa, medan SønderjyskE inte har vunnit någon match, gjort 0,8 mål och förlorat 4 av 5 matcher. Hemmalaget ledde i halvtid i 60 % av de senaste matcherna, medan bortalaget aldrig gjorde det, med ett genomsnitt på 1,2 mål för København före paus jämfört med 0,4 mål för SønderjyskE. Hemmalagets försvar släppte endast in 0,6 mål per match under första halvlek, medan motståndarna släppte in 1,2, vilket stärker scenariot att hemmalaget har övertaget redan efter 45 minuter. Efter paus har København fortfarande ett övertag och gör i genomsnitt 1,2 mål jämfört med SønderjyskEs 0,4 mål. Därför är det mest sannolikt att hemmalaget behåller ledningen och vinner båda halvlekarna, vilket ger utfallet 1/1 på marknaden Halvtid/Fulltid.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| København | SønderjyskE | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 37% | 37% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.56 | 0.20 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
København är 1025% bättre på: form senaste 5.
2.25 p / match - København · 0.2 p / match - SønderjyskE
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
København är 213% bättre på: gjorda mål per match.
2.5 mål / match - København · 0.8 mål / match - SønderjyskE
København är 14% bättre på: insläppta mål per match.
1.75 mål / match - København · 2 mål / match - SønderjyskE
København gör mål i 75% av matcherna (3 av 4 matcher), medan SønderjyskE håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).
SønderjyskE gör mål i 40% av matcherna (2 av 5 matcher), medan København håller nollan i 25% (1 av 4 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - København
Over / Under - SønderjyskE
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
København är 150% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.5 p / match - København · 0.6 p / match - SønderjyskE
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
København - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 75%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
SønderjyskE - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.50 | 2.25 |
| Gjorda mål / match | 1.5 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 1.5 | 0.3 |
| Snittmål per match | 3.0 | 1.3 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 100% | 25% |
| 3 mål | 100% | 0% |
| Hållen nolla | 25% | 75% |
| Utan mål | 25% | 25% |
| Målskillnad | 0 | +3 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.60 | 0.80 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 1.2 | 0.8 |
| Snittmål per match | 1.6 | 1.2 |
| 1 mål | 60% | 80% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 40% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 40% |
| Utan mål | 80% | 80% |
| Målskillnad | -4 | -2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 31-45 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 16-30 (1 goal). Släpper in mest i 16-30 (3). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
København
SønderjyskE
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Superliga).
Lagen vs ligan
| København | Liga | SønderjyskE | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 4.25 | 2.70 | • 2.80 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 50% | 61% | ▼ 40% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 100% | 52% | ▲ 60% |
| Hållna nollor | ▲ 25% | 21% | • 20% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 70% | ▼ 60% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 88% | ▼ 80% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): København 1 - 0 - 1 SønderjyskE. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i København - SønderjyskE?
Superliga-matchen slutade København 3:1 SønderjyskE. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan København och SønderjyskE ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann København 1, SønderjyskE 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.
Vad visar målstatistiken inför København - SønderjyskE?
København gör i snitt 2,50 mål per match och SønderjyskE 0,80. Snittet i Superliga är 2,70 mål, med Over 2.5 i 52% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Københavns matcher och 40% av SønderjyskEs.
I vilken form är København och SønderjyskE?
De senaste 5 matcherna har København facit 3-0-1 (2,25 poäng per match) och SønderjyskE 0-1-4 (0,20 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för København - SønderjyskE?
Här kollar du siffrorna inför København - SønderjyskE: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


